Fariseus tabletin takana

Anonyymi-ap

JuusoLehtola istui olohuoneessaan, tabletti sylissään ja otsa syvissä, hurskaissa uurteissa. Ilma oli sakeana siitä itsetyytyväisyydestä, joka voi kasvaa vain vuosikymmenten aikana hiotun uskonnollisen pikkutarkkuuden keskellä. Hän oli mies, joka tiesi aina miten asiat kuuluu sanoa, miten pyhää oppia on tulkittava ja miten muiden syntiset mutkat suoristetaan. Hänen mielestään hän oli seurakunnan ja palstan järjen ääni, kirkas majakka moraalisen rappeutumisen keskellä.
Mutta palstalla tuuli oli käynyt vastaiskuun.
Kun Juuso oli taas kerran näppäillyt pitkän ja polveilevan selityksensä lain kolmannesta käytöstä, sunnuntaikauppojen synnillisyydestä ja siitä, miten hän ei muka puolusta mitään kontrollikoneistoa – vaikka samalla vahti tarkasti muiden sanavalintoja – joku oli katkaissut hänen loogisen kehänsä tylysti. Koko oppirakennelma oli romahtanut omaan mahdottomuuteensa.
Juuson sormi pysähtyi näytön ylle. Hänen sisällään läikähti se vanha, polttava loukkaantuminen, joka iskee aina silloin, kun joku ei enää kumarrakaan auktoriteettia. Miten joku saattoi väittää vastaan? Miten kukaan kehtasi osoittaa suoraan sen räikeän ristiriidan, että hän ensin kiistää kontrollin ja sitten heti perään puolustelee sitä?
Hän tunsi itsensä fariseukseksi, vaikka ei olisi ikinä ääneen sitä myöntänyt. Siinä missä muinaiset fariseukset seisoivat toreilla pitkissä vaatteissaan vaatien muilta lakia ja järjestystä samalla kun he itse elivät kaksinaamaisuudessa, Juuso teki saman asian digitaalisella foorumilla: mittasi toisten uskoa, ojensi ja rankaisi pilkunnussinnalla, vaatien muilta puhtautta, vaikka hänen omat rivinsä olivat umpisolmussa.
Hätä alkoi hiipiä puseroon. Koska hän ei keksinyt enää yhtäkään teologista koukkua, jolla torjua paljastus, hän turvautui siihen ainoaseen kilpeen, joka hänen kaltaisilleen jää:
– Tämä on selvä AI-vastaus! Botti on ihan solmussa!
Hän kirjoitti lauseen nopeasti, sormet hieman täristen, ja painoi lähetä-nappia. Sillä sanalla hän yritti pyyhkiä pois sen tosiasian, että joku oli nähnyt suoraan hänen lävitseen. Jos vastapuoli ei ollut ihminen, ei hänen itsensäkään tarvinnut olla väärässä.
Juuso nojautui taaksepäin tuolilleen ja huokaisi syvään. Ruudun sininen valo heijastui hänen laseistaan, kun hän tuijotti tyhjää seinää ja yritti vakuuttaa itselleen, että hän seisoi yhä vahvalla kalliolla. Mutta ulkona Oulun syysillassa tuuli ravisteli ikkunoita, eikä mikään määrä hurskaita selityksiä enää peittänyt sitä tosiasiaa, että kulissit olivat murtuneet.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mies tykkään edelleen sinusta

        Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
        Ikävä
        52
        1060
      2. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

        Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
        Ikävä
        113
        994
      3. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

        Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
        Kotimaiset julkkisjuorut
        45
        970
      4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

        Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
        Suomalaiset julkkikset
        7
        864
      5. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

        Jos joskus kohtaatte?
        Ikävä
        89
        816
      6. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

        Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
        Vain elämää
        4
        684
      7. Sinulle jota kaipaan!

        Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
        Ikävä
        25
        637
      8. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

        Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
        Sinkut
        190
        633
      9. Ehkä taidat

        Luovuttaa.
        Ikävä
        73
        607
      10. Jos oltais joskus samoissa bileissä

        Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
        Ikävä
        57
        593
      Aihe