Liikenneonnettomuus - Pyöräilijää epäillään rikoksesta

Anonyymi-ap

"Henkilöauto ja polkupyöräilijä ajautuivat kolariin torstaina alkuillasta Oulussa. Oulun alueen poliisipartio sai tapahtuneesta liikenneaiheisen hälytystehtävän Hiukkavaarankadulle hieman ennen kello 19.30.

Osalliset kertoivat paikalle saapuneelle poliisipartiolle, että autoilija oli pysähtynyt suojatien eteen antamaan tietä jalankulkijalle, ja lähtenyt sen jälkeen ajamaan eteenpäin. Pyöräilijä oli tullut samoihin aikoihin kevyen liikenteen väylää pitkin suojatielle, ja osunut liikkeelle lähteneen auton vasempaan etukulmaan.

Poliisi epäilee tässä vaiheessa pyöräilijää liikenneturvallisuuden vaarantamisesta, sillä hän on tullut autoilijan kulkusuuntaan nähden vasemman suunnasta, ja hänen olisi kuulunut väistää hänen kulkusuunnassaan oikealta tullutta autoilijaa.

Poliisin saamien tietojen mukaan pyöräilijä oli lisäksi ajanut suojatielle huomattavaa nopeutta, eikä hän käyttänyt ajovaloja hämärästä ja vesisateisesta kelistä huolimatta.

Poliisin mukaan tapahtumapaikalla ei ole väistämisvelvollisuutta osoittavia liikennemerkkejä autoilijoille tai kevyen liikenteen väylälle."

Lähde: https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cffedc2f-3da5-4264-b549-8485798c149f


Miten pihalla voi joku olla, kun kirjoittaa: " autoilijan kulkusuuntaan nähden vasemman suunnasta", kun tilanne koskee kevyenliikenteen väylää ja suojatietä. Tuollaisessa uutisen tilanteessa ei kulkusuunnalla ole merkitystä. Pyöräilijällä on väistämisvelvollisuus riippumatta kulkusuunnista, kun hän pyöräilee ajorataan suhteutettuna suoraan ajoradan yli menevän suojatien yli, eikä ajoradan ajoneuvoilla ole väistämiseen velvoittavaa liikennemerkkiä kohdassa.

24 § - neljäs momentti: "Muuta liikennettä on väistettävä tultaessa ajoneuvolla pyörätieltä ajoradalle, jollei toisella tienkäyttäjällä ole väistämisvelvollisuutta 2 tai 3 momentin perusteella." Tuo on se perussääntö eikä kulkusuunnalla ole väliä. Ajoradan ajoneuvo muuttuu riippuen tilanteesta, mahdollisesti sitten väistämisvelvolliseksi momentin 2 tai 3 myötä, tai väistämismerkin vuoksi.

36

144

    Vastaukset 36

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001
      • Anonyymi00017

        Ei hyvältä näytä, jos poliisi kirjoittaa puuta heinää, eikä ole peräillä säännöistä.


      • Anonyymi00021
        Anonyymi00017 kirjoitti:

        Ei hyvältä näytä, jos poliisi kirjoittaa puuta heinää, eikä ole peräillä säännöistä.

        Mikä olikaan se virhe poliiisin kirjoituksessa?


      • Anonyymi00023
        Anonyymi00021 kirjoitti:

        Mikä olikaan se virhe poliiisin kirjoituksessa?

        Tämä >> "Pyöräilijää epäillään tässä vaiheessa liikenneturvallisuuden vaarantamisesta, koska hän on tullut autoilijan kulkusuuntaan nähden vasemman suunnasta, ja hänen olisi kuulunut väistää hänen kulkusuunnassaan oikealta tullutta autoilijaa."

        Ajoradan liikenteen tai pyöräilijän kulkusuunnalla ei ole mitään tekemistä väistämisvelvollisuuden kanssa, kun pyöräilijä ajaa "kevyenliikenteen väylältä", kuten pyörätieltä ajoradalle.

        Väistämissäännöt eivät ota kantaa kulkusuuntaan tuollaisessa tilanteessa. Joko pyöräilijä väistää molemmista suunnista tulevia ajoradan autoilijoita tai autoilija väistää molemmista suunnista tulevia pyörätien pyöräilijöitä. Riippuu tilanteesta, että kummalla se väistämisvelvollisuus kohdassa on. Tulosuunnalla/kulkusuunnalla ei ole merkitystä.


    • Anonyymi00002

      SITÄ SAA MITÄ TILAA, oliko pyöräilijällä jo melkein hautaan kiire mutta selvis hengissä🤣🤣🤣🤣. Vai halusko pyöräilijä autolta kosketuksen että miltä tuntuu.

      • Anonyymi00013

        Selvä asennevamma havaittu.


    • Anonyymi00003

      Eikö poliisikaan ymmärrä väistämissääntöjä?

      • Anonyymi00005

        Pahalta näyttää.


    • Anonyymi00004

      Monesti on epäilty, että pyöräliitto ei tosissaan ole kiinnostunut liikenneturvallisuudesta ja turvallisuuden parantamisesta, vaan sen pyrkimykset ovat muualla. Pyöräliitto periaatteessa on sitä mieltä, että lait eivät koske pyöräilijöitä. Pyöräliiton mielestä pyöräilijöillä on vain oikeuksia, ei mitään velvollisuuksia. Lisää oikeuksia vingutaan jatkuvasti, mutta kaikkeen turvallisuutta lisäävään suhtaudutaan vihamielisesti. Hieno asenne!

      Pyöräliitto on yleisellä tasolla Suomen naurettavin etujärjestö, ja sen on todistettu olevan terroristijärjestö. Miltään muulta etujärjestöltä ei ole tullut niin paljon päättömiä ehdotuksia kuin pyöräliitolta on vuosien varrelta ilmoille leijaillut. Todellisia aivopieruja suuri osa niistä. Vaikka tuolle terroristijärjestölle ei järki ihmiset mitään painoarvoa anna, niin silti moni nuori saattaa oikean tiedon puuttuessa, tuon mainitun liiton propagandan julistamisen seurauksena jopa henkensä menettää. Pyöräliitto myös pakottaa jäseniään aiheuttamaan onnettomuuksia että pyöräilijät saisivat entistä enemmän erivapauksia.

      Pyöräilijät ovat täysin omalla typerällä käytöksellään ja asenteellaan tehneet itsensä yleisen halveksunnan ja vihan kohteiksi. Jos pyöräilijät haluaisivat jonkinlaista kunnioitusta, pitäisi aloittaa voimakas liikennetapojen ja -asenteiden muutos.

      Ja tässä annetaan vain siloiteltu kuva pyöräliiton ja pyöräilijöiden toiminnasta.

      • Anonyymi00006

        Aika kärjistetty kuva pyöräliitosta. Totta kuitenkin on, että pyöräliitto on yksi kovimmista lobbaajista kun suunnitellaan muutoksia tieliikenteen lainsäädäntöön. Monet suorastaan järjenvastaiset hullutukset, kuten pyörätien jatke, terrorismin edistäminen, vastavirtaan pyöräily ja nyt kovan kritiikin kohteeksi joutunut etuajo-oikeuden osoittaminen ajoradan rakenteellisella korotuksella, ovat pyöräliiton lobbauksen seurauksia. Kun tutustuu ko. liiton tavoitteisiin, ovat ne aika puistattavia. Toivoa sopii, että lainsäätäjillä riittää järkeä ja he kestävät kovan painostuksen alla ja liikennesäännöt muotoillaan siten, että ne ovat tasapuolisia kaikille ja ne oikeasti lisäisivät liikenteen turvallisuutta. Pyöräliiton tavoitteissa huokuu enemmänkin heteroideologinen lähestymistapa kuin tavoitteet parantaa liikenneturvallisuutta.


      • Anonyymi00009

        Epäily setä/täti taas mainostamassa pyöräliittoa. Mainitsee pyöräliiton jatkuvasti, että jää ihmisillä mieleen.


      • Anonyymi00010
        Anonyymi00009 kirjoitti:

        Epäily setä/täti taas mainostamassa pyöräliittoa. Mainitsee pyöräliiton jatkuvasti, että jää ihmisillä mieleen.

        Katsokaa kaikki pyöräliiton mannekiinin, Joonaksen (en ole ihastunut!) pyöräilyvideoita. Ne kertovat paljon kaverista itsestään ja samalla totuuden hänen edustamastaan terroristijärjestö pyöräliitosta. Nämä videot antavat osaltaan vastauksen siihen, miksi pyöräilijöitä vihataan niin paljon. Voidaan todeta, että pyöräilijöiden erittäin huono julkikuva on täysin itse aiheutettua.


      • Anonyymi00011
        Anonyymi00009 kirjoitti:

        Epäily setä/täti taas mainostamassa pyöräliittoa. Mainitsee pyöräliiton jatkuvasti, että jää ihmisillä mieleen.

        Ei ole kaikki inkkarit kanootissa sillä.


      • Anonyymi00014
        Anonyymi00009 kirjoitti:

        Epäily setä/täti taas mainostamassa pyöräliittoa. Mainitsee pyöräliiton jatkuvasti, että jää ihmisillä mieleen.

        Totta kai tuollaisen terroristijärjestön voi, saa ja pitää mainita, että ihmiset osaa siihen tuomion osoittaa.


      • Anonyymi00015
        Anonyymi00010 kirjoitti:

        Katsokaa kaikki pyöräliiton mannekiinin, Joonaksen (en ole ihastunut!) pyöräilyvideoita. Ne kertovat paljon kaverista itsestään ja samalla totuuden hänen edustamastaan terroristijärjestö pyöräliitosta. Nämä videot antavat osaltaan vastauksen siihen, miksi pyöräilijöitä vihataan niin paljon. Voidaan todeta, että pyöräilijöiden erittäin huono julkikuva on täysin itse aiheutettua.

        Niissä videoissa sotketaan asioita. Tuntuu siltä, että sotkeminen on tahallista ja tarkoituksellista ja yritetään pelkästään hämätä lukijoita kuvittelemaan, että väistämissääntöihin olisi tullut jokin muutos pyöräilijöiden eduksi. Miksi tällaista valheellista kuplaa halutaan pitää yllä? Mitä useampi pyöräilijä saa väärän kuvan liikennesäännöistä, sitä suurempi on onnettomuusriski. Ei pitäisi olla edes paatuneimpien pyöräfanaatikkojen eikä heteroiden intresseissä levitellä väärää kuvaa liikenteen pelisäännöistä. Tosin pyöräliitto haluaa kaikki oikeudet muilta pois ja pyöräilijät hallitsemaan kaikkea.


      • Anonyymi00016
        Anonyymi00014 kirjoitti:

        Totta kai tuollaisen terroristijärjestön voi, saa ja pitää mainita, että ihmiset osaa siihen tuomion osoittaa.

        Ilmaista mainontaa on mainitseminen. Jatka vaan. Pyöräliitto kiittää.


      • Anonyymi00018
        Anonyymi00016 kirjoitti:

        Ilmaista mainontaa on mainitseminen. Jatka vaan. Pyöräliitto kiittää.

        Eräille näyttää ottavan erittäin koville se tosiasia, että pyöräilijöillekin on säännöt ja laki myös velvoittaa niitä noudattamaan. Osa pyöräilijöistä elää kuin kullit pellossa, mutta vähitellen asiat muuttuvat. Nykyisin nämä liikenteen "vapaamatkustajat" joutuvat aina silloin tällöin vastuuseen tekosistaan. Liian harvoin, mutta kuitenkin joskus. Myös poliisi on jonkin verran terävöittänyt suhtautumistaan pyöräilijöiden rikkeisiin, mutta vasta promillen tuhannesosa joutuu vastuuseen rikoksistaan. Suunta on kuitenkin oikea. Voisikohan myös pyöräliitto vähitellen herätä ruususen unestaan ja alkaa oikeasti valistamaan pyöräilijöitä. Se propaganda ja päättäjien lobbaaminen kun ei estä yhtäkään turhaa sääntöjen noudattamattomuudesta aiheutuvaa kuolemaa tai loukkaantumista.


      • Anonyymi00019
        Anonyymi00018 kirjoitti:

        Eräille näyttää ottavan erittäin koville se tosiasia, että pyöräilijöillekin on säännöt ja laki myös velvoittaa niitä noudattamaan. Osa pyöräilijöistä elää kuin kullit pellossa, mutta vähitellen asiat muuttuvat. Nykyisin nämä liikenteen "vapaamatkustajat" joutuvat aina silloin tällöin vastuuseen tekosistaan. Liian harvoin, mutta kuitenkin joskus. Myös poliisi on jonkin verran terävöittänyt suhtautumistaan pyöräilijöiden rikkeisiin, mutta vasta promillen tuhannesosa joutuu vastuuseen rikoksistaan. Suunta on kuitenkin oikea. Voisikohan myös pyöräliitto vähitellen herätä ruususen unestaan ja alkaa oikeasti valistamaan pyöräilijöitä. Se propaganda ja päättäjien lobbaaminen kun ei estä yhtäkään turhaa sääntöjen noudattamattomuudesta aiheutuvaa kuolemaa tai loukkaantumista.

        Whooohoooo... pyöräliitto!

        https://pyoraliitto.fi/

        https://pyoraliitto.fi/


      • Anonyymi00020
        Anonyymi00016 kirjoitti:

        Ilmaista mainontaa on mainitseminen. Jatka vaan. Pyöräliitto kiittää.

        Negatiivinen mainitseminen ei ole mainosta, isompiakin tekijöitä kuin terroristijärjestö pyöräliitto on kaatunut ihmisten antaman huonon palautteen takia.


      • Anonyymi00024
        Anonyymi00020 kirjoitti:

        Negatiivinen mainitseminen ei ole mainosta, isompiakin tekijöitä kuin terroristijärjestö pyöräliitto on kaatunut ihmisten antaman huonon palautteen takia.

        Kyllähän se sitä lopulta on. Nimi jää ihmisillä alitajuntaan, eli mieleen.


      • Anonyymi00026

      • Anonyymi00027
        Anonyymi00026 kirjoitti:

        Toiveesi on kuultu, pyöräliitto on herännyt talviunestaan ja ehdottelee aina vaan järjettömämpiä juttuja.

        https://www.iltalehti.fi/elintavat/a/617fcd7b-2726-4863-9a76-0eba6b05bfa2

        Pyöräliitto näköjään ajattelee kuin poliitikko, eli kaikki julkisuus on hyödyksi, olkoon ehdotukset sitten miten kiinnostavia tahansa. Perustelutkin ovat hyvin pyöräliittomaisia.

        Kyseinen uutinen osuu hyvin teikäläseen.


      • Anonyymi00028
        Anonyymi00024 kirjoitti:

        Kyllähän se sitä lopulta on. Nimi jää ihmisillä alitajuntaan, eli mieleen.

        Ei ole mainosta , ei lopulta eikä ennen sitä. Se on taas hyvä asia , että nimi jäämieleen jonka takia osaa suhtautua oikein kyseiseen terroristijärjestöön.


      • Anonyymi00029

      • Anonyymi00030
        Anonyymi00029 kirjoitti:

        Meleen jää, eli alitajuntaan uppoaa.

        Ja negatiivisessä mielessä.


    • Anonyymi00007

      Hyvin yleinen tyypillinen esimerkki pyöräilijöiden tavasta toimia liikenteessä. Tällä kerralla tapaus on niin selvä ja röyhkeä lain rikkominen, että jopa media ja poliisi joutuvat kertomaan asiasta niiden oikeilla nimillä. Hyvä että tapaukseen on heti alusta lähtien otettu oikea asenne. Lähiaikoina on odotettavissa paljon pyöräliiton voimakastakin propagandaa tapaukseen liittyen.

      • Anonyymi00008

        Olisi mielenkiintoista tietää, toimiiko Saksassa tai vaikka Argentiinassa paikallinen pyöräliitto? Jos toimii, onko se yhtä aggressiivinen kaikkea liikenneturvallisuutta parantavia asioita kohtaan? Vai onko tällainen propagandaa tuottava kikkeliporukka vain Suomen erikoisuus?

        Pyöräliiton mielestä kaikki julkisuus on eduksi, olkoonkin että pyöräliiton ulostulojen vuoksi sen julkikuva on äärimmäisen ryvettynyt. Joonas (uih!) tietysti yrittää hieman paikata tilannetta, mutta reisille näyttäisi menevän


      • Anonyymi00012
        Anonyymi00008 kirjoitti:

        Olisi mielenkiintoista tietää, toimiiko Saksassa tai vaikka Argentiinassa paikallinen pyöräliitto? Jos toimii, onko se yhtä aggressiivinen kaikkea liikenneturvallisuutta parantavia asioita kohtaan? Vai onko tällainen propagandaa tuottava kikkeliporukka vain Suomen erikoisuus?

        Pyöräliiton mielestä kaikki julkisuus on eduksi, olkoonkin että pyöräliiton ulostulojen vuoksi sen julkikuva on äärimmäisen ryvettynyt. Joonas (uih!) tietysti yrittää hieman paikata tilannetta, mutta reisille näyttäisi menevän

        Fiksu ottaa selvää. Tyhmä jää tietämöttömäksi.


      • Anonyymi00022
        Anonyymi00008 kirjoitti:

        Olisi mielenkiintoista tietää, toimiiko Saksassa tai vaikka Argentiinassa paikallinen pyöräliitto? Jos toimii, onko se yhtä aggressiivinen kaikkea liikenneturvallisuutta parantavia asioita kohtaan? Vai onko tällainen propagandaa tuottava kikkeliporukka vain Suomen erikoisuus?

        Pyöräliiton mielestä kaikki julkisuus on eduksi, olkoonkin että pyöräliiton ulostulojen vuoksi sen julkikuva on äärimmäisen ryvettynyt. Joonas (uih!) tietysti yrittää hieman paikata tilannetta, mutta reisille näyttäisi menevän

        Jontulla on taas tällä viikolla jääneet lääkkeet ottamatta?


      • Anonyymi00025
        Anonyymi00022 kirjoitti:

        Jontulla on taas tällä viikolla jääneet lääkkeet ottamatta?

        Kyselijäpösilö kyselee taas hulluja.


      • Anonyymi00032
        UUSI
        Anonyymi00012 kirjoitti:

        Fiksu ottaa selvää. Tyhmä jää tietämöttömäksi.

        Saksassa vaikuttaa ainakin tämä: https://www.adfc.de


    • Anonyymi00031
      UUSI

      Viisas autoilija väistää aina jokaista kulkijaa riippumatta siitä, mikä on oikeus tahi velvollisuus kullakin osapuolella. Autoilijalla on aina oltava se ennakoiva taito ja halu väistää muita, kun on havaittavissa, ettei se heikompi osapuoli väistä. Kun kerran väistää jalankulkijaa, niin samaan syssyyn voi väistää pyöräilijääkin. Eihän siinä autoileva mitään menetä, vaikka väistäisikin väistämis velvollista. Ollaan ennenkin todettu se,miten lakia pitäisi muuttaa siten, että suojatien on oltava kaikille suojatie ja kuinka autoilijalle suojatie on samaa kuin kärkikolmio.

      • Anonyymi00033
        UUSI

        Älä höpötä.
        Tummissa vaatteissa ja ilman valoja pyöräilijä naamioi itsensä näkymättömäksi ja siihen kun lisätään nopeus niin kukaan ei voi väistää ja varoa tuollaisia.
        Päivastoin ehdotan kaikkiin suojateihin sellaista sigaani esteitä jolla otetaan pyöräilijältä 100% vauhti pois, lisäksi poistetaan pyöräilijältä oikeus ajaa suojatiellä.
        Vain näillä muutoksilla saadaan poistettua pyöräilijöiden häirikkökäyttäytyminen.
        Jos et tiedä niin kymmniä vuosia oli niin ettei pyörällä saanut ajaa suojatiellä ja homma pelasi pirun hyvin, kun pyöräilijälle annettiin ehdollinen lupa ajaa suojatiellä niin ongelmat alkoi kun sitä ehtoa, eli auton väistämistä ei enään noudatettu.
        Eli takaisin pyöräilukielto suojatielle ja lisäksi ne hidastepuoit niin loppuu onnettouudet.


      • Anonyymi00034
        UUSI

        Toki sitä laista paskat välittä tuollaista sontaa suoltaa, että se ei haittaa mitään jos väistämisvelvollinen, etenkin pyöräilijä, ei velvollisuuttaan noudata. Kyllä autoilijan pitää tämä ennakoida ja väistää.
        Vielä pahempaa paskaa on tuo, ettei autoilija siinä mitään menetä jos väistämisvelvollista pyöräilijää väistää. Kyllä menettää, menettää kunnioituksensa lain noudattamiseen ja siihen , että laki koskee tai ainakin pitäisi koskea kaikkia. Vielä tuotakin pahempi moka tuossa väistämisvelvollisen pyöräilijän laittomassa väistämisessä on se, että sillä opetetaan pyöräilijät huonoille tavoille josta eittämättä seuraa onnettomuuksia, joiden seuraukset sitten taas siirtyy autoilijoiden vastattavaksi.
        Lain muutos tuossa pyöräilijä väistämisvelvollisuus pykälässä ei ole tarpeen ja täysin tarpeeton on tuo hokema, että suojatie olisi autoilijalle sama kuin kärkikolmio liikennemerkki.


      • Anonyymi00035
        UUSI
        Anonyymi00033 kirjoitti:

        Älä höpötä.
        Tummissa vaatteissa ja ilman valoja pyöräilijä naamioi itsensä näkymättömäksi ja siihen kun lisätään nopeus niin kukaan ei voi väistää ja varoa tuollaisia.
        Päivastoin ehdotan kaikkiin suojateihin sellaista sigaani esteitä jolla otetaan pyöräilijältä 100% vauhti pois, lisäksi poistetaan pyöräilijältä oikeus ajaa suojatiellä.
        Vain näillä muutoksilla saadaan poistettua pyöräilijöiden häirikkökäyttäytyminen.
        Jos et tiedä niin kymmniä vuosia oli niin ettei pyörällä saanut ajaa suojatiellä ja homma pelasi pirun hyvin, kun pyöräilijälle annettiin ehdollinen lupa ajaa suojatiellä niin ongelmat alkoi kun sitä ehtoa, eli auton väistämistä ei enään noudatettu.
        Eli takaisin pyöräilukielto suojatielle ja lisäksi ne hidastepuoit niin loppuu onnettouudet.

        Ehdottamallasi tavalla pyöräilijä ja autoilijan välisiä suolatiellä sattuvia onnettomuuksia olisi edes mahdollisuus vähentää.
        Jo sillä, että onnettomuuden sattuessa tuomion saisi se joka väistämisvelvollisuutensa noudattamatta jättämisellä se onnettomuuden aiheuttaa.


      • Anonyymi00036
        UUSI
        Anonyymi00035 kirjoitti:

        Ehdottamallasi tavalla pyöräilijä ja autoilijan välisiä suolatiellä sattuvia onnettomuuksia olisi edes mahdollisuus vähentää.
        Jo sillä, että onnettomuuden sattuessa tuomion saisi se joka väistämisvelvollisuutensa noudattamatta jättämisellä se onnettomuuden aiheuttaa.

        Ehdottamallani tavalla pyöräilijällä ei olisi mitään asiaa suojatelle muutenkuin taluttamalla pyörää ja silloin hän on jalankulkija.
        Pyörällä sattuvat suojatieonnettomuudet loppuisivat kokonaan vaikutus olisi 100%.
        Kun sitä tehostetaan vielä niillä hidastepuomeilla jolloin olisi pakko jalkautua ennen suojatietä niin aika paukapää pitäisi olla jos sen jälkeen kuitenkin ajaisi suojatietä pitkin.
        Kun yhtälöstä poistetaan se toinen osapuoli niin onnettomuutta ei voi sattua, tajuatko?
        Tehdän sääntöjen rikkominen niin vaikeaksi että se ei onnistu noin vain.
        Nyt senkun ajaa suojatielle riippumatta onko se lain mukaan sallittua aiheuttaa niitä ongelmia, laki ei vaikuta kun siitä ei seuraa huomattava sanktio.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      72
      1148
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      101
      1110
    3. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      75
      977
    4. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      963
    5. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      22
      897
    6. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      126
      890
    7. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      131
      840
    8. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      58
      795
    9. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      27
      761
    10. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      6
      748
    11. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      45
      686
    12. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      46
      681
    13. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      642
    14. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      132
      642
    15. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      627
    16. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      48
      620
    17. Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???

      LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.
      Ähtäri
      57
      606
    18. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      48
      604
    19. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      80
      602
    20. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      35
      600
    Aihe