Orpon hallitus

Otti taas lisää velkaa miljardeja. Veroalennukset ja edut itselle velkarahalla.
10<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Maksettavana kun on mm.: sotilasliittoon 5-8Miljardia vuodessa, SUS-SOTEEN 4-7Miljardia vuodessa, valtionlainojen korkoihin 3-5Miljardia vuodessa, 200000 uuden 2019-2023 hallituksen toimesta maahamme saapuneen elättäminen/koulutus hintalappu 2-3Miljardia vuodessa, uusiin hävittäjiin 8Miljardia jne...

HETKONEN!!! Nuohan KAIKKI menojenlisäykset kohdistuvatkin 2019-2023 hallituskauteen!!!!!!

VIELÄKÖ IHMETTELET, ETTÄ MIKSI OTAMME VELKAA!!??

Äänestä
  • Niin että Marin ryssi tämänkin. Sdp on syöpä.

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Niin että Marin ryssi tämänkin. Sdp on syöpä.

    Juuri sanottiin radiossa, että Orpon hallitus ottanut/ottaa velkaa enemmän kuin Rintee/Marini hallitus otti.
    Tämä on fakta jota fasistit eivät voi peittää. Orpon hallitus on kaikkien aikojen epäpätevin ja rasistisin hallitus. Voitte uskoa, että yksikään hallitusråtta ei tule vaaleja voittamaan.

    1Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Niin että Marin ryssi tämänkin. Sdp on syöpä.

    Miksi älykääpiöhallitus vaihtoi matalan koron vaihtuvakorkoisiin??

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Miksi älykääpiöhallitus vaihtoi matalan koron vaihtuvakorkoisiin??

    Purra ja Orpo ei älyä mistään mitään. Sutta ja sekundaa saaneet aikaan.

    2Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Niin että Marin ryssi tämänkin. Sdp on syöpä.

    Kaiikitmiyä on valtiolla kuluja pitää veroina maksaa ja juuri duunarien pienellä palkalla ajan

    Ei tule kuuloonkaan että ne maksaa jotka tienaa ja saa miljoona tulot ja kuskin miljoonia valtion sosiaaletuutta

    Äänestä

Ja näin kansa kommentoi Ylellä:

Niin se ideologia sokeuttaa näkemästä tosiasioita.

Kokoomuksen valitsemaa OrpoPurraa nyt oikeuskansleri ja VTV tutkivat korruptiosta.

Eikä mikään muu hallitus kuin OrpoPurra ole Suomen historiassa ajanut Suomea peräti kahdelle EU:n tarkkailuluokalle, talouden tarkkailuun ja sosiaalisen kehityksen eritystarkkailuun sekä EU ykköseksi työttömyydessä pudottaen Espanjan kakkoseksi.

Ottanut velkaa yli tuplaten (noin. 88 miljardia) Marinin ottamaan velkaan verrattuna (noin. 42 miljardia) ja nostanut Suomen 7. sijalle EU velkaantuneimmista maista (Marinin aikana Suomi oli 13. sijalla) ja pudottanut luottoluokitustakin.

Nyt BKT:n "arvellaan" nousevan, kun Marinin hallitus nosti sitä 1,9%. Kilpailukyky oli viimeksi 10 parhaan joukossa Marinin kaudella EU:n tilastoissa. Nykyhallitus senkin tuhosi.

Nykyhallituksen "säästöt" ovat kasvattaneet sosiaalitukien maksuja 600 miljoonaa koko hallituskaudella kuten Kela äskettäin ilmoitti.

No ei ihme, että tätä suhmurointihallitusta on koko aikana kannattanut vain vähemmistö suomalaisista vaalitulosten, gallupien ja puoluebarometrien mukaan vs. Marinin kannatus 52-70 %.

Ja YLE:n kyselyn mukaan vain 2 % kansasta haluaa nykyisen kokoomuksen valitseman hallituksen persuineen jatkavan.!!!

Äänestä

Harpolla oli mahtava levy se beautifull xmas.

Äänestä

Rahaa ei ole
Luki fläppitaululla ylisutattuna hallituksen viimeisessä riihessä.

Äänestä

Niinpä niinpä, mutta kohta koittaakin ilonpäivät kun sdp astuu puikkoihin, demareiden professorit Lindtman, Tuppurainen, Räsänen ja Rözömyär pistävät hihat heilumaan.
Pian meillä onkin reput täynnä rahaa, joikaisella oma lääkäri ja 2 päiväinen työviikko täydellä liksalla.
Sitä odotellessa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Otti taas lisää velkaa miljardeja. Veroalennukset ja edut itselle velkarahalla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu