Julkisesti kukaan ei tunnusta käyttävänsä huumeita tai katsovansa aikuisille tarkoitettua viihdettä. On se jännä. Satakunnan Kansan 3.9.2026 klo 12:00 verkossa julkaistun uutisen mukaan ensin mainitun asian osalta tilanne on kuumottava:
"Tuore jätevesitutkimus kertoo kokaiinin käytön voimakkaasta kasvusta Satakunnassa. Porissa mitattujen huumeiden yhteenlaskettu määrä nousi koko seuranta-ajan korkeimmaksi."
Surullista luettavaa, mutta paljastaa karun totuuden siitä missä mennään. Tekisi mieli kysyä palstalasilta, "käytätkö", mutta se on turha kysymys. Jokainen nimittäin vastaa kysyttäessä "EN käytä".
Kukaan ei käytä, mutta jätevesiin päätyy jäämiä. Erikoinen tilanne.
Pori on huumekaupunki, vaikka kukaan ei käytä
38
146
Vastaukset 38
- Anonyymi00001
Minä katselen aikuisille tarkoitettua viihdettä. Sitä en tiedä näkyykö jätevesissä.
- Anonyymi00008
Olisi kiva katsoa yhdessä.
- Anonyymi00010
Anonyymi00008 kirjoitti:
Olisi kiva katsoa yhdessä.
Tätäkin mahdollisuutta tarjoaa eräs porilainen yritys Isolinnankadulla. On yhteiskatseluhuone, löytyy torstain villi sekasauna jne.
Mennäänkö kaikki katsomaan yhdessä? - Anonyymi00011
Anonyymi00010 kirjoitti:
Tätäkin mahdollisuutta tarjoaa eräs porilainen yritys Isolinnankadulla. On yhteiskatseluhuone, löytyy torstain villi sekasauna jne.
Mennäänkö kaikki katsomaan yhdessä?Mennään ja puristellaan samalla tomaatteja!
- Anonyymi00016
Anonyymi00011 kirjoitti:
Mennään ja puristellaan samalla tomaatteja!
Minä sinulle tomaattia näytän nnnggh
- Anonyymi00018
Anonyymi00011 kirjoitti:
Mennään ja puristellaan samalla tomaatteja!
Näin tänään aika kivat tomaatit. Aloin harmitella päättyvää kesää. Mutta ei voi mitään. Kun sää kylmenee, tomaatit laitetaan piiloon ja niitä haudotaan ensi kesään asti. Näin se menee. Ei auta itku markkinoilla.
- Anonyymi00033
Anonyymi00016 kirjoitti:
Minä sinulle tomaattia näytän nnnggh
En malta odottaa. Saako kynsipuristella?
- Anonyymi00002
Aloin miettiä, miksi huumeiden käyttö on lisääntynyt? Hakukoneen tekoälyominaisuuden mukaan:
"Huumeiden käytön lisääntyminen johtuu monesta yhteiskunnallisesta ja kulttuurisesta tekijästä, kuten asenteiden höllentymisestä, mielenterveysongelmien kasvusta sekä kansainvälisten huumemarkkinoiden muutoksista.
- Asenteiden muutos: Suhtautuminen huumeisiin – erityisesti kannabikseen – on muuttunut aiempaa sallivammaksi, ja kokeilukynnys on madaltunut.
- Markkinoiden kasvu ja saatavuus: Huumeiden salakuljetus on ammattimaistunut, ja uusia aineita on helpompi hankkia. Esimerkiksi kokaiinin ja joidenkin stimulanttien käyttö on yleistynyt ja näkyy selvästi jätevevalvonnassa."
Mietitään asiaa siitä näkökulmasta, että miten Porissa saataisiin vähennettyä huumeiden käyttöä? Mitä pitää tehdä? Missä on tehty virheitä, kun käyttäjien määrä lisääntyy ja lisääntyy?
Ilmeisesti huumeiden käyttöä voidaan vähentää esimerkiksi yhdistämällä ennaltaehkäisy, matalan kynnyksen hoitoonohjaus sekä haittoja vähentävä politiikka. Yksittäistä ratkaisua ei ole, vaan kyseessä on monialainen kokonaisuus. Jos jokin helppo ratkaisu olisi olemassa, se olisi jo tehty. - Anonyymi00004
Sine älä moiti minu soominpoka. Pössyn ja vapa seksi kuulu meitä kultur.
- Anonyymi00005
Älä viitti persuilla näin keskellä päivää.
- Anonyymi00006
Porin posliinit keskittyvät vainoamaan esimerkiksi henkilöitä jotka ovat työntäneet itsensä kimppuun käyneen henkilön pois kimpustaan ja on jäänyt jälki.Siitä käräjille, itsepuolustuksesta. Onko olemassa laki joka pakottaa olemaan toisen nyrkkeilysäkkinä? Ilmeisesti on, koska ottamalla turpaan olisi välttynyt työpaikan menetykseltä ja syytteeltä.
Ei siis mikään ihme, ettei kukaan ota kiinni huumerikollisia kun vaino kohdistetaan tällaisiin asioihin.
Poliisi myös ilomielin kuuntelee todistajana mielisairaaksi todistettua kusipäätä joka on vainonnut perhettä jo vuosikaudet ja jatkaa yhä edelleen.No, oikeudessa nähdään ja kusipäätä vastaan todistaa koko hänen oma sukunsakin koska on onnistunut toimillaan katkomaan jokaiseen välit.
Miten noin yleisesti ottaen meneekö verorahat nyt oikeiden rikollisten toimien estämiseen vai olisiko voinut käyttää järkeä ja määrärahoja oikeinkin?- Anonyymi00007
En tiedä mutta mielestäni mölyävät mopot ja mönkkärit olisi asia johon posliiniennpitäisi puuttua.
- Anonyymi00013
Uskotko kun sanon ettei edes kiinnosta henkilön nimi, tuo on nimittäin erittäin yleinen piirre ihmisissä, olla täysi perauk.
Se nimilista olisi todella pitkä. - Anonyymi00015
Mene ämmä takaisin hoitoon.
- Anonyymi00020
Anonyymi00007 kirjoitti:
En tiedä mutta mielestäni mölyävät mopot ja mönkkärit olisi asia johon posliiniennpitäisi puuttua.
ne kuskit pakkohoitoon
- Anonyymi00009
Ei kauheen häävii oo jos tilanne on se, että posliinien pitää valvoa nykyään menoa ja meininkiä. Onneks en oo enää posliini. En kyl jaksais lähteä kaahailemaan kutisevan posliinin kanssa nulikoiden perään.
- Anonyymi00012
🤣🤣🤣👍
- Anonyymi00034
Anonyymi00012 kirjoitti:
🤣🤣🤣👍
Lääkkeet 🍆🍆🍆🍆🍆🍆🍆🍆🍆🍆🍆
- Anonyymi00014
Pahanolon lisääntyminen ja kaikenlainen spedeily näkyy kaikkialla, Lidlissä oli nyt illalla joku blondattu douppikääpiö joka käveli kuin Napoleonin ja Tysonin risteytys.
Tyyppi alle 160cm ja käveli kuin olisi dilderiino rektaaliuksessa,
kummi otuksia alkanut palloilemaan yleisillä paikoilla.
Vuosituhannen alussa tuollaiset pidettiin vielä laitoksissa,
nyt saa säästösyihin vedoten heilua vapaana.- Anonyymi00017
Maailma on menossa huonompaan suuntaan. Käyttäjiä näkyy päivittäin arkisilla paikoilla. Elämä on turvattomampaa. Kauppareissulla ei voi tietää, millaisen päähänpiston huumeissa oleva henkilö saa ilman pienintäkään ennakkovaroitusta.
- Anonyymi00019
Anonyymi00017 kirjoitti:
Maailma on menossa huonompaan suuntaan. Käyttäjiä näkyy päivittäin arkisilla paikoilla. Elämä on turvattomampaa. Kauppareissulla ei voi tietää, millaisen päähänpiston huumeissa oleva henkilö saa ilman pienintäkään ennakkovaroitusta.
Kaupan spede oli joku treenikallu ja käveli kuin olisi koko planeetta reisien välissä, douppia ja punttia niin ei meinaa egotrippi mahtua verkkareihin
- Anonyymi00021
Anonyymi00019 kirjoitti:
Kaupan spede oli joku treenikallu ja käveli kuin olisi koko planeetta reisien välissä, douppia ja punttia niin ei meinaa egotrippi mahtua verkkareihin
Sitten vielä, jos tuollainen ottaa ainetta, käytös voi olla täysin ennalta-arvaamaton. Jos otat katsekontaktin häneen tai et ota, voi laukaista tarpeen, että hän vetäisee turpaan. Sitten pääset sairaalaan, kun olit oikeassa paikassa väärään aikaan.
Aineiden käyttäjät voivat kohdistaa välivaltaa täysin ventovieraaseen ihmiseen taysin sattumanvaraisesti ilman mitään järjellistä perustetta. Onhan näitä sattunut, kun puukolla huitaistaan täysin ventoveirasta ihmistä julkisella paikalla keskellä kirkasta päivää ilman mitään syytä. Olttiin vain "pää sekaisin". Se ei lohduta puukosta saanutta, että tekijä ei ymmärrä tekoaan ja sen seuraamuksia, kun oli aineissa.
- Anonyymi00022
Minä käytän Bubrea. Saan sitä ilmaiseksi sossusta. Kaup.sairaalan takana.
Hyvin pyyhkii.- Anonyymi00023
Minä käytän klotsamiinia ei hypi mörököllit silmille.
- Anonyymi00028
Anonyymi00023 kirjoitti:
Minä käytän klotsamiinia ei hypi mörököllit silmille.
Ei kannata käyttää aineita. Mitä pidempään käytät, sitä hankalampi päästä eroon.
- Anonyymi00040
Anonyymi00023 kirjoitti:
Minä käytän klotsamiinia ei hypi mörököllit silmille.
onx Röhnöö näkyny?
- Anonyymi00024
Huumekallut taas painineet
https://www.satakunnankansa.fi/satakunta/art-2000012251694.html
Ja Kuukkarin tuntumassa taas - Anonyymi00025
Laitetaan lista huonosti suunnitelluista tai ongelmallisista kohdista liikenteessä tähän joissa olisi parantamisen varaa.
1. Matkakeskuksesta ja kampukselta tuleva sopulilauma rampauttaa autoliikenteen totaalisesti useita kertoja päivässä.Eteen juostaan kännykkä kädessä,kuulokkeet korvilla ja hitaasti valuen kuin linnunpatska ladon seinässä.Kymmenien autojen jono, ja kun päästät sopulit yli ja aiot poistua ympyrästä sama sopulilauma pysäyttää autot ympyräänkin jolloin sekin on tukossa.
2.Koivulassa vastapäätä subwayta on jostain syystä jätetty korkea heinikko näkö-esteeksi.Sieltä kun skuutilla tulee äkkiarvaamatta nuori pallonmuotoinen ohjus eteen kuulokkeet päässä, vain äkkijarrutus estää vahingon.Kevyen liikenteen väylän tulisi olla siistitty ja kaikki "kivan näköiset" olkikasvit nurin siitä ainakin 20m matkalta jotta voi varautua pallo-ohjuksiin paremmin.
Talvellahan tuohon kasataan lunta aivan huolella.Joku järki näkö-esteiden kasaukseen.
Listaa saa jatkaa ja kun on useita ehdotuksia tiskissä laitetaan lista Porin kaupungille jos vaikka joku oikeasti tekisi jotain asioille. (varmaan turha toivo mutta yritetään)- Anonyymi00027
Hyvä lista, mutta ei liity tämän ketjun aiheeseen. Olisit avannut tästä oman ketjun.
- Anonyymi00029
Anonyymi00027 kirjoitti:
Hyvä lista, mutta ei liity tämän ketjun aiheeseen. Olisit avannut tästä oman ketjun.
