olen todella pettynyt paikalliseen kiinteistövälitysfirmaan. palvelu oli todella surkeaa. kävin katsomassa erästä vuokra-asuntoa. esittelijä ei tiennyt mitään kyseisestä asunnosta. ei rakennusvuotta ei mitään. ei esitellyt asuntoa vaan odotteli kärsimättömänä eteisessä kun omin nokkinensa kiersin asunnon hätäisesti. kaiken huippuna tämä nainen lupasi soittaa seuraavana päivänä joka tapauksessa sainpa kyseisen asunnon tai en mutta eipä ole soittoa kuulunut vielä tähän päivään mennessä...
huonoa palvelua
...
122287
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Olethan vain kurja vuokraaja! Ostapa omaksi, kyllä ääni kellossa silloin muuttuu.
Vuokralle ei ole vaikeuksia saada ihmisiä Iisalmessa. Nehän on ihan pähkinöitä ne muutaman sataset mitä ne voi maksimissaan siitä välityksestä saada verrattuna kiinteistöjen myyntiin. Varmaan ihan riittävästi hommaa koittaa tietää edes jotain niistä luukuista, joita ovat sitten myymässä.
Joo, olen saanut samantapaista palvelua, kiinteistövälityksessä, jossa nainen oli todella tyly, puhelimeenkin vastasi omalla etu nimellään, eikä esim. firman nimellä, sitten palvelu juuri sellasta ettei heitä se asia vois vähempääkiinnostaa!! Mullekin luvattiin soittaa, mutta eipä kuulunut soittoa...Toista se palvelu on näillä suuremmilla ketjuilla, jossa tuskin on varaa olla töykeä ja piittaamaton.
Toisaalta ei pidä yleistääkkään, sillä esim. pankkien oma välitys on ihan eriluokkaa, todella ystävällistä ja huomaavaista palvelua!! (OP)
Toinen todella pettymys on kaupungin oma välitys (kaupungin asunnot), en tiedä paskempaa välitystä! Toisaalta onhan ne semmosia luukkuja nekin kämpät, ettei voi parempaa palvelua odottaakkaan...Mutta olen kyllä niin pettynyt asuntotarjontaan sekä palveluun...Vaikka laittaisit hakemuksen montaa kk aiemmin, ei asuntoa tarjota vaikka olis hätä kyseessä.
Yhdessä kiinteistöfirmassa sovittin aika milloin asuntoa käydään katsomassa. Akka soitti myöhemmin ja perui ajan, koska hänellä on menoa ja aikoi soittaa uuden ajan seuraavana päivänä. Ei soittanut ikinä.
Toisessa firmassa akka ei esitellyt kämppää ollenkaan vaan seisoi hiljaa eteisessä ja kysyi olenko nähnyt jo tarpeeksi. Aikoi soittaa seuraavana päivänä, mutta soitti 3 päivän päästä ja sanoi etten saa asuntoa.
..moni on kokenut samaa huonoa palvelua.
en ymmärrä miten tällainen yrittäjä voi edes toimia niinkin pitkään, mistä asiakkaita riittää kun niin monen on suututtanut?
Minua syytti valehtelusta ja oli muka monta kertaa soittanut enkäollut vastannut, vieritti syyn niskoilleni vaikka totuus on se että koskaan ei soittoa kuulunut. Marssin toimistolle ja sain syytökset päin naamaa, tappeluksihan se sitten meni.
Olin paikallisesssa kiinteistövälitysfirmassa kyselemässä kiinnosttavia asuntoja kevät talvella.
Nainen tiskin takana kertoi asunnoista kyllä vuolaasti, esittelytkin käyvät, kunhan nykyisille vuokralaisille ilmoitetaan..
Ja sitten alkoi sen hetkisten vuokralaisten asioiden selvittely.. korvat punaisina kuuntelin, kun nainen kertoili avioerot ja takaisin paluu aikeet, perhesuhteet, nimet.. Lapsen syntymät, koti-ikävät ja iät, kotipaikkakunnat ja ihan kaikki.
Saate uskoa että pidin suuni kiinni omista asioistani..
En tiedä, onko heillä vaitiolovelvollisuutta, muttajokatapauksessa tuollainen on todella mautonta!!
kyseessä on todennäköisesti se kiinteistövälitys kortelaisen läski pullukka...
myös nimellä Piisamirotta!
Olen asioinut samassa firmassa ja palvelu on ollut todella huonoa!Onneksi huoneistokeskus hoitaa mielestäni työnsä hyvin ja asiakaskohtaisesti!!!!!
SKV, Riistakadulla
sama muija oli näyttämässä yhtä asuntoa minulle viime talvena. saapui paikalle myöhässä, eikä edes pahoitellut asiaa! siis eikös tuo kuulu ihan asiakaspalvelun perusasioihin!!! kesällä sitten kaverini kyseli samasta firmasta vuokra-asuntoa, ottivat tiedot ylös, kertoivat kohteista - eikä soittoa koskaan tullut.
ihme että firma vielä pystyssä ja elintasovatsa vaan kasvaa vaikka asiakkaat ovat näin tympääntyneitä...
Onnenneliöitä, sitä asiakaspalvelun kukkasta...