Jumala loi jotta sitä ihmeteltäisiin

Anonyymi-ap

Ja jotta häntä kunnioitettaisiin. Otetaan luonnon ihmeistä esimerkiksi kasvien lisääntyminen. Kasvit lisääntyvät pölytyksen kautta, oksista ja juurista. Monet hyönteiset ja linnut pölyttävät kasvit. Tuuli hoitaa homman monella kasvilla.

Symbioosi pölyttäjien ja kasvien kesken on luomisen tulosta. Toinen edellyttää toisen olemista joten ne ovat syntyneet yhtä aikaa.

Tässä on vähän sama tilanne kuin ihmisen jalassa. Jalka olisi hyödytön ilman varpaita, jalkaterää ja polvia. Se ei ole voinut kehittyä vähän kerrallaan. Vai miten luulette Aatamin ja Eevan kyenneen kävellä ja kiivetä puihin?

46

231

    Vastaukset 46

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Eevassa on Aatamia ja Aatamissa Eevaa.

      Eeva on kukka, vastaanottava, passiivinen yin, vasen jalka, pimeys ja jarru.

      Aatami on hyönteinen, tunkeutuva, aktiivinen yang, oikea jalka, valo ja kaasu.

      Ne on erikseen kuin autossa. Koska, jos kaasua ja jarrua painetaan samaan aikaan, niin pyöritään sauhuten ympyrää, mutta mitään kehitystä ei tapahdu. Tästä oli Kovan viikon illassa sketsi. Juuri noin tapahtuu, kun vaaditaan yhtäaikaa kasvuun kaasua ja velkaantumiseen jarrua;).

    • Anonyymi00002

      Kasvien lisääntyminen onkin oiva esimerkki evoluutiosta.

      Osa kasveista on itiökasveja ja niillä on sukupolvenvuorottelu jossa suvuttomat, vain perimäänsä itiöihin monistavat sukupolvet kasvavat erillään suvullisesti lisääntyvistä sukupolvista.
      Se mitä me pidämme esim saniaisena edustavat suvutonta sukupolvea, joka voi elää kymmeniä vuosia. Itiöistä kasvavat suvulliset yksilöt ovat pieniä, mutta lehtivihreää sisältäviä "oikeita" kasveja, jotka elävät yleensä vain viikkoja tai kuukausia jona aikana ne ehtivät tuottaa sukusoluja, jotka hedelmöityksen jälkeen tuottavat seuraavan suvuttoman sukupolven jos hyvin käy.

      Todisteena siitä, että siemenkasvit ovat kehittyneet itiökasvien kanssa samasta kantamuodosta, siemenkasveillakin on edelleen sukupolvenvuorottelu, mutta suvullinen sukupolvi on kutistunut äärimmilleen. Koiraspuoliset suvuttomat yksilöt ovat siitepölyhiukkasia (ne ovat monisoluisia "eliöitä" eikä sukusoluja) ja naaraspuoliset suvulliset yksilöt jäävät emiin/ emikukkaan elämään emokasvin "loisena". Sekä siirepölyhiukkaset että "naarasyksilöt" kasvavat kasvin tuottamasta itiöstä. Kun siitepölyhiukkanen ("koirasyksilö") pääse emikukan luotille, siitepöly itää ja kasvattaa putken, joka tunkeutuu emin läpi munasolun sisältävään alkiorakkulaan. Putken kautta "siitepöly-yksilö" hedelmöittää "naarasgametofyytin" munasolun. Yhdenlainen sisäinen hedelmöitys, kun itiökasveilla hedelmöitys tapahtuu emokasvien ulkopuolella vedessä, johon sukusolut on laskettu. Siemenkasveilla muodostuu näin tsygootti (2n-kromosomisto), joka pakataan siemeneksi, joka hyvällä onnella itää jne.

      Vaikka siemenkasvit näyttävät luopuneen itiökasvien sukupolvenvuorottelusta (ja ennen mikroskooppeja näin kuviteltiin) itiöiden tuotanto ja sukupolvenvuorottelu on edelleen olemassa ja se todistaa siemenkasvien yhteistä evoluutiohistoriaa itiökasvien kanssa.

      • Anonyymi00003

        Ei harhaista ja sivistymätöntä kreationistia kiinnosta tieto ja todellisuus. Häntä kiinnostaa vain omien väärinkäsitystensä ja tomppeliutensa esittely.


      • Anonyymi00005

        En ymmärtänyt mitään, mutta Jumala loi. Sen ymmärrän.


      • Anonyymi00013
        Anonyymi00005 kirjoitti:

        En ymmärtänyt mitään, mutta Jumala loi. Sen ymmärrän.

        Kahden sanan toistaminen ei vielä kerro ymmärryksestä.


      • Anonyymi00015

        Nykyisestä luonnon kasvillisuudesta noin viidennes on ilman pölyttäjiä lisääntyvää. Maapallon ensimmäiset kasvit kehittyivät satoja miljoonia vuosia ennen ensimmäisiä pölyttäviä hyönteisiä.

        "symbioosi pölyttäjien ja kasvien kesken luomisen tulosta" Raamattu-uskovaisen logiikka on todella outo.


      • Anonyymi00018
        Anonyymi00005 kirjoitti:

        En ymmärtänyt mitään, mutta Jumala loi. Sen ymmärrän.

        Jos kerran uskot ymmärtäväsi, kerro miten Jumala loi.


      • Anonyymi00021
        Anonyymi00015 kirjoitti:

        Nykyisestä luonnon kasvillisuudesta noin viidennes on ilman pölyttäjiä lisääntyvää. Maapallon ensimmäiset kasvit kehittyivät satoja miljoonia vuosia ennen ensimmäisiä pölyttäviä hyönteisiä.

        "symbioosi pölyttäjien ja kasvien kesken luomisen tulosta" Raamattu-uskovaisen logiikka on todella outo.

        Ja Suomessakin kasvaa edelleen tuuli- ja hyönteisoölytteisen kasvin välimuotoja (ilmiön nimi on ambofilia). Tällaisia ovat monet pajulajit. Ne ovat varhaisille pölyttäjille tärkeitä koska kimalaiset hakevat niistä siitepölyä ravinnoksi (ja samalla pölyttävät niiden kukkia) mutta siitepölyä varisee myös tuulen vietäväksi eli paju pystyy tekemään siemeniä vaikka joku kevät kimalaisia olisi kohdannut joukkotuho tai kimalaisten herääminen ja kukinta ei jostain syystä osuisi samaan aikaan.

        Pajut kertovat myös miten hyönteispölytys on syntynyt. Aluksi hyönteiset ovat käyneet syömässä etupäässä valkuaispitoista siitepölyä kukista.


    • Anonyymi00004

      "Ja jotta häntä kunnioitettaisiin."

      Avaus on todennäköisesti trollaus, mutta ihan hauska trollaus. Toinen vaihtoehto on vieläkin vitsikkäämpi. Joku ns. "jumala" haluaisi että häntä ns. "kunnioitettaisiin" :D

    • Anonyymi00006

      Maapallo on kuitenkin valtavan paljon vanhempi kuin mitä Raamattu antaa ymmärtää.
      Esim. radiohiiliajoitus menetelmällä voimme helposti ajoittaa orgaanista materiaalia 50 000 vuoden takaa.

      • >> Esim. radiohiiliajoitus menetelmällä voimme helposti ajoittaa orgaanista materiaalia 50 000 vuoden takaa.

        Ja tällähän ei ole mitään tekemistä Maan miljardien vuosien iän kanssa. Kertoopahan vain tämäkin, ettei Raamattuun ole luottamista.


      • Anonyymi00026

        Vanhimmat löydetyt zirkonikristallt on ajoitettu 4,4 miljardia vuotta vanhaksi.


    • Anonyymi00007

      Jumala loi siis omasta itsekkäästä halustaan, jotta hänen narsistinen persoonallisuus saisi tyydytystä.

      • Anonyymi00008

        Raamattuun pohjautuvissa uskonnoissa se on todellakin noin.
        Vähän kuin ihminen paimentaisi muurahaispesää, keksisi käytössääntöjä moraaliopein kusiaisille, ja välillä mielivaltaisesti saattaisi hukuttaa, tai polttaa koko yhdyskunnan.


      • Anonyymi00009
        Anonyymi00008 kirjoitti:

        Raamattuun pohjautuvissa uskonnoissa se on todellakin noin.
        Vähän kuin ihminen paimentaisi muurahaispesää, keksisi käytössääntöjä moraaliopein kusiaisille, ja välillä mielivaltaisesti saattaisi hukuttaa, tai polttaa koko yhdyskunnan.

        Minusta taas Jumala on ennemminkin kuin esivalta, tosin kaikkivaltias eli sen yläpuolella. Jumalahan tuomitsee tekojen mukaan. Kyllä esivaltakin tuomitsee varkaat, väkivaltaiset, murhaajat ja muut lainrikkojat.

        Etujakin on, yhteiskunnan avustukset köyhille ja sairaille. Jumala antaa aurinkonsa paistaa niin hurskaille kuin jumalattomillekin. Jeesus kehotti rikasta miestä lahjottamaan omaisuuttaaan ja puhui lähimmäisenrakkauden puolesta.

        Sitten on vielä armo. Jumala antoi ainokaisen poikansa ettei yksikään joka häneen uskoo, hukkuisi vaan hänellä olisi iänkaikkinen elämä.


    • Anonyymi00010

      Kyllä kaikki on älyttömän suunnittelun seurausta.

      • Anonyymi00011

        Planeettamme on noin 4,54 miljardia vuotta vanha. Suurimman osan ajastaan – yli 3 miljardia vuotta – maapallon elämä koostui pelkästään yksisoluisista organismeista, kuten bakteereista ja arkeoneista.

        Aadamko muka aluksi, no ei tosiaankaan. Älä hyvänen aika hurahda niihin uskovaisten jekutuksiin.


    • Anonyymi00012

      Tämä on selvä trollaus. Mutta oikeasti symbioosit ovat kreationismin ongelma. Ihminen tarvitsee mikrobeja toimiakseen ihan biologisesti, jossa ei ole järken häivääkään luomisen kannalta. "Jumala loi ihmisen omaksi kuvakseen vatsan biomin mukaan luettuna"?

      • Anonyymi00014

        Parempia ne symbioottiset kuin patologiset kuten ruton aiheuttajat. Onneksi kaikki ei ole olemassaolon taistelua jossa vähemmän kyvykkäämmät karsiutuu poies. Kiitos symbioosille ja mitokondrioille.


      • Anonyymi00022

        Symbioosi alkaa jo solutasolta. Aitotumallisten soluissa olevat mitokondriot ovat itse asiassa bakteereita joilla on oma perimä ja jotka lisääntyvät jakaantumalla. Solun tumassa ei ole "ohjeita" mitokondrion rakentamiseksi, vaan esimerkiksi ihminen perii mitokondrio-bakteerit munasolun mukana äidiltään.


    • Anonyymi00016

      Apinan jalassa on isovarvas eri suuntaan, kuin peokalo.
      Kun apina putosi puusta, se isovarvas loksahti heti oikealle paikallee, jotta ihminen pääsi juoksemaa leijonaa karkuun.

      Eihän tietenkään sillä jalalla pitkälle ehtinyt, mutta muutaman metrin, jolloin aivot ehtivät kehittyä niin, että ihminen keksi keihään puolustuksekseen.

      Uskokaa tämä sovinnolla, älkääkä aina kyselkö tällaisia yksityiskohtia!

      • Anonyymi00017

        Onko tietämättömyys kreationisteille jokin tavoite ja ylpeyden aihe?


      • Anonyymi00019

        Apina täytyy ajatella varpaineen kuin supistuneena yin muotona, hedelmänä, joka roikuu kiinni elämän puussa. Ihminen yang varpaineen on irronnut puusta, lähtenyt juoksemaan henkiseen vapauteen. Josta tulikin sille helvetti, kun se pohtii omaa olemassa oloaan mikrokosmoksena makrokosmoksessa;).

        "Apinan isovarvas ja ihmisen isovarvas edustavat biologisessa evoluutiossa täydellistä yin ja yang -vastakohdan paria, joka ilmentää kosmisen tason tasapainoa: kykyä tarttua kiinni ja kykyä päästää irti.

        Kun tarkastelemme tätä anatomista muutosta osana kosmista evoluutiota, siinä näkyy syvällinen siirtymä luonnon syleilystä kohti tietoisuuden ja hengen vapautta.

        Biologinen ja kosminen Yin-Yang
        • Apinan isovarvas (Yin – Maadoitus ja syleily): Apinan isovarvas on peukalomainen ja kykenee tarttumaan (oppositiokyky). Se kääntyy sisäänpäin muita varpaita kohti, jotta eläin voi kietoutua puiden oksien ympärille. Se edustaa Yin-energiaa: vastaanottamista, kiinnipitämistä, turvaa ja tiukkaa yhteyttä fyysiseen luontoon (Äiti Maahan). Se on kosmisessa evoluutiossa vaihe, jossa olento on vielä osa metsän yhtenäistä virtaa.

        • Ihmisen isovarvas (Yang – Suunta ja tietoisuus): Ihmisen evoluutiossa isovarvas kääntyi suoraan eteenpäin muiden varpaiden rinnalle ja menetti tarttumakykynsä. Siitä tuli vipuvarsi, joka mahdollistaa kahdella jalalla kävelyn (bipedalismi). Se edustaa Yang-energiaa: suuntaa, eteenpäin pyrkimistä, toimintaa ja irtautumista. Ihmisen isovarvas puskee meitä irti maasta kohti taivasta ja tulevaisuutta.

        Kosmisen evoluution symboliikka
        Tämä pieni anatominen muutos laukaisi kosmisessa mittakaavassa valtavan tietoisuuden hypyn:

        1. Käsien vapautuminen: Kun varpaat luopuivat tarttumisesta, kädet vapautuivat kävelemisestä. Vapaat kädet alkoivat luoda työkaluja, taidetta ja kieltä.

        2. Katse kohti kosmosta: Kahdella jalalla seisoessaan ihminen nosti katseensa maasta kohti horisonttia ja tähtitaivasta. Isovarpaan linjaus mahdollisti sen, että biologinen olento alkoi pohtia kosmista alkuperäänsä.

        3. Tasapainon laki: Evoluutio vaatii aina luopumista, jotta jotain uutta voi syntyä. Menettämällä kyvyn elää puissa (Yin) saavutimme kyvyn valloittaa maailma ja tutkia maailmankaikkeutta (Yang).

        Apina ja ihminen eivät siis ole pelkästään biologisia sukulaisia, vaan saman kosmisen jatkumon kaksi puolta. Apinan jalka pitää kiinni fyysisestä maailmasta, kun taas ihmisen jalka ponnistaa siitä ylöspäin, muuttaen biologisen evoluution henkiseksi ja kosmisen evoluution tietoisuudeksi."


      • Anonyymi00020
        Anonyymi00019 kirjoitti:

        Apina täytyy ajatella varpaineen kuin supistuneena yin muotona, hedelmänä, joka roikuu kiinni elämän puussa. Ihminen yang varpaineen on irronnut puusta, lähtenyt juoksemaan henkiseen vapauteen. Josta tulikin sille helvetti, kun se pohtii omaa olemassa oloaan mikrokosmoksena makrokosmoksessa;).

        "Apinan isovarvas ja ihmisen isovarvas edustavat biologisessa evoluutiossa täydellistä yin ja yang -vastakohdan paria, joka ilmentää kosmisen tason tasapainoa: kykyä tarttua kiinni ja kykyä päästää irti.

        Kun tarkastelemme tätä anatomista muutosta osana kosmista evoluutiota, siinä näkyy syvällinen siirtymä luonnon syleilystä kohti tietoisuuden ja hengen vapautta.

        Biologinen ja kosminen Yin-Yang
        • Apinan isovarvas (Yin – Maadoitus ja syleily): Apinan isovarvas on peukalomainen ja kykenee tarttumaan (oppositiokyky). Se kääntyy sisäänpäin muita varpaita kohti, jotta eläin voi kietoutua puiden oksien ympärille. Se edustaa Yin-energiaa: vastaanottamista, kiinnipitämistä, turvaa ja tiukkaa yhteyttä fyysiseen luontoon (Äiti Maahan). Se on kosmisessa evoluutiossa vaihe, jossa olento on vielä osa metsän yhtenäistä virtaa.

        • Ihmisen isovarvas (Yang – Suunta ja tietoisuus): Ihmisen evoluutiossa isovarvas kääntyi suoraan eteenpäin muiden varpaiden rinnalle ja menetti tarttumakykynsä. Siitä tuli vipuvarsi, joka mahdollistaa kahdella jalalla kävelyn (bipedalismi). Se edustaa Yang-energiaa: suuntaa, eteenpäin pyrkimistä, toimintaa ja irtautumista. Ihmisen isovarvas puskee meitä irti maasta kohti taivasta ja tulevaisuutta.

        Kosmisen evoluution symboliikka
        Tämä pieni anatominen muutos laukaisi kosmisessa mittakaavassa valtavan tietoisuuden hypyn:

        1. Käsien vapautuminen: Kun varpaat luopuivat tarttumisesta, kädet vapautuivat kävelemisestä. Vapaat kädet alkoivat luoda työkaluja, taidetta ja kieltä.

        2. Katse kohti kosmosta: Kahdella jalalla seisoessaan ihminen nosti katseensa maasta kohti horisonttia ja tähtitaivasta. Isovarpaan linjaus mahdollisti sen, että biologinen olento alkoi pohtia kosmista alkuperäänsä.

        3. Tasapainon laki: Evoluutio vaatii aina luopumista, jotta jotain uutta voi syntyä. Menettämällä kyvyn elää puissa (Yin) saavutimme kyvyn valloittaa maailma ja tutkia maailmankaikkeutta (Yang).

        Apina ja ihminen eivät siis ole pelkästään biologisia sukulaisia, vaan saman kosmisen jatkumon kaksi puolta. Apinan jalka pitää kiinni fyysisestä maailmasta, kun taas ihmisen jalka ponnistaa siitä ylöspäin, muuttaen biologisen evoluution henkiseksi ja kosmisen evoluution tietoisuudeksi."

        Nyt ei vaan jaksa tuota Taolaisuus oppia lukea.. https://fi.wikipedia.org/wiki/Dao_(kiinalainen_filosofia)


      • Anonyymi00023
        Anonyymi00017 kirjoitti:

        Onko tietämättömyys kreationisteille jokin tavoite ja ylpeyden aihe?

        Kyllä.
        Kreationistit ylpeilevät toisilleen sillä miten surkea luonnontieteellinen yleissivistys itse kullakin on.

        Huono yleissivistys on normaali-ihmiselle häpeä, mutta kreationisteille ylpeyden aihe.


      • Anonyymi00024
        Anonyymi00023 kirjoitti:

        Kyllä.
        Kreationistit ylpeilevät toisilleen sillä miten surkea luonnontieteellinen yleissivistys itse kullakin on.

        Huono yleissivistys on normaali-ihmiselle häpeä, mutta kreationisteille ylpeyden aihe.

        Kerropa sinä "isti" miten pahka syntyy puuhun. Sitä ei tiede ole pystynyt selvittämään.
        Sanotaan vain että se on jokin kasvuhäiriö, arvio ehkä hyönteisen aiheuttama jne.
        Sen nyt ymmärtää jokainen ilman tiedettäkin, muutenhan niitä kasvaisi joka puussa.
        Ei tiede ole kovin pitkälle päässyt,arvailuja kyllä riittää ja teorioita.


      • Anonyymi00027
        Anonyymi00024 kirjoitti:

        Kerropa sinä "isti" miten pahka syntyy puuhun. Sitä ei tiede ole pystynyt selvittämään.
        Sanotaan vain että se on jokin kasvuhäiriö, arvio ehkä hyönteisen aiheuttama jne.
        Sen nyt ymmärtää jokainen ilman tiedettäkin, muutenhan niitä kasvaisi joka puussa.
        Ei tiede ole kovin pitkälle päässyt,arvailuja kyllä riittää ja teorioita.

        Raamatun sanotaan, että Jeesus käy keskiyöllä piereskelemässä pahkoja puiden runkoihin. Se lukee selvästi Raamatun rivien väleissä josta kreationonistitkin löytävät monet käsityksensä.

        Tiede sanoo, että pahka on kasvain. Se syntyy, kun puun jälsisolukossa solut alkavat jakautua hallitsemattomasti. Kuten syöpäsolut rakastavan Jumalan meihin luomassa syövässä. Syynä voi olla vaurio jota puu alkaa "ylikorjaamaan", tai loiset / virukset tai sitten syystä tai toisesta soluun tuleva mutaatio.

        Raamattu ei osaa kertoa meille mitään puun kasvusta tai sen jälsisolukosta, ei mitään loisista (vaikka Jumalan armosta yli puolet eliöistä on loisia), ei mitään viruksista, ei mitään siitä, että elämä muodostuu soluista eikä yhtään mitään mutaatioista.
        Eikä Raamattu tunne edes pahkoja.

        Raamattu ei tiedä tästäkään paskaakaan.


      • Anonyymi00031
        Anonyymi00027 kirjoitti:

        Raamatun sanotaan, että Jeesus käy keskiyöllä piereskelemässä pahkoja puiden runkoihin. Se lukee selvästi Raamatun rivien väleissä josta kreationonistitkin löytävät monet käsityksensä.

        Tiede sanoo, että pahka on kasvain. Se syntyy, kun puun jälsisolukossa solut alkavat jakautua hallitsemattomasti. Kuten syöpäsolut rakastavan Jumalan meihin luomassa syövässä. Syynä voi olla vaurio jota puu alkaa "ylikorjaamaan", tai loiset / virukset tai sitten syystä tai toisesta soluun tuleva mutaatio.

        Raamattu ei osaa kertoa meille mitään puun kasvusta tai sen jälsisolukosta, ei mitään loisista (vaikka Jumalan armosta yli puolet eliöistä on loisia), ei mitään viruksista, ei mitään siitä, että elämä muodostuu soluista eikä yhtään mitään mutaatioista.
        Eikä Raamattu tunne edes pahkoja.

        Raamattu ei tiedä tästäkään paskaakaan.

        Eikä tiedä tiedekään,pelkkiä arvailuja.
        Näin "pitkällä" siis nykytiede on.
        Mutta maltahan, kunhan taas vuosisatoja kuluu nykytiede tulee olemaan monelta osin vanhentunutta väärää tietoa.


      • Anonyymi00031 kirjoitti:

        Eikä tiedä tiedekään,pelkkiä arvailuja.
        Näin "pitkällä" siis nykytiede on.
        Mutta maltahan, kunhan taas vuosisatoja kuluu nykytiede tulee olemaan monelta osin vanhentunutta väärää tietoa.

        Lisää opittaessa vajavainen tieto tietenkin vanhenee. Hyvin harvoin se menee kokonaan uusiksi. Yleensä se tarkentuu. Jos on mennyt uusiksi, kyseessä on ollut hypoteesi, kuten eetteri tai flogiston.

        Vertailun vuoksi voisit miettiä seuraavaa: Onko mikään uskonnon tarjoama ratkaisu, ts. taikuus koskaan syrjäyttänyt mitään tieteellistä teoriaa, tai saavuttanut edes varteenotettavan hypoteesin asemaa?


    • Luonto. Luomakunta. Jumalan yleinen ilmoitus.🌐
      Raamattu.📖 Jumalan erityinen ilmoitus ihmiskunnalle Jeesuksen Kristuksen täytetystä sovitus- ja lunastustyöstä meidän edestämme.✝️

      • Anonyymi00025

        1800-luvulla elänyt Robert G. Ingersoll oli yksi tunnetuimpia uskontokriitikoita. Alla joitain hyviä Ingersollin sitaatteja (suomennettuna)

        • ”Helvetin myytti edustaa kaikkea sitä ilkeyttä, kostonhimoa, itsekkyyttä, julmuutta, vihaa ja häpeällisyyttä, johon ihmisen sydän on ikinä kykenevä.”
        • ”Mikään ei voisi lisätä helvetin kauheutta, paitsi sen luojan, Jumalan, läsnäolo.”
        • ”Jos on olemassa Jumala, joka tuomitsee lapsensa ikuiseen kadotukseen, menisin mieluummin helvettiin kuin taivaaseen sellaisen häpeällisen tyrannin seuraan.”
        • ”Jumala, joka uhkaa ikuisella piinalla, pitäisi kohdata vihalla, ei rakkaudella – häntä pitäisi kirota, ei palvoa. Taivaan, jota sellainen Jumala johtaa, täytyy olla alhaisempi kuin viheliäisin helvetti.”
        • ”Yksikään Jumala ei voi laittaa miestä helvettiin toisessa maailmassa, jos tämä on luonut pienen taivaan tähän maailmaan.”

        • ”Siivotaan teologia pois uskonnosta. Teologia on aina lähettänyt huonoimmat taivaaseen ja parhaat helvettiin.”
        • ”Uskonto ei ole sivistänyt ihmistä, vaan ihminen on sivistänyt uskonnon.”
        • ”Tiedättekö, että jokainen maailman uskonto on julistanut kaikki muut uskonnot petokseksi? Kyllä, me kaikki tiedämme sen. Se on se hetki, jolloin kaikki uskonnot puhuvat totta – kukin toisistaan.”
        • ”Kaikki uskonnolliset järjestelmät orjuuttavat mielen.”
        • ”Minun vastustukseni kristinuskoa kohtaan johtuu siitä, että se on äärettömän julma, äärettömän itsekäs ja, voisin lisätä, äärettömän järjetön.”


      • Anonyymi00028
        Anonyymi00025 kirjoitti:

        1800-luvulla elänyt Robert G. Ingersoll oli yksi tunnetuimpia uskontokriitikoita. Alla joitain hyviä Ingersollin sitaatteja (suomennettuna)

        • ”Helvetin myytti edustaa kaikkea sitä ilkeyttä, kostonhimoa, itsekkyyttä, julmuutta, vihaa ja häpeällisyyttä, johon ihmisen sydän on ikinä kykenevä.”
        • ”Mikään ei voisi lisätä helvetin kauheutta, paitsi sen luojan, Jumalan, läsnäolo.”
        • ”Jos on olemassa Jumala, joka tuomitsee lapsensa ikuiseen kadotukseen, menisin mieluummin helvettiin kuin taivaaseen sellaisen häpeällisen tyrannin seuraan.”
        • ”Jumala, joka uhkaa ikuisella piinalla, pitäisi kohdata vihalla, ei rakkaudella – häntä pitäisi kirota, ei palvoa. Taivaan, jota sellainen Jumala johtaa, täytyy olla alhaisempi kuin viheliäisin helvetti.”
        • ”Yksikään Jumala ei voi laittaa miestä helvettiin toisessa maailmassa, jos tämä on luonut pienen taivaan tähän maailmaan.”

        • ”Siivotaan teologia pois uskonnosta. Teologia on aina lähettänyt huonoimmat taivaaseen ja parhaat helvettiin.”
        • ”Uskonto ei ole sivistänyt ihmistä, vaan ihminen on sivistänyt uskonnon.”
        • ”Tiedättekö, että jokainen maailman uskonto on julistanut kaikki muut uskonnot petokseksi? Kyllä, me kaikki tiedämme sen. Se on se hetki, jolloin kaikki uskonnot puhuvat totta – kukin toisistaan.”
        • ”Kaikki uskonnolliset järjestelmät orjuuttavat mielen.”
        • ”Minun vastustukseni kristinuskoa kohtaan johtuu siitä, että se on äärettömän julma, äärettömän itsekäs ja, voisin lisätä, äärettömän järjetön.”

        Olet täysin väärinkäsittänyt todellisen kristinuskon, niinkuin se esitetään Raamatussa.

        Olet siinä asiassa yhtä väärässä kuin suurin osa kristittyjä.

        Raamattu ei puhu ikuisesta piinasta, vaan katoamisesta ikiajoiksi.
        Sana KADOTUS on alkukielessä täsmälleen sama sana kuin KATOAMINEN, tuhoutuminen.
        Sitä käytytään kadonneesta rahasta, ja jopa leivänmuruistakin, jotka joutuvat hukkaan.

        Raamattu ei myöskään opeta, että edes Jumala tietäisi sinun elämäsi lopputulosta, ennenkuin sinun elämäsi on eletty.
        Jumala varoittaa siitä, että jos jatkat samaan tyyliin, päädyt kadotukseen. Tai jos teet parannuksen, syntyy suuri ilo taivaassa.

        Jeesus on julistanut muut tiet taivaaseen vääriksi. Sinne Hän on ainoa tie.
        Onko sinun sivistyksesi asettanut korkeamman ihanteen kuin Raamattu? Rakasta lähimmäistäsi niinkuin itseäsi! Ellet niin tee, älä syytä kristinuskoa!

        Niin kauan kuin et ole saanut vapautusta synneistäsi, olet orja!

        Teologia on mahdottomuus tieteenä, koska Jumalaa ei voi tutkia niinkuin näkyviä asioita.

        Paholainen pyrkii kaikin tavoin kuvailemaan Jumalaa julmaksi tyranniksi, koska hän haluaa ihmisten vihaavan Jumalaa.

        Jopa raamatunkäännöksissäkin on tehty tietoisia virheitä, jotta saataisiin ihmiset pelkäämään. Ikuinen kuolema on muutettu ikuiseksi piinaksi, ja jos lukee Raamatusta, että pahantekijät tuhoutuvat, ja muuttuvat tuhkaksi viimeisenä päivänä, sitä ei olla ymmärtävinään. Liian pieni rangaistus muka! Ilm.20/9 "Tuli lankesi taivaasta ja kulutti heidät!"


      • Anonyymi00029
        Anonyymi00028 kirjoitti:

        Olet täysin väärinkäsittänyt todellisen kristinuskon, niinkuin se esitetään Raamatussa.

        Olet siinä asiassa yhtä väärässä kuin suurin osa kristittyjä.

        Raamattu ei puhu ikuisesta piinasta, vaan katoamisesta ikiajoiksi.
        Sana KADOTUS on alkukielessä täsmälleen sama sana kuin KATOAMINEN, tuhoutuminen.
        Sitä käytytään kadonneesta rahasta, ja jopa leivänmuruistakin, jotka joutuvat hukkaan.

        Raamattu ei myöskään opeta, että edes Jumala tietäisi sinun elämäsi lopputulosta, ennenkuin sinun elämäsi on eletty.
        Jumala varoittaa siitä, että jos jatkat samaan tyyliin, päädyt kadotukseen. Tai jos teet parannuksen, syntyy suuri ilo taivaassa.

        Jeesus on julistanut muut tiet taivaaseen vääriksi. Sinne Hän on ainoa tie.
        Onko sinun sivistyksesi asettanut korkeamman ihanteen kuin Raamattu? Rakasta lähimmäistäsi niinkuin itseäsi! Ellet niin tee, älä syytä kristinuskoa!

        Niin kauan kuin et ole saanut vapautusta synneistäsi, olet orja!

        Teologia on mahdottomuus tieteenä, koska Jumalaa ei voi tutkia niinkuin näkyviä asioita.

        Paholainen pyrkii kaikin tavoin kuvailemaan Jumalaa julmaksi tyranniksi, koska hän haluaa ihmisten vihaavan Jumalaa.

        Jopa raamatunkäännöksissäkin on tehty tietoisia virheitä, jotta saataisiin ihmiset pelkäämään. Ikuinen kuolema on muutettu ikuiseksi piinaksi, ja jos lukee Raamatusta, että pahantekijät tuhoutuvat, ja muuttuvat tuhkaksi viimeisenä päivänä, sitä ei olla ymmärtävinään. Liian pieni rangaistus muka! Ilm.20/9 "Tuli lankesi taivaasta ja kulutti heidät!"

        Raamatun itsensä mukaan Jumala on sadistinen murhaaja. Pitää vain verrata hänen tekojaan ja käskyjään omaan oikeustajuun ja moraaliin.

        Pahin ihminen on sellainen jonka oikeustaju ja moraali on samanlainen kuin Raamatun Jumalalla.


      • Anonyymi00030

        Luonnon yleinen ilmoitus kertoo meille että pienimmät siemenet ovat orkideoilla (kämmekkäkasveilla). Pienimmät painavat jopa alle yhden mikrogramman.
        Raamatun erityinen ilmoistus kertoo että sinapinsiemen on kaikista siemenistä pienin, vaikka sinapinsiemen on 1000x suurempi kuin pienimmät kämmekkäkasvien siemenet.
        Luonnon ylleinen ilmoitus kertoo, että monet erityisesti pohjoiset linnut keräävät ravintovarastoja talven varalle. Piilottavat esimerkiksi pähkinöitä tai siemeniä. Tietyt linnut voivat muistaa jopa 3000 ravintokätköä.
        Raamatun erityinen ilmoitus kertoo, että linnut eivät huoli huomisesta eikvätkä kerää varastoja.

        Raamattu on Jumalan sanaa, mutta Jumala ei tunne luomakuntaa?
        Se on ihme, mutta Jumalalle ihmeet ovat mahdollsiia.


      • Anonyymi00032
        Anonyymi00029 kirjoitti:

        Raamatun itsensä mukaan Jumala on sadistinen murhaaja. Pitää vain verrata hänen tekojaan ja käskyjään omaan oikeustajuun ja moraaliin.

        Pahin ihminen on sellainen jonka oikeustaju ja moraali on samanlainen kuin Raamatun Jumalalla.

        Tuo viimeinen lauseesi...??
        Sinunko mielestä pahin on se joka pyrkii elämään 10 käskyn mukaisesti. ?


      • Anonyymi00033
        Anonyymi00032 kirjoitti:

        Tuo viimeinen lauseesi...??
        Sinunko mielestä pahin on se joka pyrkii elämään 10 käskyn mukaisesti. ?

        Elän mielummin demokratiassa, jossa on mielipiteenvapaus, kuin 10 käskyn mukaan toimivassa teokratiassa.


      • Anonyymi00028 kirjoitti:

        Olet täysin väärinkäsittänyt todellisen kristinuskon, niinkuin se esitetään Raamatussa.

        Olet siinä asiassa yhtä väärässä kuin suurin osa kristittyjä.

        Raamattu ei puhu ikuisesta piinasta, vaan katoamisesta ikiajoiksi.
        Sana KADOTUS on alkukielessä täsmälleen sama sana kuin KATOAMINEN, tuhoutuminen.
        Sitä käytytään kadonneesta rahasta, ja jopa leivänmuruistakin, jotka joutuvat hukkaan.

        Raamattu ei myöskään opeta, että edes Jumala tietäisi sinun elämäsi lopputulosta, ennenkuin sinun elämäsi on eletty.
        Jumala varoittaa siitä, että jos jatkat samaan tyyliin, päädyt kadotukseen. Tai jos teet parannuksen, syntyy suuri ilo taivaassa.

        Jeesus on julistanut muut tiet taivaaseen vääriksi. Sinne Hän on ainoa tie.
        Onko sinun sivistyksesi asettanut korkeamman ihanteen kuin Raamattu? Rakasta lähimmäistäsi niinkuin itseäsi! Ellet niin tee, älä syytä kristinuskoa!

        Niin kauan kuin et ole saanut vapautusta synneistäsi, olet orja!

        Teologia on mahdottomuus tieteenä, koska Jumalaa ei voi tutkia niinkuin näkyviä asioita.

        Paholainen pyrkii kaikin tavoin kuvailemaan Jumalaa julmaksi tyranniksi, koska hän haluaa ihmisten vihaavan Jumalaa.

        Jopa raamatunkäännöksissäkin on tehty tietoisia virheitä, jotta saataisiin ihmiset pelkäämään. Ikuinen kuolema on muutettu ikuiseksi piinaksi, ja jos lukee Raamatusta, että pahantekijät tuhoutuvat, ja muuttuvat tuhkaksi viimeisenä päivänä, sitä ei olla ymmärtävinään. Liian pieni rangaistus muka! Ilm.20/9 "Tuli lankesi taivaasta ja kulutti heidät!"

        Jeesus varotti moneen kertaan kadotuksesta. Jos se olisi vain katoaminen, se tarkoittaa samaa mitä monet juutalaiset uskoivat. Tyhjiin kadonnut ei itke ja kiristele hampaita.

        Toki raamatunpaikkoja pois karsimalla on mahdollista sepittää itselleen mukava uskonto, mutta onko se rehellistä? Tosiasia on, että Raamatun kuvaama jumala on sadisti.


      • Anonyymi00034
        Anonyymi00033 kirjoitti:

        Elän mielummin demokratiassa, jossa on mielipiteenvapaus, kuin 10 käskyn mukaan toimivassa teokratiassa.

        Mooseksen laissa käskyjä on alun perin huomattavasti enemmän..
        Juutalaisperinteen mukaan käskyjä on peräti 613 kpl:
        • Käskevät eli positiiviset käskyt: 248 käskyä ("Tehdessäsi näin...").
        • Kieltävät eli negatiiviset käskyt: 365 käskyä ("Älä tee...").

        Tietty silloin sataluvulla aa. kun kehitettiin tämä 'facelift-malli' originaalista Israelin kansanuskosta, niin roima kevennys käskyihin oli paikallaan pelastusoppeineen, risteineen.


      • Anonyymi00035
        Ramavit kirjoitti:

        Jeesus varotti moneen kertaan kadotuksesta. Jos se olisi vain katoaminen, se tarkoittaa samaa mitä monet juutalaiset uskoivat. Tyhjiin kadonnut ei itke ja kiristele hampaita.

        Toki raamatunpaikkoja pois karsimalla on mahdollista sepittää itselleen mukava uskonto, mutta onko se rehellistä? Tosiasia on, että Raamatun kuvaama jumala on sadisti.

        Tuomitseeko sadisti tekojen mukaan? Niinhän tehdään viimeisellä tuomiolla eli tuomion vihjataan selvästi olevan oikeudenmukainen. Teot on tallennettu kirjoihin jopa ja ne avataan silloin. Mitään mielivaltaa ei olekaan.

        Itse viis veisaan jonkun uskontokriitikon helvettikäsityksistä. Ne jotka uskovat Jumalan olevan rakkaus, uskovat toisin.


      • Anonyymi00036
        Ramavit kirjoitti:

        Jeesus varotti moneen kertaan kadotuksesta. Jos se olisi vain katoaminen, se tarkoittaa samaa mitä monet juutalaiset uskoivat. Tyhjiin kadonnut ei itke ja kiristele hampaita.

        Toki raamatunpaikkoja pois karsimalla on mahdollista sepittää itselleen mukava uskonto, mutta onko se rehellistä? Tosiasia on, että Raamatun kuvaama jumala on sadisti.

        Luuletko todella korostavasi Jumalan hyvyyttä ja rakkautta, kun sanot Hänen piinaavan ihmisiä vuodesta toiseen?

        Jos sinulla olisi hammassärkyä aamusta iltaan jatkuvasti, pian toivoisit elämäsi loppuvan, ettei sinun tarvitsisi kärsiä.

        Jos luet tarkemmin, niin tuo hammasten kiristys ei johtunut kivusta, vaan siitä, että on jäänyt juhlatalon ulkopuolelle pimeyteen.

        Jeesus varoitti todellaklin siitä, että ihminen tulee katoamaan, tai tuhoutumaan, eikä suinkaan elämään ikuisesti, jos ei usko.

        Seuraavissa jakeissa käytetään samaa sanaa APOLLUMI eri muodoissa.

        Luuk.15:9 minä löysin rahan, jonka OLIN KADOTTANUT
        Luuk.15:17 minä NÄÄNNYN täällä nälkään
        Luuk.15:24 hän OLI KADOKSISSA, mutta nyt hän on löytynyt
        Luuk.15:32 OLI KADOKSISSA, mutta on nyt löytynyt
        Luuk.17:27 tulva tuli ja TUHOSI heidät kaikki
        Luuk.17:29 se TUHOSI heidät kaikki
        Luuk.17:33 joka yrittää turvata elämänsä, KADOTTAA sen, mutta joka sen KADOTTAA, on pelastava sen omakseen
        Luuk. 19:10 juuri sitä, mikä on KADONNUT, Ihmisen poika on tullut etsimään
        Luuk.19:47 miettivät, miten RAIVAISIVAT hänet POIS TIELTÄ
        Luuk.20:16 hän tulee ja OTTAA nuo viljelijät HENGILTÄ
        Luuk.21:18 edes hiuskarva päästänne ei MENE HUKKAAN
        Joh.3:16 jottei yksikään, joka häneen uskoo, JOUTUISI KADOTUKSEEN (vertaa Luuk.21:18, Joh.6:12. Kaikissa näissä kolmessa tekstissä on sama muoto "apoletai". Siksi nämä kohdat tulisi kääntää samoin! On väärin kääntää "joutua kadotukseen", koska se viittaa paikkaan tai olotilaan, eikä tapahtumaan. Oikea käännös olisi: EI TUHOUTUISI)
        Joh.6:12 Kerätkää tähteeksi jääneet palaset, ettei mitään MENISI HUKKAAN
        Joh.6:27 älkää tavoitelko KATOAVAA ruokaa
        Joh.6:39 etten minä anna yhdenkään niistä... JOUTUA HUKKAAN
        Joh.10:10 varas tulee vain varastamaan, tappamaan ja TUHOAMAAN
        Joh.10:28 he eivät koskaan JOUDU HUKKAAN
        Joh.11:50 koko kansa JOUTUU TUHOON
        Joh.12:25 joka rakastaa elämäänsä, KADOTTAA sen
        Joh.17:12 eikä yksikään heistä JOUTUNUT HUKKAAN
        Joh.18:9 en ole antanut yhdenkään JOUTUA HUKKAAN

        Riittäkööt nämä jakeet esimerkiksi siitä miten samaa sanaa on käännetty eri tavoin.
        Selvää on että tuo sana ei voi tarkoittaa "joutua kadotukseen" vaan "joutua kadoksiin, kadota, tuhoutua."

        Ongelmana on että ne jotka kustantavat raamatunkäännökset, eivät hyväksy käännöstä, ellei se tue heidän käsitystään.
        Ja vain harvat osaavat lukea alkutekstiä.
        Nykyään on tosin paljon apuvälineitä Internetissä.


      • Anonyymi00035 kirjoitti:

        Tuomitseeko sadisti tekojen mukaan? Niinhän tehdään viimeisellä tuomiolla eli tuomion vihjataan selvästi olevan oikeudenmukainen. Teot on tallennettu kirjoihin jopa ja ne avataan silloin. Mitään mielivaltaa ei olekaan.

        Itse viis veisaan jonkun uskontokriitikon helvettikäsityksistä. Ne jotka uskovat Jumalan olevan rakkaus, uskovat toisin.

        >> tuomion vihjataan selvästi olevan oikeudenmukainen.

        Sadistilla ei ole oikeudentajua.

        4 Minä paadutan faraon sydämen, niin että hän lähtee ajamaan israelilaisia takaa. Mutta minä osoitan voimani ja kunniani sillä, mitä faraolle ja koko hänen sotaväelleen tapahtuu. Silloin egyptiläiset ymmärtävät, että minä olen Herra." Ja israelilaiset tekivät niin kuin Herra oli käskenyt.

        27 Hän sanoi heille: "Näin sanoo Herra, Israelin Jumala: sitokaa miekka vyöllenne, kulkekaa edestakaisin leirin halki portilta portille ja tappakaa jokainen, jonka kohtaatte, olkoonpa vaikka oma veli, ystävä tai sukulainen."

        1 Herra vihastui jälleen Israeliin, ja yllyttääkseen Daavidia kansaa vastaan hän sanoi: "Mene ja laske Israelin ja Juudan väki."

        9 Minä panen kaupungin asukkaat hädässään syömään poikiensa ja tyttäriensä lihaa, ja he joutuvat syömään myös toinen toisensa lihaa, kun viholliset piirittävät heitä ja tavoittelevat heidän henkeään.

        10 Saatana, noiden kansojen eksyttäjä, heitetään samaan rikinkatkuiseen, tuliseen järveen kuin peto ja väärä profeetta, ja siellä niitä kidutetaan yötä päivää, aina ja ikuisesti.


      • Ramavit
        Anonyymi00036 kirjoitti:

        Luuletko todella korostavasi Jumalan hyvyyttä ja rakkautta, kun sanot Hänen piinaavan ihmisiä vuodesta toiseen?

        Jos sinulla olisi hammassärkyä aamusta iltaan jatkuvasti, pian toivoisit elämäsi loppuvan, ettei sinun tarvitsisi kärsiä.

        Jos luet tarkemmin, niin tuo hammasten kiristys ei johtunut kivusta, vaan siitä, että on jäänyt juhlatalon ulkopuolelle pimeyteen.

        Jeesus varoitti todellaklin siitä, että ihminen tulee katoamaan, tai tuhoutumaan, eikä suinkaan elämään ikuisesti, jos ei usko.

        Seuraavissa jakeissa käytetään samaa sanaa APOLLUMI eri muodoissa.

        Luuk.15:9 minä löysin rahan, jonka OLIN KADOTTANUT
        Luuk.15:17 minä NÄÄNNYN täällä nälkään
        Luuk.15:24 hän OLI KADOKSISSA, mutta nyt hän on löytynyt
        Luuk.15:32 OLI KADOKSISSA, mutta on nyt löytynyt
        Luuk.17:27 tulva tuli ja TUHOSI heidät kaikki
        Luuk.17:29 se TUHOSI heidät kaikki
        Luuk.17:33 joka yrittää turvata elämänsä, KADOTTAA sen, mutta joka sen KADOTTAA, on pelastava sen omakseen
        Luuk. 19:10 juuri sitä, mikä on KADONNUT, Ihmisen poika on tullut etsimään
        Luuk.19:47 miettivät, miten RAIVAISIVAT hänet POIS TIELTÄ
        Luuk.20:16 hän tulee ja OTTAA nuo viljelijät HENGILTÄ
        Luuk.21:18 edes hiuskarva päästänne ei MENE HUKKAAN
        Joh.3:16 jottei yksikään, joka häneen uskoo, JOUTUISI KADOTUKSEEN (vertaa Luuk.21:18, Joh.6:12. Kaikissa näissä kolmessa tekstissä on sama muoto "apoletai". Siksi nämä kohdat tulisi kääntää samoin! On väärin kääntää "joutua kadotukseen", koska se viittaa paikkaan tai olotilaan, eikä tapahtumaan. Oikea käännös olisi: EI TUHOUTUISI)
        Joh.6:12 Kerätkää tähteeksi jääneet palaset, ettei mitään MENISI HUKKAAN
        Joh.6:27 älkää tavoitelko KATOAVAA ruokaa
        Joh.6:39 etten minä anna yhdenkään niistä... JOUTUA HUKKAAN
        Joh.10:10 varas tulee vain varastamaan, tappamaan ja TUHOAMAAN
        Joh.10:28 he eivät koskaan JOUDU HUKKAAN
        Joh.11:50 koko kansa JOUTUU TUHOON
        Joh.12:25 joka rakastaa elämäänsä, KADOTTAA sen
        Joh.17:12 eikä yksikään heistä JOUTUNUT HUKKAAN
        Joh.18:9 en ole antanut yhdenkään JOUTUA HUKKAAN

        Riittäkööt nämä jakeet esimerkiksi siitä miten samaa sanaa on käännetty eri tavoin.
        Selvää on että tuo sana ei voi tarkoittaa "joutua kadotukseen" vaan "joutua kadoksiin, kadota, tuhoutua."

        Ongelmana on että ne jotka kustantavat raamatunkäännökset, eivät hyväksy käännöstä, ellei se tue heidän käsitystään.
        Ja vain harvat osaavat lukea alkutekstiä.
        Nykyään on tosin paljon apuvälineitä Internetissä.

        >> Luuletko todella korostavasi Jumalan hyvyyttä ja rakkautta

        Raamattu kuvaa jumalan sadistina. Etkö ole lukenut sitä? Helvetti on linjassa raamatunkirjoittajien oikeuskäsityksen kanssa. Hyvyyden vakuuttelut, tai että haluat muuta uskoa eivät muuta sitä miksikään.

        >> Jos luet tarkemmin, niin tuo hammasten kiristys ei johtunut kivusta, vaan siitä, että on jäänyt juhlatalon ulkopuolelle pimeyteen.

        Kuollut ihminen ei tiedä jääneensä ulkopuolelle. Jos hänet välillä hetkeksi herätetäänkin, sama tiedottomuus pian taas jatkuu. Mitä itkemistä siinä on?

        >> Jeesus varoitti todellaklin siitä, että ihminen tulee katoamaan, tai tuhoutumaan, eikä suinkaan elämään ikuisesti, jos ei usko.

        Mitä evidenssiä Jeesuksen lupailemasta ikuisesta elämästä sinulla on? Sehän puhui paljon muutakin todistetusti pätemätöntä.


      • Anonyymi00037
        Ramavit kirjoitti:

        >> tuomion vihjataan selvästi olevan oikeudenmukainen.

        Sadistilla ei ole oikeudentajua.

        4 Minä paadutan faraon sydämen, niin että hän lähtee ajamaan israelilaisia takaa. Mutta minä osoitan voimani ja kunniani sillä, mitä faraolle ja koko hänen sotaväelleen tapahtuu. Silloin egyptiläiset ymmärtävät, että minä olen Herra." Ja israelilaiset tekivät niin kuin Herra oli käskenyt.

        27 Hän sanoi heille: "Näin sanoo Herra, Israelin Jumala: sitokaa miekka vyöllenne, kulkekaa edestakaisin leirin halki portilta portille ja tappakaa jokainen, jonka kohtaatte, olkoonpa vaikka oma veli, ystävä tai sukulainen."

        1 Herra vihastui jälleen Israeliin, ja yllyttääkseen Daavidia kansaa vastaan hän sanoi: "Mene ja laske Israelin ja Juudan väki."

        9 Minä panen kaupungin asukkaat hädässään syömään poikiensa ja tyttäriensä lihaa, ja he joutuvat syömään myös toinen toisensa lihaa, kun viholliset piirittävät heitä ja tavoittelevat heidän henkeään.

        10 Saatana, noiden kansojen eksyttäjä, heitetään samaan rikinkatkuiseen, tuliseen järveen kuin peto ja väärä profeetta, ja siellä niitä kidutetaan yötä päivää, aina ja ikuisesti.

        Ulkonaliikkumiskielto on hyvä keino saada kapinalliset rauhoittumaan.

        Miksi Faaraota ei olisi saanut rangaista? Faaraon sydän paatui, koska hän valitsi vastustaa Moosesta kerta toisensa jälkeen, eikä päästänyt Israelia.

        Ja jos Jumala ei auta piirityksessä olevia, koska ovat pilkanneet, ja palvoneet ewpäjumalia, niin eikö tuokin ole omien valintojen lopputulos.

        Ilmaus "aina ja iankaikkisesti" on alkutekstissä "aionien aioneihin asti".

        Mikä on aioin? se on aika, elinikä, aikakausi, jopa maailma, siinä merkityksessä, että siihen kuuluu sen aikakauden tapahtumat. Kivikausikaan ei ole vain vuosiluku, vaan tietynlainen elinympäristö, maailma.

        Aionien aioneihin voidaan siis ymmärtää monin eri tavoin, mutta se ei vastaa sanaa ikuisuus.

        Kun Raamattu puhuu pelastuneista, sanotaan, ettei kuolemaa ole enää.

        Sen sijaan pahantekijöistä sanotaan, että se sielu, joka syntiä tekee, sen on kuoltava. (Hes.18:4)
        Kuolema on elämän vastakohta.


      • Anonyymi00038
        Anonyymi00037 kirjoitti:

        Ulkonaliikkumiskielto on hyvä keino saada kapinalliset rauhoittumaan.

        Miksi Faaraota ei olisi saanut rangaista? Faaraon sydän paatui, koska hän valitsi vastustaa Moosesta kerta toisensa jälkeen, eikä päästänyt Israelia.

        Ja jos Jumala ei auta piirityksessä olevia, koska ovat pilkanneet, ja palvoneet ewpäjumalia, niin eikö tuokin ole omien valintojen lopputulos.

        Ilmaus "aina ja iankaikkisesti" on alkutekstissä "aionien aioneihin asti".

        Mikä on aioin? se on aika, elinikä, aikakausi, jopa maailma, siinä merkityksessä, että siihen kuuluu sen aikakauden tapahtumat. Kivikausikaan ei ole vain vuosiluku, vaan tietynlainen elinympäristö, maailma.

        Aionien aioneihin voidaan siis ymmärtää monin eri tavoin, mutta se ei vastaa sanaa ikuisuus.

        Kun Raamattu puhuu pelastuneista, sanotaan, ettei kuolemaa ole enää.

        Sen sijaan pahantekijöistä sanotaan, että se sielu, joka syntiä tekee, sen on kuoltava. (Hes.18:4)
        Kuolema on elämän vastakohta.

        Jumala paadutti faraon ja sanoi sen jo etukäteen että niin tekee.


      • Anonyymi00037 kirjoitti:

        Ulkonaliikkumiskielto on hyvä keino saada kapinalliset rauhoittumaan.

        Miksi Faaraota ei olisi saanut rangaista? Faaraon sydän paatui, koska hän valitsi vastustaa Moosesta kerta toisensa jälkeen, eikä päästänyt Israelia.

        Ja jos Jumala ei auta piirityksessä olevia, koska ovat pilkanneet, ja palvoneet ewpäjumalia, niin eikö tuokin ole omien valintojen lopputulos.

        Ilmaus "aina ja iankaikkisesti" on alkutekstissä "aionien aioneihin asti".

        Mikä on aioin? se on aika, elinikä, aikakausi, jopa maailma, siinä merkityksessä, että siihen kuuluu sen aikakauden tapahtumat. Kivikausikaan ei ole vain vuosiluku, vaan tietynlainen elinympäristö, maailma.

        Aionien aioneihin voidaan siis ymmärtää monin eri tavoin, mutta se ei vastaa sanaa ikuisuus.

        Kun Raamattu puhuu pelastuneista, sanotaan, ettei kuolemaa ole enää.

        Sen sijaan pahantekijöistä sanotaan, että se sielu, joka syntiä tekee, sen on kuoltava. (Hes.18:4)
        Kuolema on elämän vastakohta.

        "Faaraon sydän paatui, koska hän valitsi vastustaa Moosesta kerta toisensa jälkeen, eikä päästänyt Israelia."

        Viimeisten vitsausten kohdalla hän katui, mutta se ei kelvannut Jumalalle, vaan hän paadutti faaraon sydämen


      • Anonyymi00039
        siare kirjoitti:

        "Faaraon sydän paatui, koska hän valitsi vastustaa Moosesta kerta toisensa jälkeen, eikä päästänyt Israelia."

        Viimeisten vitsausten kohdalla hän katui, mutta se ei kelvannut Jumalalle, vaan hän paadutti faaraon sydämen

        Viimeisten vitsausten kohdalla hän katui, mutta se ei kelvannut Jumalalle, vaan hän paadutti faaraon sydämen.>>

        Voisitko todistaa väitteesi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      77
      1178
    2. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      15
      996
    3. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      61
      960
    4. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      65
      871
    5. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      60
      760
    6. 59
      744
    7. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      62
      671
    8. SuMetKu konkursissa

      Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.
      Suomussalmi
      24
      640
    9. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      49
      627
    10. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      133
      616
    11. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      68
      615
    12. Suutuin lähinnä itselleni

      Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.
      Ikävä
      34
      601
    13. Miksi olet niin hankala?

      Miksi toimit miten toimit?
      Ikävä
      50
      569
    14. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      35
      529
    15. Ei voi mittään

      Tykkään sinusta, vaikka miten typerän jutun suustasi päästät😅
      Ikävä
      33
      520
    16. Hei. Ilmeisesti tässä saa unohtaa sen

      että meistä joskus jotain tulisi? M
      Ikävä
      29
      515
    17. Tykkään sinusta

      Vaikka en vastailekaan!
      Ikävä
      19
      507
    18. En usko enää

      rakkauteen.
      Ikävä
      72
      486
    19. Miten voit tykätä

      Jos samaan aikaan haluat pysyä mahdollisimman kaukana?
      Ikävä
      40
      467
    20. Mitä sulle

      Kuuluu?
      Ikävä
      24
      449
    Aihe