https://www.timeslive.co.za/motoring/2026-08-21-long-term-update-1-our-volvo-es90-has-an-episode-of-stage-fright/?utm_source=chatgpt.com
Onko volvo ES90 sukua EX90 mallille? Tässä näkee että ilmeisesti yksi tapa "ajaa" on tuo että lastaa sen peräkärrylle. Silloin viat ei haittaa ollenkaan.
ES90 myös testissä. Kulkee hyvin peräkärryllä vikojensa kanssa
4
<50
Vastaukset 4
- Anonyymi00001
Auto oli toimitettu heille vasta kuusi päivää aikaisemmin. Toimittaja meni autolle tarkoituksenaan ajaa lentokentälle. Akussa oli toimintamatkaa noin 400 km, hän yhdisti puhelimensa, sääti istuimen ja laittoi lämmityksen päälle. Kun hän valitsi D-asennon, näyttöön ilmestyi käytännössä ilmoitus: auto ei voi käynnistyä, ota yhteyttä tiepalveluun. ES90 ei liikkunut mihinkään. Hän joutui ottamaan kyydin lentokentälle ja lopulta myöhästyi lennoltaan.
Seuraavana päivänä paikalle tilattiin hinausauto. Odotellessaan toimittaja pystyi vielä käyttämään auton infotainmentia ja katseli YouTubea. Hän kävi hetken sisällä hakemassa syötävää, ja palatessaan ES90 oli sammuttanut itsensä kokonaan ja lukinnut ovet. Hänen tavaransa ja työläppärinsä jäivät auton sisään. Lopulta Volvon fleet manager neuvoi käyttämään tavaratilan avauspainiketta, mikä sai ovet aukeamaan.
Sitten alkoi varsinainen show. 😅
Koska auto oli täysin toimintakyvytön, vaihteistoa ei saatu normaalisti vapaalle. Hinausauton kuljettajallakin oli vaikeuksia keksiä, kuinka raskas sähköauto saadaan lavalle. Paikalle jouduttiin tuomaan lisää henkilökuntaa ja pyörien alle erilliset siirtorullat.
ES90:n saaminen hinausauton lavalle vei lopulta lähes kolme tuntia. Auto liukui ja kulki vinossa sitä vinssattaessa, ja toimittaja pelkäsi helmojen osuvan lavan reunaan. Lopulta auto saatiin lavalle oudossa kulmassa niin, että yksi pyöristä oli aivan lavan reunan tuntumassa. Vanteen suojaksi jouduttiin laittamaan paksu kumisuoja.
Auto vietiin Volvon jälleenmyyjälle Bedfordview’hin tutkittavaksi. Ja jutun lopussa tulee ehkä kaikkein kiinnostavin kohta: Volvo Car South Africa antoi jo alustavan teknisen diagnoosin.
Volvon mukaan auton high-to-low converter module kommunikoi kyllä auton verkon kanssa, mutta ei ladannut 12 voltin akkuja. Volvon mukaan moduuli pitää todennäköisesti vaihtaa. Lisäksi osa on VIN-kohtainen, joten sitä ei voitu vain ottaa suoraan varaosahyllystä.
Eli tämä ei itse asiassa ollutkaan pelkästään joku infotainmentin kaatuminen. Alle viikon heillä ollut ES90 lamaantui sähköjärjestelmän vian vuoksi niin pahasti, ettei sitä saatu edes vapaalle, ja sen saaminen hinausauton lavalle kesti lähes kolme tuntia. 😅 - Anonyymi00002
Upeaa kiinalaista laatua.
- Anonyymi00003
Nyt EX60:stäkin on alkanut tulla ensimmäisiä konkreettisia ongelmaraportteja, vaikka autoja on vielä todella vähän asiakkailla.
Ruotsissa yksi aivan ensimmäisistä EX60-omistajista kertoi ensimmäisten viiden viikon aikana yhteysongelmista ja erilaisista mystisistä softabugeista. Auto vietiin Volvolle, jossa sitä tutki useampi teknikko läppäreiden kanssa noin puolitoista tuntia. Lopputuloksena autolle tehtiin täydellinen järjestelmän resetointi. Omistajan mukaan resetoinnin jälkeen tilanne parani.
Myös koeajoissa on tullut vastaan ongelmia. AutoTraderin EX60 ei ensin suostunut käynnistymään, koska auto ei tunnistanut puhelinta avaimena; Bluetoothin uudelleenkäynnistys ratkaisi tilanteen. Toisissa käyttäjäkokemuksissa on raportoitu mm. oven jäämistä tilaan, jossa se ei reagoinut normaalisti, sekä radion/DAB:n toimimattomuutta.
Volvon omista päivitystiedoista näkyy lisäksi, että 17.8.2026 julkaistu EX60-ohjelmisto 3.1.14 on asennettavissa vain korjaamolla, ja siinä korjataan radion toimintaa ja katkoksia. Eli ainakin osa ensimmäisten autojen ongelmista on Volvon tiedossa ja niitä korjataan jo ohjelmistolla. - Anonyymi00004
Mitään ongelmaahan ei ole kunhan on kunnollinen nosturi ja lavetti johon tuon voipi nostaa kun tarvitsee liikkua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 67768
- 113732
- 37696
- 129649
- 67589
En haluaisi sanoa tätä
Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari40589Vasemmiston aloite
Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja58483Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?
Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu142469Onko suhtautuminen kaivattusi
Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin35468- 26465
- 41432
Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu
Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i0405- 66405
Näyttää siltä ettet edes sinä.
Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa30398Hei, alettaisko oleen yhdessä?
Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys64384Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks58377- 29374
- 34364
- 32361
Jää tyhjää tila
Kun ärrä loppuu. Toivottavasti ei kyhätä siihenkin kirppari. Hävettää koko keskusta.24359