Voisi tässäkin kylässä vähitellen siirtää kellot 2020-luvulle ja opetella nykyajan perussäännöt myös netissä käyttäytymiseen.
Internetissä ja sosiaalisessa mediassa saa tietenkin esittää mielipiteitä, antaa palautetta ja olla asioista eri mieltä. Mutta jos asiakkaalla on oikeasti ongelma jonkin yrityksen, palvelun tai kokemuksen kanssa, yksi asia olisi hyvä muistaa: palaute kannattaa antaa suoraan sille taholle, joka voi asialle tehdä jotain.
Jos ravintolassa on huono palvelukokemus, siitä kannattaa kertoa ravintolalle. Jos tuotteessa on vikaa, asiasta kannattaa ilmoittaa myyjälle. Jos palvelussa on ongelmia, yritykselle pitäisi antaa mahdollisuus selvittää asia ja tarvittaessa korjata toimintaansa.
Mitä hyötyä on siitä, että asiasta kirjoitetaan ensin nimettömänä Jodelissa, jos yritys itse ei edes tiedä, mistä on kyse?
Erityisen ongelmallista on jatkuva negatiivinen vihjailu. Kommentit kuten ”jos tietäisitte, mitä siellä oikeasti tapahtuu”, ”kannattaa kysyä entisiltä työntekijöiltä” tai ”en voi sanoa enempää, mutta kyllä kaikki tietävät” luovat lukijalle mielikuvan jostakin vakavasta ilman, että mitään konkreettista kerrotaan.
Tällainen kirjoittelu ei anna yritykselle mahdollisuutta vastata eikä ratkaise mahdollista ongelmaa. Sen sijaan se voi levittää epäilyksiä, huhuja ja negatiivista mielikuvaa.
Suora palaute ei tarkoita sitä, että yrityksen pitäisi aina olla asiakkaan kanssa samaa mieltä. Se tarkoittaa, että toiselle osapuolelle annetaan mahdollisuus kuulla palaute, vastata siihen ja tarvittaessa tehdä asialle jotain. Se on reilumpaa kuin keskustella asiasta nimettömänä suuren yleisön kanssa.
Julkisella keskustelulla on tietenkin paikkansa. Omista kokemuksista saa kertoa ja yrityksiä saa arvostella. Samalla olisi kuitenkin hyvä erottaa toisistaan oma kokemus, mielipide, kuulopuhe ja todistamaton väite.
Mielipiteen ja henkilökohtaisen hyökkäyksen välillä on ero. Kritiikin ja vihjailun välillä on ero. Ja ennen kaikkea palautteen ja tarkoituksellisen mustamaalauksen välillä on ero.
Jos tavoitteena todella on asioiden parantaminen, suora ja asiallinen palaute on siihen paljon tehokkaampi keino kuin nimetön huutelu verkossa.
Palaute kuuluu ensisijaisesti sinne, missä siihen voidaan vastata. Ensin puhutaan asianosaiselle – vasta sen jälkeen tarvittaessa julkisesti.
Suora palaute auttaa, nimetön vihjailu ei
Anonyymi-ap
3
93
Vastaukset 3
- Anonyymi00001
Voihan palautetta antaa nimettömänäkin
- Anonyymi00002
Harvemmin suoraa palautetta osataan ottaa vastaan. Vittuillaan vaan asiakkaalle ja tilanne käännetään asiakkaan syyksi. Siis vaikka jättäisi palautetta asiallisesti.
- Anonyymi00003
Eihän itsessä ole ikinään vikaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 51981
- 98974
Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i20827- 132791
Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t119759Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔36673- 45656
Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45610Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle
Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke22606- 19596
- 46578
- 38569
Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.72548- 33543
Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa
Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka137526Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast44506- 47505
Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok110505- 25502
Pahkalassa tapahtuu
Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi7487