vaikutukset yläkanttiin arvioituja
Googlen arvioissa työllisyysvaikutuksista on laskettu mukaan runsaasti niin sanottuja kerrannaisvaikutuksia, sanoo vanhempi tutkija Sakari Lähdemäki.
Sakari Lähdemäki , vanhempi tutkija elinkeinoelämän tutkimuslaitos, katsoo kameraan.
Avaa kuvien katselu
Google on todennäköisesti halunnut esittää optimistisia arvioita investointinsa vaikutuksista, sanoo Etlan vanhempi tutkija Sakari Lähdemäki. Kuva: Jouni Immonen / Yle
Jarmo Koponen
16:53
Kuuntele juttu 1:55
Googlen datakeskushankkeiden työllisyysvaikutukset ovat asiantuntijan mukaan yläkanttiin arvioituja.
Yhtiö kertoi eilen, että datakeskusten rakentamisen valtakunnallinen työllisyysvaikutus on 37 000 työpaikkaa. Keskusten ollessa toiminnassa vastaava luku olisi 7 000.
– Oma arvioni on, että ne ovat enemmänkin optimistiset kuin varovaisuusperiaatteilla laaditut. Ehkä sanoisin, että voisi olla vähän yläkanttia ennemmin kuin alakanttia, sanoo Elinkeinoelämän tutkimuslaitoksen vanhempi tutkija Sakari Lähdemäki.
Datakeskusten rakentaminen ei ole pelkkää hallirakentamista. Perustustyöt, maanrakennustyöt, tiet ja raivaukset ovat suuria töitä. Lisäksi energiaan, jäähdytykseen ja lämmön talteenottoon liittyy paljon erikoisempaa rakentamista.
Googlen arvioissa mukaan on laskettu runsaasti niin sanottuja kerrannaisvaikutuksia.
Kerrannaisvaikutuksilla tarkoitetaan sitä, miten investointi välillisesti työllistää muilla aloilla, esimerkiksi kaupan alalla ja palveluissa.
Lisäksi on todennäköistä, että ulkomaista työvoimaa käytetään runsaasti.
– Näissä isoissa investoinneissa ja rakennushankkeissa on hyvin tyypillistä, että ulkomaalaista työvoimaa on projektityöntekijöinä, ja ihan varmasti niin tehdään nytkin. Osuutta on vaikea sanoa, mutta varmaan se on kohtuullisen suuri, Lähdemäki arvioi.
Valmiina datakeskukset eivät työllistä läheskään yhtä paljon kuin rakennusvaiheessa. Datakeskukset ovat hyvin automatisoituja, ja niihin liittyy lähinnä huolto- ja ylläpitotöitä.
Mitä hyvää kokoomus on koskaan saanut aikaeksi Suomen kansalle Kertokaa se jos tiedätte
Anonyymi-ap
4
<50
Vastaukset 4
- Anonyymi00001
No ainakin se on osaltaan saanut aikaan sen että tajusin muuttaa pois Suomesta. Olisi pitänyt lähteä aikaisemmin. Löysin vielä muijankin siinä samalla.
- Anonyymi00002
Nöyrän Taimaalaisen.
- Anonyymi00003
Ei yhtään mitään kukaan siinä talossa viimeiseen neljäänkymmeneen vuoteen
- Anonyymi00004
Lapanen on haljeta innoissaan. Saa nähdä mikä on
lopputulos. Suomi on täynnä tuulivoimahäkkyröitä ja
datakeskuksia maisemaa rumentamassa ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa751679- 231182
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as321073Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu134906Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.189826- 64694
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo192619On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79598- 49561
- 71557
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32518- 55517
- 57485
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28432- 34424
- 33423
- 40417
- 16409
- 82398