Lisää työttömiä, vanhuuseläkeikä 70 vuoteen

Tuttavapiirin kokemukset: työantajat heittävät nyt 55 vuotta täyttäneet pihalle 6-12 kuukauden paketilla, kun toimintaa tehostetaan.
Juuri kukaan näistä ei tule koskaan työllistymään, koska kaikki ovat hyvin koulutettuja ja kukaan ei enää palkkaa näitä riskiryhmäläisiä vaativiin hommiin; kaupan kassallekaan he eivät kelpaa, koska ovat ylikoulutettuja ja koska näihin työpaikkoihin on jo ylitarjontaa.

Eläkeikää ei pidä nostaa, jos ei ole tarjota töitä; jos on pakko säästää, niin sitten on vain laskettava nykyisiä ja tulevia eläkkeitä.
Viidentoista vuoden työttömyysputkeen joutuminen 55 vuotiaana ei ole fiksua eikä oikein veroja tunnollisesti maksaneelle - tyypille, joka on liian vanha ja kokenut töihin työantajien mielestä ja liian nuori eläkkeelle valtion mielestä
20156
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

"jos on pakko säästää, niin sitten on vain laskettava nykyisiä ja tulevia eläkkeitä."

Nyt ne on teille valehdelleet oikein kunnolla. Raha ei tietenkään mihinkään katoa. Sitä on enemmän kuin koskaan, mutta kun sitä ei haluta antaa teille.

Aloitetaan nyt vaikka kansanedustajien sopeutumiseläkkeistä. Ne voidaan poistaa ensin ja jo maksetut eläkkeet peritään takaisin korkojen kanssa.

Sen jälkeen kansanedustajien avustajat pois kokonaan. On tarkoitus, että edustajat tekevät työn itse, ei avustajat.

Lista on loputon. Työntekijöiden palkkoihin, eläkkeisiin tai köyhien etuihin ym. ei tarvitsisi koskea lainkaan ja silti valtion talous saataisiin vaivatta tasapainoon. Mutta kun se ei käy. Niin ei koskaan tehdä.

Ne on valehdelleet ja uskotelleet teille vuosikymmeniä, että te olette pahoja ja tyhmiä, kun olette eläneet yli varojenne velaksi ja kuluttaneet kaikki heidän rahat,(tarkoittaa, ettette ole maksaneet heidän velkoja), joten nyt täytyy eläkeikääkin taas nostaa.

Kuunnelkaapa Juice Leskisen laulu "kuningas midas". Siinä se on kaikessa yksinkertaisuudessaan.

Äänestä
  • Suomen paras vientituote on raha.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Suomen paras vientituote on raha.

    Niinhän Sanna Marin sanoi aikoinaan että suomalaiset ovat rikkaita ja jakoi Italiaan tukiaisia, joilla Italialaiset laittoivat aurinko paneeleita taloihinsa.

    Äänestä

Edellä mainittu kirjoitta on oikeassa
Eduskunnan 200 päinen joukko samoin ministerimme ja heidän monet avustajansa tuovat julkisiin menoihin kauheat kuluerät

Joka vuosi nostetaan palkat, palkkiot, edut, matkakustannukset 50%, jotka monilla lähentelee 100 000 vuodessa

Tuppurainen ja hänen miehensä nii kuin moni muu saa asumistukia
20 000€per pää tuloilla ja köyhä ei saa mitään paitsi tietysti matut

Ihan törkeitä summia vie stubbi kulkiessaan yksityiskoneella sviitillä hännystelijöineen joka viikko vierailuille, varmasti kuluttaa Saulia enemmän suomen varoja joka kulki reittikoneilla.

Sopeuttamisrahat on oikein työttömiä kohtaan suuri kusetus, jos kerran ei tule valituksi niin kirjoittelemaan hakemuksia 4x kk kuin muutkin työttömät.

Suomi on korruption pesäke ollut pahin parin viimeiseen hallituksen aikana.

Äänestä

Jos tällainen eläkelaki tulee voimaan se koskee nyt Noin 50 vuotiaita ja heitä nuorempia ihmisiä, 1975- 2025 syntyneitä.

Äänestä

Tätähän on jatkunut jo pitkään, eläkkeet ajetaan näin pohjalukemiin.
Itselleni kävi samoin, jos sen olisi aikoinaan tiennyt en olisi päivääkään tehnyt töitä ja saisin saman eläkkeen likimain kuin nyt.

Äänestä

Jos eläkeikää todella nostetaan, niin samalla sitten on laadittava laki ikäkiintiöistä: esim yrityksissä on oltava vähintään 5% 55-60 vuotiaita, 5% 60-65 vuotiaitaja 5% 65-70 vuotiaita.


Tällaisessa yritysteb määräilyssä ei tietenkään ole mitään järkeä ja se todennäköisesti toisi vain lisää byrokratiaa ja kuluja, eikä ainakaan lisäisi maamme kilpailukykyä.

Nyt on näiden eläkeiän nostoa ehdottavien virkamiesten aloitettava työnsä alusta ja tultava pienen boxinsa ulkopuolelle katsomaan laajempaa kokonaisuutta.

Äänestä

OPPohjola uusin esimerkki:
Yhtiö ilmoittaa, että alustavasti lakkaamassa oli yhteensä 554 työtehtävään.

Samaan aikaan yhtiö aikoo perustaa yhteensä 277 uutta työtehtävää, joita ”pyritään tarjoamaan irtisanomisuhan alla oleville henkilöille”.

Veikkaan että firmassa tehdään nuorennusleikkaus ja yli 50 kymppiset ulos. Uusia töitä ei hevin alalta löydy joten pahimmallaan tyypit on sitten 20 vuotta työttömänä ennen eläkkeen saamista.

AIKAISEMMIN 60-vuotta lähenevä työntekijä sai sentään arvokkaan työuran päätöksen ja perustoimeentulon siirtyessään ns. Eläkeputkeen.
Tähän on palattava ja kenties tosiaan kaikkien eläkkeiden laskeminen sitten on ainoa keino?

Jollei, niin…
Tulevaisuudessa aika moni kaiketi sitten hakee sairaseläkettä, koska kuka jaksaa ja kestää 20 vuotta työnhakurumbaa - neljää turhaa hakemusta kuussa ja turhia keskusteluja työvoimatoimiston kanssa yms - 50,60,70 vuotiaana?

Äänestä

Nykyinen eläkejärjestelmä ei vain pysy pystyssä.
Nyt maaliviivaa siirretään ja eläkkeitä ei tarvitse maksaa.

Sitä minä vaan ihmettelen, että saataisiin niitä työtunteja lisää. Samaan aikaan meillä on Euroopan suurin työttömyys eli mistä niitä töitä saadaan?

Äänestä
  • Ja millä firmalla on varaa pitää fyysisesti raskaassa työssä yli 70 vuotiaita? Siinä menee kustannuslaskennat uusiksi

    Äänestä

Järjetöntä, nuorille niitä töitä pitäisi olla siellä työuran alkupäässä.

Äänestä
  • Työt olisivat nuorille hyvin tärkeitä, jotta he pääsisivät eteenpäin elämässä. Etteivät he ihan syrjäytyisi työelämästä.
    Toki yrittäjyys on myös hyvä vaihtoehto, jota kannattaa kokeilla.
    Myös yli 50-kymppisten.

    Äänestä

Totta puhutte, näillä suunnitelmilla tehdään vaan suuri joukko iäkkäitä työttömiä. Ja kuvitelkaa miten paljon he tarvitsisivat terveyspalveluita - joita nyt jo ollaan vähentämässä. Ei taas mitään tolkkua hallituksen ja virkamiesten sunnitelmissa.

Äänestä

Valtiovarainministeriön eli Purran eläke-ehdotus on mielipuolinen

Äänestä

Kohta tulee paljon työpaikkoja auki, kun suuret ikäluokat siirtyvät eläkkeelle.
Työvoimapula on kohtä täälöä.

Äänestä
  • Mitkä suuret ikäluokat, ainakin nuo sodan jälkeen syntyneet 1946-1950 ovat jo olleet eläkkeellä kauan ja osa jo delanut.

    Äänestä

Kokoomuksen kannatus romahti. Äänestäjät eivät ymmärrä eläkkeiden leikkaamista ja eläkkeelle pääsyn vaikeuttamista.

ILTALEHTI tänään puolueiden kannatuksen mittaus

Kokoomus rojahti PS:n alapuolelle – Yrmeä vastaus: "Kukaan ei ole painellut kenestäkään ohi""
Kokoomuksen ja PS:n ryhmäjohtajat olivat keskenään erilaisissa tunnelmissa torstaina eduskunnassa.

Äänestä

  • Anonyymi00016 kirjoitti:

    Persut nousee, koska äänestäjät luulevat, että puolue vastustaa maahanmuuttoa. Ei vastusta.

    https://yle.fi/a/74-20250257#comments

    Ei nouse, eikä nouse yksikään puolue hallitukseen joka kyykyttää palkansaajien ja on viemässä eläkepäivät työntekijöiltä. Eläke ikä on nostettu kohtuuttomuuksiin ja palkansaajia roikotetaan työttöminä ennen eläke ikää sysäten heidät eläkeköyhyyteen .Tuosta toiminnasta tehdään loppu lopettamalla näiden poliittinen ura ensi kevään vaaleissa, jotta parempi alkaa pakkaamaan niitä kapsäkkejä, se on heippa vaan..

    Äänestä

"kukaan näistä ei tule koskaan työllistymään, koska kaikki ovat hyvin koulutettuja "

Sama meno on myös fyysisemmissä töissä. Vanhoista halutaan eroon varsinkin, kun kremppoja alkaa olla. Kukaan ei halua enää palkata näitä ikääntyviä ja osatyötykyisiä olipa koulutusta tai koulutukset vanhentuneet.

Eläkeiän nostolla ei ole tule olemaan merkitystä, elleivät työnantajien arvot ja asenteet muutu. Olen kuullut julkisen sektorin johtajan suusta, ettei hakijaa kutsuta haastatteluun, mikäli ikä alkaa nelosella. Nykyisellä ajattelulla eläkeikä saa olla vaikka 90, mutta jos työvuosia ja palkkakertymää ei ole, ei kerry eläkettäkään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Tuttavapiirin kokemukset: työantajat heittävät nyt 55 vuotta täyttäneet pihalle 6-12 kuukauden paketilla, kun toimintaa tehostetaan.
Juuri kukaan näistä ei tule koskaan työllistymään, koska kaikki ovat hyvin koulutettuja ja kukaan ei enää palkkaa näitä riskiryhmäläisiä vaativiin hommiin; kaupan kassallekaan he eivät kelpaa, koska ovat ylikoulutettuja ja koska näihin työpaikkoihin on jo ylitarjontaa.

Eläkeikää ei pidä nostaa, jos ei ole tarjota töitä; jos on pakko säästää, niin sitten on vain laskettava nykyisiä ja tulevia eläkkeitä.
Viidentoista vuoden työttömyysputkeen joutuminen 55 vuotiaana ei ole fiksua eikä oikein veroja tunnollisesti maksaneelle - tyypille, joka on liian vanha ja kokenut töihin työantajien mielestä ja liian nuori eläkkeelle valtion mielestä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu