Eläkeiän nostosta.

Umm onko valtiolla edes varaa enää eläkkeisiin?Jos ei niin jossain on kyllä todella pahasti jotain viallä koska Suomen koko sosiaaliturvan iso osa ovat juurikin siis eläkkeet.
8<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Älä nyt hupaja. Olisiko kuitenkin aiheellista miettiä uudelleen syitä valtion velkaantumiseen.

Eikä kannata surra sitäkään, että nykynuoret eivät välttämättä enää saa eläkettä, nääs he ovat iahn itse ja omalla toiminnallaan olleet rakentamassa (lue: romuttamassa) suomalaista hyvinvointiyhteiskuntaa taivaanrantoja hamuavalla idealismillaan piittaamatta hetkeäkään siitä, että idealismi rahoitetaan velalla. Kunpa joku kertoisi heille, että entisen poliitikon toteamus siitä ettei velkaa tarvitse maksaa takaisin, on valhetta.

Sitä saa mitä tilaa.

Äänestä

No kun eläkkeitä vasurit on jakanut ulkomaillekin ilman mitään järkeä. Virolainen työntekijä esim on ollut Suomessa töissä niin sen vaimo saa äitiysrahaa ja eläkkeitä yms Suomesta!? Tämä on vaan esimerkki sdp tyhmyydestä. Nyt on raha loppu. Miksette huuda sossuille nyt pää punasena?
Syytä olisi.

Äänestä

Ei valtio maksa työeläkkeitä!
Ne maksaa työeläkeyhtiöt.

Taitaa olla se pienin takuueläke joka tulee verotuloista.

Kannattaa opetella käsitteet ensin.

Äänestä
  • Tuohon voisi lisätä että palkansaajien eläkevarat siirrettiin eläke kassoita työeläke yhtiöihin varain hallintaa varten eli siksi että niille saataisiin parempi tuotto ,ne päätettiin siirtää valkuutusyhtiöihin sijoitettavaksi ja silloin varojen hallinnan puitteissa tuli tuo käsite eläke yhtiö

    Äänestä

Ei valtio maksa työeläkkeitä ne on palkansaajien säätämiä varoja joista nuo maksetaan .Jos olisi valtion varoja ne olisi jo pantu haisemaan näiden veijareiden toimesta .Niille olisi jo moneen kertaan löytynyt parempaa käyttöä...

Äänestä

Ensin pitää hoitaa työllisyys tilanne kuntoon ennenkuin puhutaan eläkeijän nostosta. Aivan järjetöntä kun maassa on euroopan suurin työttömyys luvut. Tämä hallitus sössiin kaiken mihin koskee. Täynnä sekopäitä on hallitus kun ei tee mitään työllisyyden eteen. Muita keinojakin on eläkekatto ja palkkakatto.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Umm onko valtiolla edes varaa enää eläkkeisiin?Jos ei niin jossain on kyllä todella pahasti jotain viallä koska Suomen koko sosiaaliturvan iso osa ovat juurikin siis eläkkeet.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu