Älkää ikinä luottako naiseen

Anonyymi-ap

jolla ei ole oikein naispuolisia ystäviä vaan melkein kaikki on miehiä

34

270

    Vastaukset 34

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      🥱🥱

    • Anonyymi00002

      😌ala maailma nousee ja teillä aidat

    • Anonyymi00003

      Joo tuo tuli vastaan facebookissa ja taidan uskoa sitä. Ihan liikaa niitä mieskavereita tuntuu olevan joka sormelle.

      • Anonyymi00025

        Ei kannata yleistää, toki voi mielikuva näistä helposti tulla ja moni varmaan on aika vapaamielinen sen suhteen, jos vientiä on. Heikko mieli voi viedä mukanaan. Opi tuntemaan toinen ennen kuin luot tunnesiteen toiseen.


    • Anonyymi00004

      En ymmärrä mitä tekemistä tuolla on minkään kanssa. Ystäväni on diplomi-insinööri ja koska sattuu olemaan miesvaltaisella alalla, useimmat ystävistään on miehiä. Ihan hyvin voi luottaa häneen. Ja niin luottaa hänen aviomiehensäkin.

      • Anonyymi00007

        Samaa tuossa vähän mietin, että mistähän niitä naispuolisia ystäviä pitäisi haalia, kun on opiskellut miesvaltaiselle alalle, työskentelee miesvaltisella alalla, harrasteet ovat miesvaltaisia. Naispuoliset ystäväni ovat jääneet pitkälti peruskouluun. Lukiossakin oli muutama, mutta se sitten menivät ihan eri suuntaan kuin minä. Sellaista elämä joskus on.


    • Anonyymi00005

      Löytyykö jokin perustelukin?

      • Anonyymi00006

        Tutkittu juttu. Googleta.


      • Anonyymi00008
        Anonyymi00006 kirjoitti:

        Tutkittu juttu. Googleta.

        Eli ei löydy perusteluita sinulta. OK:


      • Anonyymi00009
        Anonyymi00006 kirjoitti:

        Tutkittu juttu. Googleta.

        Google sanoo "Käsitys siitä, että naiseen jolla ei ole naispuolisia ystäviä ei voisi luottaa, on yleinen ennakkoluulo ja stereotyyppi, ei psykologinen tai tilastollinen fakta. ..."

        Ei siis tarvitse tutkia tuon pidemmälle. Perustetta väitteelle ei ole.


    • Anonyymi00010

      Ihminenhän ei varsinaisesti ole mikään homogeeninen olento, meidät opetetaan vaan tiettyyn jakaumaan pienestä pitäen. Se että tulee toimeen paremmin miesten kanssa ei ole "pick me":tä, jos naisten kanssa vuorovaikutus on aina jollain tavalla kilpailua ilman että siihen haluaisi itse edes osallistua, eri asia butchien kanssa, tai muuten itsestään varmojen naisten.

    • Anonyymi00011

      hohhoijjaa

    • Anonyymi00013

      En ole samaa mieltä.

    • Anonyymi00014

      Mistä te kenenkään kavereista yleensäkään tiedätte?

    • Anonyymi00015

      Katkeran lepakon saarnaa. Koita nyt tajuta ettei sinun kanssa haluta olla.

      • Anonyymi00026

        Ei naiset kirjoita naisista tuolla tavalla.


      • Anonyymi00035
        Anonyymi00026 kirjoitti:

        Ei naiset kirjoita naisista tuolla tavalla.

        Totta. Mustasukkaisen ja katkeran miehen kirjoitus tuo on.


    • Anonyymi00016

      Mielenkiintoista. Esim arabi voisi sanoa, älä luota arabiin, kyttä että älä luota kyttään jne

    • Anonyymi00018

      Näitä on tavattu

    • Anonyymi00019

      Pelkkä se, että naisella on paljon miespuolisia kavereita, ei tee hänestä epäluotettavaa. Olennaisempaa on se, miten rajat toimivat.

      Jos mieskaverit tietävät hänen olevan parisuhteessa, suhteissa ei ole flirttiä tai romanttista jännitettä eikä asioita salailla kumppanilta, mitään ongelmaa ei välttämättä ole.

      Ongelmallisemmaksi tilanne muuttuu silloin, jos ympärillä pidetään miehiä, jotka ovat selvästi romanttisesti kiinnostuneita, heidän huomiotaan ja lahjojaan otetaan vastaan, mutta heille ei tehdä selväksi, että ollaan varattuja. Samoin jos kumppania verrataan jatkuvasti muihin miehiin tai toisia käytetään mustasukkaisuuden herättämiseen.

      Psykologiassa tällaisessa asetelmassa voidaan puhua triangulaatiosta, jos kolmas henkilö tuodaan parisuhteen dynamiikkaan tavalla, joka lisää kilpailua, epävarmuutta tai mustasukkaisuutta.

      Eli varsinainen red flag ei ole se, että ystävät ovat miehiä. Se on epäselvät rajat, salaaminen ja romanttisen huomion ylläpitäminen parisuhteen rinnalla.

      • Anonyymi00021

        Isossa perheessä voi olla pelkkiä veljiä. Joten tottuu mies seuraan eikä osaa olla naisten kanssa kaveri ellei ole kaltaisensa.
        Muutenkin jos kasvuympäristössä varhaisessa vaiheessa on enemmän miehiä ja kaikki menee lapsuudessa siinä oikein hyvin, luultavasti viihtyy miehisessä seurassa aikuisena. Näinhän miehilläkin on jos ovat varhaislapsuuden hyvien naisten ympäröimänä viihtyvät akkojen kanssa.


      • Anonyymi00022
        Anonyymi00021 kirjoitti:

        Isossa perheessä voi olla pelkkiä veljiä. Joten tottuu mies seuraan eikä osaa olla naisten kanssa kaveri ellei ole kaltaisensa.
        Muutenkin jos kasvuympäristössä varhaisessa vaiheessa on enemmän miehiä ja kaikki menee lapsuudessa siinä oikein hyvin, luultavasti viihtyy miehisessä seurassa aikuisena. Näinhän miehilläkin on jos ovat varhaislapsuuden hyvien naisten ympäröimänä viihtyvät akkojen kanssa.

        *akkojen kans kavereina.


      • Anonyymi00023

        Olen kokenut juuri tuon mitä tuossa lopussa sanotaan.


      • Anonyymi00027

        Kuulostaa joltain netissä toimivan henkisen valmentajan keksimältä merkitykseltä. Onko ihan oikeasti psykologian tieteenalalla tuo triangulaatiotermi käytössä tuossa merkityksessä? Tuo kun on muissa tieteissä ihan eri merkityksellä oleva sana, joka nimenomaan liittyy tieteen tekemiseen eikä mihinkään ihmissuhteisiin.


    • Anonyymi00024

    • Anonyymi00028

      Mustasukkaisuus on sinun ongelma. Onko kyse siitä että olet toinen nainen ja pyrit kaiken tavoin vihaamaan ja mollaamaan naisen vaimoa. Ainoa ihminen kenellä on ongelma olet sitä. Ystäviä voi olla molemmista sukupuolista.

    • Anonyymi00029

      Minulla on vain naispuolisia kavereita ja käymme saunailloissa ja illanvietossa baareissa,myös kodissani on mukavaa olla naiskavereiden kanssa. Tulevan puolison pitää se hyväksyä jos vietän viikonloput ja illat heidän kanssaan niin ja olen mies.

      • Anonyymi00030

        Provo!


      • Anonyymi00031

        Mihin sinä puolisoa tarvitset tai missä välissä sellaisen edes hankkisit? Eihän sinulla kuvauksesi mukaan ole sellaiseen aikaa. Odottele, että kasvat vähän aikuisennaksi, eikä kaverit ole enää koko elämä.


      • Anonyymi00032

        Homohan sinä olet


      • Anonyymi00033

        Provo.


      • Anonyymi00034

        Ei ole tommosta ihmistä olemassakaan että tuo nyt on ihan älytön veto.


    • Anonyymi00036

      Hevonpuppua ainakin omalla kohdalla.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 124
      1345
    2. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      141
      1219
    3. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      65
      1161
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      239
      1133
    5. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      57
      1016
    6. 63
      891
    7. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      83
      861
    8. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      65
      677
    9. Onkin niin, että olet hulluna minuun

      mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
      Ikävä
      33
      658
    10. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      39
      575
    11. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      14
      550
    12. Vieläkään ei voi opiskella kursseja korkeakoulussa?

      Vaikka lakiin tehty muutos hän ei saanut opiskella työttömyystuella. https://yle.fi/a/74-20244925
      Työttömyys
      13
      547
    13. Taidan luopua

      Sinusta.
      Ikävä
      33
      534
    14. Jälleen näin nainen unta sinusta

      Aika usein tulet uniini, enkä tiedä, mitä se tahtoo minulle sanoa. Tällä kertaa en ollut kotonasi, vaan ulkona jossain t
      Ikävä
      28
      529
    15. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      32
      529
    16. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      65
      498
    17. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      39
      475
    18. Et siis halua

      Kansssani mitään
      Ikävä
      29
      469
    19. Onko kipuraja

      Jo ylitetty?
      Ikävä
      51
      451
    20. Miltä tuntuu

      olla erossa kaivatustasi?
      Ikävä
      24
      437
    Aihe