Phj valtuutettujen toiminta ajanjaksolla 2013- 2026

Heittämättä arpaa tai väärentelemättä äänimääriä, tiedämme kyllä, ketkä ovat istuneet eri kokoonpanoissa Tikkalanmäellä 2013-ja nykyisessäkin.

Selvinneekö heistä yksikään puhtain paperein?
Ovat sitten olleet joko äänessä, tai hiljaa..mutta...mukana passiivisena.
Mukana kuin hiiva taikinassa.

Alijäämien kasvaminen, vuosi vuodelta huomioitta jättäminen on virkatehtävässä olevalta välinpitämättömyyttä ja huolimattomuutta.
Arviointimenettelyyn johtaneita karmaisevia velkapäätöksiä -lapsus/hölmöily/junttauspäätöksiin ja niiden seuraamuksiin, ovat osallisia kaikki heistä, jotka ovat -eriävää mielipidettä kirjauttamatta,- olleet joko hallituksessa, lautakunnissa, tytäryhtiöissä tms. luottamustoimessaan mukana.

Valtakirjan saaneena, valtuutettu on vastuullisessa virkatehtävässä.
34314
3Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 34

Vanhimmat

Auttaako iso suu levällään käpykaartissa u liseminen?

Äänestä
  • ja mitähän kommentti aloitukseen liittyy??

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    ja mitähän kommentti aloitukseen liittyy??

    Se on käpykaartilaisen mölinää?

    Äänestä

Kyllä rehellinen riihenpuinti on tarpeen. oliko tietoisesti vilppiä?
KAUPUNGINHALLITUKSET alkaen 2013---
Taloustoimikunta alk 2013-
Tarkastuslautakunta alk 2013-
Tilintarkastusyhtiön lausunnot alk 2013-
Valtuusto alk 2013-
Tytäryhtiöiden hallitukset alka 2013-

2Äänestä
  • Puhutko Putinin palvojien metsäkaupoista? Vilpeistä?

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Puhutko Putinin palvojien metsäkaupoista? Vilpeistä?

    Mitä ihmettä varten haluat ketju / aihe toisensa perään, laukoa noita fraasejasi?
    Ilmestyt rääkymään s24;lle vähä-älyisen asenteella!
    Pieni ja mitätön ei hokemalla kasva mittoihin.
    Pysy poissa, ellei ole muuta asiaa -kuin kusta kuntalaisten muroihin, omiesi ohella.

    2Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Puhutko Putinin palvojien metsäkaupoista? Vilpeistä?

    Eikös nuo metsäkaupat ole olleet keskustan tuottoisaa puuhaa vuosikymmenet, asioista kuultu aika kornivia juttuja, lumen alle piiloon jääneistä jne....

    1Äänestä

  • Nuo on juttuja joita kannattaa tutkia. Muuta mahdollisuutta ei ole...🫣

    1Äänestä

Kyllä valtuutettujen jotka ovat velanottoa kannattaneet tulee kantaa vastuu, jos tappioita syntyy niin valtuutetut vastaavat omalla omaisuudellaan.

2Äänestä

Päätöksenteko ja vastuu
Päätösvallan käyttö: Valtuutettu päättää kunnan keskeisistä asioista, kuten kuntastrategiasta, talousarviosta ja veroprosenteista.
Talouden seuranta: Valtuutettu vastaa osaltaan kunnan taloudesta ja toiminnasta.
Aloiteoikeus: Valtuutetulla on oikeus tehdä aloitteita kunnan toimintaa koskevissa asioissa

Eriävä mielipide: Valtuutetun on ilmoitettava eriävä mielipide heti pöytäkirjan tarkistuksessa tai kokouksessa.
Vastustava äänestys: Päätöstä vastaan äänestäminen vapauttaa vastuusta, jos äänestys näkyy pöytäkirjassa.
Esteellisyys (jääviys): Valtuutetun on vetäydyttävä päätöksenteosta, jos hänellä on asiaan liittyvää henkilökohtaista etua.
Poissaolo kokouksesta: Kokouksesta tai kyseisen asian käsittelystä poissa oleva ei ole vastuussa päätöksestä.
Milloin vastuu voi silti syntyä?
Tyhjä äänestäminen: Tyhjää äänestänyt tai äänestämättä jättänyt voi joutua vastuuseen, jos ei jätä eriävää mielipidettä.
Esittelijän vastuu: Viranhaltija vastaa esittelystään, mutta valtuutettu vastaa omasta poliittisesta päätöksestään.
Rikosoikeudellinen vastuu: Mikäli kyseessä on tahallinen virkarikos, pelkkä eriävä mielipide ei aina poista vastuuta, jos valtuutettu on osallistunut asian valmisteluun lainvastaisesti.

1Äänestä

Pyhäjärven tarkastuslautakunta, ketkä olleet kumileimasimena viimeset 15 vuotta?

Äänestä
  • Olisiko vihdoin INFON aika:

    Kaupunkilaiset toiveikkaina odottelevat, että milloin olisi:

    Komunrannan Savusaunaosaston talous- ja Tulevaisuusjaoksen Hiukkasen parempi tulevaisuus vision aika.

    Nyt voisi tulevaisuusvisionäärit Kj, Hpj ja Vpj vastailla asiasta kiinnostuneille kaupunkilaisille. Odottelemme innokkaasti vuoden 2027 5 miljoonan euron Kiinteistövero-Tsunamia. 2023-2025 aikoina miljardien sijoitusvaltameri velloi valtoimenaan läpi PHJ:n. Vihreä siirtymä oli IN. Milloinka Infoa kaupunkilaisille tulossa?

    KepuVasuriDemut, heissä PHJ:n talouden valoisa tulevaisuus Since 1982. Heidän teot Kaupungin kehityksen ja uudistumisen kannalta puhuvat puolestaa. 1982 PHJ:n asukaluku n. 8700, 2025 asukasluku vajaa 4700.

    Mitähän em. aikavälillä on tapahtunut? Kepulainen kiero juoni?

    Tutkinnan aiheita on paljonkin. Esim. Kvantti Oy:n alkupääomamiljoona euron tilanne. Sehän aikanaan muilutettiin Vtkj Tikkasen johdolla kaupungin Reporahoista Kvantti Oy:n alkupääomaksi. Kahden kaupunginjohtajan malliakin voisi tutkailla ja varsinkin sen perusteita.

    Äänestä

  • Arkistot kertovat. tarkastuslautakunta ja taloustoimikunta- molemmat valtuutetuista kootut ovat ihan lapasia ja kun jotain lausuvat, lausunto on joko ennustamista tai suhmuroinnin taidonnäyttöä.

    2Äänestä

Pyhäjärven kaupunginhallinnon kymmenen käskyä
1. Vain me tiedämme, me olemme sinun Johtajiasi. Sinulla ei saa olla muita johtajia.
2. Käytämme härskisti valtaa ja hyödynnämme maksajan osaasi.
3. Täytämme helpolla työpäivämme, valtakautemme hikoilematta
4. Kunnioitamme vain valittuja hallinnossa, imartelemme heitä
5. Emme kuuntele eri tavoin ajattelevia kuntalaisia
6. Emme vanno salassa, jos emme kestä tuomarin edessä
7. Otamme siivun toisen omasta, väistämme säännöistä, viis mielipiteistä
8. Lausumme väärän oletuksen veljestämme pelastaaksemme itsemme
9. Tavoittelemme toisen omaisuutta, hyväksikäytämme aina, kun siihen tarjoutuu tilaisuus
10. Mikä on moraalisesti ja lain edessä kyseenalaista, tarkoitus pyhittää keinot

1Äänestä

Höpö höpö puheita. Jos äänestyskäyttäytyminen näkyy pöytäkirjassa (yleensä aina) on eriävä mielipide TÄYSIN turha. Tai onhan eräs Proolainen kerran äänestänyt puolesta mutta jättänyt omasta mielipiteestään eriävän mielipiteen🤣 Taloudellinen vastuu normaaleista päätöksistä ei johda korvauksiin, kuten positiivista päätöksistä ei saada palkkioita tai bonuksia!

Äänestä
  • Eriävän mielipiteen esittäjä vapautuu vastuusta, jos tulee jotain härdelliä jälkeenpäin.
    Luehan kuntalaki paremmin..
    Ja esim hallitus valtuusto ovat virkavastuussa asioista ja Henk koht..
    Jos ei ole kunnon vakuutuksia kaupungilla.
    Nyt on mielenk seurata tätä hyvinvointitalo oikeus käsittelyä.

    Äänestä

  • Anonyymi00016 kirjoitti:

    Eriävän mielipiteen esittäjä vapautuu vastuusta, jos tulee jotain härdelliä jälkeenpäin.
    Luehan kuntalaki paremmin..
    Ja esim hallitus valtuusto ovat virkavastuussa asioista ja Henk koht..
    Jos ei ole kunnon vakuutuksia kaupungilla.
    Nyt on mielenk seurata tätä hyvinvointitalo oikeus käsittelyä.

    Arviointiryhmä tehtävänä oli tehdä ehdotus kaupungin asukkaiden palvelujen
    turvaamiseksi tarvittavista toimenpiteistä. Kaupunginvaltuuston on käsiteltävä
    arviointiryhmän toimenpide-ehdotukset ja saatettava niitä koskeva päätös
    valtiovarainministeriön tietoon mahdollisia jatkotoimenpiteitä varten.
    Valtiovarainministeriö tekee arviointiryhmän toimenpide-ehdotusten ja
    kunnanvaltuuston päätösten perusteella ratkaisun kuntarakennelaissa
    tarkoitetun erityisen selvityksen tarpeellisuudesta kuntajaon muuttamiseksi.

    Äänestä

  • Anonyymi00016 kirjoitti:

    Eriävän mielipiteen esittäjä vapautuu vastuusta, jos tulee jotain härdelliä jälkeenpäin.
    Luehan kuntalaki paremmin..
    Ja esim hallitus valtuusto ovat virkavastuussa asioista ja Henk koht..
    Jos ei ole kunnon vakuutuksia kaupungilla.
    Nyt on mielenk seurata tätä hyvinvointitalo oikeus käsittelyä.

    Olet oikeassa 00016.
    Ilman rakennuslupaa tarvikkeiden tilaamiseen, ja muihin ei pohjatöihin liittyvien päätöksien taustalla olevat henkilöt ovat vastuussa.
    Näiden sinänsä valtuustossa HVT -hyväksymisestä huolimatta, liittyen ovat hankeraamin kustannuseriä, omavaltainen luvatta liikkeelle-sovellus kostautuu.
    Persuushoppuhousuisten uhoajien laskujen maksajat pelasivat venäläistä rulettia itsensä vahingoksi, näin se on nähtävä.
    Vastuuvakuutuksen visa vinkuu --ja tie käräjäsaliin käy tutummaksi. Joukossa on toki samoja, näin lakiluetaan-tietä käyneitä aiempia maksusakkolaisia.

    Toinen pommi tikittää Rillankivi-tytäyhtiön lainan myöntäneille.

    2Äänestä

  • Anonyymi00016 kirjoitti:

    Eriävän mielipiteen esittäjä vapautuu vastuusta, jos tulee jotain härdelliä jälkeenpäin.
    Luehan kuntalaki paremmin..
    Ja esim hallitus valtuusto ovat virkavastuussa asioista ja Henk koht..
    Jos ei ole kunnon vakuutuksia kaupungilla.
    Nyt on mielenk seurata tätä hyvinvointitalo oikeus käsittelyä.

    Näin kävi vuoden 2018 oikeudenkäynnissä.Eräs valtuutettu antoi eriävän mielipiteen .Hänen ei tarvinnut mennä käräjille.Kaurasen Aila kehui Raijan ehdotusta tosi hyväksi,kuitenkin äänesti sitä vastaan.Kova Kuri Keskustassa on.

    1Äänestä

  • Anonyymi00019 kirjoitti:

    Näin kävi vuoden 2018 oikeudenkäynnissä.Eräs valtuutettu antoi eriävän mielipiteen .Hänen ei tarvinnut mennä käräjille.Kaurasen Aila kehui Raijan ehdotusta tosi hyväksi,kuitenkin äänesti sitä vastaan.Kova Kuri Keskustassa on.

    Pyhäjärven äänioiketetut ja just v.2018 tapaus-vahingon aiheuttaneet luottamushenkilöt , näitä virkarikokseen syyllistyneitä äänestäneet ovat todella typeryyden ja röyhkeyden asialla ja palauttivat rikoksentekijöitä takaisin rikospaikalle, valtuustoon.
    Ja kuten tiedätte,jos uskallatte myöntää, kun heille tarjoutui paikka, he laukoivat uusia kaatoja (päätöksiä) syyttömien maksettavaksi.

    1Äänestä

  • Päätöksentekoon voi tietyissä tilanteissa liittyä myös henkilökohtaisen taloudellisen vastuun riski. Tämä on syytä tiedostaa niin päätöksiä valmisteltaessa ja esiteltäessä kuin niistä päätettäessäkin.

    Kuntalain 106 §:n mukaan päätöstä vastaan äänestänyt tai eriävän mielipiteen ilmoittanut ei ole vastuussa päätöksestä.

    1Äänestä

  • Anonyymi00022 kirjoitti:

    Päätöksentekoon voi tietyissä tilanteissa liittyä myös henkilökohtaisen taloudellisen vastuun riski. Tämä on syytä tiedostaa niin päätöksiä valmisteltaessa ja esiteltäessä kuin niistä päätettäessäkin.

    Kuntalain 106 §:n mukaan päätöstä vastaan äänestänyt tai eriävän mielipiteen ilmoittanut ei ole vastuussa päätöksestä.

    Miltä nämä päätökset näyttää

    ARVIOINTIMENETTELYN
    ja mahdollisen KANTELUN
    sekä KUNTALAISTEN NÄKÖKULMASTA?

    Hyvinvointitalon pääurakan hyväksymisprosessi syyskuussa 2025

    Tekla 16.9.2025
    Hyvinvointitalon rakennusurakan (pääurakka) hankinta

    Esittelijä:
    ”Urakkatarjousten avaus suoritettiin 22.8.2025 klo 12.00 alkaen. Avauspöytäkirja on kokousasiakirjoissa.

    Urakan selonottoneuvottelut on käyty 8.9.2025.

    Hankintapäätöksen tekemiselle ja urakkasopimuksen allekirjoittamiselle EI OLE ESTEITÄ.”

    Päätös:
    Hyväksyttiin yksimielisesti.

    ——————

    Khall 22.9.2025
    Päätösehdotus:
    ”Kaupunginhallitus päättää teknisen lautakunnan esityksen mukaisesti esittää kaupunginvaltuustolle, että Hyvinvointitalon rakennusurakka hankitaan edullisimman tarjouksen tehneeltä…”

    Päätös:
    Kaupunginhallitus hyväksyi kaupunginjohtajan päätösehdotuksen.

    —————-

    Kvalt 29.9.2025
    Päätösehdotus:
    ”Kaupunginhallitus päättää teknisen lautakunnan esityksen mukaisesti esittää kaupunginvaltuustolle, että Hyvinvointitalon rakennusurakka hankitaan…”

    Kokouksessa esitettiin pohjaehdotuksesta poikkeava muutosehdotus:
    ”Esitämme, että Hyvinvointitalon rakennusurakan hankintaa ei hyväksytä ja asia palautetaan valmisteluun.

    Perustelut:
    1. Hyvinvointitaloinvestoinnin kokonaiskustannukset ja rahoitus, sekä kaupungin taloudellinen kantokyky tulee selvittää valtuustolle riittävällä tarkkuudella ennen päätöksentekoa
    2. Valtuutetuilla ei ole annettu riittävästi tietoa siitä, mitä nyt päätöksenteossa olevaan kokonaisurakkaan sisältyy.
    3. Valtuutetuille ei ole annettu päätöksen teon pohjaksi tietoa siitä, miten investointi rahoitetaan.
    4. Valtuutetuille ei ole annettu tietoa siitä, mitkä tulevat olemaan käyttökustannukset, rahoituskustannukset ja poistot, jotka on syytä huomioida kunnan taloudessa tulevina vuosina, ja siten otettava huomioon
    5. Valtuutetuille ei ole annettu tietoa siitä, miten hallinto-oikeudessa oleva valitus/valitukset mahdollisesti vaikuttavat nyt esitettyyn rakennusurakan hankintaan”

    ”Puheenjohtaja totesi, että keskustelun kuluessa on tehty kaupunginhallituksen pohjaehdotuksesta poikkeava ryhmämuutosehdotus, joten asiasta on äänestettävä.”

    ”Puheenjohtaja totesi äänestystulokseen
    20-6 viitaten, että kaupunginvaltuuston päätökseksi on tullut kaupunginhallituksen pohjaehdotus.”

    ——————

    Hyvinvointitalon av-urakan hankintapäätös helmikuussa 2026

    Päätöstä edelsi:

    Tekla 16.2.2026

    Muut esille tulevat asiat:
    ”Hyvinvointitalon työmaa menee kiinni helmi-maaliskuun vaihteen jälkeen ja jää odottamaan rakentamisluvan lainvoimaisuutta.
     
    Kaupunginjohtaja antoi tilannekatsauksen vihreän siirtymän hankkeista.
     
    keskusteltiin kansallispuistoesityksestä Pyhäjärvelle.”

    —————-

    Khall 18.2.2026
    Hyvinvointitalon AV-urakan hankinta

    Päätösehdotus:
    ”Kaupunginhallitus päättää hankkia Hyvinvointitalon AV-urakan…. Hankittava kokonaisuus muodostuu tilattavien tuotteiden määrästä, jonka maksimihankintamäärä on arvoltaan
    529 356,00€.”

    Päätös:
    ”Kaupunginhallitus hyväksyi kaupunginjohtajan päätösehdotuksen.”

    ”Tekninen johtaja… oli kokouksessa paikalla asiantuntijana.”

    Äänestä

  • Anonyymi00025 kirjoitti:

    Miltä nämä päätökset näyttää

    ARVIOINTIMENETTELYN
    ja mahdollisen KANTELUN
    sekä KUNTALAISTEN NÄKÖKULMASTA?

    Hyvinvointitalon pääurakan hyväksymisprosessi syyskuussa 2025

    Tekla 16.9.2025
    Hyvinvointitalon rakennusurakan (pääurakka) hankinta

    Esittelijä:
    ”Urakkatarjousten avaus suoritettiin 22.8.2025 klo 12.00 alkaen. Avauspöytäkirja on kokousasiakirjoissa.

    Urakan selonottoneuvottelut on käyty 8.9.2025.

    Hankintapäätöksen tekemiselle ja urakkasopimuksen allekirjoittamiselle EI OLE ESTEITÄ.”

    Päätös:
    Hyväksyttiin yksimielisesti.

    ——————

    Khall 22.9.2025
    Päätösehdotus:
    ”Kaupunginhallitus päättää teknisen lautakunnan esityksen mukaisesti esittää kaupunginvaltuustolle, että Hyvinvointitalon rakennusurakka hankitaan edullisimman tarjouksen tehneeltä…”

    Päätös:
    Kaupunginhallitus hyväksyi kaupunginjohtajan päätösehdotuksen.

    —————-

    Kvalt 29.9.2025
    Päätösehdotus:
    ”Kaupunginhallitus päättää teknisen lautakunnan esityksen mukaisesti esittää kaupunginvaltuustolle, että Hyvinvointitalon rakennusurakka hankitaan…”

    Kokouksessa esitettiin pohjaehdotuksesta poikkeava muutosehdotus:
    ”Esitämme, että Hyvinvointitalon rakennusurakan hankintaa ei hyväksytä ja asia palautetaan valmisteluun.

