Mielestäni olisi syytä tarkastella kriittisesti nykyistä käytäntöä, jossa englanti aloitetaan kouluissa hyvin nuorena. Englannin asema on muutenkin niin vahva, että lapset saavat siihen runsaasti kosketusta koulun ulkopuolella.
Sen sijaan ruotsin kohdalla koululla on paljon suurempi merkitys. Jos ruotsin opiskelua lykätään myöhemmäksi, osa oppilaista ei ehdi saavuttaa kunnollista kielitaitoa ennen peruskoulun päättymistä.
Siksi ruotsin pitäisi alkaa koko Suomessa jo ensimmäisellä luokalla. Englannin voisi aloittaa aikaisintaan viidennellä luokalla. Näin oppilaat saisivat ensin vahvan pohjan ruotsiin ja vasta sen jälkeen alkaisivat opiskella englantia.
Tätä ei pidä nähdä englannin vastaisena politiikkana. Englanti on tärkeä kansainvälinen kieli ja sitä tarvitaan paljon. Juuri siksi sen oppimiseen on hyvät mahdollisuudet myös koulun ulkopuolella. Ruotsin kohdalla tällaista luonnollista kielikylpyä ei useimmilla suomalaisilla ole.
Samalla olisi hyvä muistaa, että Suomessa on kaksi valtionkieltä. Ei ole kohtuutonta, että jokainen suomalainen saa jo koulun alusta lähtien mahdollisuuden oppia molempia.
Englantia ehtii kyllä oppia myöhemminkin. Ruotsin kohdalla koulun tarjoama järjestelmällinen opetus on paljon tärkeämpää.
Siksi pitäisin järkevänä mallia, jossa ruotsi alkaa ensimmäisellä luokalla ja englanti viidennellä luokalla koko Suomessa.
Jos tehdään jotain alueellistamista, sehän johtaa siihen, että ruotsinkielisten pitäisi pysyä koko ajan vain paikallaan. Kuten Päivi Storgård sanoi
Ensin ruotsi, sitten englanti
Anonyymi-ap
4
<50
Vastaukset 4
- Anonyymi00001
Ruotsin voi opetella sitten kansalaisopistossa tai jossain, mutta peruskoulussa/lukiossa kannattaa opetella hyödyllisiä kieliä.
- Anonyymi00002
Eli ainakaan englantia ei siis kannata opiskella peruskoulussa/lukiossa koska siellä kannattaa opiskella vain hyödyllisiä kieliä, olen samaa mieltä.
- Anonyymi00003
Suomen kokoisen kielialueen kouluissa ei tulisi opettaa pakolla toista vastaavaa nurkkakieltä.
- Anonyymi00004
Pakkoenglantiko on se ensimmäinen nurkkakieli?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Uskallanko laittaa sulle viestiä?
Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S58780- 34775
Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää125726- 88653
- 24554
- 40527
Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle63489Lehtikankaan oppilas kuolema
Mistä lie tyttöparka löytyny, mikä ajaa tekemään itsemurhan tuon ikäsenä 😞9462- 40444
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.64434- 45426
- 57409
Nyt kaatuu Kuisla
Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee24400Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.23398- 72393
- 39393
- 38384
- 33381
- 35377
Ylen suosikkisarja tuotti pettymyksen - Loppuiko Ellis tv-sarja todella tähän?
Nyt Suomessa on nähty tv-sarjan kaksi ensimmäistä kautta. Toisella kaudella tiedossa oli tv-katsojille ikävä yllätys,0376