Iida & Alisa Vainio. Suomen huippu yleisurheilijat.

Anonyymi-ap

Heinäkuussa 2028 saatetaan nähdä Los angelesin Olympialaisissa kaksi Vainiota Juoksuradoilla. Em 2026 Birminghamin Maratonin voittajan lisäksi Kotkalainen tuore Yleisurheilija Iida Vainio tähtää Losin Olympialaisiin.
Juoksumatkaa emme vielä tiedä, mutta eiköhän se tämän parin vuoden sisällä vielä selviä.
Iidalla on hyvin sikaa treenata ja jo varmasti ensi kesänä 2027 paukuttelee Suomen ennätykset uusiksi niillä matkoilla, mihin osallistuu.

4

52

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Kukas tuota Iidaa valmentaa? vai onko siellä Archie Cruch huutamassa kepupullo kädessä kentän laidalla, jaksaa,jaksaa?😂

    • Anonyymi00002

      Vierailija kirjoitti:

      Tosiaan. Missä Idan vanhemmat ovat ja ovat olleet tämän kaiken sekoilun ajan?

      Iidan isästä ei ole tietoa, mutta äiti kannustaa lastaan jatkamaan valitsemallaan uralla. Äitinsä on vielä astetta pahempi, Iida ei ole vielä ihan kaikkea sisäistänyt. Tässä kohta voi sanoa, että äidistä ei ole nyt auttamaan tytärtä pois tuosta suosta, mihin itseään tunkee syvemmälle koko ajan.

      Äiti oli tai on Kotkan Persuja ja isä virolainen liikemies, Iida kävikin jo isän opissa nuuskapussi myyntiä opiskelemassa.

      Iida Vainio teki helmikuussa 2023 rikosilmoituksen SM-liigapelaajasta, jota hän syytti seksuaalisesta rikoksesta. [1] (/goto?Tapahtumakulku ja päätösEpäilty teko: Vainio kertoi joutuneensa seksuaalisen hyväksikäytön uhriksi Lappeenrannassa keväällä 2021, jolloin hän oli 17-vuotias.Rikosnimikkeen muutos: Esitutkinnan aikana rikosnimike muuttui seksuaalisesta hyväksikäytöstä raiskaukseksi.Syyteharkinta: Asia eteni keväällä 2024 poliisilta syyteharkintaan.Päätös: Toukokuussa 2024 aluesyyttäjä teki asiassa syyttämättäjättämispäätöksen, eikä syytettä nostettu.

      Iida Vainion äiti on julkisuudessa kommentoinut tyttärensä elämää ja valintoja muun muassa silloin, kun Vainio nousi tunnetuksi niin sanottuna "kultamekkotyttönä". Äiti kertoi tuolloin Itä-Savo-lehden haastattelussa luottavansa tyttärensä ratkaisuihin ja tukevansa häntä julkisuuden tuomista ikävistä puolista huolimatta.

      Anonyymi kirjoitti:

      Hahhah... mistähän hitosta se onkin tuon "urheilutoimittajan" saanut tyhjään päähänsä? Ei tule koskaan onnistumaan, ei vakuuta millään muotoa. Siinä hommassa täytyy varmasti olla vähän älliäkin.
      No en jaksa vieläkään ymmärtää, mistä noita surkimuksia sikiää?? Jos minun tyttäreni olisi tuossa, se loppuis aika äkkiä. Häpeäisin suorastaan, että tuollaisen bimbonko olen saanut aikaiseksi
      Lue lisää

      Hänen äiti vain kannustaa. Vanhempain on tarvinnut antaa lupa tissien silikoneihin. Tuo oli jo tollon oireita, että mennään kultamekossa muka urheilijoita vastaan, pelkkä hutsun mekko päällä talvipakkasessa. Ruma ja täysin yksinkertainen ihminen, ei ikinä kukaan urheilija huoli tuollaista bimboa. Eikö hän jo alaikäisenä ollut kihloissa nelikymppisen miehen kanssa.

    • Anonyymi00003
    • Anonyymi00004

      Hänen äitinsä se vasta sekpää onkin. Asuu tässä lähellä Katariinan kaupunginosassa. Kaikki nauraa sille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      68
      1115
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      98
      1064
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      933
    4. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      65
      885
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      126
      860
    6. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      134
      817
    7. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      20
      770
    8. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      57
      766
    9. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      27
      741
    10. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      45
      676
    11. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      46
      661
    12. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      6
      633
    13. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      617
    14. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      612
    15. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      48
      610
    16. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      129
      609
    17. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      82
      596
    18. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      48
      594
    19. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      35
      590
    20. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      12
      579
    Aihe