    Perustelut:
    1. Hyvinvointitaloinvestoinnin kokonaiskustannukset ja rahoitus, sekä kaupungin taloudellinen kantokyky tulee selvittää valtuustolle riittävällä tarkkuudella ennen päätöksentekoa
    2. Valtuutetuilla ei ole annettu riittävästi tietoa siitä, mitä nyt päätöksenteossa olevaan kokonaisurakkaan sisältyy.
    3. Valtuutetuille ei ole annettu päätöksen teon pohjaksi tietoa siitä, miten investointi rahoitetaan.
    4. Valtuutetuille ei ole annettu tietoa siitä, mitkä tulevat olemaan käyttökustannukset, rahoituskustannukset ja poistot, jotka on syytä huomioida kunnan taloudessa tulevina vuosina, ja siten otettava huomioon
    5. Valtuutetuille ei ole annettu tietoa siitä, miten hallinto-oikeudessa oleva valitus/valitukset mahdollisesti vaikuttavat nyt esitettyyn rakennusurakan hankintaan”

    ”Puheenjohtaja totesi, että keskustelun kuluessa on tehty kaupunginhallituksen pohjaehdotuksesta poikkeava ryhmämuutosehdotus, joten asiasta on äänestettävä.”

    ”Puheenjohtaja totesi äänestystulokseen
    20-6 viitaten, että kaupunginvaltuuston päätökseksi on tullut kaupunginhallituksen pohjaehdotus.”

    ——————

    Hyvinvointitalon av-urakan hankintapäätös helmikuussa 2026

    Päätöstä edelsi:

    Tekla 16.2.2026

    Muut esille tulevat asiat:
    ”Hyvinvointitalon työmaa menee kiinni helmi-maaliskuun vaihteen jälkeen ja jää odottamaan rakentamisluvan lainvoimaisuutta.
     
    Kaupunginjohtaja antoi tilannekatsauksen vihreän siirtymän hankkeista.
     
    keskusteltiin kansallispuistoesityksestä Pyhäjärvelle.”

    —————-

    Khall 18.2.2026
    Hyvinvointitalon AV-urakan hankinta

    Päätösehdotus:
    ”Kaupunginhallitus päättää hankkia Hyvinvointitalon AV-urakan…. Hankittava kokonaisuus muodostuu tilattavien tuotteiden määrästä, jonka maksimihankintamäärä on arvoltaan
    529 356,00€.”

    Päätös:
    ”Kaupunginhallitus hyväksyi kaupunginjohtajan päätösehdotuksen.”

    ”Tekninen johtaja… oli kokouksessa paikalla asiantuntijana.”

    Valtion mustapukuiset lukisi tuon listan mielellään myös.
    Kaupunginjohtaja on myöntänyt näin jälkikäteen, että odotettavissa oli arviointimenetelmä. Onko nämä tehdyt toimenpiteet näyttäneet siltä, että asia olisi ymmärretty oikeasti.
    On tainnut joillakin jäädä lukematta kotiläksyt

    Äänestä

  • Anonyymi00025 kirjoitti:

    Miltä nämä päätökset näyttää

    ARVIOINTIMENETTELYN
    ja mahdollisen KANTELUN
    sekä KUNTALAISTEN NÄKÖKULMASTA?

    Hyvinvointitalon pääurakan hyväksymisprosessi syyskuussa 2025

    Tekla 16.9.2025
    Hyvinvointitalon rakennusurakan (pääurakka) hankinta

    Esittelijä:
    ”Urakkatarjousten avaus suoritettiin 22.8.2025 klo 12.00 alkaen. Avauspöytäkirja on kokousasiakirjoissa.

    Urakan selonottoneuvottelut on käyty 8.9.2025.

    Hankintapäätöksen tekemiselle ja urakkasopimuksen allekirjoittamiselle EI OLE ESTEITÄ.”

    Päätös:
    Hyväksyttiin yksimielisesti.

    ——————

    Khall 22.9.2025
    Päätösehdotus:
    ”Kaupunginhallitus päättää teknisen lautakunnan esityksen mukaisesti esittää kaupunginvaltuustolle, että Hyvinvointitalon rakennusurakka hankitaan edullisimman tarjouksen tehneeltä…”

    Päätös:
    Kaupunginhallitus hyväksyi kaupunginjohtajan päätösehdotuksen.

    —————-

    Kvalt 29.9.2025
    Päätösehdotus:
    ”Kaupunginhallitus päättää teknisen lautakunnan esityksen mukaisesti esittää kaupunginvaltuustolle, että Hyvinvointitalon rakennusurakka hankitaan…”

    Kokouksessa esitettiin pohjaehdotuksesta poikkeava muutosehdotus:
    ”Esitämme, että Hyvinvointitalon rakennusurakan hankintaa ei hyväksytä ja asia palautetaan valmisteluun.

    Perustelut:
    1. Hyvinvointitaloinvestoinnin kokonaiskustannukset ja rahoitus, sekä kaupungin taloudellinen kantokyky tulee selvittää valtuustolle riittävällä tarkkuudella ennen päätöksentekoa
    2. Valtuutetuilla ei ole annettu riittävästi tietoa siitä, mitä nyt päätöksenteossa olevaan kokonaisurakkaan sisältyy.
    3. Valtuutetuille ei ole annettu päätöksen teon pohjaksi tietoa siitä, miten investointi rahoitetaan.
    4. Valtuutetuille ei ole annettu tietoa siitä, mitkä tulevat olemaan käyttökustannukset, rahoituskustannukset ja poistot, jotka on syytä huomioida kunnan taloudessa tulevina vuosina, ja siten otettava huomioon
    5. Valtuutetuille ei ole annettu tietoa siitä, miten hallinto-oikeudessa oleva valitus/valitukset mahdollisesti vaikuttavat nyt esitettyyn rakennusurakan hankintaan”

    ”Puheenjohtaja totesi, että keskustelun kuluessa on tehty kaupunginhallituksen pohjaehdotuksesta poikkeava ryhmämuutosehdotus, joten asiasta on äänestettävä.”

    ”Puheenjohtaja totesi äänestystulokseen
    20-6 viitaten, että kaupunginvaltuuston päätökseksi on tullut kaupunginhallituksen pohjaehdotus.”

    ——————

    Hyvinvointitalon av-urakan hankintapäätös helmikuussa 2026

    Päätöstä edelsi:

    Tekla 16.2.2026

    Muut esille tulevat asiat:
    ”Hyvinvointitalon työmaa menee kiinni helmi-maaliskuun vaihteen jälkeen ja jää odottamaan rakentamisluvan lainvoimaisuutta.
     
    Kaupunginjohtaja antoi tilannekatsauksen vihreän siirtymän hankkeista.
     
    keskusteltiin kansallispuistoesityksestä Pyhäjärvelle.”

    —————-

    Khall 18.2.2026
    Hyvinvointitalon AV-urakan hankinta

    Päätösehdotus:
    ”Kaupunginhallitus päättää hankkia Hyvinvointitalon AV-urakan…. Hankittava kokonaisuus muodostuu tilattavien tuotteiden määrästä, jonka maksimihankintamäärä on arvoltaan
    529 356,00€.”

    Päätös:
    ”Kaupunginhallitus hyväksyi kaupunginjohtajan päätösehdotuksen.”

    ”Tekninen johtaja… oli kokouksessa paikalla asiantuntijana.”

    Huhuh!

    Äänestä

Toistakymmentä vuotta kjohtajan päätä käskytetty, eikä käskyjen totteleminen ole jäänyt korvaamatta.
Yksi ainoa tuulipuisto-Murtomäki- on koko orkesterin keskittymisellä saatettu puhalluskuntoon.
Kait se on nyt siinä.
Investoinnit ovat jäissä, ensi-vuoden varmasti, ja senkin jälkeen pari-kolme vuotta.
Harjulinjan totetuttaminen on ongelmissa, joten runkolinjan junnaaminen tulee mukaan hidasteena siten, että monet pörssiyhtiöt (phj puistoissa) vetäytyvät rakennusaikeista.

1Äänestä
  • No muistaako Putin maksaa ruplat tuestasi?

    Äänestä

Onkos kunnan metsäpaloja taas myynnissä, eipä taida enää.

Äänestä
  • Onko metsärotta kähveltänyt ne?

    Äänestä

Mistä ovat pyhäjärvistenkin sukujen metsä-ja maaomaisuudet tehty? Katsokaa Kieltolaki-dokuemntti Yle areena
https://areena.yle.fi/1-60972364

Äänestä

Miltä tämä tiedote näyttää tehtyjen päätösten jälkeen?

Lainaus Pyhäjärven kaupungin tiedotteesta 17.8.2026 kaupungin nettisivulta:

Arviointimenettelyn käynnistyminen on Pyhäjärvelle vakavasti otettava asia, mutta KAUPUNGILLE SE EI TULE YLLÄTYKSENÄ. Kaupungissa on JO USEIDEN VUOSIEN AJAN TIEDOSTETTU, ETTÄ KONSERNITALOUDEN VUOKSI kaupunki todennäköisesti TULEE JOUTUMAAN käymään ARVIOINTIMENETTELYN.

Äänestä

Miltä näyttää kaupungin enemmistön kyseiset päätökset suhteessa kaupungin tiedotteisiin

arviointimenettelyn ja mahdollisen kantelun näkökulmasta?

Äänestä
  • Kylmä Vilhunen lähestyy vääjäämättömästi enemmistön/eturivin 20 valtuutetun kalsareita/pikkuhousuja. Koko kuluvan vaalikauden ovat puhuneet vastuusta/vastuunkannosta ja Summa summarum kohta sitä heille on tarjolla toisin kuin... Lopuksi: Pitikö olla niin OMAPÄINEN?

    Äänestä

  • Anonyymi00032 kirjoitti:

    Kylmä Vilhunen lähestyy vääjäämättömästi enemmistön/eturivin 20 valtuutetun kalsareita/pikkuhousuja. Koko kuluvan vaalikauden ovat puhuneet vastuusta/vastuunkannosta ja Summa summarum kohta sitä heille on tarjolla toisin kuin... Lopuksi: Pitikö olla niin OMAPÄINEN?

    Mitä onko isosuinen jäänyt kiinni mm. Oulaskankaasta valehtelusta?

    Äänestä

  • Anonyymi00033 kirjoitti:

    Mitä onko isosuinen jäänyt kiinni mm. Oulaskankaasta valehtelusta?

    No Se nähdään miten käy..
    Tässä odotellaan oikeuden päätöksiä
    ( Kuinka monta valitusta lie hallinto-oikeudessa)
    Ja samoin odotellaan mitä valtion virkamiehet kertovat.
    Voi olla, että joidenkin kasvot punoittavat

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Heittämättä arpaa tai väärentelemättä äänimääriä, tiedämme kyllä, ketkä ovat istuneet eri kokoonpanoissa Tikkalanmäellä 2013-ja nykyisessäkin.

Selvinneekö heistä yksikään puhtain paperein?
Ovat sitten olleet joko äänessä, tai hiljaa..mutta...mukana passiivisena.
Mukana kuin hiiva taikinassa.

Alijäämien kasvaminen, vuosi vuodelta huomioitta jättäminen on virkatehtävässä olevalta välinpitämättömyyttä ja huolimattomuutta.
Arviointimenettelyyn johtaneita karmaisevia velkapäätöksiä -lapsus/hölmöily/junttauspäätöksiin ja niiden seuraamuksiin, ovat osallisia kaikki heistä, jotka ovat -eriävää mielipidettä kirjauttamatta,- olleet joko hallituksessa, lautakunnissa, tytäryhtiöissä tms. luottamustoimessaan mukana.

Valtakirjan saaneena, valtuutettu on vastuullisessa virkatehtävässä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu