Suomen Ilmavoimien ensimmäiset Lockheed Martin F-35A Lightning II Joint Fighter -häivehävittäjät ovat siirtolennolla kohti Suomea. Kolme Suomen JF-konetta lensi 15. syyskuuta Fort Worthistä Azoreille ilmatankkauskoneiden tukemana. Ilmavoimat esittelee uudet Joint Fighter -hävittäjät Rovaniemellä 1. lokakuuta 2026.
Ilmavoimat ei ole avannut tarkemmin hävittäjien Suomeen saapumisen aikataulua. Niiden odotetaan kuitenkin saapuvan Suomeen syyskuun lopun aikana, sillä ensimmäinen Joint Fighter -hävittäjä on määrä esitellä Rovaniemellä Ilmavoimien mediatilaisuudessa 1. lokakuuta 2026.
Ilmavoimat ei ole avannut tarkemmin hävittäjien Suomeen saapumisen aikataulua. Niiden odotetaan kuitenkin saapuvan Suomeen syyskuun lopun aikana, sillä ensimmäinen Joint Fighter -hävittäjä on määrä esitellä Rovaniemellä Ilmavoimien mediatilaisuudessa 1. lokakuuta 2026.
Vastaukset 67
Vanhimmat
Hieno homma.
Suomen ensimmäisten F-35-hävittäjien pitäisi saapua Rovaniemelle tänään torstaina 17.9., kertoo Lapin Kansa.
X-tili DefenceGeek kertoi aiemmin torstaina, että kolme konetta oli lähtemässä Azoreilta kohti Suomea. Tietoa ei voitu heti vahvistaa muista lähteistä.
Siirtolentojen lentäjät ovat amerikkalaisia. Siirto-operaation koodinimi on Coronet Delivery 094.
F-35 on niin sanottu viidennen sukupolven häivehävittäjä. Se tarkoittaa, että kone näkyy heikosti vastustajan tutkissa, mikä lisää sen toimintavapautta.
F-35 on elektronisten kykyjensä ansiosta samalla tehokas tiedustelukone, joka pystyy tarjoamaan reaaliaikaista tietoa taistelukentästä koko asevoimille.
Monitoimihävittäjänä koneen perusaseistukseen kuuluu sekä ilmasta-ilmaan että ilmasta-maahan-ohjuksia.
F-35-hävittäjän ehkä tunnetuin ominaisuus on niin sanottu sensorifuusio: kaikkien koneen sensorien välittämän tiedon kokoaminen vain yhdelle näytölle, joka käytännössä heijastetaan lentäjän kypärän visiiriin.
Erilliset näytöt ovat superhävittäjässä historiaa, sillä lentäjä muodostaa tilannekuvan ympäristöstään liki puoli miljoonaa euroa maksavan kypärän avulla. Sitä on osuvasti kutsuttu jopa ”taikakypäräksi”.
Koneen runkoon sijoitettujen kameroiden avulla lentäjä myös näkee tarvittaessa ikään kuin koneen ”läpi” suoraan alaspäin.
Viime joulukuussa amerikkalainen ilmailuasiantuntija Richard Aboulafia sekä Britannian RUSI-instituutin tutkija ja Norjan ilmavoimien korkeakoulun apulaisprofessori Justin Bronk totesivat Ilta-Sanomille F-35-häivehävittäjien olevan Suomelle paras ase, mitä Venäjän ilmavoimia ja -torjuntaa vastaan voi kuvitella.
Koneella voisi tarvittaessa lentää vaikka Suomen päästä päähän. Asiantuntijoiden mukaan koneet ovat erityisen sopivia juuri Suomen olosuhteisiin verrattuna moniin muihin F-35-hävittäjiä hankkineisiin maihin.
Kaikkiaan Suomi on tilannut 64 F-35-hävittäjää, jotka viimeistään ensi vuosikymmenellä korvaavat vanhat F-18 Hornet -hävittäjät.
Videolla Suomen F-35A:t laskeutuu Azoreille.
https://x.com/x_diogo_01/status/2099988713233170504
Tiltutkin ovat onnellisia. MV-lehden pilotti lensi niillä jo vuosia sitten ja kertoi että paska kone.
Eikä Bäckman mahtunut edes ohjaamoon. Joutui menemään tyhjään tankkiin.
Putinpatrioottiko?
rattopoika Bäckman
Upeeta nyt vielä on . USAssa noista koneista on kerralla toimintakuntoisia noin 25 % . Niin on vikaa ja korjausta . Mut osataanhan me korjata mitä vaan .
F-35 tulee olemaan käytössä lähes 40 vuotta, kyllä siinä mahdolliset lastentaudit ehditään karsimaan.
Upeeta hommaa!!! Paistellaanko makkaraa ja kitataan hard seltzeriä??
Juu
Hienosti näkyy olevan koneet suomalaisten hanskassa, erittäin pehmeää laskeutumista.
"Videolla Suomen F-35A:t laskeutuu Azoreille."
Kun nuo hävittäjät on täällä hölmölässämme niin vieläkö niitä Ruotsalaisia tarvitaan rajojamme turvaamassa ?
Jos Ukrainasta lähetetään drooneja tänne niin eikös jo pitäisi lähettää tiukkasanainen nootti Zelenskyille, että se on loppu nyt tuo rikollinen toiminta.
Mitä ihmettä selität?
Lentäjät kylläkin amerikkalaisia.
Totta, ammattilaisia ovat!!
Kyllä TAAS kelpaa olla SUOMALAINEN eikä mikään ano!
Anoko se Venäjän kansalaisuutta?
No Ano, Ano.
Tuoko koneen
Elisabeth Rehn ?
Vain kuolleen ruumiini yli kertoi tiltu f-35 koneen hankinnasta.
Pidä nyt ensimmäisen kerran elämässäsi puheistasi kiinni!
On se KOVA!
https://twitter.com/i/status/2098188679785435146
ILOSANOMAA
F-35:t matkalla Suomeen - Hornetien tarkoitus mennä vastaan
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/8c2a3f9c-7fac-4390-aa8a-02ac103da286
On ihan pakko lähteä Rovaniemelle!
Maailman paras hävittäjä Suomeen.
Erittäin vaarallista kehitystä, nämä koneet on suunnattu Venäjää vastaan, yhdessä Norjan ja Canadan F-35 laivueiden myötä.
Kysymyksessä on arktisella alueella tapahtuva toiminta Venäjän horjuuttamiseksi....Trump toteuttaa vuosikymmenten haavetta hajoittaa Venäjä, ryöstää, ottaa hallintaan.
Puola varustautuu omalla ilmansuunnallaan...kaiken kaikkiaan tosi rikollista agendaa ollaan viemässä eteenpäin...Suomi taas kerran mukana.
Ai ai ai
Valeri.
Olet jo nyt valovuoden
takamatkalla.
Mitä mieltä Lierow?
Tuo merkkivaatteissa keimaileva keikari.
Ketä vastaan Venäjän aseistus on suunnattu? Miksi Venäjä ei luovu aseistuksestaan suosiolla?
Tavallisen tyhmä kysymys?
Ainoastaan ihminen, joka elää umpikuplassa, voi esittää tuollaista.
Vai etkö näe sotia...vihje, bensa 2.40 diesel 2,60.
Toisaalta, aivopesujen uhrit eivät edes enää käsitä, mitä tarkoittaa diplomatia, normaali kanssakäyminen?
putlerin "diplomatia" tiedetään - monen vuoden erikoisoperaatio
Mitä vielä, kysymys oli täysin asiallinen.
Miksi Venäjällä pitäisi saada olla tuhoaseita mutta muilla ei?
Ei käy oikein järkeen.
Mitä haluaisit tehdä ydinaseilla?
Se ei ole puolustukseen soveltuva, ei todellakaan.
Minä ehdotan diplomatiaa ja hyviä suhteita joka suuntaan.
"Mitä haluaisit tehdä ydinaseilla?
Se ei ole puolustukseen soveltuva, ei todellakaan."
Miksi Venäjällä sitten on tuhansia ydinaseita?
"Minä ehdotan diplomatiaa ja hyviä suhteita joka suuntaan."
Diplomatiaa on yritetty, mutta naapurimaamme on silti ottanut sotilaalliset toimet käyttöön ja pettänyt sopimuksensa.
Ilmavoimien ensimmäiset F-35A hävittäjät matkalla Suomeen, tankkerit tukivat siirtolentoa ankkuroituina Hormuzin salmella.
Kunhan nyt vaan eivät taas tekisi vertikaalista laskeutumista niinkuin Alaskassa. 🤣
Milloinka Suomen ilmavoimat on lentäneet F-35 koneilla
Alaskassa ???
Nato-suomeenkin laivalla Azoreilta tuotavat F-35 A kone tekivät "onnistuneen" pystysuuntaisen (vertical) laskeutumisen Alaskassa.
https://www.youtube.com/shorts/L47GZKwOIME
Tietokoneella tehdyt lennot uppoaa tiltuun kuin vanhaan _omoon.
Nato Tiltu luulee että F-35 putoamis vidoet tehään ATK:lla. 😉👍👉👌🤡
Suomalaisten verorahoja säästämättä lähdöstä maaliin, Usan sotaleluilla, joiden käyttämistä se hallitsee.
Kyrsiikö pyccäläistä?
😂
Alaskassa F-35 A kone teki"onnistuneen" pystysuuntaisen (vertical) laskeutumisen.
Ja nopee se on. Oli maassa jo ennen pilottia.
https://www.youtube.com/shorts/L47GZKwOIME
Ryssän häivehävittäjät ei koskaan päässeet edes ilmaan, niin eipä ne sitten voi paljo putoillakaan, onnettomuudet tapahtui jo lentoonlähdössä.
Suunnitelmat oli kyllä suuret, niin aina.
F-35-kalusto korvaa Ilmavoimien nykyisen F/A-18 Hornet -kaluston vuosina 2025 - 2030 ja Hornetit poistuvat käytöstä suunnitellusti 2020- ja 2030-lukujen vaihteessa.
Tässä maailmantilanteessa F/A-18 Hornetit saattavat pysyä tulevien F-35A häivehävittäjien rinnalla oletettua pidempään. Ei vara venettä kaada.
F35 -kalustoa otetaan operatiiviseen käyttöön välittömästi sen Suomeen saavuttua. On ilmeistä, että sen sensoriteknologialle on pikaista käyttöä Venäjän ilmahäirinnästä johtuen. Hävittäjät ovat "samassa verkossa" mm. Puolan ja Norjan vastaavien kanssa, eli saamme reaaliaikaisen tiedon ilmatilasta Jäämereltä aina Mustallemerelle asti.
<F35 -kalustoa otetaan operatiiviseen käyttöön välittömästi sen Suomeen < <saavuttua
En usko.
"Jointteja tulee"!!!
Joko ensimmäiset on Rovaniemellä. Kylläpä odottavan aika kului nopeasti. Pian on koko laivueet koossa ja noustaan ilmavalvonnassa aivan uudelle tasolle.
Putinilla housupyykki vaan lisääntyy.
Amerikassa suunnitellaan uusien F-16 koneiden ostamista koska F-35 liian kalliita lentää.
https://www.airandspaceforces.com/air-force-eyes-new-build-f-16s-to-boost-fighter-force/
Miksi Lahtinen vääristelee kaiken?
On pyccämielinen, siksi.
Suomi pääsee lopultakin siihen porukkaan, johon olemme aina tunteneet kuuluvamme. Ryssän uhkailut ei enää vaikuta meidän päätöksentekoon.
Hyvä me !
Mahtavaa !!!
Ensimmäiset F35 -hävittäjät vihdoin Suomessa. Suomen ilmavoimat nousee tasolle, josta rysäpöksyt voi vain haaveilla.
🙂🙂🙂
F-35-hävittäjät jäivät matkalle.
F-35-hävittäjät hävisivät Azorien jälkeen kuin tuhka tuuleen.
Ja tiltu ei uskonut häivekoneisiin.
Buahahahaaa
Se etteivät hävittäjät tulleetkaan kertoo kaiken kuka niitä oikeasti hallitsee, eli amerikkalaiset.
Kolme F-35A -hävittäjää lähtee pian kohti Rovaniemeä - historiallista siirtolentoa tukee KC-135 Stratotanker
https://lentoposti.fi/uutiset/kolme_f_35a_h_vitt_j_l_htee_pian_kohti_rovanieme_historiallista_siirtolentoa_tukee_kc_135_stratotanker
F-35-hävittäjät hävisivät Azorien jälkeen kuin pallit eunukilta.
Tiltulla pallit hukassa, voi, voi...
F-35- hävittäjät ovat eksyneet ja nyt ovat Venäjällä.
Lajesista lähti kohti Eurooppaa vain viisi F-35A -hävittäjää - yksi hävittäjä on mahdollisesti vikaantunut
https://lentoposti.fi/uutiset/lajesista_l_hti_kohti_eurooppaa_vain_viisi_f_35a_h_vitt_j_yksi_h_vitt_j_on_mahdollisesti_vikaantunut
Kaksi F-35-hävittäjää laskeutui Rovaniemelle
https://www.hs.fi/suomi/art-2000012280107.html
18. syyskuuta 2026 kello 17.46 - kaksi Ilmavoimien F-35A Joint Fighteria on laskeutunut Rovaniemelle
Suomen Ilmavoimat vastaanotti perjantaina 18. syyskuuta 2026 ensimmäiset Lockheed Martin F-35A Lightning II -hävittäjät kotimaan kamaralle. Hävittäjäpari laskeutui F/A-18 Hornetien saattamana Rovaniemelle perjantai-iltana kello 17.46.
Kolme Ilmavoimien F/A-18 Hornet -hävittäjää nousi taivaalle Rovaniemeltä ja lähti vastaanottamaan odotettua uutta suorituskykyä.
Noin kello 17.40 hävittäjämuodostelma saapui lentokentän ylle. Siinä oli kolmen Hornetin lisäksi odotetusti kaksi F-35A Joint Fighter -hävittäjää. Ensimmäiset Suomen Ilmavoimien F-35A -hävittäjät koskettivat kiitotien 21 pintaa noin kello 17. 46.
Rovaniemellä uusia hävittäjiä odotti arviolta reilut 200 ihmistä eri puolilla lentokenttää.
Ilmavoimat esittelee ensimmäisen F-35A Joint Fighter -hävittäjän mediatilaisuudessa Rovaniemellä 1. lokakuuta 2026.
https://lentoposti.fi/uutiset/18_syyskuuta_2026_kello_1746_kaksi_ilmavoimien_f_35a_joint_fighteria_on_laskeutunut_rovaniemelle
Miksi niitä ei pantu C5 Galaxyyn, olisi saatu kaikki kerralla. Tietysti, jos oli tarkoitus testata, niin...
Ei tullut F-35 paraatimarssia kun kaikki eivät tuttuun tapaan olleetkaan lrntokelpoisia. Joutuivat psikkaamaan aukkoja Horneteilla. 😂😂😂
Puolustusvoimien ylipäällikkö caporal A. Stubb ja Imavoimien komentaja tarkastivat paraatijoukot AUKKOJA KATSELLEN kuin von Döbeln aikoinaan. 😂😂😂