Uskotko helluntailainen Vanhaan Testamenttiin ?

Kristittyjen Jeesus (ei lahkojeesus) uskoi kirjoituksiin (Vanhaan Testamenttiin).
2075
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Eihän Helluntaiseurakunnassa ole edes raamattupiirejäkään.
Tämä viittaa.....

Äänestä

Mitä helluntaipastori tarkoittaa uskovien kasteella (anabaptismi = uudestikaste) ?

Äänestä

Eräs tunnettu helluntaipastori uskoi mahtavuuteen johon täytyy uskoa.
"On mahtavaa olla hrlluntailainen."

Äänestä

Jeesus sanoi opetuslapsiaan vähäuskoisiksi.
Helluntaipastorin ei tarvitse sanoa opetuslapsiaan vähäuskoisiksi koska ne ovat hyväuskoisia.

Äänestä

Raamattu eli Pyhät Kirjoitukset
ovat kokonaan
alusta loppuun saakka
kirjain kirjaimelta
Jumalan ilmoitus ihmiskunnalle ...

"julistamaan Jumalan evankeliumia,
jonka Jumala on edeltä luvannut
profeettainsa kautta
pyhissä kirjoituksissa,
hänen Pojastansa"
(Room 1:1-2)

Äänestä

Herran palvelija.

Aam 3:7: "Sillä ei Herra, Herra, tee mitään ilmoittamatta salaisuuttaan palvelijoillensa profeetoille."

Kuka on Helluntaikirkon profeetta ?

1Äänestä
  • Pakkovauvakastetuilla ei ole profeettoja vain leipäpappeja.

    Äänestä

  • Ei kukaan.

    Äänestä

Jospa totuus ei kelpaa kaikille ?

2Tim 4:3: "Sillä aika tulee, jolloin he eivät kärsi tervettä oppia, vaan omien himojensa mukaan korvasyyhyynsä haalivat itselleen opettajia".

Äänestä

”Sillä aika on tuomion alkaa Jumalan huoneesta..."

Äänestä

Miten helluntaipastori pyhittää itsensä ?

2Moos 19:22: "Papitkin, jotka saavat lähestyä Herraa, pyhittäkööt itsensä, ettei Herra heitä tuhoaisi."

Äänestä
  • Piispa kolmannen kerran naimisissa ja alastonkuvat Hesarissa.

    Äänestä

  • >>>>>>>Miten helluntaipastori pyhittää itsensä ?

    2Moos 19:22: "Papitkin, jotka saavat lähestyä Herraa, pyhittäkööt itsensä, ettei Herra heitä tuhoaisi."<<<<<
    --------------
    ”Mutta hänestä on teidän olemisenne Kristuksessa Jeesuksessa, joka on tullut meille viisaudeksi Jumalalta ja vanhurskaudeksi ja pyhitykseksi ja lunastukseksi, että kävisi, niinkuin kirjoitettu on: "Joka kerskaa, sen kerskauksena olkoon Herra".”
    ‭‭1. Korinttilaiskirje‬ ‭1‬:‭30‬-‭31‬ ‭FB38‬‬

    ”Mutta tämä on iankaikkinen elämä, että he tuntevat sinut, joka yksin olet totinen Jumala, ja hänet, jonka sinä olet lähettänyt, Jeesuksen Kristuksen.”
    ‭‭Johannes‬ ‭17‬:‭3‬ ‭FB38‬‬

    ”Pyhitä heidät totuudessa; sinun sanasi on totuus. Niinkuin sinä olet lähettänyt minut maailmaan, niin olen minäkin lähettänyt heidät maailmaan; ja minä pyhitän itseni heidän tähtensä, että myös he olisivat pyhitetyt totuudessa.”
    ‭‭Johannes‬ ‭17‬:‭17‬-‭19‬ ‭FB38‬‬

    Äänestä

Herra aloittaa tuomiomsa niistä jotka edustavat ”Jumalan huonetta”.

• Jotka toimivat ”Herran huoneessa” ( Hes 9:4-11)
• Käyttävät Jumalan ja Jeesuksen nimeä (väärinkin, Matt 7:21-23)
• Jotka esiintyvät Jumalan asioissa ( 2 Tim 2:19)

Äänestä

Yhtä paljon uskovat kuin mitä ylifariseuksen herjoihinl.

Äänestä
  • Kuka on ylifariseus ?

    Äänestä

Kannattaa varoa susia lammasten vaatteissa.
Näin Raamattukin kehoittaa.

Äänestä

Sekä VT että UT ovat toisistaan erottamatonta Jumalan Sanaa.
----------------
UT on kätkettynä VT:ssa, VT on avattuna UT:ssa.
---------------
”Älkää luulko, että minä olen syyttävä teitä Isän tykönä; teillä on syyttäjänne, Mooses, johon te panette toivonne. Sillä jos te Moosesta uskoisitte, niin te uskoisitte minua; sillä minusta hän on kirjoittanut. Mutta jos te ette usko hänen kirjoituksiaan, kuinka te uskoisitte minun sanojani?"”
‭‭Johannes‬ ‭5‬:‭45‬-‭47‬ ‭FB38‬‬

”Niin hän sanoi heille: "Oi, te ymmärtämättömät ja hitaat sydämeltä uskomaan kaikkea sitä, minkä profeetat ovat puhuneet! Eikö Kristuksen pitänyt tätä kärsimän ja sitten menemän kirkkauteensa?" Ja hän alkoi Mooseksesta ja kaikista profeetoista ja selitti heille, mitä hänestä oli kaikissa kirjoituksissa sanottu.”
‭‭Luukas‬ ‭24‬:‭25‬-‭27‬ ‭FB38‬‬

”Ja hän sanoi heille: "Tätä tarkoittivat minun sanani, kun minä puhuin teille ollessani vielä teidän kanssanne, että kaiken pitää käymän toteen, mikä minusta on kirjoitettu Mooseksen laissa ja profeetoissa ja psalmeissa". Silloin hän avasi heidän ymmärryksensä käsittämään kirjoitukset.”
‭‭Luukas‬ ‭24‬:‭44‬-‭45‬ ‭FB38‬‬

Äänestä

Kristittyjen Jeesus (ei lahkojeesus) naulittiin ristille Lain mukaisesti.

Äänestä
  • Ei-helluntailainen kommentti:

    Laki ei vaatinut ihmisuhria sovitukseksi muiden puolesta. Tosin moni saattaa kuvitella/käsittää kristinuskon sanomaksi, että Jeesusta tai viatonta rääkkäämällä saataisiin itselleen siunausta. Tämä näkyy siinä miten uskonnolliset riekkuvat toistensa kimpussa, kuin kiljuva jalopeura, joka etsii kenet saisi niellä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kristittyjen Jeesus (ei lahkojeesus) uskoi kirjoituksiin (Vanhaan Testamenttiin).

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu