Eläkeläisvaino!

Kehutaan miten palkat noussut ja palkansaajien ostovoima! Sitten huudetaan eläkkeiden leikkausta? Korotetaan taas terveyshoidon maksuja! Lääkket jo korotettiin ja eri omavastuu katot! Harjanne ottanut elämäntehtäväksi huutaa eläkeleikkauksia!
21<50
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Saavutettu Etu on ansaittu 45 vuoden työllä veroilla jotka on maksettu aikanaan.Eikö se ole riittävästi tuhlaa vat hallitukset ei ole saaneet aikaan muuta kuin velkaa

Äänestä

Eläkeyhtiöillä on yli 300 miljardin omaisuus, ei siitä riitä pienen eläkkeen maksamiseen.

Äänestä

Työeläkkeitä hallituksella ei ole oikeus leikata, koska eivät ole valtion varjoja!

1Äänestä

JOs puhutaan työeläkkeistä, niin eläkemaksut olivat aikoinaan vain 5% palkasta. Jos töitä tehtiin 40 vuotta ja eläkkeellä ollaan 25 vuotta, niin silloin eläkkeen suuruus on 8% palkasta niin, että itse maksaa oman eläkkeensä.

Eläkkeet ovat kuitenkin paljon suuremmat. Tänään eläkkeellä olevien olisi pitänyt vaatia korkeampia eläkemaksuja takaamaan riittävän eläkkeen. Sitä ei kuitenkaan tehty, miksi?

Sen lisäksi eläkkeet määräytyivät kolmen viimeisen vuoden palkasta eli kaikkein suurimmasta mahdollisesta. Vaikka olisikin maksettu oikea eläkemaksu prosentteina, ei kuitenkaan olisi saatu kasaan itse maksettua eläkettä.

Tämä ei ole moraalinen ongelma vaan matemaattinen.

Äänestä
  • Sopimuksenmmukaan. Leikkaus jo lainkin vastsinen!

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Sopimuksenmmukaan. Leikkaus jo lainkin vastsinen!

    Mietitään, keitä sopimukset sitovat.

    Sopimukset sitovat niitä, jotka ovat ne tehneet.
    Yksikään tänään niitä eläkkeityä maksava ei ollut edes syntynyt silloin, kun sovittiin, että hänen pitää kuitata lasku.

    Äänestä

  • Unohdatte usein mainita mikä oli palkkataso siihen aikaan. Jos tilisi pyöri 900 markassa, niin paljonko enemmän olisi suurten ikäluokkien pitänyt maksaa? Yleensähän katsotaan kokonaisuutta, joten ei ne eläkemiljardit ole tyhjästä tulleet, kun veronmaksajia oli niin paljon enemmän. Hyvin teille nuorille kelpasi, kun pääsitte valmiille ja nyt voitte makoilla sohvalla nauttien etuuksista. Miksi ette hyökkää näiden kimppuun, jotka elävät toisten kustannuksella?

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Mietitään, keitä sopimukset sitovat.

    Sopimukset sitovat niitä, jotka ovat ne tehneet.
    Yksikään tänään niitä eläkkeityä maksava ei ollut edes syntynyt silloin, kun sovittiin, että hänen pitää kuitata lasku.

    Voi narisija! Kyllä me maksoimme muiden eläkkeet töissä, eikä naristu. Kaikki mitä pyydettiin !

    Äänestä

Nämä nuoremmat eläkerohmut pissivät kintuilleen, kun huonontavat eläkeläisten asemaa. Sitten, kun he itse jäävät eläkkeelle, on seuraavan sukupolven taas helpompi huonontaa heidän eläkkeitään. Näin menee, kunnes pitää toimia kuin Amerikassa, että vanhuuden varalle pitää alkaa säästää vauvasta lähtien. Nuorena ei tajua, kuinka nopeasti aika kuluu. Tai jos jostain syystä tulee työkyvyttömäksi.

Äänestä
  • Paremmin ne tajuavat kuin vanhat.

    Nuoret säästävät jo omia eläkkeitään. Ovat sinua fiksumpia.

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Paremmin ne tajuavat kuin vanhat.

    Nuoret säästävät jo omia eläkkeitään. Ovat sinua fiksumpia.

    Odota vaan. Kyllä se sinunkin eläkeikä koittaa nopeammin kuin luuletkaan. Katsotaan sitten, miten suu pannaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Paremmin ne tajuavat kuin vanhat.

    Nuoret säästävät jo omia eläkkeitään. Ovat sinua fiksumpia.

    Tuskinpa, kun ei ole mistä säästää.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Odota vaan. Kyllä se sinunkin eläkeikä koittaa nopeammin kuin luuletkaan. Katsotaan sitten, miten suu pannaan.

    Hymyssä se on

    Äänestä

Se on nuo Kokoomuslaiset nyt vallassa ja silloin kun ovat ei vältytä aloittAjan kuvaamilta toimilta. Valitkaa uudelleen niin varmasti tulee lisää samanlaista.

Äänestä
  • Eläkkeiden leikkaus on ammattiliittojen tekemä.
    Ei Kokoomuskaan kaikialle ehdi

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Eläkkeiden leikkaus on ammattiliittojen tekemä.
    Ei Kokoomuskaan kaikialle ehdi

    Demulipponen keksi indeksileikkurin!

    Äänestä

Toivon tuolle Attelle vain paskaa tulevaisuutta. Siinä todellinen natsi🤯🤬

Äänestä

Toivottavasti joku sitten muistuttaa häntä näistä puheista, kun itse tulee eläkeikään. Noilla tuloilla, kun eläke on huomattavan suuri verrattuna tavalliseen normi eläkeläiseen verrattuna.

Äänestä
  • Jos ei tee töitä, ei kerry eläkettä.
    Se on myöhäistä sanoa "eiku* kun on jo eläkkeellä

    Äänestä

Narisijoille, nuorille! Meillä ei eläkettä kertynyt allle 23v. Ikätuloista. Minäkin opiskilin juuri 23v. Ei silloin siitäkään eläkettä, kuten nyt!

Äänestä

Sopeutusrahat pois!
Sopeutuseläkkeen niin vain muutettiin ja kansaan upposi kuin kuuma veitsi voisin.

Mihin niitä sopeutetaan? Tavallisen ihmisen arkeenko? Eikö hillotolppaa löydy kaikille?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kehutaan miten palkat noussut ja palkansaajien ostovoima! Sitten huudetaan eläkkeiden leikkausta? Korotetaan taas terveyshoidon maksuja! Lääkket jo korotettiin ja eri omavastuu katot! Harjanne ottanut elämäntehtäväksi huutaa eläkeleikkauksia!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu