Kaiken kaikkiaan 1/4 palkastasi menee mitään tekemättömille työeläkeläisille, jotka vielä kaiken lisäksi kantavat rahasi kauas ulkomaille niin, että et varmasti saa niitä takaisin. Työeläkeläisten aiheuttama talouden katastrofi on merkittävä ja nykyistä järjestelmää olisi mahdollista ylläpitää vain erittäin suuren vientisektorin voimin, joka toisi maahan vastaavat määrät rahaa, tietenkin kaiken muun kulutustarpeen lisäksi.
Sellaista vientisektoria ei Suomella ole eikä tule. Vähintäänkin siis työeläkkeiden maksu ulkomaille pitäisi lopettaa ja työeläkeläisten lomailuakin ulkomailla tulisi rajoittaa voimakkaasti.
Parempi ratkaisu olisi vaihtaa työeläkkeet kansan- ja takuueläkkeisiin, joihin muutkin tyytyvät. Silloin saataisiin taseet nopeasti tasapainoon ja Suomi kasvuun, ilman tolkuttoman kallista työeläkeläisten hyysäämistä. Se tekisi työeläkeläisistä myös nöyrempiä, eivätkä he enää möykkäisi siellä sun täällä kehumassa, kuinka nyt saavat eläkettä paljon enemmän kuin ovat maksaneet maksuja.
Sellaista vientisektoria ei Suomella ole eikä tule. Vähintäänkin siis työeläkkeiden maksu ulkomaille pitäisi lopettaa ja työeläkeläisten lomailuakin ulkomailla tulisi rajoittaa voimakkaasti.
Parempi ratkaisu olisi vaihtaa työeläkkeet kansan- ja takuueläkkeisiin, joihin muutkin tyytyvät. Silloin saataisiin taseet nopeasti tasapainoon ja Suomi kasvuun, ilman tolkuttoman kallista työeläkeläisten hyysäämistä. Se tekisi työeläkeläisistä myös nöyrempiä, eivätkä he enää möykkäisi siellä sun täällä kehumassa, kuinka nyt saavat eläkettä paljon enemmän kuin ovat maksaneet maksuja.
Vastaukset 163
Vanhimmat
Kenenkä rahoilla sinut on koulutettu.
Puhumattakaan käytetty neuvolat ja tervarit, kirjastot jne.
Joku työssäkäyvä tuleva eläkeläinen on sun elämäsi maksanut.
Ei tosiaankaan ole. Mistä tuollaisia keksit?
Että nämä aloittttajat onkin tolloja ! Sen verran ei edes tajuta, että työeläkeläinen on TYÖLLÄÄN ansainnut eläkkeensä ! Mutta miten ne tietäisikään, kun ei itse töitä tee vaan lorvii kelan asiakkaina !
Yritättekö te nyt väittää, että nuo olisi kustannettu työeläkkeistä perityistä veroista? Ja höpö höpö.
Kyllä ne kaikki olisi voitu rakentaa ilman epäoikeudenmukaista ja sikakallista työeläkejärjestelmääkin.
Työeläkkeet tulisi lopettaa jo senkin takia, että ne tekevät ihmisestä itsekkään ja röyhkeän sekä, kuten noistakin kommenteista näkyy, erittäin tyhmän. Olisitte mieleltänne terveempiä, jos ette olisi työeläkkeellä, vaan kansan- tai takuueläkkeellä, kuten muutkin ihmiset.
Tietenkin työeläkkeiden taloudellinen haitta on se merkittävin syy lopettaa tuollainen järjestelmä.
Muuta Amerikkaan kitisijä.
Mitä sitten kun jäät eläkkeelle ja ei ole enää niiden maksajia???
ja työnantaja maksaa kaikki eläkemaksut.
Kukaan duunaripummie ei maksa eläkemaksuja jos on kortistossa.
Kylläpä nyt arvostellaan, mutta odottele rauhassa aikaa, kun olet itse siinä iässä, että pääset, ja olet, työeläkkeelle. Muuttuu kyllä ääni kellossa.
Tervareissa perseet tervataan🍑🍯
Miten niin ei ole ? Luuletko sosiaaliavustusten valuvan sulle jostain epämääräisestä EU:sta ?
Joo muttei suinkaan ilmaiseks.
Työeläkkeiden taloudellinen haitta on työnantajien haitta. Ne haluaisivat työeläkerahat itselleen osakeanteja varten. Orpo ja Purra kannattavat asiaa. Työeläkemaksu on huomioitu tupo neuvotteluissa palkan lisänä. Jos työeläkemaksu jää pois, niin ei työntekijä sitä rahaa itselleen saa vaan työnantaja pistää sen omaan pussiinsa.
Jos on käynyt töissä, niin tietää että työeläkettä maksetaan 7% palkasta. Työnantaja maksaa työntekijän eläkettä 17% tämän palkasta. Se on siis palkkio tehdystä työstä. Se on epäoikeudenmukaista jos mikä jos kaikki saisivat samaa eläkettä olipa käynyt töissä tai ei.
Työeläkemaksu kerätään eläkerahastoihin. Ei valtiolle. Kun eläkettä maksetaan rahastoista, niin valtio saa siitä verotuloja. Toisin käy jos kaikki ovat pienillä kela eläkkeillä. Ne tulee valtion pussista, eikä niillä tule toimeen ilman tukia. Siitähän tämä nykyinen hallitus ei välitä vaan siirtää kaikki ongelmat tulevien hallitusten riesaksi velkaruuvia myöten.
Valtion velkaa on kasvatettu 201,5 miljardiin tämän hallituksen toimesta, joka lupasi lopettaa velkaantumisen. Ensi vuodelle velkahallitus on budjetoinut 12 miljardin lisävelan. Se tietää, että hallitukselta jää perinnöksi 213,5 miljardin velkakakku. Velkajarru olisi pitänyt laittaa tälle hallitukselle. Jotenkin säälittävää, että sellainen tehtoiin seuraaville hallituksille, kun ei itsekään ole kyetty lupauksista huolimatta velkaa lyhentämään.
On ne eläkeläisetkin niitä maksuja maksaneet aivan samoin kuin niitä nykyisin työssäkäyvät maksavat.
Sans muuta...
jokufasisti-eliitti RKP-kokkare äänessä... taas... tiltu...
Totuus: " Anonyymi00453 kirjoitti:
🎩🎩🎩💩💩🎩💩💲⛽⛽⛽⛽🎩🎩🎩💩💩🎩💩💲⛽⛽⛽⛽
Niinhän se on.Pienituloiset ja köyhät eivät ole mitään.Kokoomukselle tärkeintä on raha sillä rahalla saa.Suomessa on korruptio ollut piilossa ja se miten raha menee rahan tykö.Köyhempi ihminen on hyödytön eikä ole rahaa niin myös oikeuksia on vähemmän.Tällä hetkellä on erittäin röyhkeä hallitus ja nöyrää kansaa on helppo sortaa.Kameran edessä johtajalla on mairea tekohymy ja hauskat puheet.Kun kamera ei kuvaa,näkyvät johtajan todelliset kasvot.
Köyhästä tulee hyödytön kokoomukselle kun ihminen köyhtyy asunnottomaksi kerjäläiseksi. Tämä on kokoomuksen tavoite, jolloin voidaan leikata, säästää, ja siirtää varat itselle. Hyvä peruste ajaa kaikki julkiset palvelut alas🎩🎩🎩💩💩🎩💩💲⛽⛽⛽⛽
Köyhä syrjäytetty jne on hyvin hyödyllinen RKP-kokoomus eliittiroistoille, he rahastaa suuria summia sote-pulju-'palveluillaan', ja siksi ihmisä syrjäytetään tarkoituksella ongelmiin, jotta voidaan sitten rahastaa sote-'avusta'.
Eläkejärjestelmä on käytännössä huijausta.
Maksat koko elämäsi ajan ihan turhaan, etkä saa siitä itse euroakaan takaisin, koska et ole kuitenkaan elossa, kun pääset eläkkeelle tai menehdyt lähivuosina heti eläkkeelle päästyäsi.
Mielestäni eläkejärjestelmä tulisi lopettaa ja valtion palauttaa kaikki jo palkoista pidätetyt eläkerahat välittömästi ihmisten tileille takaisin, eikä tuhlata niitä johonkin "omiin menoihinsa", kuten nyt suunnittelevat.
Jokainen voi kuitenkin itse päättää miten vanhuutensa elää joko säästämällä itse omat rahansa syrjään tai rikastua monin eri tavoin kuten sijoituksilla, perinnöillä, eikä sovi unohtaa, että jotkut elää ihan vaan pulloja keräämällä loppuun asti, eikä ne voi asioilleen yhtään mitään.
Siihen on tyydyttävä mitä tarjolla on.
Pelkäänpä, että kaikki eivät säästäisi palkoistaan vanhuuden vuosiin, jos ei olisi työnantajan tekemää pakkosäästöä, mikä lisäksi sijoituituksissa kumoaa inflaation.Valtion varaan ei hyvinvointiaan kannata laittaa.
Turha valittaa kuka maksaa ja mitä. Kaikki ollaan elämän samassa jonossa. Mitään ei saada mukaan, kun viimeinen päivä koittaa.
Juu, ja jokainen kuluttaa verorahoja aina jollain tavalla.
Ja happea kuluttaa kaikki turhat.☠️⚰️🪦
Jep, älkää rikoksen uhrit valittako, me työeläkeloiset ollaan ansaittu TEIDÄN rahat.
No sehän on vain hyvä, että happea riittää kulutettavaksi. Lirissä oltaisiin, jos happi loppuisi.
Turhaan iniset, EK on kieltäytynyt eläkemaksujen muutoksista, nykyinen maksujen taso on lukittu vuosikymmenen loppupuolelle saakka.
Ja kun EK on Petteri Orpon "ystäviä" eli sanelijoita ja marssitahdin näyttäjiä, nykyisiin eläkkeisiin ei kosketa. Luulisin, että kun käytännössä suurin osa eläkkeistä on köyhyysrajalla, niihin ei saa koskea.
Työeläkkeistä on sovittu laajamittainen työeläkeuudistus, jonka työmarkkinajärjestöt solmivat tammikuussa 2025 ja eduskunta hyväksyi toukokuussa 2026. Lait tulivat pääosin voimaan 1. heinäkuuta 2026. Uudistuksen keskeinen tavoite on varmistaa eläkejärjestelmän rahoituksellinen kestävyys pitkällä aikavälillä sekä estää työeläkemaksujen nousupaineita.
Uudistus poikkeaa aiemmista siinä, että eläke-etuuksien määräytymiseen tai eläkeikärajoihin ei tehty muutoksia.
Uudistuksen tärkeimmät sovitut asiat ovat:
• Sijoitussääntelyn joustavoittaminen: Työeläkeyhtiöt voivat jatkossa ottaa aiempaa enemmän sijoitusriskiä ja sijoittaa suuremman osan varoista osakkeisiin. Tämän tavoitteena on hakea eläkevaroille parempia sijoitustuottoja, mikä vahvistaa järjestelmän rahoitusta.
• Indeksirajoitin (vuodesta 2030 alkaen): Eläkejärjestelmään tuodaan vakauttaja, joka rajoittaa maksussa olevien eläkkeiden indeksikorotuksia tilanteissa, joissa reaaliansiot laskevat merkittävästi. Maksussa oleva eläkeindeksi voi nousta korkeintaan palkkakertoimen kasvun verran.
• Työeläkemaksujen vakauttaminen: TyöEL-maksu pidetään nykyisellä tasollaan vuoteen 2030 asti. Pitkällä aikavälillä parempien sijoitustuottojen arvioidaan tuovan jopa 1,5–4 prosenttiyksikön alennuspaineen TyEL-maksuun.
Muut voimaan astuneet muutokset
Uudistuksen lisäksi aiemmin sovittu siirtymäkausi päättyi, minkä vuoksi työntekijöiden työeläkemaksu yhtenäistyi. 53–62-vuotiaiden korotettu eläkemaksu ja vastaava korkeampi eläkkeen karttuma poistuivat. Kaikki työntekijät iästä riippumatta maksavat samaa maksua (7,30 % palkasta), ja eläkettä karttuu kaikille saman verran (1,5 % vuodessa).
Aloittaja herätys ! Lue kirjoitus. Tai hae joku lukutaitoisempi lukemaan se sulle.
EK kerää hyvät rahat itselleen.
Söikö matu sun eväät koska katkeruus paistaa.
Sossun rahat meni matujen elätykseen. Sulle kävi huonosti.
Et taida olla työelämässä?
Työelämässä ei kannata kenenkään nykyään olla, kun niin suuri osa ansioista menee työeläkeläisten elättämiseen.
Rahansa kannattaa aina tienata siten, että ne jäävät omaan käyttöön.
Eli ruikutat päivät kotona.
Eli elät toisten piikkiin. Säälittävää.
Onpa tyhmä ja yksinkertainen mielipide.
No en todellakaan elä kenenkään piikkiin. Elätän valitettavasti myös työeläkeläisiä epäsuorasti.
Niin. Olet tietenkin äärettömän varakas ihminen ja omaisuutesi on ihan jostakin tyhjästä vain tullut. Ja lisäksi totta kai olet myös tavattoman älykäs ja ymmärrät kaikkia muita paremmin työeläkejärjestelmää.
Etkö sinä sitten ole? Vai miksi osallistut keskusteluun?
Minä en väitä ymmärtäväni työeläkejärjestelmää. Eikö niin?
Minä en väitä, että en ole työelämässä. Eikö niin?
Jos ei käy työssä, niin ei kerry sitä työeläkettäkään, niin se on.
Jos tekisi ns. "pimeää työtä", eli verottomana, ei kertyisi eläkettä lainkaan.
Suurissa ikäluokissa on nykyään jonkin verran ihmisiä, jotka ovat nuoruudessaan tehneet "pimeitä töitä", eli eivät maksaneet veroja, ja saavat nyt todella pientä eläkettä vilppinsä seurauksena.
Oi oi oi, Roope Ankka on hereillä !
Häntä se ei haittaa...
Ihanko totta? Mulla menee kyllä enin osa palkasta veroon. Veroon, jolla sinunlaisiasi loisia elätetään täällä ja ympäri maailmaa. Kuule, lopeta jo tuo kitinä. Olet harvinaisen tyhmä, asioista mitään tietämätön rassukka, joka hakee vain huomiota. Eikö äippä ja iskä ole opettanut sua elämän tosiasioista? Surkea nyhverö. Köysikieppi
Aika usein ökyrikkaille ne omaisuudet jostakin tyhjästä tulee. Perintönä, tai jollain muulla tavalla. Tuskin kukaan ihan pelkällä työnteolla ja palkallaan miljardööriksi tulee.
Ja kuinka monet elävät velkarahalla näytellen muille muka olevansa rikkaita.
Tämäpä mielenkiintoista. Mikähän sellainen vero mahtaa olla, jolla minua elätetään?
Itse kyllä maksan veroja, ja epäsuorasti osallistun myös työeläkeläisten elättämiseen.
Miksi te siellä alemmissa ja sivistymättömämmissä sosiaaliluokissa ette muuten osaa edes käyttäytyä. Joutaisi työeläke pois tuollaisilta, niin jo alkaisi puheet siistiytymään.
Ja nyt nämä eläkeläiset tekee pimeetä työtä eläkkeellä ja saavat lähes kaikki tuet.
Mitä tästä vilpistä seuraa?
Aina kun työeläkkeistä alkaa keskustelemaan rehellisesti ja suoraan, seuraa tuollainen hirveä aggression aalto. Haukutaan ja nimitellään ja keksitään kirjoittajasta asioita, jotka eivät ole totta.
Tuollaiseksiko työeläke ihmisen tekee? Puistattavaa!
Puistattavaa on tällaiset idioottimaiset avaukset.
Se on äärioikeistolainen provoaja joka tulee ylilaudalta tälle palstalle öyhöttämäån.
Vähäjärkiset ulisee toisten työeläkkeistä.
Ahaa. Olet siis vain taas yksi lapsellinen trolli. Selvä.
Ensin pitäisi ottaa perusasioista edes sen verran selvää, että TYÖeläkeläinen ansaitsee oman TYÖeläkkeensä.
Mutta jos ei ole jaksanut koskaan TYÖTÄ itse tehdä...
Miksi olet niin tyhmä? Sukuvikako?
Siinä yksi aivoamputoitu.
Keskustelee nykyään asiasta kuin asiasta, niin aggressiot ihmisissä heräävät. On tämä nykyaika omituista.
Se vaikuttaa rikkaalta joka on saanut perinnön , sijoittaa ja tekee perheyrityksessä näennäisesti "töitä".
Jep. Nää on yleensä kovia kokoomuslaisia. Mutta meidän ei tarvitse ostaa sellaisten yritysten palveluita ja tuotteita. Ähäskutti, porvari.
Lopeta se ristiretkesi työeläkeläisiä kohtaan, KENELETÄKÄÄN EI OTETA 1/4 palkasta työeläkemaksuihin joten SINÄ VALEHTELET! Ota pelle selvää asioista ennenkuin tuut tänne laukomaan aivopierujasi! Sitäpaitsi nykyiset eläkeläiset on itsekin maksaneet TEL-maksuja ja veroja työssä ollessaan joten niillä on oikeus eläkkeeseensä!
PS. Sinustakin tulee joskus aikanaan parjaamasi työeläkeläinen jos elää saat niin vanhaksi!!
Se mikä tässä katastrofin aiheuttaa, että valtion pussista maksettavat yrittäjien eläkkeinä 600 miljoonaa ja maajussien eläkkeistä 70 %. On tuo jäänyt kokonaan selvittämärrä, kun huutelet työeläkkeistä, Nuohan maksaa jokainen työssäkäyvä, halusi tai ei!
Julkisen puolen palkat ovat yksityisen puolen palkkoja suuremmat kuten myös eläkemaksut. Nuo maksetaan yksityisten yritysten tekemällä tuotolla ja työpaikoilla. Palkkojen ja eläkkeen suhde on väärinpäin. Yksityisellä alalla palkkojen pitäisi olla suuremmat jotta julkinen puoli kyettäisiin kustantamaan ilman julkista velkaa.
Ilman yrityksiä ja yrittäjiä ei olisi verotuloja eikä työpaikkoja, eikä koko valtiota nimeltä Suomi.
Se että yrittäjät jättävät eläkemaksut pieniksi johtuu yrittäjien kilpailuttamisesta jossa hinta painetaan alas. Se joka leikkaa eläkemaksut pieneksi saa työn. Kilpailuttajina toimivat kuluttajat ja julkinen sektori kuten kunnat, kaupungit, sairaalat jne. Mutta julkista puolta palkkoineen ei kilpailuteta. He menevät lakkoon jos eivät saa pyytämäänsä paljan lisää.
Koska valtion ja kuntien velka kasvaa holtittomasti eikä yksityisten yritysten ja yrittäjien tuottama työ ja veromäärä riitä julkisten kulujen hoitamiseen, ainoa ratkaisu on julisen puolen palkkojen leikkaus. Paitsi etteivät he suostu. Siksi ollaan eläkeläisten kimpussa. Jos valtio ei lailla puutu julkisen alan palkkoihin, Suimi kaatuu velkaan ja konkursiin.
Tuo on niin totta.
Aloittaja voi mennä niille harmaille työmarkkinoille, taitaa kylläkin olla jo, ellei sitten kirjoittele soopaa jota hybriditoimisto käskee tekemään kaalisopan palkalla.
Hyvä aloitus. Olen useammankin vastaavan tehnyt perustuslain vastaisen työeläkeloisinnan lakkauttamisesta, ja aina on rosvolauma alkanut ulisemaan ja polkemaan jaökaa.
Kyllä olet pentu ja todella tietämätön rääpäle.
Käy koulua vaikka kuusivuotta lisää ja sivisty niin tai olet jo sellainen koulupudokas , joka kerjää sossu luukulta toimeentulotukea , täytyy todeta kun ei välineitä ymmärtää niin se on henkilökohtainen oivoi voi.
Ja heti alkoi yksi rikolliskääkkä ulvomaan.
MOT
Maunokoppakuoriaisenitkupotkuraivarioota🍌sinapieni🦧
Ovatko huoltajasi samaa mieltä ? Oletteko kokoomuslaisia tosiaan ?
Alottaja pohjattomassa tyhmyydessään ei tajua, että ilman niitä eläkevarantoja Suomessa olisi paljon vähemmän työpaikkoja mutta eihän se tuota ikityötöntä häiritse.
Kääkkälogiikka jaksaa huvittaa.
Mutta keskimäärin tuhannen euron menettäminen kuukausittain rosvoille ei hymyilytä. Siitähän ei pääse eroon kuin irtisanoutumalla palkkatöistä.
Hyvä, kannatan. Irtisanoudu kaikin mokomin. Me muut joudumme maksamaan mm. ILMAISET takuueläkkeet mamuille, tonni per kk !
Silloin juuri on yhteiskunnan parasiitti rohmuten sosiaalitukia.
Olkoot yhteiskunnan parasiitti, mutta palkansaajien kukkaroille ei tarvitse tulla jatkossa. Me ollaan palkkarahamme ansainneet itse. Ne eivät kuulut työeläkeloisille.
Kuka sinunkin tulevaa työeläkettä on osittain kustantamassa sitten, kun sen aika koittaa ?
Miten niin? Emmehän me missään kommunimissa elä.
Just meni puhki 5500 e/kk eläkekertymää. Siihen lävähtää vielä päälle 10% lykkäyskorotus kun laitan pian eläkkeen maksuun. Joten ahertakaan uutterasti pikku possuset että daddy saa eläkerahansa!
Tämä oli hyvä. Upeaa lukea, että joku saa riittävän ison eläkkeen.
Kun ei itse jotain saa, voi olla sentään iloinen sellaisten puolesta, jotka saavat. On se hyvä, että joku saa.
Kuulut harvinaisempiin vanhuksiin. Todennäköisesti olet tekoälyn luoma retale. Suurin osa (!) eläkeläisistä elää köyhyysrajalla n. 1400 €:n eläkkeellä.
Aloittajan provo
No tulit sitten tänne dorkapossu valehtelenaan, kun uskottelee itsellesi satuja ja muuta paikkaa ei olekaan, jossa dorkapossupersu voi valheillaan loistaa. Ketä kiinnostaa juuri sun oletettu eläke. Luuletko että muut on sinua tyhmempi?😅🤣😂
Rikkaat eläkeläiset taitavat tosiaan olla harvinaisempia, kuin pienemmän eläkkeen saajat.
Mutta jos jollain on ollut suuret tulot, siis oikeasti suuret, niin onhan se eläkekin isompi.
Varallisuuden perusteella ei voi väittää ketään enemmän tai vähemmän tyhmäksi.
Niin kuulun, 1-2%:iin eläkkeensaajista. Tähän pääsee kun hoitaa koulunsa kunnialla, opiskelee ja painaa duunia 35-40 vuotta kohtuu hyvätuottoisissa töissä vaikkakaan ei missään ylimmän johdon duuneissa. Eläkkeellä sitten suu napsaa ja jalka kapsaa, kuten vanhan kansan sanonta tilannetta kuvaa. Kadehtikaa!
En luule, tiedän.
Tässä mallissa on vielä sekin etu että eläköityessä on noin puoli miljoonaa irtonaista rahaa tileillä, ei siis kiinni autoissa, asunnoissa eikä kesämökeissä. Hyvin menee, Kent palaa. Kuten 70- luvun mainoksissa kerrottiin.
Alotuksen ensimmäinen lause "Kaiken kaikkiaan 1/4 palkastasi menee mitään tekemättömille työeläkeläisille", kertoo, että ap on itse katkera työtön.
Makeat naurut hänelle.
Kääkkälogiikka jaksaa huvittaa.
Ei Kelan elättämiltä työttömiltä tai eläkeläisiltä varasteta rahaa työeläkeloisintaan.
Voit toki siirtää minulle kuukausittain takaisin palkkasummasatani varastamasi rahan. Sinähän et katkea ole, niin palautat rahan hymyssäsuin. Sovittu?
Ahaa, siellähän puhuu eläkeläisten vihaaja , sydäntautinen Atte Harjanne Vihreistä ! Nytpä sen tajusin
Älä sinä saatanan työeläkeloinen yritä laventaa kunnon eläkeläisiä teidän rikollisten joukkoon.
Ei pelkästään katkera, vaan myös tietämätön.
Onkin aika outoa, että jotkut työttömät toimeentulotuella elävät haukkuvat muita tukien saajia. Voisi siinä vaiheessa katsahtaa peiliin.
Itse ainakin otan mieluummin työeläkkeen vastaan, kuin että eläisin toimeentulotuen varassa.
Milloin suomi on tämmöiseksi että ihmiset alkavat ulisemaan eläkkeistä?
Millainen ihminen tämmöisestä asiasta saa mielensä pahoitettua?
Palkasta kun menee työeläkemaksua joka kerta.
Minun 1300 euron palkasta 200 euroa meni "jemmaan" joita ei koskaan saa takaisin 45 vuoden ajan.
Siis mikä tämä juttu on?
Milloin Suomessa on alettu hyväksymään omaisuusrikokset?
Sitähän tuo palkkasummasta varastaminen työeläkeloisille on.
Miten meinaat itse pysyä eläkeiässä hengissä ilman eläkettä?
Sama Kelaaja koko ikänsä.
Sinähän maksat eläkettä itsellesi kun jäät 70 vuotiaana eläkkeelle,etkö tajua vai etkö käy töissä?
Juttu on siinä, kun ihmiset eivät ota asioista selvää, kuuntelevat vain jotain soopaa, mitä muut suoltavat, ja vielä uskovat sokeasti kaiken.
Itseensä ja elämäänsä kyllästyneet ihmiset tykkäävät vain haukkua muita, se on heille tärkeämpää kuin työnteko ja oman eläkkeen kerryttäminen.
Missä on väitetty ettei maksettaisi eläkettä?
Tuoko on siis perustelusi miksi meiltä palkansaajilta saisi varastaa rahaa?
Pyydän sinua palauttamaan minulle 1000 euroa jokainen kuukausi, niin lupaan lopettaa asiasta keskustelun. Olemme sen jälkeen ns. sujut.
Minä en maksa yhtään mitään. Ainoa maksu minkä maksan on ammattiliiton jäsenmaksu. Työeläkeloiset varastavat minulta rahaa joka ainoassa tilissä noin neljänneksen palkkasummasta, eli tuhannen euroa kuukaudessa.
Sähän saat sen takaisin kun jäät eläkkeelle,mikä ongelma?
Siis muilta varastaminen ei ole mielestäsi ongelma?
Tämä selvä. Te rikolliset olette alhaisin ihmisjoukko mitä maa päällään kantaa.
Nykyään ihmiset pahoittavat mielensä monista eri asioista. Se taitaa olla joku uusi normaali.
Mielensä pahoittaja kansaa, vaikkakin maailman onnellisinta...
Onhan tuossakin jonkinlainen ristiriita.
Sinunkin työeläkkeesi kertyy siitä sinun palkkasummastasi otettavasta rahasta.
Eläkkeen määrä on pitkälti kiinni siitä, paljonko sitä ehtii kertyä työvuosien aikana.
Toki takuueläkettä voi saada, kansaneläkettäkin, mutta työeläke määrittää eläkkeen suuruutta.
Haluaako eläkettä esim. 1000 e kuussa, vai haluaisiko ehkä vähän isompaa eläkettä, kun sen aika koittaa ?
Hän ei ymmärrä, että hän hyötyy siitä itse, kun jää eläkkeelle aikanaan.
Minä haluan vain pitää palkkarahani itse. Nyt palkkasummasta varastetaan noin tuhat euroa työeläkeloisille joka ainoa kuukausi.
En siis halua keneltäkään mitään, vaan pelkästään pitää omani.
"Ainoa maksu minkä maksan on ammattiliiton jäsenmaksu". Miksi niitä ihratiinuja kukaan rahoittaa? Liksaa saa lisää kun menee pomon koppiin ja sanoo että lisää liksaa tai lähden tsuppaamaan muualle.
Rehellinen ihminen ei varasta muilta, vaan säästää omista tuloistaan, minkä tarvitsee.
Työeläkäläisistä on tullut hyvin röyhkeitä, kun heidän on annettu ottaa rahansa muilta.
Ei jää eläkkeelle. Kuolee sitä ennen oman katkeruutensa myrkkyihin.
Työnantajat haluavat työeläkkeistä eroon. Sitä peesaa Orpo ja Purrakin. Ainoo vaan, että jos työeläkkeistä luovuttaisiin, niin sitä työeläkemaksua ei jaettaisi työntekijöille vaan se menisi työnatajalle osinkojen jakoon.
Tuo 1/4 jakautuu siten, että työntekijä maksaa eläkemaksuaan 7% palkasta ja työnantaja 17% työntekijän palkasta. Kyseinen asia on huomioitu tupo neuvotteluissa. Ja jos työeläkkeistä luovuttaisiin, niin valtio kärisi siitä, kun kaikki olisivat pienellä kela-aläkkeellä, joka ei riitä elämiseen ilman valtion tukia. Työeläkkeethän maksetaan työeläkerahastoista ja niistä maksetaan veroa valtiolle.
Sen takia porvarit haluavat järjestää kaiken, rikkaille vain. Menevät oma etu edellä.
Minäkin haluan pitää palkkani itse. Verot maksan mielelläni, jopa enemmänkin voisin maksaa, jotta saadaan valtiontalous tasapainoon.
Mutta tuo neljännes palkkasummasta pitää maksaa jatkossa meille ketkä rahan olemme ansainneetkin.
Ja rahaston varoja sijoitetaan tuottamaan.
Siis kuka on se kohderyhmä joka on "paha" kuka on päässyt mielestäsi" ilmaiseksi" kerrotko hiukan niin mietitään näkökantaasi?
Kerro ihmeessä miksi tuet rikollista toimintaa?
Jos minä otan sinulta joka kuukausi tonnin, niin asia on mielestäsi ok? Jos näin on, niin mihin voin ilmoittaa tilinumeroni?
Ilmoita tilinumeros sossuun niinkuin ennenkin,nekin rahat on meidän veroista maksettu.
Niin kuka on se "paha" ryhmä"?
Kylläpä nyt rikollista ulisuttaa. On sinullakin otsaa. Et edes hävetä osaa.
En minä itkenyt kun palkasta meni satasia eläkemaksuihin,ja ennen 23 vuoden ikää se maksettiin vaikka se itselle ei tullutkaan.
Netoksi jäi 1100€ kkk. En valittanut.
Nyt ihmiset inisee 3000€ nettituloilka😅
Vit**u mitä porukkaa nykyajan neidit
Ei nämä nykyihmiset edes ymmärrä miten tuo toimii.luulevat että vain heidän tuloistaan rahaa otetaan ja muut saavat ne ilmaiseksi...voi voi..
Hitler ja Stalin tappoivat syyttömiä ollessani nuori, niin toki Putinkin saa tappaa muiden ollessa nuoria.
Tuolla logiikallahan te puolulstatte rikollista toimintaa.
Huhhuh...
Ne maksaa valtiolle veroa.mikä on helvetin suuri. Eläkeläiset saavat rahansa ihan muualta.
Otahan nyt asioista vähän selvää, niin mielesikin rauhoittuu.
Avaaja on vain turha reppana joka haluaa vain ärsyttää, ei kannata kommentoida.
Jos ei ole sivoja annettu, ei voi vaatiakaan.
Älä sinä nulkki puutu eläkkeisiin,kun et niistä mitään ymmärrä. Mee vaan kiltisti töihin,jos edes sattuu töitä sulla olemaan.
On eläkeläisiä monia, mm työeläkeläiset, sitten on sairaseläkeläiset, on maahanmuuttaja eläkeläiset yms..
Mamueläkeläiset on lähinnä takuueläkeläisiä, jotka ei ole töitä tehneet eikä veroja maksaneet. Takuueläke on 1000 € kk
Ne on otettukin Suomeen vain sen takia, että kulttuuri rikastuu.
Eläkkeitä on kerrytetty noin 220 000 euroa per eläkeläinen eli noin 50 000 euroa per kansalainen.
Jos nykyiset eläkkeet maksetaan eläkemaksuin ja tuo 220 000 euroa kasvaa korkoa korolle noin 15 vuotta niin tuo summa on kasvanut noin 400 000 euroon. Tuo on valtava summma ja sen tuotolla voidaan leikata tulevia eläkemaksuja.
Mielestäni Suomen eläkejärjestelmä on varsin tukevalla pohjalla.
Mutta miksi joku on kateellinen 1300€ eläkkeestä?
Ehkä sellainen sossupummi joka on pakotettu karenssin uhalla 9€ päivätöihin,harmittaahan se tehdä tienviittoja vesisateessa kun eläkeläinen lämmittelee kesämökin saunankiuasta😆
Aloitus on tyypillistä tyhmän ja kateellisen riekuntaa, ei tuohon maksa vaivaa alkaa edes asiallista vastakommentointia laittaa, huutaja huutaa huutamistaan, huomenna jo varmaan uusi aloitus samalla teemalla samalta huutajalta.
Miksi puolustat rikollista toimintaa?
Varastaminen on katsos rikos.
Sataa vettä ulkona...
Samaa mieltä tai sitten on yksikertaisesti hölmö. Iman työeläkkeitä ei ole käytänössä eläkkeitä joilla tulla toimeen lainkaan. Mikäli lakataan maksamasta työeläkkeitä ,jää jäljelle vain tuo kansan eläke joka on niin pieni että sillä ei ylläpidetä mitään .Asuminen on tuolloin sosiaaliturvan varassa .Eli kaikki siirtyisivät silloin vanhuudenpäiviksi tuon varaan.Mitä siittä seuraisi ,no veroja tulisi korottaa ja roimasti ,eli palkansaajat maksaisi jälleen mutta valtion verottamana .Toinen vaihtoehto on se että eläkkeet lakkautetaan kokonaan ja jokainen voi hyvin kuvitella mitä siittä seuraa kun työikä on ohi. Eikä seuraamukset siihen lopu. Näet palkansaajat tukevat valtion taloutta tarjoamalla valtiolle halpaa lainaa eläkekassoilta ,sekä yrityksille tukien työpaikkojen pysyvyyttä joten tuo toiminta loppuisi ja siitä syntyisi valtiolle melkoisia ongelmia, sillä jo nyt painitaan ulkolaisten lainojen korkojen kanssa jotka ovat paljolti syy säästöpaineisiin. Potentiaalisesti toimi johtaisi myös yritys konkursseihin jotka ovat jo olleet tällä hallituskaudella mittavia. Olisi mukava tietää edustaako jokin taho tuollaisia toimia joita aloittaja tuo esiin?
Huono yritys puolustaa palkansaajilta varastamista.
Veroja maksavat kaikki, jopa lapsi ostaessaan tikkarin arvonlisäveron muodossa.
Sen sijaan tylöeläkeloisintahimmeli on pyramidihuijaus, joka ylimmällä tasolla olevat porskuttavat leveästi alimman tason toimiessa rahoittajina.
Viime vuonna palkansaajilta varastettiin 28,2 miljardia euroa työeläkeloisintaan. Se on keskimäärin noin tuhat euroa kuukaudessa per palkansaaja.
---
Perustuslaki 15 §
Omaisuuden suoja
Jokaisen omaisuus on turvattu.
Omaisuuden pakkolunastuksesta yleiseen tarpeeseen täyttä korvausta vastaan säädetään lailla.
---
Työeläkehimmeli rikkoo perustuslain takaamaan omaisuudensuojaa, koska siinä varastetaan luvatta rahaa palkansaajilta ja laitetaan ne yksityisiin taskuihin. Kyseessä ei ole siis vero.
Ja saattaisi johtaa silmittömään raivoon jolloin jokainen vastaantulia saattaisi joutua kohteeksi
Kyllä,saattaa olla levotonta aikaa
Harvoinpa kyllä varkauksia luvan kanssa tehdään mutta tässä ei varasteta mitään.
Itse olen saanut varsin hyvin työeläkkeellä ollessani rahaa sieltä "yksityisistä taskuista", sinun mielestäsi sen ei pitäisi olla mahdollista, onko siis ajattelussasi jotain perustavanlaatuisesti rikkoutunut?
Olet suurin idiootti aikoihin joka yrittää perustella tyhmyyttään lailla ja moraalilla.
Aloittaja on siis sitä mieltä, että eläkeläiset joutavat köyhäintaloihin kuten ennen vanhaan? Kyllä on niljakas ajattelutapa.
Eläkkeellä olevat ovat työelämässä ollessaan maksaneet veronsa, joilla tämä hyvinvointivaltio on rakennettu ja työeläkkeensä ansainneet.
Ei ongelma ole pienet työeläkkeet, joita suurin osa eläkeläisistä saa, vaan pikemminkin ns. ökyeläkkeet, joita maksetaan jo ennestään hyvin rikkaille, jotka ovat koko ikänsä omaisuutta kasanneet.
Sitä paitsi pitäisi muistaa, että eläkkeitä ei makseta veroista vaan eläkekassoista. Nykyinen fasistihallitus puhuu eläkkeiden leikkauksista valtionvelan takia. Ei kansaneläkkeistä ja takuueläkkeistä kuitenkaan voi leikata, ökyeläkkeiden verotuksen kiristäminen on tässä ainoa mahdollisuus. Mutta eipä oikeistohallitus tällaista tietenkään kannata, mutta mihin miljonäärit oikein tarvitsevat tuhansien eurojen eläkkeitä, kun korkotuloillakin jo hyvin eläisivät?
Ei noista kiusaajista ja huomionkipeistä hölmöistä kannata välittää tai kommentoida.
Mutta minusta on kuvottavaa, että tuollaisia aloittajankaltaisia ihmisiä on edes olemassa.
Sähköä vailla oleminen kasvattaa kekseliääksi ihmisen.
Työeläkkeitä ei makseta veroista eli valtion kassasta. Työeläkkeet maksetaan tuotoista jotka saadaan työuran aikana kerättyjen työeläkemaksujen pitkän ajan sijoittamisesta. Työeläkeyhtiöt ovat sijoittaneet ne työeläkemaksuista saadut rahat töissä käyneen eli tulevan eläkeläisen puolesta.
Kela-eläkkeet maksetaan valtion kassasta, mutta työeläkkeet ei makseta valtion kassasta.
Mutta mistä tuloista nuo työeläkeyhtiöille maksetut työeläkkemaksut ovat poissa kun ne ovat täysin vähennyskelpoisia verotuksessa (tuloverotus). Sekä työnantajan että työntekijän maksamat.
Taitaa työeläkkeellä oleminen heikentää laskutaitoa. Mietihän uudeelleen ja kirjoita vaikka huomenna paremmalla onnella.
Kommentti jolla totuus ja oikea vastaus kierretty mallikelpoisesti. Ei ole kanttia kertoa asioita niinkuin ne ovat. Tai sitten on niin tyhmä ettei oikeasti tiedä !
Nykysysteemin mukaan täyden työuran tehnyt ja eläkemaksut maksanut saa "omansa" pois, jos nostaa eläkettä 25 vuotta. Näin, vaatimattomalla 3 % reaalikorolla laskettuna.
Jos kaatuu kalkkiviivoille, ei saa mitään. Rahat menevät pummien elatukseen.
Oletkos saanut paljon takaisin pakollisesta liikennevakuutuksesta?
Mites pakollinen työntekijän tapaturmavakuutus?
Onkos sulla muita vakuutuksia, meinaan että et kai maksa ihan vapaaehtoisesti kotivakuutusta, matkavakuutusta, terveysvakuutuksia yms.?
Jos et ole vielä tajunnut niin eläkevakuutus on vakuutus jonka ehtojen mukaan maksetaan vakuutuskorvaus, jos kaikille maksetaan vakuutuskorvaus niin eihän sitä nyt voi saada nykyisentasoisilla vakuutusmaksuilla.
Joku tuolla kirjoitti että pitää olla eläkkeellä 25 vuotta jotta saa eläkemaksut takaisin, no jotkut ovat eläkkeellä 60v ja ehkä pidempäänkin.
Vakuutusluonteisuuden takia ei eläkevakuutuksessa ole rajoitusta korvausajasta vaan sitä maksetaan niin kauan kuin vakuutuksenottaja on oikeutettu korvaukseen.
Työssäkäyvä ja eläkeläiset eläisit paljon paremmin ilman Ukrainalais loisten elättämistä
Ano Turtiainen kertoi eilen päivätyllä videollaan, että Venäjällä ei maksella kovia veroja. Verotus on todella loivaa. Ja bensa maksaa vaan 74 senttiä litralta.
Koko Läntinen maailma on aivan hakoteillä, kaikki maat ovat velkaantuneita. Venäjällä tilanne on hallinnassa, sanoo Turtiainen.
Tämä henkilö on takuu varmasti venäjän palkkaama trolli jonka tehtävä on luoda eripuraa suomalaiseen yteiskuntaan.
Kukaan suomalainen ei ole noin tollo.
Kyseinen henkilö on avannut useita ketjuja samasta aiheesta koska huomaa että se aiheuttaa keskustelua ja heikkolahjakkaimmat lähtevät mukaan hänen juttuihinsa.
Yhteskunnan loinen täällä valittaa vaikkei käy töissä.
Miten palkansaaja voi vaikuttaa oman työeläkkeensä maksuun ? Ei mitenkään. Joku päättää sinun puolestasi mihin se maksetaan. Oikeudenmukainen järjestelmä olisi jossa palkansaaja päättää ja hoitaa itse täysin maksun ilman työnantajan pidätyksiä palkasta. Ja tämä olisi sitten se raha josta työeläke muodostuu. Muut maksut kuten verot ovat taas asia erikseen.
>>Oikeudenmukainen järjestelmä olisi jossa palkansaaja päättää ja hoitaa itse täysin maksun ilman työnantajan pidätyksiä palkasta. Ja tämä olisi sitten se raha josta työeläke muodostuu.>>
Kaikenlaiset viinaan, viihteelle ja opiaatteihin yms. menoihin taipuvaiset ihmiset tuhlaisi työuransa aikana joka ikisen tienaamansa pennosen. Ei siitä mitään omalle eläkeyhtiölle 40 vuoden työvuosina riittäisi.
Sitten 75-vuotiaana eläkeukkona ja akkana nämä p-aukiset kurjimukset ovat käsi ojossa Valtion suuntaan. Että Valtion velvollisuus on järjestää heille eläkkeet ja elanto.
Eli tämän nykyisen systeemin mukaan kun mennään niin ei riitä että tienaat itsellesi eläkkeen. Joudut myös elättämään muut maksamalla verot ja työeläkemaksut. Tosin sinun työeläkemaksusta suurimman kunnian saa työnantaja joka ne palkastasi pidättää. Toki ovat vähennyskelpoisia. Mutta mistä tiedät paljonko maksat muita kuluja jotka eivät oikeasti kartuta työeläkettäsi ?
LOPETA TUO PASKANJAUHANTASI JA VALEHTELU! Ei kenenkään palkasta mene 1/4 TEL-maksuihin!! Tämän tietäisit jos ITSE kävisit työssä, mutta sinä olet vaan kelapummi joka haaveilee työeläkeläisten listimisestä!