työkyky ja kyvyttömyys

Lordoos ja matalat selän levyt , skol. ja muut alaselän ongelmat ja lannerangan...Saako työkyvyttömyyseläkettä kun on tuskaa olla pystyssä kauempaa ja on tehdastyön alalla ?
896
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Et saa jos sulla ei ole takana useiden erikoislääkärien lausuntoja ja työkykyarviota.
Itselläni oli työterveyslääkärin lausunto, työkyky testauksesta lausunto, fysiatrian erikoislääkärin lausunto 1,5 tunnin tarkastuksen jälkeen lisäski epikriisejä ambulanssikyydeistä kipukohtauksen takia sairaalaan, tekonivelien leikkaus, tuntohäiriöt alaraajoissa yms. yms.
Lisäksi koulutus ammattikoulupohja ja ikää 59v kun sain eläkkeen.
Kaikki lausunnot oli hommattu pitkäjänteisesti n. 10v ajalta.

Äänestä
  • Paljonko koulutuksen puute ja 59 merkkas

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Paljonko koulutuksen puute ja 59 merkkas

    Kyllähän se merkitsee jos minua olisi alettu kouluttaa esimiestehtäviin, eli joku 4v - 5v opiskelua niin ikää olisi ollut valmistuessa 63-64v ja eläkeikäni on 65v.
    Jos pohjalla olisi ollut jo parempi koulutus niin 1-2v muuntokoulutuksella olisi voitu vaihtaa ammattia ja silloin työelämää olisi ollut edessä vielä monta vuotta.
    Tosin 59v yllätti minutkin sillä kaikki puhui 60v kirjoittamattomasta ikäräjasta, sain oman eläkkeni lähes vuoden takautuvasti, eli olin 60v kun sain eläkepäätöksen edellisen vuodesta lähtien.

    Eli kyllä ikä ja koulutus ratkaisee sillä tietyssä vaiheessa katsotaan voiko tehdä sitä omaa työtään, ei että kykeneekö tekemään jotain työtä.

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Paljonko koulutuksen puute ja 59 merkkas

    Olihan hällä ammatillinen koulutus.

    Äänestä

Täällä keskustelupalstalla pätevän vastauksen saaminen ei ole mahdollista. Varmaan sen tiedätkin…

Eläkehakemus vaan vireille ja tarvittavat todistukset ja muut liitteet mukaan.

Äänestä

Hakumukset tyssää lääkärinlausuntoihin. Jos ihminen on huomattavasti alle 65 tai 68, niin ne pitää työssä tai sairauslomalla ihan viimeiseen asti. Mutta jos jotain saa suositella. Jokainen jolla on työ, niin näkee palkasta pidätetyn eläkemaksun palkkakuitista. Jos ihminen on nyt työssä oleva alle 30v, niin osa tuosta summasta omana säästönä, niin siitä kasvaa makea potti 30-35 vuoden aikana ja se mahdollistaa lisäämään omaa hyvinvointia. Omaa hoivarahastoa voi kasvattaa myös enemmän. Ei kukaan eläkemaksuilla saa riittävää tuloa taivoi luopua huonolla hetkellä työelämästä. Se vaatii omia toimia ja vähän muutakin.

Äänestä
  • Hakemukset tyssää siihen että työkykyä on jäljellä riittävästi johonkin työhön.
    Ammatti, koulutuspohja ja ikä ratkaisee eläkepäätöksen.
    Esim. oma ammatti ni oli rakennuksien betonityöt ja koulutuspohja ammattikoulu ja ikä 59 niin eläke heltisi tuki ja liikuntaelin vaivoilla.
    Jos on diblomi-insinöri ja kevyttä hommaa ja ikä 59 niin takuulla ei eläke heru kun koulutuspohjalla voi tehdä melkein mitä vain homma ja oma hommakin on kevyttä hommaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Hakemukset tyssää siihen että työkykyä on jäljellä riittävästi johonkin työhön.
    Ammatti, koulutuspohja ja ikä ratkaisee eläkepäätöksen.
    Esim. oma ammatti ni oli rakennuksien betonityöt ja koulutuspohja ammattikoulu ja ikä 59 niin eläke heltisi tuki ja liikuntaelin vaivoilla.
    Jos on diblomi-insinöri ja kevyttä hommaa ja ikä 59 niin takuulla ei eläke heru kun koulutuspohjalla voi tehdä melkein mitä vain homma ja oma hommakin on kevyttä hommaa.

    Tuohan se juuri se ongelma onkin. Työeläkevakuutusjärjestelmä ei ole työllisyys/työttömyyden hoitamista varten.
    Jos ihminen ei kykene tekemään jotain työtä, mutta kykenee jotain muuta työtä, niin eihän hän silloin ole työkyvytön. Eikä siten ole oikeutettu työkyvyttömyyseläkkeeseen.
    Tuo on tietysti yksilön kannalta raaka linjaus, mutta lain edellyttämä.

    Käytännössähän on kuitenkin usein joustettu mm iän ja koulutuspohjankin perusteella. Se on inhimillistä. Nuorempia, joilla vielä edessään vuosien työelämäaika tämä ei käytännössä koske em tapauksessa.
    Tavallisesti kuitenkin työeläkejärjestelmä edellyttää kuntoutusta ja uudelleen koulutusta lähtökohtaisesti. Ja tukee näitä toimia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Lordoos ja matalat selän levyt , skol. ja muut alaselän ongelmat ja lannerangan...Saako työkyvyttömyyseläkettä kun on tuskaa olla pystyssä kauempaa ja on tehdastyön alalla ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu