Antikainen: Putinia rakastava kaksoiskansalainen osoittaa, miksi ministerien kansalaisuusvaatimusten on tiukennuttava
Politiikka
23.09.2026 |15:29
Jaa
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen nostaa esiin Iltalehden haastattelun (20.9.) Suomessa asuvasta Venäjän ja Suomen kaksoiskansalaisesta Zinaidasta. Iltalehden mukaan Zinaida kertoi rakastavansa Vladimir Putinia ja äänestäneensä Yhtenäistä Venäjää. Hän kertoi myös haaveilevansa muuttamisesta Pietariin, mutta jääneensä Suomeen sosiaaliturvan vuoksi.
– Tapaus osoittaa hyvin konkreettisesti, että kaksoiskansalaisen Suomen passi ei automaattisesti tarkoita sitä, etteikö ihmisellä voisi olla vahvoja poliittisia tai muita sidoksia toiseen valtioon. Juuri tämän takia kaksoiskansalaisuuteen liittyviä kysymyksiä ei pidä ylimmän valtiojohdon kohdalla vähätellä, Sanna Antikainen sanoo.
Tämän vuoksi maahanmuuton kiristyksiä tarvitaan
Antikainen ja kansanedustaja Mauri Peltokangas ovat jättäneet toimenpidealoitteen, jonka mukaan ministerinä voisi toimia vain henkilö, jolla on yksinomaan Suomen kansalaisuus. Nykyinen perustuslaki edellyttää ministeriltä Suomen kansalaisuutta, mutta ei kiellä samanaikaista toisen valtion kansalaisuutta.
– On pelottavaa ajatella, että haastateltu Zinaida voisi lain mukaan olla Suomessa puolustusministeri. Ministerit käsittelevät Suomen kaikkein arkaluonteisimpia turvallisuuskysymyksiä. Tämän esimerkin edessä on selvää, että vaatimuksen on oltava yksiselitteinen: Suomen ministerin on oltava vain Suomen kansalainen, Antikainen toteaa.
– Tapaus osoittaa myös omalta osaltaan, miksi perussuomalaisten aikaansaamat kiristykset maahanmuuttoon olivat tarpeen ja miksi me yhä tarvitsemme lisää perussuomalaisten ajamia kiristyksiä maahanmuuttoon. Zinaidan kaltaisilta pitäisi voida ottaa kansalaisuus pois, ja heidät pitäisi karkottaa takaisin kotimaahansa.
Suomen Uutiset
ps. Nasima ja SDP ei vieläkään tajua asiaa?
Suomen ministerin on oltava vain Suomen kansalainen, Antikainen toteaa.
6
<50
Vastaukset 6
- Anonyymi00001
Todellakin ministerin on oltava SUOMALAINEN!! Sekä kansan edustajan ON OLTAVA MYÖSKIN SUOMESSA SYNTYNYT SUOMEN KANSALAINEN!!!!!!! EIKÄ MIKÄÄN MAAHANMUUTTAJA!!!!!!!!!!!
- Anonyymi00003
Miksi?
- Anonyymi00002
Tämä on juuri niitä maahanmuuttajia jotka elää toimeentulo ym. tukien varassa joka suomalaiselta köyhältä pois!!!!!!!!! Tämä zinaida on välittömästi poistetta suomessa , koska elää täällä sosiaalipummina niitä on ihan tarpeeksi omasta takaa jo!!!!!!!! Anarkistit näiden takia menetätte tukenne!!!!! Nämä ovat vihervasemmistolle tärkeitä kun äänestävät niitä!!!!!! Niitä ei kiinnosta kuinka suomi köyhä pärjää, vaan kuinka se "köyhä" matu pärjää!!!
- Anonyymi00004
Miksi mamut eivät äänestä persuja? Onko persuissa jotain niin vastenmielistä, ettei heitä voi äänestää?
- Anonyymi00005
eihän tarvii olla ,, olis niin ihanaa siellä islam asussa olevia ukkoja aj akkoja välillä rukoillen ,,, kyllä äänestän SDP puoluetta ja vihreitä ja vasemmoisto liitto keskustaa ,, kun ne kannattavat heidän nousua tässä maassa VOI EIII miten ihanaa metoriitissa joka aamuu ihanaa höpötystä,, kannatan,, kannata simäkin
- Anonyymi00006
Sinä mitään äänestä, persuilet vain kuten aina.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?251798- 125811
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.114603- 53565
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv89531- 65521
Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan85515- 40500
Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko59485Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas26474Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi267460Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.34443- 8436
Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota30412- 58412
Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä50405Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v9389Jätä jo se puolisosi, mun kanssa kilpa-asetelma on tuhoisa.
Eikä hän tule sitä voittamaan. Myöskään missään vanhassa ei kannata roikkua, koska ei uskalla kohdata muutosta, hyvät as27386Pystyttäiskö me vakaaseen
Suhteeseen? Ettei se käy molemmille liian kuormittavaksi ja plussia on vähemmän kuin miinuksia.36375- 38375