Huomasin iltapäivälehdestä kuinka Pj halasi Purraa. Ja sisimmässäni kohahti.
Olen tässä aidosti ollut huolissani. Jopa niin että se on laittanut minua kyselemään rukouksessa miksi Kristilliset edustajat hallituksessa myötömielivät näitä kovia leikkauksia köyhille ym.
Jopa niin että pj. sanoi että se on välttämätöntä patistaa ihmisiä pois tt-luukulta.
Tiedättekö te että Jumala näkee ja kuulee kaiken, Köyhien itkut, lasten itkut. Eriarvoisuuden. Kuka on heikomman puolustaja, se mihin Krsitillisyys perustuu. Kirkko ja jopa Luterilaisuus aikamme alussa oli jalusta tukea ja auttaa köyhempiä.
Olen pettynyt teihin Kristillisdemokraatit , ja huomaan jopa Vasemmisto ajaa arvomaailmaltaan eri politiikkaa. Sanonkin nyt on tehtävä parannusta sillä jossakin vaiheessa Jumala kyllä karsii omenapuun oksat.
Olen tässä aidosti ollut huolissani. Jopa niin että se on laittanut minua kyselemään rukouksessa miksi Kristilliset edustajat hallituksessa myötömielivät näitä kovia leikkauksia köyhille ym.
Jopa niin että pj. sanoi että se on välttämätöntä patistaa ihmisiä pois tt-luukulta.
Tiedättekö te että Jumala näkee ja kuulee kaiken, Köyhien itkut, lasten itkut. Eriarvoisuuden. Kuka on heikomman puolustaja, se mihin Krsitillisyys perustuu. Kirkko ja jopa Luterilaisuus aikamme alussa oli jalusta tukea ja auttaa köyhempiä.
Olen pettynyt teihin Kristillisdemokraatit , ja huomaan jopa Vasemmisto ajaa arvomaailmaltaan eri politiikkaa. Sanonkin nyt on tehtävä parannusta sillä jossakin vaiheessa Jumala kyllä karsii omenapuun oksat.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Jumala tuhosi Sodomon, koska siellä ei huolehdittu kaikista. Miten käy nykyisten ministreiden?
Et kuitenkaan löytänyt mitään sellaista kuvaa.
Kuka on Pj? Tarkoitatko KD:n pj:tä?
Mitä olit lukevinasi väittämästäsi halauksesta, jota et ilmeisesti missään ole nähnyt?
Väitetyistä leikkauksista on käyty tällä palstalla runsaasti keskustelua. Jopa niin runsaasti, ettei lopulta ole löytynyt mitään sellaisia leikkauksia, mitkä eivät ole olleet välttämättömiä tai joita ei ole korvattu jollain paremmin heikoimmassa asemassa olevia tukevilla ratkaisuilla.
Orpon hallitus nimenomaisesti toimivat erityisesti heikoimpien etuja puolustaen. Siksi se tekee leikkauksia joistain asioista ja toisiin panostaa lisää rahaa, jotta heikoimmista voidaan huolehtia myös jatkossa.
Ja näinhän se Purra-Orpon hallitus heikommista huolehtii !
Pääministeri Petteri Orpon hallitus on tehnyt vaalikauden aikana yhteensä noin 10 miljardin euron edestä julkisen talouden sopeutus- ja säästötoimia, joiden tavoitteena on taittaa Suomen velkaantuminen.
Keskeiset leikkauskohteet ja sopeutuksetSosiaaliturva ja sote-sektori: Suurin osa säästöistä (yli 64 %) kohdistuu sosiaali- ja terveydenhuoltoon sekä sosiaaliturvaan. Leikkaukset koskevat muun muassa työttömyysturvaa, asumistukea ja sosiaaliturvan indeksijäädytyksiä.
Sosiaali- ja terveysjärjestöt (STEA-avustukset): Sote-järjestöjen valtionavustuksista on päätetty leikata yhteensä noin 190 miljoonaa euroa vaalikauden aikana, mikä vastaa noin puolikasta vuoden 2024 avustustasosta.
Sote-asiakasmaksut: Hallitus on korottanut sosiaali- ja terveydenhuollon asiakasmaksuja.Veronkorotukset: Julkista taloutta on tasapainotettu myös veronkorotuksilla, joista merkittävin on ollut arvonlisäveron yleisen kannan nosto 24 prosentista 25,5 prosenttiin.
Koulutus ja tutkimus: Leikkauksia on tehty myös tutkimus- ja kehitysinvestointeihin sekä tiettyihin yritystukiin ja virastojen toimintamenoihin.
Asumisen tuki: Hallitus on pienentänyt ara-lainojen myöntämisvaltuuksia, mikä vaikuttaa kohtuuhintaisten vuokra-asuntojen rakentamiseen.
Vaikutukset ja arvosteluJärjestöt ja asiantuntijat, kuten SOSTE, ovat arvostelleet leikkausten kasautuvan erityisesti pienituloisille, pitkäaikaissairaille ja heikommassa asemassa oleville, ja varoittaneet niiden lisäävän köyhyyttä sekä kuormittavan raskaampia sote-palveluita. Hallitus puolestaan perustelee säästöjä välttämättömillä toimilla Suomen julkisen talouden vakauttamiseksi.
Se kommentti halauksesta ei siis perustunutkaan mihinkään.
Luettelet paljon eri asioita, jotka on jo käsitelty tällä palstalla moneen kertaan. Jos sinulla on niihin jotain uutta annettavaa, kommentoi niitä aiheita varten avatuissa keskusteluissa tai avaa taas kerran uusi keskustelu. Nyt lähinnä tuit sitä mitä kirjoitin, vaikka ilmeisesti luulit kirjoittaneesi minua vastaan.
Keskustelen tällä palstalla mieluummin ihmisten kanssa kuin tekoälyn kanssa. En siis kaipaa näitä tekoälyn kirjoittamia kommentteja jotka kopioit kirjoitusvirheineen kaikkineen.
Tiesitkö muuten, että kun tuossa mainitaan mm. arvonlisäveronkorotus, on SDP nyt ehdottanut lisäkorotuksia arvonlisäveroon?
Tekoälystä saattaisi olla sinulle apua koska sinulla itselläsi ei ole sitäkään sydämestä puhumattakaan ?
Muotoilipa tekoäly sinulle oivan vastauksen kysymykseen:
"Tiesitkö muuten, että kun tuossa mainitaan mm. arvonlisäveronkorotus, on SDP nyt ehdottanut lisäkorotuksia arvonlisäveroon?"
Otitko onkeesi?
Käyttämäsi tekoäly ei näytä osaavan välimerkkien käyttöä.
Siinä piru syleili saatanaa !
Sinun keskustelusi on pian keskusteltu, - voit painua koloosi ,- Rotta !
Sinulla tuo uskosi kohde näyttäisi olevan jatkuvasti näkökentässäsi ja puheissasi kommenteistasi päätellen.
Sinulla on tapana uhkailla muita keskustelijoita. Hienoa, että nyt laitoit jo allekirjoituksen viestiisi.
https://yle.fi/a/74-20244084
Jopa kreivi halasi Purraa. Ei onnistuisi vihavasemmistolaiselta moinen toista kunnioittava kohtelias ele?
https://img.img-cdn.yle.fi/crop_fill,w_767,h_511,dpr_2/f_auto/39-17008376a971250ef454/1788285597
Tuolta voi käydä lukemassa kuinka "köyhiä" puolustetaan !
https://yle.fi/a/74-20109011
Käyhän lukemassa itse ja kerro tiiviissä muodossa omat kommenttisi.
Nämä leikkaukset Orpon hallitus on jo toteuttanut
kesä 2023
Orpon hallitusohjelma tavoittelee
6 miljardin säästöjä.
loka 2023
Hoitotakuun lisätiukennus peruttiin
Marinin hallituksen päätös hoitotakuun parantamisesta 14 päivästä 7 päivään peruttiin. Tiukennus olisi tullut voimaan marraskuussa 2024.
Säästö: henkilöstöpulan torjuminen
tammi 2024
Tukien indeksikorotuksia jäädytettiin
Useiden tukien määrät jäädytettiin, jolloin tuet eivät kasva, vaikka yleinen hintataso nousee. Koskee esimerkiksi opintorahaa, asumistukea ja peruspäivärahaa. Eläkkeiden indekseihin ei puututtu.
Säästö: 195 milj. € (v. 2024)
Kuntien valtionosuudet
Kuntien valtiolta saamaa rahamäärää pienennetään indeksileikkauksella.
Säästö: 126 milj. €
Kehitysyhteistyö
Hallitus leikkaa kehitysyhteistyötä tänä ja tulevina vuosina.
Säästö: 291 milj. €
huhti 2024
Asumistukien leikkaus
Asumistuki pieneni, kun hallitus kasvatti asumiskulujen omavastuuta ja pienensi tukea. Leikkaus osui myös opiskelijoihin.
Säästö: 161 milj. €
Työttömien suojaosa pois
Työtön voi aikaisemmin ansaita työnteolla 300 euroa kuussa ilman, että työttömyys-etuus pienenee. Suojaosan poisto pienentää päivärahaa.
Säästö: noin 28 milj. € (v. 2024
)
elo2024
Vuorotteluvapaa lakkautettiin
Töistä ei enää voi jäädä vuorotteluvapaalle ja saada vuorotteluvapaakorvausta.
Säästö: 20 milj. €
Aikuiskoulutustuki loppui
Ammatinvaihtajilta ja täydennys-kouluttautujilta loppui mahdollisuus saada tavallista opintotukea huomattavasti suurempaa tukea opintoihinsa.
Säästö: 260 milj. €
syys 2024
Arvonlisäveroa korotettiin
Tavaroiden ja palveluiden hinta nousi, kun yleinen arvonlisävero nousi 24:stä 25,5 prosenttiin.
Säästö: 1 000 milj. €
Ansiosidonnaista leikattiin
Ansiosidonnaista työttömyysturvaa porrastettiin. Kahden kuukauden jälkeen tuki putoaa 80:een ja myöhemmin 75 prosenttiin.
Säästö: 175 milj. €
Maahantulijoiden tuki väheni
Turvapaikanhakijoille ja esimerkiksi Ukrainasta pakeneville maksetut vastaanotto- ja käyttörahat pienenivät ja niihin tehtiin indeksijäädytykset.
Säästö: 14 milj. €
Näistä tulevista leikkauksista Orpon hallitus on jo päättänyt
marras 2024
Suun hoitotakuun lisälyhennys
hetkeksi voimaan
Marinin hallituskaudella sovittu suun terveydenhuollon hoitotakuun tiukennus tulee voimaan kahdeksi kuukaudeksi.
Eli suun hoitotakuu on marras–joulu-kuussa 3 kuukautta.
tammi 2025
Terveydenhoito kallistuu
Julkisen terveydenhuollon asiakasmaksut nousevat. Hallitus on päättänyt korotuksista kahdesti.
Säästö: 150 milj. €
Asumistuki pois asunnonomistajilta
Omistusasuntoon ei enää saa asumistukea
Vanhustenhoidosta leikataan
Vanhustenhoidon hoitajien määrä pienenee. Jatkossa laskennallisesti yhtä asiakasta kohti on 0,6 hoitajaa.
Säästö: 119 milj. €
Sairauspäivärahaa leikataan
Sairauspäiväraha pienenee. Keski- ja suurituloisten sairauspäivärahaa leikataan keskituloisilta noin 300–400 €/kk.
Säästö: 60 milj. €
Hoitoon pääsee aiempaa hitaammin
Perusterveyden hoitotakuu palautuu alle 23-vuotiaita lukuun ottamatta 3 kuukauteen ja suun terveydenhoito 6 kuukauteen.
Säästö: 95 milj. €
Sote-järjestöjen avustuksia leikataan
Sosiaali- ja terveysjärjestöjen valtionavustuksia leikataan kehysriihen päätöksellä porrastetusti. Säästö koskee esimerkiksi mielenterveysjärjestöjä ja ensikoteja.
Säästö: 130 milj. €
Myös muiden järjestöjen avustuksia leikataan
Oikeusministeriön valtionavustuksia leikataan. Esimerkiksi Rikosuhripäivystys ja Julkisen sanan neuvosto menettävät osan tuistaan.
Säästö: 1,9 milj. €
Lääkekorvauksia leikataan
Hallitus alentaa valtion reseptilääkkeistä maksamia korvauksia. Itse maksettava osuus kasvaa.
Säästö: 60 milj. €
Ammattikoulutuksesta leikataan
Leikataan koulutuspaikkoja aikuisten kouluttamisesta. Oppivelvollisuus-koulutusta ei leikata.
Säästö: 120 milj. €
Valtionhallinnosta leikataan
Hallintoon kohdennetaan nykyistä vähemmän rahaa. Satoja työntekijöitä tullaan vähentämään, esimerkiksi ministeriöstä ja verohallinnosta.
Säästö: 400 milj. €
Kansaneläkkeen maksu ulkomaille loppuu
Kansaneläkkeen maksaminen ulkomailla asuville suomalaisille lopetetaan, joitakin poikkeusmaita lukuunottamatta.
Säästö: 35 milj. €
elo 2025
Opiskelijat takaisin asumislisälle
Opiskelijoiden asumisen tuki vaihtuu pienempään opiskelijoiden asumislisään.
Säästö: 57 milj. €
Siinäpä sitä listaa, sitten pitää etsiä listat joista näkyy holtiton valtion rahojen jako suuryrityksille, miljonääreille jne.
Kuten huomaat, noissakaan ei ole riittävästi.
Olet sotkenut listoillesi asioita, joista päättää hyvin vointialueet, jotka ovat käytännössä nykyisten oppositiopuolueiden johtamia, eli ne päättävät ko. leikkauksista.
Seuraava hallitus joutuu jatkamaan tätä Orpon hallituksen aloittamaa kulukuuria.
Kyllä se Jumala näkee kaiken vaikka ihminen luulee olevansa kaikkivoipa ja jopa pilkkaa Jumalaa.Aina on ollut tekopyhiä joilla on Saatana sydämessä vaikka kasvoilla imelä hymy.Kyllä väärintekijät aikanaan vastaavat teoistaan Jumalalle.Ihmisiä voi pettää sanoin,mutta Jumala näkee sisimpään.Ehkä toiset elävät nyt yltäkylläisyydessä ,mutta kuoleman jälkeen kadotuksessa.Ne joilla on elämässä vaikeaa nyt saavat ikuisen elämän paratiisissa.Jumala testaa uskoamme vaikeina aikoina.Kaikki voi muuttua hetkessä.
Epäjumalaa ei kannata mainostaa, se maksaa äänestyskopissa.
Israel on KD:n epäjumala.
Olet väittänyt noin useasti, mutta mitään tuollaiseen viittaavaa et ole kuitenkaan löytänyt.
Ovatko Israel ja/tai KD sinulle pakkomielteitä?
Totuus on ja murhaamisen estäminen.
Hienoa. Jos totuus on pakkomielteesi, mitä ajattelisit, jos yrittäisit saada sen näkymmän kirjoituksissasi? Taitavat nämä omat kommenttisi olla sinulle ns. sokea piste.
Kaksinaamainen kd puhuu toista mitä hallituksessa tekee !
Mistään tuollaisesta et ole kuitenkaan löytänyt mitään esimerkkiä tai mitään tuollaiseen viittaavaa.