Naamioitumiskielto

Milloin hallitus saa aikaan lain naamioitumisesta. Ehdoton kasvojenpeittämis kielto heti voimaan. Eihän heti tuolla kadulla kulkiessa tiedä kuka siellä burkhan takana on.
5<50
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Naamioitujat vastustavat.

Minun mielestäni kaikki peittävä vaatetus, joka voi kätkeä esimerkiksi tatuoinnit, arvet tai muun tekijän, jolla ihmisen voi tunnistaa, pitäisi kieltää.

Äänestä
  • Laki on ristiriitainen koska esimerkiksi sukupuolen ilmaisevien alueiden näyttäminen on kiellettyä.

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Laki on ristiriitainen koska esimerkiksi sukupuolen ilmaisevien alueiden näyttäminen on kiellettyä.

    miten tuo kirjoittamasi liittyy naamioitumiseen ?
    aattelitko että joku kulkisi naamioituneena sukuelin näkyvissä ??

    Äänestä

Kyllä naama näkyvissä saa kulkea ja pitäisi olla laki ettei kasvojaan sa peittää.

Äänestä

Mitä yhdenvertaisuusvaltuutettu sanoo burkakiellosta? Suomessa ei ihmisten pukeutunista pidä rajoittaa, kuten monissa maissa tehdään, uskonnon tai jonkun muun syrjivän syyn takia.
Muös yhdenvertaisuusvaltuutettu suhtautuu lakisääteiseen burkakieltoon kriittisesti.

Joissakin kunnissa koulut ovat kieltäneet käyttäneet kieltämässä koulutyön aikana burkaa, ja kouluilla on siihen omat syynsä ja selityksensä.

Pukeutuminen on jokaisen omakohtainen asia, identiteettikysymys. Historiallista perinnettä ja jyrkkiä islamistisia lakeja ei vapaassa Suomessa lailla pidä kieltää, eikä pakottaa suuntaan tai toiseen.

Ymmärrys ja hyväksyntä auttavat enemmän. Joka tapauksessa aika ja uudet hyvät tavat, kohteliaisuus ja lähimmäisen rakkaus... auttavat sopeutumaan puolin ja toisin.

Sivistysvaltiossa, joka noudattaa ihmisoikeuksia, ymmärrämme myös muita kilttuureita, vaikka omamme olisi omasta mielestämme ainutlaatuinen suuressa maailmassa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Milloin hallitus saa aikaan lain naamioitumisesta. Ehdoton kasvojenpeittämis kielto heti voimaan. Eihän heti tuolla kadulla kulkiessa tiedä kuka siellä burkhan takana on.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu