Vaan vetoamme pieniin alennuksiin, joita jo aikaisemmin teimme. Oppositio itse on nostanut näiden hintoja viime kaudella, koska talous oli jo nousussa kovaa vauhtia kriisien jälkeen.
Siis Orpo-Purran hallitus ei välitä suomalaisista työntekijöistä sen vertaa, että auttaisivat heitä pääsemään töihin, joihin he ovat pakotettuja menemään pitkien matkojan takaa, koska omasta lähipiiristä ei töitä löydy.
Eikä edes yrittäjiä helpoteta suunnatulla alennuksella, jolloin suomalaiset kuljetusyritykset ovat hyvin lähellä konkurssia.
Siis Orpo-Purran hallitus ei välitä suomalaisista työntekijöistä sen vertaa, että auttaisivat heitä pääsemään töihin, joihin he ovat pakotettuja menemään pitkien matkojan takaa, koska omasta lähipiiristä ei töitä löydy.
Eikä edes yrittäjiä helpoteta suunnatulla alennuksella, jolloin suomalaiset kuljetusyritykset ovat hyvin lähellä konkurssia.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Ei ne osaa mitään muuta kuin syyttää edellistä hallitusta.
"Ei ne osaa mitään muuta kuin syyttää edellistä hallitusta."
Tarkoitit kait: Ei ne osaa mitään muuta kuin syyttää nykyistä hallitusta. ILMAN MINKÄÄNLAISTA FAKTAA!!!!! Yksikään talouden mittari EI OLE KÄÄNTYNYT HUONOMPAAN SUUNTAAN ORPON HALLITUSKAUDELLA!!! KAIKKI MENI PERSEELLEEN JO 2019 ALKAEN!!!
🌿🌿 💀 💀 🌿🌿 💀 💀 🌿🌿 💀 💀 🌿🌿 💀 💀
Oikeisto syytää rahaa rikkaille ja omistavalle kansanosalle, mutta se ei nosta työllisyyttä ja hyvinvointia, sillä silloin rikastuu vain hyvinvoiva kansanosa.
🌿🌿 💀 💀 🌿🌿 💀 💀 🌿🌿 💀 💀 🌿🌿 💀 💀
Tuo eka pitää paikkansa, sillä 2022 pensa maksoi kalleimmillaan 2,95€/litra!!!!
"Oppositio itse on nostanut näiden hintoja viime kaudella,"
"koska talous oli jo nousussa kovaa vauhtia kriisien jälkeen."
MINKÄÄN MUUN NÄKÖISTÄ NOUSUA EI TAPAHTUNUT 2019-2023 KUIN:
-konkurssien määrässä
-maahanmuuttajien määrässä
-valtionvelan määrässä
-köyhyysloukkuun pudonneiden määrässä
jne.
Nyt on reipaat 60 miljoonaa jostain muusta pois kun laitettiin näihin.
Minä en olisi halunnut tätäkään.
Mistä Sinä olet valmis ottamaan lisää rahaa tähän käytöön? Jätetäänkö vaikka ohitusleikkauksia tekemättä?
Aika jännää kun kommarit on nyt huolestuneita kun yrittäjien yrittäjäriski toteutuu negatiivisesti. Muuten kun tehdään kaikki mahdollinen ettei yrittäjä ansaitse rahaa. Miksi bensa on eri asia yrittäjälle kun muut kulut siis demareiden ja muun laitavasemmiston mielestä?
Jos yrittäjillä olisi yhtä paljon aikaa ja tahtoa itse yrittämiseen kommareiden syyttelyn sijaan, meillä saattaisi jopa olla talouskasvua.
Omalle kansalle ei ole mitään annettavaa! Zelenskille miljardeja jaetaan ja tulijat saavat kohtuuttomat tuet ja oma ksnsa nukkuu ulkona. Jos kansalaiset käy katsomassa politiikojen kämppiä omaksi asunnokseen.
Normi meininkiä oikeistolle, kyllä kansa maksaa.
Hallituksen toimet auttavat juuri heitä joilla on ne pitkät matkat. Olisi kyllä pitänyt keventää jakeluvelvoitetta, vaikka se on "pyhä lehmä" SDP:lle. PS ja KD yrittivät saada jakeluvelvoitetta madallettua. Se olisi pudottanut polttoaineen hintaa ja nostanut hieman verotuloja.
Demarit kylläkin pudottivat jakeluvelvoitetta 2022 ja 2023.
Pudotti väliaikaisesti ja samalla päätti, että tuon jälkeen jakeluvelvoitetta kiristetään paljon nopeammin kuin oli aiemmin tarkoitus.
Hyvä, että Super-Sanna ei ole enää suomalaisessa politiikassa mukana.
Sekö on tekosyy orpon hallitukselle olla pudottamatta jakeluvelvoitetta?
Demarit ovat oppositiossa eivät hallitusvastuussa. Missä euron vensa?
Euron bensaa sai silloin kun markat muuttuivat euroiksi. Sen jälkeen vihervasemmisto on varmistanut, ettei siihen ole paluuta, eikä sitä ole kukaan luvannutkaan.
Persut vaahtosivat lähes kuorossa miten bensa maksaisi vain euron ilman veroja, ilmeisesti kyseessä oli vain äänestäjien sumuttamisesta. Bensamauri mässytti bensasta jopa sotevaalien alla, mikä oli kyllä aikamoinen riman alitus jopa persulta.
bensageissi on vielä pientä sen rinnalla et orpo näytti vihreää valoa ursulan 2000 miljardin eu budjetille!
2000miljardia euroa jonka maksajia ollaan me kaikki eurooppalaiset..
1 ainot aivokuollu ääliö, jota ketään ei ole äänestänyt tehtäväänsä päättää mihin nuo 2000 miljardia työnnetäään=ursulan omiin taskuihin.
https://www.facebook.com/reel/1909900949970026
SDP:n syy on polttoaineiden hinnanousut jatkossa. SDP Marinin hallitus teki lain joka nostaa jakeluvelvoitetta tulevinakin vuosina ja sehän tietää polttaineiden hintojen nousua. SDP pettää kaikessa
Kumma kun silti pystyi myös laskemaan jakeluvelvoitetta. Onko orpon hallitus vain kyvytön toimimaan?
naurettavaa pelleilyä annetaan 6 euroa ajoneuvoveron alennusta....missä maailmassa nuo päättäjät elää ja kuvittelee että kun annettaan 6 euroa vuodessa niin se helpottaa ihmisen elämää..itse olisin köyhänä maksanut 6 euroa enempi...mutta pakko ottaa kun annetaan..