https://www.is.fi/politiikka/art-2000012186967.html
Uusi gallup kertoo että PS nousee ja SDP laskee ja se on hyvä juttu.
Perussuomalaisten kannatus hyvässä nousussa!
41
83
Vastaukset 41
- Anonyymi00001UUSI
Heh, tuo gallup on tehty jo puolitoista kuukautta sitten.
- Anonyymi00002UUSI
Eikö Persut ole pudonneet Eduskunta vaaleista noin 5%?
Eli, missä se nousu on?- Anonyymi00003UUSI
Se nousu menee vaaleissa edellisten vaalien yli ja SDP ei pääse hallitukseen eikä afkaanit kuulukaan sinne.
- Anonyymi00007UUSI
Anonyymi00003 kirjoitti:
Se nousu menee vaaleissa edellisten vaalien yli ja SDP ei pääse hallitukseen eikä afkaanit kuulukaan sinne.
Mistä se Persu laskee näitä ääniä? EU vaaleistako?
Niistä joissa yksi hentoinen nainen hakkasi koko Persu puoleen säpäleiksi?
Jokaista vaalia pitää verraata samoihin vaaleihin.
Persuilla oli yli 20% ääniä 2023. Ja nyt mitä? - Anonyymi00042UUSI
Anonyymi00003 kirjoitti:
Se nousu menee vaaleissa edellisten vaalien yli ja SDP ei pääse hallitukseen eikä afkaanit kuulukaan sinne.
Kivaa olla pomppimalla kävelevä asoergeri. Jee Persut jee.
- Anonyymi00004UUSI
Kiitos MESTARI
- Anonyymi00005UUSI
Vanaha galluppi...
- Anonyymi00006UUSI
Kohta tulee uusi joka on vieläkin karmeampaa luettavaa remareille 😝
- Anonyymi00008UUSI
Anonyymi00006 kirjoitti:
Kohta tulee uusi joka on vieläkin karmeampaa luettavaa remareille 😝
Aha? No eikö Persuille? Tällä hetkellä Persut lähes 5% miinuksella. Ja Demarit yli 3% nousussa!
Niin, mikä on ilonaihe Persulla? - Anonyymi00016UUSI
Anonyymi00008 kirjoitti:
Aha? No eikö Persuille? Tällä hetkellä Persut lähes 5% miinuksella. Ja Demarit yli 3% nousussa!
Niin, mikä on ilonaihe Persulla?No se tietysti että vaaleihin on 7kk aikaa ja SDP laskee laskemistaan ja PS nousee nousemistaan ja Perussuomalaiset osaavat lähteä uurnille eduskuntavaaleissa aivan eri tavalla kuin eurovaaleissa jossa kommari kakara sai ääniä.
- Anonyymi00009UUSI
Vanhan uutiset ovat tavoittaneet jo Kajaaninkin.
- Anonyymi00010UUSI
Persut on muutenkin jälkeenjäänyttä porukkaa niin älyllisesti kuin muutenkin saatanan tunarit .
- Anonyymi00023UUSI
Anonyymi00010 kirjoitti:
Persut on muutenkin jälkeenjäänyttä porukkaa niin älyllisesti kuin muutenkin saatanan tunarit .
Kannattais varmaan vetää vähemmän ES:ää tai mennä pärristelee mopolle, et saat kierrokset alas. Ei mulla muuta, jatka sä itkemistä laudalla mut me mennään eteenpäin.
- Anonyymi00043UUSI
Anonyymi00023 kirjoitti:
Kannattais varmaan vetää vähemmän ES:ää tai mennä pärristelee mopolle, et saat kierrokset alas. Ei mulla muuta, jatka sä itkemistä laudalla mut me mennään eteenpäin.
Persujen populismi vetoaa varsinkin medialukutaidottomiin ihmisiin ja varsinkin autismin kirjon ihmisiin.
- Anonyymi00011UUSI
No jep, vihdoinki jotain järkee tähä hommaa! [PS] nousee ja [SDP] laskee, eli isänmaallinen meno ja bensalenkkarit voittaa ja se on itu jees! Alkoiki jo se vanhojen puolueiden verotus ja valitus riittää, nyt jengi vihdoin tajuaa mikä on homman nimi.
- Anonyymi00012UUSI
Ne luuli, että suomalaista miestä ja naista voi kyykyttää loputtomiin. Että aina voi vaan lyödä uutta veroa veron päälle, kiristää vyötä ja valittaa, kun kansa ei suostu hymyilemään kaupan kassalla, kun lompakko huutaa tyhjyyttään. Ei tätä maata ole rakennettu millään verotuksella ja valituksella, vaan työllä, sisulla ja perkeleellä
- Anonyymi00028UUSI
Kun Perussuomalaiset ovat seuraavat pääministeripaikan haltija, sitten laitetaankin leikkurit todella päälle ja joutuu nämä autistivassarit tienaamaan leipänsä.
- Anonyymi00013UUSI
Vastaa tyhmästi blondina, Perussuomalaisten kannatus hyvässä nousussa!
- Anonyymi00014UUSI
Kuulehan nyt, otetaanpa hetki happea ja katsotaan niitä faktoja, ennen kuin aletaan levittää ihan mitä sattuu. Modernit feministien näkemykset ovat täysin ja absoluuttisesti ristiriidassa Perussuomalaisten periaateohjelman kanssa. Jos joku väittää muuta, hän ei ymmärrä, mitä nykyfeminismi nk. intersektionaalinen feminismi käytännössä ajaa.
- Anonyymi00020UUSI
Anonyymi00014 kirjoitti:
Kuulehan nyt, otetaanpa hetki happea ja katsotaan niitä faktoja, ennen kuin aletaan levittää ihan mitä sattuu. Modernit feministien näkemykset ovat täysin ja absoluuttisesti ristiriidassa Perussuomalaisten periaateohjelman kanssa. Jos joku väittää muuta, hän ei ymmärrä, mitä nykyfeminismi nk. intersektionaalinen feminismi käytännössä ajaa.
Luuleeko joku vielä oikeasti, että mä en tietäis, mitä nää nykyajan punaviiniä ryystävät ja miehiä vihaavat kukkahattutädit yrittää ajaa takaa? Jos joku pössyttelijä väittää muuta, niin siltä kaverilta puuttuu joko valot vintiltä tai sitten se ei oo ikinä käynyt ulkona katsomassa, mitä oikeassa maailmassa tapahtuu. Tässä maassa pitää herätä todellisuuteen ennen kuin nämä maailmanparantajat tuhoavat kaiken!
- Anonyymi00015UUSI
Pekka Haavisto kävi hakemassa Kalifaatista vielä enemmän...
- Anonyymi00019UUSI
Pekka Kabulissa kakka pebulissa.
- Anonyymi00021UUSI
Pekka teki siinä perinteiset:, pannaanko samaan pakettiin vielä vähän enemmän? Kyllä, kiitos!! Mutta tiedätkö, mikä tässä on se suurin ongelma? Kuka tämän kaiken maksaa?!
- Anonyymi00022UUSI
Anonyymi00021 kirjoitti:
Pekka teki siinä perinteiset:, pannaanko samaan pakettiin vielä vähän enemmän? Kyllä, kiitos!! Mutta tiedätkö, mikä tässä on se suurin ongelma? Kuka tämän kaiken maksaa?!
Sehän siellä ministeriaitiossakin aina naurattaa tai vähän itkettää, kun katsovat sitä vasemmistopuolen ostoslistaa. Sitähän ne siellä hallituksessa joutuvat nyt siivoamaan ja laittamaan taloutta kuntoon, ettei se paketti kaadu kokonaan käsiin.
- Anonyymi00018UUSI
PS ottaa murskavoiton ensi keväänä ja sitä ei PUNIKKI puolueet estä! 😝😝😝
- Anonyymi00025UUSI
Suomi on aivan kuralla. Talous sakkaa, velkaa otetaan miljardeja eikä kukaan tee mitään oikeita päätöksiä. Ja sit sä luulet, että joku vaalivoitto ratkaisee nää ongelmat automaattisesti. Ei ratkaise. Sä et selkeästi ymmärrä taloudesta tai politiikan todellisuudesta yhtään mitään, jos sä tohon halpaan menet.
- Anonyymi00024UUSI
Kallupit ei kerro perussuomaisten todellisesta kannatuksesta.
Eduskuntavaalit kertovat:
Vuosi 2003: 43 816 ääntä (1,57 %, 3 kansanedustajaa)
Vuosi 2007: 112 256 ääntä (4,05 %, 5 kansanedustajaa)
Vuosi 2011: 560 075 ääntä (19,05 %, 39 kansanedustajaa
Vuosi 2015: 524 054 ääntä (17,65 %, 38 kansanedustajaa)
Vuosi 2019: 538 805 ääntä (17,48 %, 39 kansanedustajaa)
Vuosi 2023: 620 981 ääntä (20,1 %, 46 kansanedustajaa)
Nouseva on trenti, ei voi muuta sanua. - Anonyymi00026UUSI
Persut yllättää, demarit on pulassa.😎
- Anonyymi00036UUSI
Sen näkee kommenteistakin. Tämä yksi palstan vasemmistolainen vakiorähisijä aloitti jälleen odotetusti solvaamisensa. Tyyppi kirjoittelee 24/7 mm. Maailman Menoa palstalle samanlaisia törkeyksiä. Luulisi ihmisellä olevan töitäkin mitä tehdä mutta kyseessä lienee tämä elämäntapatyötön jolla on vihanhallinta ongelmia. Valittaa myös useasti että ylläpidossa on "persuja" jotka sensuroivat hänen kommenttinsa jotka rikkovat ainoastaan keskustelun sääntöjä väkivaltaisella ja riidanhaluisella sisällöllään.
- Anonyymi00027UUSI
Perussuomalaiset oli kannatusmittauksen suurin nousija! Vaaleissa olemme kirkkaasti sitten voittaja. Missäs luuraa tämä palstan vakio räyhääjä vassu? Hävettäisi varmaan meuhkata täällä 24/7 ja ainoa tulos on että Perussuomalaisten kannatus nousee ja voitto varmenee!
- Anonyymi00029UUSI
Luuletko tosiaan että kun kirjoittelet tota samaa diipa daapaas et se vaikuttais koko Suomen tilanteeseen ?
Oot ressukka aika pihalla asioista ja todellisuudesta jos niin kuvittelet.
Noi juttus on ihan omia kuvitelmias ja toiveitas ei mitään muuta. - Anonyymi00033UUSI
Anonyymi00029 kirjoitti:
Luuletko tosiaan että kun kirjoittelet tota samaa diipa daapaas et se vaikuttais koko Suomen tilanteeseen ?
Oot ressukka aika pihalla asioista ja todellisuudesta jos niin kuvittelet.
Noi juttus on ihan omia kuvitelmias ja toiveitas ei mitään muuta.Jos kerta olet mielestäsi muka oikeassa että perussuomalaiset eivät menesty, miksi sitten koko ajan provosoidut ja skitsoat vähättelemään perussuomalaisista käsitteleviä positiivisia kirjoituksia? Sehän kertoo vain että koet perussuomalaiset uhkana ja että me olemme vahvoilla 😁
Voi sinua säälittävää vassu reppana. Sinä et ole ollenkaan huomannut että sinua on tarkoituksella provottu ja härnätty solvaamaan täällä muita, ja tuo käytöksesi sataa meidän perussuomalaisten laariin kun kansa näkee miten sekopäistä vassujen ulosanti on. Lisäksi vaikka kuinka skitsoat, perussuomalaisten kannatus nousee ja nousee, ja valtamedia uutisoi tästä kaikesta. Et sä kato pysty kieltämään tosiasioita 😁 - Anonyymi00037UUSI
Anonyymi00033 kirjoitti:
Jos kerta olet mielestäsi muka oikeassa että perussuomalaiset eivät menesty, miksi sitten koko ajan provosoidut ja skitsoat vähättelemään perussuomalaisista käsitteleviä positiivisia kirjoituksia? Sehän kertoo vain että koet perussuomalaiset uhkana ja että me olemme vahvoilla 😁
Voi sinua säälittävää vassu reppana. Sinä et ole ollenkaan huomannut että sinua on tarkoituksella provottu ja härnätty solvaamaan täällä muita, ja tuo käytöksesi sataa meidän perussuomalaisten laariin kun kansa näkee miten sekopäistä vassujen ulosanti on. Lisäksi vaikka kuinka skitsoat, perussuomalaisten kannatus nousee ja nousee, ja valtamedia uutisoi tästä kaikesta. Et sä kato pysty kieltämään tosiasioita 😁Taidat nyt kuvitella et sun kirjoituksiin vastaa aina yks ja sama henkilö ?
Voi sinua persu reppaanaa kuinka pihalla olet ? On ilo lueskella kun kuvittelet noin jatka vain samaan mallii meillä on niin mukavaa ! Ja sen verran että en ole se kuvitelmiesi vassu reppana . - Anonyymi00039UUSI
Anonyymi00037 kirjoitti:
Taidat nyt kuvitella et sun kirjoituksiin vastaa aina yks ja sama henkilö ?
Voi sinua persu reppaanaa kuinka pihalla olet ? On ilo lueskella kun kuvittelet noin jatka vain samaan mallii meillä on niin mukavaa ! Ja sen verran että en ole se kuvitelmiesi vassu reppana .Hienosti servattu 🎯🎯🎯😝😝😝 persu on pihalla ku lumiukko tyhmyyttään ☝️🤭🤭🤭😝😝😝
- Anonyymi00030UUSI
Puupää- persuille käy niin kuin Ruosissa että ei kannata kovasti uhota. Itku pitkästä ilosta tulee vielä.
- Anonyymi00032UUSI
Persu kun ei osaa pitää päätänsä kiinni niin kohta niiltä tulee taas joku idioottimainen kohu .
- Anonyymi00035UUSI
Anonyymi00032 kirjoitti:
Persu kun ei osaa pitää päätänsä kiinni niin kohta niiltä tulee taas joku idioottimainen kohu .
Mikset menisi vain töihin ja lakkaisit valittamasta.
- Anonyymi00040UUSI
Anonyymi00035 kirjoitti:
Mikset menisi vain töihin ja lakkaisit valittamasta.
Mitäs valitusta tos kirjoituksessa oli ? Todettiin vain että kohta tyhmät persut tekee taas jonkun kohun . Taitaa kasetti alkaa levitä persuleirissä jutuista päätellen......
- Anonyymi00038UUSI
Yäk
- Anonyymi00041UUSI
PS NOUSEE
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 361912
- 41570
- 25480
- 37425
Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä
Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne54411Pientä pintaremonttia
Mistä löytää kirves sähkö putkimiestä tai lasin asentajaa rässä hyrynsalmen pitäjässä, kun eiole puhelinluetteloa eikä k14393- 53385
T.h tuomio
Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin6377- 32371
- 39358