"Ukrainan valtakunnansyyttäjän toimistosta paljastui valtava korruptiovyyhti."
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/d6ee3cef-e32b-469c-baac-6dbffa9cafc4
Huvittavaa, että täällä joku tai jotkut ylpeilevät Ukrainan sijoituksesta maailman korruptoitujen maiden joukossa? Tilasto on vime vuodelta.
Kun laitetaan kaikki tämän vuoden aikana jo esille tuleet korruptioskandaalit, niin Ukrainan sijoitus tuossa tilastossa on tullut ryminällöä alas päin.
Mitähän vielä kerkiää paljastua? Tuonnehan on uponnut jo suomalaistenkin veronmaksajien rahoja, ties kuinka paljon? Ja niitä vaan lisää sinne pumpataan?
Melkoinen rahan pesukone tuo Ukraina?!
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/d6ee3cef-e32b-469c-baac-6dbffa9cafc4
Huvittavaa, että täällä joku tai jotkut ylpeilevät Ukrainan sijoituksesta maailman korruptoitujen maiden joukossa? Tilasto on vime vuodelta.
Kun laitetaan kaikki tämän vuoden aikana jo esille tuleet korruptioskandaalit, niin Ukrainan sijoitus tuossa tilastossa on tullut ryminällöä alas päin.
Mitähän vielä kerkiää paljastua? Tuonnehan on uponnut jo suomalaistenkin veronmaksajien rahoja, ties kuinka paljon? Ja niitä vaan lisää sinne pumpataan?
Melkoinen rahan pesukone tuo Ukraina?!
Vastaukset 32
Vanhimmat
"Melkoinen rahan pesukone tuo Ukraina?!"
Täysin roistojen hallinnassa on Ukraina ja Zelenskyi siellä suurin roisto.
Tästähän on vaihtoehtomedia kirjoittanut jo vuosia mutta ei olla haluttu kunnella.
Kyllä siitä valtamediassakin on uutisoitu, tosin harvakseltaan ja pienin otsikoin.
Jos antikristus tulis maailmaan, Suomi ois ensimmäisten kanssa jonossa hakemassa siltä uutta virkaa ja tehtäviä.
"Jos antikristus tulis maailmaan,...."
Eiköhän se "kuningas" löydy jo tuolta britti-impperiumin ytimestä....?
Euroopan mantereelta löytyy yksi kaveri joka on käynyt kumartamassa tätä kuningasta useampia kertoja kuin kukaan muu maailman johtaja - ja hän on tehnyt sen kokonaista seitsemän kertaa....
https://youtu.be/UKvaGrJQtgY?t=387
Ukrainassa on ollut korruptiota onhan se slaavimaa. Aloittajan mielestä se että asiaa tutkitaan ja sitä vastaan taistellaan, on ongelma. Sietäisi ehkä pohtia miksi korruption kotimaassa Venäjällä ei ilmene mitään? Puhtoisia? Vai olisiko kyse diktatuurista.
HeHe eikö ne opettanut siellä apukoulussa sinulle lukemisen ymmärtämistä?
"Ukrainassa on ollut korruptiota onhan se slaavimaa."
Onhan se selvää, ettei se mistään slaavilaisuudesta ole kiinni. Muissakin maissa on lahjontaa.
No siksi kassakaappi on keksitty, et sinne voi rahaa säilöä.
Onks jugurtti hyvää? Haluatko lisää?
ukraina on toisen maailmansodan jäljiltä täynnä natseja ja muita rosvoja. Tosiasioita ei vaan haluta myöntää. Tavalliset ihmiset ukrainassa niin kuin Venäjälläkin ovat samanlaisia kuin Suomessa tai missä tahansa maailmassa. Kusipäät haluavat vaan mollata yleensä Venäläisiä.
Antaako Putin hallinto syttöjä nähdä venäläiset aika törkeinä?
Tavan ihminen ei tykkää, että kanssaihmisiä tapetaan. Ja Putin vieläpä tarkoituksella hyökkää siviilien kimppuun, koska jostain kummasta syystä uskoo, että sitten vainoojalle annetaan periksi.
Väitteesi Ukrainasta viestii, että olet aika höyrypää. Ei luo hyvää kuvaa venäläismielisistä.
Suomimedioiden kuplassa elävät eivät ole saaneet tietää Ukrainan pimeästä puolesta. Onko Ukrainassa natseja? Jos on, niin kertoisiko siitä meille YLE?
YLE:n ukrainalaistoimittajalla Maxim Fedorovilla on siitä onnellinen ja turvallinen työpaikka ettei tällaista ilmiötä tarvitse ruveta kommentoimaan:
https://www.youtube.com/watch?v=E0ZUnXl17pE
Tuo Jimmy Dore on tosi mukava tyyppi ja on kaikessa ollut samalla polulla kuin mekin, ihan joka asiassa.
The Duran show on huomattavasti parempi. Sieltäkin saa paljon hyvää tietoa.
Laittakaapa kanava tilaukseen ja podcastit kuunteluun.
Ikkunasta putoilu on Venäjällä yleinen ylimmän johdon kuolin syy. Kremlin ikkunoista taitaa olla gankakampi pudota.
Siltikin venäläiset sotilaat vois mennä kotiin.
Venäläiset hoitaa ensin hommat ja ottaa sotakorvaukset Ukrainalta. Sitten tarkkaa valvontaa jotteivat neo-natsit pääse tekemään terroritekojaan.
Suomen armeijan eläkkeellä oleva tiedustelu päällikkö kertoi noin 3-4 vuotta sitten ukrainan natseista, että toisen maailmansodan päätyttyä sinne jäi näitä natseja pesimään , että ei mitään höpöjuttuja .
Kyllähän nämä korruptio väitteet ovat pelkkää Venäjän propagandaa. Ukraina taistelee Demokratian puolesta.
Ukrainassa muka uusnatsit nousi valtaan 2014 CIA:n avulla. Salaliitto hörhöjä, propagandan uhreja.
Ja Venäjä muka yritti sopia, buhahaa.
Usan ja Naton satelliitti. Kyllä riittää mielikuvitusta.
Slava Ukraina!
Höpö höpö
BUAHAHAHAHAAAAAA, mikä tolvana
Krim on ollut hy ä piilopaikka natseille j
Neljä kuukautta aikaa.... Mitä vielä paljastuu?
https://youtu.be/cR9WPnxmuKA?t=856
Kolmatta maailmansotaa yritetään saada aikaan hinnalla millä hyvänsä?
https://youtu.be/SzPa3LdFP_4?t=2351
Joe Bidenille taputettiin, kun hän lopetti Afganistanin sodan... Mutta jatkosuunitelmasta ei kerrottu...
Hän... tai näin jälkikäteen ajateltuna, hän näytti nukelta, joka pantiin Afganistanista säästyneet rahat ohjautumaan Ukrainaan... Yhdysvaltojen tai pikemminkin CIA:n seuraava projekti, joka ei ole tainnut mennä ihan putkeen, kun Moskovaan piti lähettää ihan CIA:n nykyinen pomo?
https://www.youtube.com/shorts/uBjcKqyjY78
17.09.2026:
"Jättiskandaali ravistelee Ukrainaa – Vuoto: Zelenskyin luottohahmoa epäillään
Ukrainan presidentinkanslian päällikön Kyrylo Budanovin epäillään sekaantuneen noin kolmen miljoonan euron rahanpesuun."
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/aeae7e9f-ed58-4633-8744-4aeda1c7be13
Milloin Suomesta lähetetään Ukrainaan seuraava "pelastuspaketti"?
Taitaa olla rosvoja Ukrainan johtotroikka ihan järjestään.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/aeae7e9f-ed58-4633-8744-4aeda1c7be13
"Taitaa olla rosvoja Ukrainan johtotroikka ihan järjestään."
Pelureita ovat Ukrainan politrukit ja tasanneet voitot keskenään.
Hölmölämme poliitikot ovat jalomielisiä ja mieluusti avustavat Ukrainan politrukkeja vaikka täällä hölmölässämme ihmiset joutuvat asumaan ulkosalla eikä ruokaa ole kellään.
Hölmölän kylä on kertomus hölmöläisten merkillisistä selkkauksista ja erinomaisesta viisaudesta.
Neuvostoliiton elkeitä on monessa entisessä USSR jäljellä vielä-
Kyllä ne sieltä nyhdetään.
Venäjän hommelit tosin muuttuvat yhä huononpaan suuntaan.
20.9.2026
HS: "Ääripuolueet voittoon Saksassa, osavaltiovaalit märkä rätti liittokansleri Merzille"
"Jos äärilaitojen kannatus kasvaa Saksassa myös valtakunnan tasolla, kyseessä on huono uutinen Ukrainan tukemiselle.
AfD on suorastaan Venäjä-mielinen, ja Die Linke vastustaa aseapua Ukrainalle."
https://www.hs.fi/kirjeenvaihtajat/art-2000012287066.html
"Suomeksi: Kanadan ja Euroopan globalistien hätä Ukrainan sodan loppumisesta (Promethean Act)"
https://youtu.be/OB27fe2gYnE?t=1