Tietääkö joku missä mun vappusatanen luuhaa?
Missä mun vappusatanen viipyy?
Anonyymi-ap
70131
4Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 70
Vanhimmat
Osastolla politikkojen tyhjät lupaukset.
Tosin persut ei petä.
Samassa laatikossa muiden puolueiden tyhjät lupaukset, siellä on persujenkin vaalilupaukset.
Entäs euron bensa
Vappusatanen saatiin jo Marinin kaudella, onpa persutilla huonot tiedot.
Pian persujen pensa maksaa 3 €/l nyt hinta jo 2,5 €/l.
Hakaniemen pamput pyyhkii kansan satasilla persikkaa,
2,469 €/l (Inari, Kaamasen Kievari). Mene sinä laskemaan bensan hintaa eduskuntaan.
Miksi syytät Donald Trumpin aiheuttamasta sotkusta persuja? Toki voisivat vivuttaa edes dieselin hintaa verojen osalta alaspäin, siinähän on suurin ROSVOPROSENTTI kun käyttövoimaverotkin kohtuuttomia!
Syyttäkää khomeinin terroristeja..
Ilman donalt trumpin..varoitus laukausia!
Bensa maksais 5 e litra!!
Olitko kahdeksan vuotta sitten eläkkeellä? Eläkeläisillehän se vappusatanen luvattiin. Ja muuten maksettiinkin, itse asiassa n. 120 €.
Eläkkeet nousi indeksin takia, eläkkeet ollu monta vuotta , ilman mitään korotuksia.
Voin vahvistaa : takuueläkeläisenä sain tuon ns. vappusatasen - maksettiin useampana "palana", ja tosiaan yli-maksettiin. 2019-2023.
Ihan turha vääntää persukoiden asiaa miksikään.
Älä nyt sentään. Miksi minun eläkkeeni on sitten noussut?
Se luetun ymmärtäminen...
Veroja nostettiin että pystyttiin maksamaan vappusatukka.
Niillä on ostettu pridelippuja.
Se on maksettu niille joille on luvattu.
NIIN ON, ja se minua ärsyttää - en ole minkään puolueen äänestäjä - että tällä asialla irvaillaan edelleen , ja luodaan vaikutelmaa(!), ettei olisi maksettu.
Se oli kaltaiselleni työkyv.eläkeläiselle erittäin iloinen asia.
Siinähän hieman kuviot muuttuivat, kun korona iski väliin 2020->, mutta se satanen ylimaksettiin vaalikauden aikana.
Case closed.
Demarit lupaa kaikenlaista vaalien alla!
Ja vaalien jälkeen totuus paljastuu,verot nousee
rahanjako alkaa omille etupiireille jne....
Mullekaan ei tullu vappu satasta, otetaan jos tulis korkojen kera ensi vappuna.
Olitko sinä 8 vuotta sitten eläkkeellä? Jos et, ei sinulle ole vappusatasia luvattukaan.
Haista sinä persujonne paska!
En tiiä. Määkin olen monta vuotta odottanut sen kilahtavan tilille. Ei ole vaan näkynyt, mutta josko sössöttäjä-Antti kertoisi, nyt kun pääsi takasin, että tulisko se nyt?? Vappusatanen on kasvannut jo korkoa niin paljon, että saapi nähdä. Demarit ne on sellasia valehtelijoita, ettei edes kokkareista moisia löydy.
Olitko 8 vuotta sitten eläkkeellä?
ÄLÄ JANKUTA!!!
Vastaa kysymykseen. Vappusatanen luvattiin 8 vuotta sitten ja nimenomaan silloisille eläkeläisille.
Opettele parka raukka laskemaan äläkä ruikuta täällä netissä.
Jos puhutaan pienimmistä eläkkeistä eli Kelan maksamista ”vanhuuseläkkeistä”, niin "vappusatanen" toteutui vuosina 2019 - 2022.
Kaikista heikoimmassa asemassa olevien eli takuueläkettä saavieneläkkeen määrä nousi 1.8.2022 voimaan astuneen indeksikorotuksen myötä vuosien 2019–2022 välillä eli Marinin hallituksen aikana peräti 101,11e kuukaudessa, korotuksen ollessa n. 12,9 %
Toki kannattaa muistaa huono lähtötilanne, kuon Sipilä-Orpon hallituksen aikana takuueläke PIENENI 5% eli 37,95e.
KIITOS tästä selvityksestäsi. Sanoin jo tuossa ylempänä, että irvailu ärsyttää.
Se siis oikeasti maksettiin ja hieman yli -uskon OMAA pankkitiliäni - en ole demari, mutta Rinteen mustamaalaus tässä harmittaa. Mitä se kertoo vinoilijoiden etiikasta..hmm.
2019 - 2022?
Harvinaisen pitkä vappu sinulla.
Niin - se maksettiin useammassa "palassa" vaalikautena. Vaikeaa??
Asiaa kirjoitat.
Meni Marinin aamupaloihin. Olet siis sen jo syönyt. Mitä vielä odotat? Pitäskö Marinin oksentaa ne pekonit?
Satanen meni Italiaan sen vappu kolmitonnisen mukana.
Etkö muista, ryyppäsit sen jo ennen kuin sait sitä.
Ootko katsonut sängyn alta?
Siellä tää persu näkee vain vasureita.
Suomi nousuun SDP.🌹❤️🇫🇮👍💶
.
. 👍🌹❤️
Trump lupasi sentään viisitonnia jokaiselle täysi-ikäiselle amerikkalaiselle. Rinteen satanen on kuin hyttysen ininää.
Ei sitä koskaan mulle tullut.
Olitko 8 vuotta sitten eläkkeellä? Jos et, ei pitänytkään tulla.
Kysy Antilta, siltä tyypiltä, joka taas pääsi sähläämään pylvässaliin ja lupasi jokaiselle sellaisen.
Palstavassut jäi ilman.......
Malta nyt hiukan, Antti Rinne palaa kohta toteuttamaan lupauksensa.
Juu, ja näyttääkin olevan Naziman kanssa samoilla linjoilla rajalain kanssa :(
Eli tervetuloa Suomeen vaan koko maailma tutkituttamaan oikeudet sos.turvaan ,eläkkeisiin ja täyteen ylläpitoon velkavaroilla!
Niin ja onhan meillä vähän tiukkaa luxusvankiloissa, mutta eiköhän paikkaa järjesty ja nettiyhteyksin, mitkä veronmaksajat kustantaa : ((
T: A.Rinne 2019 vaalien musujen bussikuski ,muistatteko sloganin: " meillä taitaa olla sama suunta" ja Rinne bussin kuljettajana tv. mainoksessa .
Antti tarkoitti sen vain TYÖELÄKELÄISILLE. EI SINULLE.
Heinämäluoman lompsassa se on.
Persut veivät sen ja joivat pois.
Missä mun veronalennus? Bensat, leikkaukset työmatkakuluista, alvin nosto on vain lisännyt kuluja. Vaikka verotus kevenikin 20 euroa kuussa!
Oli se lupaus alle 1400 euron eläkkeisiin. Niihin tais tulla 50 egee.
Antti kähmi eläkeläisille lupaamansa sataset omiin liiveihinsä.
Aloituksen tehnyt ei siis tiedä, että v. 2019 vaaleissa luvatut vappusataset ( A. Rinne )on niputettu miljardeiksi ja käytetty matujen ylläpitoon.
Siinä vaan kävi niin, että mikään ei riitä kun lähdettiin leikkimään "koko maailman sosiaalitointa" ,joten valtionvelka paisuu ja paisuu ja sinulta ja minulta ja vielä syntymättömiltäkin suomalaisilta otetaan jo ennakkoon "förskottia" jotta nämä ns. "ihmisoikeudet" pytytään ylläpitämään kaikille tunkeutujille yllä.
Marinin hallituskauden aikana takuueläke nousi 101,11e.
Edellisen Sipilä-Orpon hallituksen aikana takuueläkettä PIENENNETTIIN 37,95e, koska Persut ja Kokoomus vihasivat jo silloin eläkeläisiä.
Kunhan tulet ensin eläkeikään ja mielesi rauhoittuu, niin kerromme sinulle että se satanen muuttui viisikymppiseksi.
Mutta onneksi Maurin lupaus halvasta bensasta on toteutunut ja Purran lupaus ettei vanhuksilta ja heidän hoidostaan leikata.
Uniperin hinnalla jokainen suomalainen pääsis thaimaaseen talveksi!
Jäis rahaa vielä..huvituksiinkin!
Totta ja kuinka ollakkaan tuolloinhan oli vastuuministerinä Tytti Tuppurainen SDP.
Häntä ei ole mikään vaikuttava taho koskaan pistänyt tapahtuneesta selittämään.
No ensi vuonna sitten.
S.Tynkkysen lompsasta se löytyy
Rinne nousi nyt eduskuntaan, jos se lupaa taas satasen.
Kohta alkaa paukkua lisää demarien vappusatasia.
Normi päivä, kun paIstavassari valehtelee juoksukaIjapäissään, että vappusatanen toteutui ja persut "lupasi" euron pensaa.
😆👌
Mikäli viime hallituskaudella olisi ollut porvarienemmistöinen hallitus ja eduskunta porvarihallitus olisi allekirjoittanut EU:n vakuutussopimuksen joten turha porvarien huudella asiasta.
Antti lupaa vielä.
Ei ole näkynyt.
SDP petti.
Persut pettää aina!
Lupaajansa taskussa
Lupaako Lindtman sen?