Huoltojen hinnat?

Tietoa kaipaisin

Mitä maksaa Mersuun (lähinnä tarkoitan nyt C sarjaa ja tätä uusinta mallia olevan) huollot?
Todennäköisesti on parasta puhua ihan määräaikaishuolloista. Onko ne aina samanhintaisia, vai onko esim. 100tkm kohdalla suurempi huoltolasku ja sitten taas pienempia yms.? Kyselen lähinnä siis merkkihuolloista (Veho).

Entäpä, mitenkä pitkä on huoltojen väli (ohjekirjan mukaan)?

Kiitoksia, jos joku Mersuihminen viitsisi vastata.

8

7038

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • C :-)

      Käy hakemassa maahantuojalta sellainen painotuote kuin "M-B Määräaikaishuollot ja korjauspaketit Kevät - kesä 2002", niin huoltohinnat selviää.
      Huoltoväli on ajotavasta ja olosuhteista riipuen n. 15000 km tai yksi vuosi. Auton huoltonäyttö kertoo seuraavan huollon ajankohdan ja laajuuden. A-huolto maksaa n. 200 € ja B-huolto n. 400 €. Kallista lystiä!

      • Tietoa kaipaava

        Kiitoksia, tämä jo auttoi huomattavasti. Jos asia tulee ajankohtaisemmaksi niin täytyy hakea tuo mainitesemasi vihkonen.


    • C180T

      Huollot on aseteltu seuraavanlaisesti,
      mallit C180, C200, C220 bensaversiot:

      Voiteluhuolto 15tkm 141 e

      Huolto A (30/150/210/330tkm) 293 e

      Huolto B (60/120/240/300tkm)man. 299 e
      autom. 409 e

      Huolto C (90/270tkm) 389 e

      Huolto D (180/360tkm)man. 396 e
      autom. 499 e

      • C180T

        on sitten eri juttu, se kertoo milloin seuraava huolto on ajankohtainen ja ne on mallille W203 seuraavat:

        C180, C200 A huolto 173 e ja B huolto 334 e

        C200CDI ja C220CDI A on 196e ja B on 377e

        Aika- ja kilometrimääräiset työt veloitetaan erikseen, (esim. jarru ja jäähd.neste vaihto).


      • Tietoa kaipaava
        C180T kirjoitti:

        on sitten eri juttu, se kertoo milloin seuraava huolto on ajankohtainen ja ne on mallille W203 seuraavat:

        C180, C200 A huolto 173 e ja B huolto 334 e

        C200CDI ja C220CDI A on 196e ja B on 377e

        Aika- ja kilometrimääräiset työt veloitetaan erikseen, (esim. jarru ja jäähd.neste vaihto).

        Iso KIITOS!! Sekä parit kumarrukset!


    • C:-)

      Assyst huoltonäyttö tuli C-luokan Mersuihin käsittääkseni kesäkuun -97 tuotannosta lähtien(?). Huoltonäyttö tuntee vain laajuudet A ja B. Uudessa E-luokan Mersussa on monipuolisempi huoltonäyttö joka tuntee myös ainakin C ja D huollot.
      Se mitä nimimerkki 'C180T' kertoi huoltohinnoiksi ensimmäisessä viestissään, liittyy ajoneuvoihin jotka ovat vuosimallia -96 ja vanhempia.
      Assyst huoltojen hinnat ovat maahantuojan mukaan: huolto A 173 € ja huolto B 361 €. 'C180T':n viestistä sai sen käsityksen (?), että Assyst huollon hinta lisättäisiin ilmoitettuihin km-määrähuoltojen hintoihin. Näinhän asian laita ei ole.
      Vaikka hinnastossa onkin huollot hinnoiteltu 1 € tarkkuudella, niin harvoin loppulasku kuitenkaan on juuri tämän suuruinen. Usein tarvitaan jotain lisätöitä ja -aineita tai tarvikkeita jotka nostavat loppusummaa.

      Uudessa C-luokkasessa huoltonäyttö kertoo aina sen milloin seuraava huolto tulee suorittaa ja mikä on huollon laajuus. Jos autolla ajetaan lämpimänä vuodenaikana pitkiä maantieajoja, voi huoltoväli kasvaa n. 20000 km lukemaan. Öljynvaihto jos mikä on auton huoltoa.

      • C180T

        viitsi selittää jos sinä ymmärsit kahdesta erillisestä toisistaan irroitetusta huoltolasku- ja hinnoittelutavasta että se olisi sama, mutta laitan vielä kerran maahantuojan hinnoittelemat W203 hinnat jotta oikein oivaltaisit.

        ASSYST
        on sitten eri juttu, se kertoo milloin seuraava huolto on ajankohtainen ja ne on mallille W203 seuraavat:

        C180, C200 A huolto 173 e ja B huolto 334 e

        C200CDI ja C220CDI A on 196e ja B on 377e

        Aika- ja kilometrimääräiset työt veloitetaan erikseen, (esim. jarru ja jäähd.neste vaihto).


    • Anonyymi

      Minulla on 2013 c malln diesel automaatti.Vehossa maksaa yli 500€ mutta kun käytän paikallisessa korjaamosda oljynvaihto ja muitten kuin naftan suodattimet hinta on Auton Jerryn kilpailuttama ollut 191-255€

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      92
      8966
    2. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      315
      6797
    3. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      100
      5960
    4. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      152
      3860
    5. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      30
      3251
    6. Maahanmuuton vastustajat ovat vajakkeja

      Jokainen täysijärkinen suomalainen tietää, että Suomi ei pärjää ilman ulkomaalaisvahvistuksia.
      Maahanmuutto
      66
      3196
    7. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      171
      2292
    8. On asioita joita kadun

      Yksi niistä on eräs J mies. Olen vasta hiljattain tajunnut. Kuinka väärin tein. Tulit sydän tarjottimella.. mutta tässä
      Ikävä
      17
      1826
    9. Toivoisitko että hän löytäisi jonkun muun?

      Joka voi antaa mihin et kyennyt?
      Ikävä
      32
      1478
    10. Mitä sä pelkäät?

      Että paljastan sut ja touhusi? Elät jotain ihan omaa fantasiaasi ja ainoa virhees oli sekoittaa mut näihin sairaisiin le
      Tunteet
      19
      1266
    Aihe