Hus aikoo periä hoitajilta palkkoja takaisin

https://suomenkuvalehti.fi/uutisviikko/hus-aikoo-peria-hoitajilta-palkkoja-takaisin-pitaako-muidenkin-palkansaajien-pelata/?shared=1363809-6f44cbca-500

Hus on siirtänyt palkkauudistuksen yhteydessä satoja sairaanhoitajia alempaan palkkaluokkaan. Syyskuun alussa se ilmoitti uusista palkanalennuksista. Nyt se haluaisi myös periä liikaa maksamiaan palkkoja takaisin työntekijöiltä ja vetoaa palkkavirheeseen. Voiko työnantaja toimia näin, emeritusprofessori Seppo Koskinen?
1568
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Eikö tuoltakin voisi Vähentää näitä hoitureita?

Äänestä

Joo hoitajien palkoista ja eduista tuetaan hyvinvointialueiden johdon toimintaa. Johtoa ei voi vähentää. Ps hyvinvointi alueella 30 johtoryhmään kuluvaa ja 70 poliittista vaikuttajaa. Tämä jengi pitäis elättää ei siinä tekijäpuolelle riitä rahaa.

4Äänestä
  • Istuvat kahvilla , juoruavat ja selailevat asiakastietoja virheitä tehden.

    Äänestä

Parii takaisin liikaa maksettuja palkkoja hoitajilta, vaan eipä peri takaisin liikaa maksettuja palkkoja lääkäreiltä. Näin tapahtuu tasa-arvo Suomessa. Ja asioista päättävät nauravat matkalla pankkiin...

3Äänestä
  • Taasko nauretaan matkalla pankkiin...
    Hah mikä typerä ja loppuun kulunut ilmaisu. 😂😈

    Äänestä

Työntekijät jää firmaan töihin?

Äänestä

Oooo

Äänestä

😷: Eikö ne laske joidenkin palkkoja husissa ja nosta toisten..

2Äänestä
  • 😷: siinä lienee näytönpaikkaa jne, kuten muutenkin , eri kaupungeilla on..kuka saa mitäkin, mihin mikäkin raha suunnataan, kehitetäänkö Pohjosen tieverkostoa vai..

    Äänestä

Laiskoilta paskaloishoitajilta pitäisi viedä palkka kokonaan pois. Pelkkä 9 euron kulukorvaus päivässä olisi kohtuu korvaus noista "töistä".

1Äänestä
  • No voi voi, onko sinun vaipan vaihto jäänyt joltakulta tekemättä?

    2Äänestä

😷: suunnataanko rahat esim . Ruoholahteen..

1Äänestä

senSyytettyjen lukumäärällä mitattuna kyseessä on yksi Oulun käräjäoikeuden viime vuosien laajimmista rikosasian oikeudenkäynneistä.

Susanna Kemppainen

 3

 16:31

Pohteen laajassa urkintajutussa siirryttiin tiistaina ottamaan vastaan kirjallisia todisteita.

Syyttäjä vaatii yli 50 henkilölle tuomiota joko tietosuojarikoksesta ja virkavelvollisuuden rikkomisesta tai vain tietosuojarikoksesta. Toissijaisesti hän vaatii osalle syytetyistä tuomioita tuottamuksellisesta virkavelvollisuuden rikkomisesta.

Syytteisiin vaikuttaa se, olivatko syytetyt työ- vai virkasuhteessa Pohteeseen väitettyjen rikosten aikana. Heidän joukossaan on muun muassa useita lääkäreitä ja sairaanhoitajia.

Syytettyjen lukumäärällä mitattuna kyseessä on yksi Oulun käräjäoikeuden viime vuosien laajimmista rikosoikeudenkäynneistä.


😷

Äänestä
  • Niin. Eihän se varmaan oikein palkitse, jos pidetään tiedonurkinnan Viran Rikolliidina eli ei käytännössä minään eikä käytetä palveluita...Suomessa ihmisten keskuudessa onkin paljo puhetta sotesta, kuinka homma kuse. Kun kusee, niin kusee. Mukavaa TVR -viikkoa vaan!

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Niin. Eihän se varmaan oikein palkitse, jos pidetään tiedonurkinnan Viran Rikolliidina eli ei käytännössä minään eikä käytetä palveluita...Suomessa ihmisten keskuudessa onkin paljo puhetta sotesta, kuinka homma kuse. Kun kusee, niin kusee. Mukavaa TVR -viikkoa vaan!

    Sitä ku työelämässä Vähän pitäisi tietääkin, miten töitä tehdään, eikä olla mitäänsanomaton, kikatteleva, uusavuton "toimija", josta ei ole asiakkaille kuin pahimmillaan haittaa. Moni on "työntekijänä"mikä on. Täysin sekundatavaraa,,joita ei halua ees nähdä, helpompi monelle kun on näkemättä, kirurgi on ainut jota tarvitaan. Hammaslääkäri kans , mutta käytännössä kirurgian erikoislääkärit. Kaikki nämä hoitui,, sisiaali ynnä muut, anhitonta sakkia, lapsellista hihihii facebook-porukkaa, joka ei osaa, ei omaa kämppää siivota, ei osaa mitään.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

https://suomenkuvalehti.fi/uutisviikko/hus-aikoo-peria-hoitajilta-palkkoja-takaisin-pitaako-muidenkin-palkansaajien-pelata/?shared=1363809-6f44cbca-500

Hus on siirtänyt palkkauudistuksen yhteydessä satoja sairaanhoitajia alempaan palkkaluokkaan. Syyskuun alussa se ilmoitti uusista palkanalennuksista. Nyt se haluaisi myös periä liikaa maksamiaan palkkoja takaisin työntekijöiltä ja vetoaa palkkavirheeseen. Voiko työnantaja toimia näin, emeritusprofessori Seppo Koskinen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu