Elokuussa taas Lieksan väkiluku pieneni, nyt 32 hengellä. Kyllä on kohta mahtavat pidot. Lääkäriin pääsee aivan kohta ilman ajanvarausta. Riittää kun jaksaa kävellä terkkarin ovesta sisään. Kela kyyti vie ja tuo Joensuuhun keskussairaalaan melkein ilmaiseksi, jopa useamman kerran viikossa. Siinäpä se sairastelijan aika kuluukin - maantiellä.
Kaikkien muidenkin palveluiden saatavuus paranee huikeasti. Siis niiden palveluiden, joita ei ole vielä siirretty Joensuuhun.
Kyllä te olette sitten onnellisessa asemassa. Ihanpa kateeksi käy.
En ymmärrä lainkaan sitä, että joku haluaa muuttaa sieltä pois. Meillä täällä lännempänä, isommassa kylässä on kuulemma ihan karmeen kurjaa, kun on vaikka mitä houkutuksia ja rahanmenoa. Jatkuva meteli, eikä metsälle pääse suoraan takaovelta.
Muuttaisin heti Lieksaan, jos..., no ei saakeli, ei vaiskaan. Takuulla en muuttaisi kun pois olen päässyt.
Eläköön Lieksa ja sen paranevat pidot
22
185
Vastaukset 22
- Anonyymi00001
Kaupasta saa leipää ja maitoa, vaatteiksi kelpaa täällä Dimeksi. Perusasiat on kunnossa. Mihinkäs sitä ihminen kotoaan lähtisi, se on kuitenkin suurimpia yksittäisiä sijoituksia elämässä. Nytkin on kaupunki panostanut tulevaan hämärän kaupan iltaan, on kaivettu esiin puutarhasaksia ja ruohonleikkuria. Kyllä kelpaa ihmisen tarpoa sateessa.
- Anonyymi00002
Niin ja Lieskajoen yli ei ole pässyt muuten kuin uimalla, kohta sekin korjaantuu.
- Anonyymi00003
Katsellaan rauhassa kun kylä kuolee sitten hellävaroen muualle.
- Anonyymi00004
lieksan oma väestö pitää huolen siitä että kylä ja maakunta säilyy paikkana mistä ihmiset haluaa pois. kateus ja toisten lannistaminen sekä juoruilu on täysin sairasta toimintaa..
kukaan normaali ihminen ei viihdy sellaisessa myrkyllisessä ilmapiirissä. esittävät kaveria toisillleen.- Anonyymi00005
Juu, näinhän se on nähtävä. Saisi vain olla vielä nopeampaa tuo kehitys.
- Anonyymi00012
Mutta missäs sinä sitten asuisit kun sinuahan kytätään, juorutaan ja kadehditaan ihan joka paikassa? Olisikohan vaikka marsissa sinun mieleisesi henkinen ilmapiiri...?
- Anonyymi00006
Lopuksi tänne jää enää luonnonsuojelijat asumaan Kolille turvekammeihin ja Elli uskaltautuu rakentamaan puiston Terijoensalavista punotun kaarisillan replikan. Kannon päässä on ruttuun tallottu torvi ja toinen joka yrittää saada siitä vielä sointikuntoista asusteena näkyy olevan juuttisäkki ja paalinarua.
- Anonyymi00007
Mitä kälätät Kolista? Olisit nyt vaan ihan hiljaa, kun et näköjään mitään tajua. Koli on Lieksaa vain hallinnollisesti, mutta henkisesti se on kyllä ihan ihmisten kylä.
Me liitytään kohta Kontiolahteen. - Anonyymi00008
Anonyymi00007 kirjoitti:
Mitä kälätät Kolista? Olisit nyt vaan ihan hiljaa, kun et näköjään mitään tajua. Koli on Lieksaa vain hallinnollisesti, mutta henkisesti se on kyllä ihan ihmisten kylä.
Me liitytään kohta Kontiolahteen.Kohta väki lisääntyy perjantaina, kun hämäränkaupan ilta on ja tuliset potakat esittää musiikkia!
- Anonyymi00010
Anonyymi00008 kirjoitti:
Kohta väki lisääntyy perjantaina, kun hämäränkaupan ilta on ja tuliset potakat esittää musiikkia!
Onneksi Pielisientie on suljettu, ettei me liikuntarajoitteiset päästä noihin pippaloihin? Jalat ei oikein pelitä kunnolla ja istumaan pitäisi välillä päästä, mutta ei taida olla penkkejä siellä sitävarten?
Nauttikoot terveet meidänkin edestä! - Anonyymi00013
Anonyymi00007 kirjoitti:
Mitä kälätät Kolista? Olisit nyt vaan ihan hiljaa, kun et näköjään mitään tajua. Koli on Lieksaa vain hallinnollisesti, mutta henkisesti se on kyllä ihan ihmisten kylä.
Me liitytään kohta Kontiolahteen.Jos johonkin liitytte niin Juukaan. Samanlaisia serkkurakkauden hedelmiä ootte kaikki.
- Anonyymi00015
Anonyymi00013 kirjoitti:
Jos johonkin liitytte niin Juukaan. Samanlaisia serkkurakkauden hedelmiä ootte kaikki.
Juuka se vasta paskapaikka on, aneeminen kylä joka karttaankin on merkitty lyijykynällä!
- Anonyymi00021
Anonyymi00007 kirjoitti:
Mitä kälätät Kolista? Olisit nyt vaan ihan hiljaa, kun et näköjään mitään tajua. Koli on Lieksaa vain hallinnollisesti, mutta henkisesti se on kyllä ihan ihmisten kylä.
Me liitytään kohta Kontiolahteen.Eipähän tarvitse reken uhoilla, että Koli joutaa vaikka sepeliksi.
- Anonyymi00009
Luonto ottaa pois jos on imua pircca tuotteisiin ja cilleen.
- Anonyymi00016
Pultsareilla se vaan aina on keskikura mielessä!
- Anonyymi00011
Mihin lääkäriin…?
- Anonyymi00014
Vauhdilla vähenee kylän väki, mitähän tämä on 10 vuoden päästä?
- Anonyymi00017
Vierivä kivi ei sammaloidu, joten kannattaa pysyä liikkeellä.
- Anonyymi00018
Joko tuliset potakat rokkaa hämäränkaupan illassa?
- Anonyymi00019
Anonyymi00018 kirjoitti:
Joko tuliset potakat rokkaa hämäränkaupan illassa?
Säästyi rahat, kun ei tullut mentyä hämärille markkinoille, eikä maksullisille muikkumarkkinoille!
- Anonyymi00020
Anonyymi00019 kirjoitti:
Säästyi rahat, kun ei tullut mentyä hämärille markkinoille, eikä maksullisille muikkumarkkinoille!
Ei ilmaiseksi kenellekään muikkuja näytetä ne kuluu katsomisesta
- Anonyymi00022
Anonyymi00020 kirjoitti:
Ei ilmaiseksi kenellekään muikkuja näytetä ne kuluu katsomisesta
Taitaa olla Suomen ainoat markkinat, jonne on pääsymaksu!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Moottoripyöräonnettomuus
Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää65788- 158784
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa25760Jos oikeasti haluat mies
Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.100745Uusi ruokapaikka
Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä27708Miten sinä voit?
Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua93677Kerro minulle totuus
Minä haluan kuulla sen nyt. Kenen kanssa sinä olet nykyisin, ja miksi jätit minut? 🐒193647- 22592
- 61582
VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN
Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisikalaumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa40539Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!
Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks35534On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit78480- 39465
- 57455
sinulle....
Olen ymmärtänyt, ettei minua haluta enää takaisin. Mitään pahaa en koskaan halunnut sinulle. Ikävä että kuvittelit niin.75447Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25437- 70433
Useita poliisiautoja kunnantalolla
Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.9429- 54418
- 40407