Pahoittelut väärään kohtaan tekstin laittamisesta.Ei aina krapulassa huomaa näitä.Onneksi on taas kaljaa.
- Anonyymi00030
Anonyymi00029 kirjoitti:
Pahoittelut väärään kohtaan tekstin laittamisesta.Ei aina krapulassa huomaa näitä.Onneksi on taas kaljaa.
on syytäkin olla kaljaa, nyt on Perjantai
- Anonyymi00032
Anonyymi00029 kirjoitti:
Pahoittelut väärään kohtaan tekstin laittamisesta.Ei aina krapulassa huomaa näitä.Onneksi on taas kaljaa.
Ei hätää. Kukaan ei huomaa mihin kirjoitit ja vaikka huomaisi sillä ei ole väliä kun juovat nekin kaljaa.
- Anonyymi00035
Anonyymi00032 kirjoitti:
Ei hätää. Kukaan ei huomaa mihin kirjoitit ja vaikka huomaisi sillä ei ole väliä kun juovat nekin kaljaa.
unohdit tomaatit
- Anonyymi00036
Anonyymi00032 kirjoitti:
Ei hätää. Kukaan ei huomaa mihin kirjoitit ja vaikka huomaisi sillä ei ole väliä kun juovat nekin kaljaa.
Kaikki meistä ei juo kaljaa. Itse en käytä alkoholia. Buprenorfiinin käytön yritän lopettaa, mutta se on ollut haasteellista. Sorruin viimeksi tänään aamulla klo 7:00. Käyttäannokseni on huima 0,04 mg, jonka olen saanut liu'utettua kerran vuorokaudessa ottamisesta noin 27-30 tunnin annosväliin. Edistystä sekin.
Tekoälyn mukaan: "0,04 mg (eli 40 mikrog) buprenorfiiniannoksella voi olla lievää vaikutusta, mutta se riippuu täysin henkilön opioiditoleranssista ja lääkkeen ottotavasta." - Anonyymi00037
Anonyymi00036 kirjoitti:
Kaikki meistä ei juo kaljaa. Itse en käytä alkoholia. Buprenorfiinin käytön yritän lopettaa, mutta se on ollut haasteellista. Sorruin viimeksi tänään aamulla klo 7:00. Käyttäannokseni on huima 0,04 mg, jonka olen saanut liu'utettua kerran vuorokaudessa ottamisesta noin 27-30 tunnin annosväliin. Edistystä sekin.
Tekoälyn mukaan: "0,04 mg (eli 40 mikrog) buprenorfiiniannoksella voi olla lievää vaikutusta, mutta se riippuu täysin henkilön opioiditoleranssista ja lääkkeen ottotavasta."Puristele tomaatteja. Se helpottaa.
- Anonyymi00038
Anonyymi00035 kirjoitti:
unohdit tomaatit
En unohtanut. Jätin vain mainitsematta.
- Anonyymi00039
Anonyymi00036 kirjoitti:
Kaikki meistä ei juo kaljaa. Itse en käytä alkoholia. Buprenorfiinin käytön yritän lopettaa, mutta se on ollut haasteellista. Sorruin viimeksi tänään aamulla klo 7:00. Käyttäannokseni on huima 0,04 mg, jonka olen saanut liu'utettua kerran vuorokaudessa ottamisesta noin 27-30 tunnin annosväliin. Edistystä sekin.
Tekoälyn mukaan: "0,04 mg (eli 40 mikrog) buprenorfiiniannoksella voi olla lievää vaikutusta, mutta se riippuu täysin henkilön opioiditoleranssista ja lääkkeen ottotavasta."Vaihda tilalle kahvisuppo suoraan kannikoiden väliin.
- Anonyymi00041
Anonyymi00039 kirjoitti:
Vaihda tilalle kahvisuppo suoraan kannikoiden väliin.
tic-tic häs
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa741650- 201124
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as311062Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu132865Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.189806- 64684
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo191607On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79588- 48528
- 69510
- 55507
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32498- 57485
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28422- 40417
- 33413
- 16399
- 82398
- 37396