Miksi persut ihannoi Trumpia?

Halla-aho ja Purra molemmat ilmoittaneet ihannoivansa Trumpia. Miten persut perustelevat Venäjää tukevan rappiopresidentin kannatuksen?
67230
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 67

Vanhimmat

Jos ette usko niin minä valehtelen lisää.

Äänestä
  • Tietenkin on valheta, kun mainitaan Persu.

    2Äänestä

Koska persut ihailevat kaikkia öykkäröiviä sikoja.

8Äänestä
  • Sinä Soinia fanittava ja Hallapersuja maalittava antipersutrolli toistat 365vrk vuodessa 18-22h/vrk yhden ja saman kaavan jokaisella palstalla joissa trollaat. Kirjoittaen avauksia joiden viestiketjuihin tuot vastakkaisia leirejä edustavat mielikuvituskaverisi väittelyn aikaansaamiseksi niiden välillä. Turvautuen sensuuriin kun yksinpuhelujasi häiritään vastaamalla sinun viestien kalasteluviesteihin joilla niitä vastauksia kalastelet.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Sinä Soinia fanittava ja Hallapersuja maalittava antipersutrolli toistat 365vrk vuodessa 18-22h/vrk yhden ja saman kaavan jokaisella palstalla joissa trollaat. Kirjoittaen avauksia joiden viestiketjuihin tuot vastakkaisia leirejä edustavat mielikuvituskaverisi väittelyn aikaansaamiseksi niiden välillä. Turvautuen sensuuriin kun yksinpuhelujasi häiritään vastaamalla sinun viestien kalasteluviesteihin joilla niitä vastauksia kalastelet.

    Ihan kuin olisin lukenut tuon saman hullun mölinäsi joskus ennenkin.

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Ihan kuin olisin lukenut tuon saman hullun mölinäsi joskus ennenkin.

    Kuka puhuu hullun mölinästä?

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Kuka puhuu hullun mölinästä?

    Jos tuo mölinä antipersutrolleista, Soinin fanituksesta ja sensuurista ei ole hullua, niin ei sitten mikään.

    4Äänestä

Kysymys ei ole vain Trumpista vaan yleisemmin autokratian ihannoinnista. Samat syyt pätevät myös sihen, miksi hitleriä, stalinia, mussolinia ihailtiin maissaan ja nyt ihaillaan putleria. Syitä tähän on useita.

Yksi syy on turvallisuushakuisuus ja siihen vastauksena järjestys. Autokratinen johtaja tuo turvallisuuden tunnetta ja lupauksen ongelmien hoitamisesta. Demokratiassa vallitsee usein vastakkaisten mielipiteiden kirjo, jollaista putler esim. pitää sekasortona. Hänen väitteensä on se, että demokratia aheuttaa sekasortoa.

Toseksi vahva johtaja luo ainakin mielikuvan tehokkuudesta, kun demokratiassa asioiden kanssa jahkaillaan. Hyviä esimerkkiä on Venäjän aloittama hyökkäyssota suurine lupauksineen. putler päätti, ei tarvittu pitkäveteisiä jaaritteluja. Toinen esimerkki on Trumpin aloittama hyökkäyssota Iranissa. Trump päätti väliaikaisiksi tarkoitettujen rajojensa vallitessa. Nämä määräajat ovat kylläkin paukkuneet jo useaan otteeseen ilman seurauksia. Molempien "eririkoisoperaatioiden" piti olla muutamassa päivässä ohi. Eivät olleet. Niistä se vasta suuri sekasorto onkin aiheutunut. Polttoaineidenkin hinta aloitti meganousunsa Trumpin hyökkäyksestä. Trump syyttää Zelenskiä omasta mokastaan.

Karismaattinen johtaja nostetaan messiaaksi, joka pelastaa meidät elitistien vallalta ja vääriltä päätöksiltä. Nämä maailmankuvan yksinkertaistukset ja populististset valheet kuuluvat asiaan varsinkin valtaannousun tukemiseksi. Tämä me vastaan he -asetelma on kolmas perussyy.

Neljäs tekijä liittyy arvomaailmojen eroon. Autokratiiset johtajat ovat konservatiivejä. Heidän arvonmaailmansa tärkeä peruste on etnonationalistinen maailmankuva. Siinä natsit on nostettu yli-ihmisiksi ja Amerikka ensin aina etusijalle. Nämä vastustavat liberalismia eli moniarvoisuutta, perinteisiä arvoja rikkovia ja kyseenalaistavia toimia. Maahanmuutto koetaan uhkaksi, koska se tuo yhteiskuntaan vieraita vaikutteita. Konservatismi korostaa muuttumattomuutta tavoiteltana arvona. Esim. persujen iskulauseena on ollut "Suomi takaisin" ja "Send Them Back". Vanhoja aikoja muistellaan nostalgisesti ja nykykehitys koetaan uhkana. Tämä on tyypillistä impivaaralaisuutta, jota Kepu ennen harrasti. Piiloon pottukuoppaan pahaa maailmaa vastaan. Kosmopoliisuus, globalisaatio, EU ym. ovat sen mukaan suuria uhkia. Sen vastakohtana on kuvitteellinen itsenäisyys. Ei ymmärretä, ettei meillä on täyttä itsenäiisyyttä sen paremmin neukkuaikana kuin nykyisinkään.

2Äänestä
  • Tähän voi vielä lisätä sen, että autokratisia järjestelmiä kannattavat enimmäkseen sellaiset ihmiset, jotka ovat heikosti koulutettuja, joilla on tunne asioiden huonosta hallittavuudesta ja jotka sen vuoksi ulkoistavat päätösten teon sellaiselle ihmisille, joka vaikuttaa poikkeuksellisen vahvalta auktoriteetilta. Nämä ovat johtajat ovat puolestaan sellaisia, jotka mielellään osoittavat vahvuuttaan ja julmuuttaan korostaakseen sitä, kuinka totalitaarisesti he hallitsevat kaikkea. Mafiaelokuvista tuttuja ovat samanlaiset psykopaattiset ja narsistset johtajat.

    2Äänestä

  • Millähän perusteella nämä Hitleriä tai Mussolinia vieläkin ihailevat luulevat olevansa oikealla puolella? Koskaan heillä ei käy mielessä, että joskus maailman meno voi kääntyäkin siihen suuntaan, että heitä itseään ruvetaan viemään ladon taakse. Entä jos paluu menneisyyteen, sinne Impivaaraan toteutuisi, niin pysähtyisikö aika? Se tavoiteltava mennyt maailma, jossa sai sanoa mitä tahansa, jäisikö se pysyväksi olotilaksi eikä kello enää kulkisikaan eteenpäin.

    Äänestä

  • mielipidepankki kirjoitti:

    Tähän voi vielä lisätä sen, että autokratisia järjestelmiä kannattavat enimmäkseen sellaiset ihmiset, jotka ovat heikosti koulutettuja, joilla on tunne asioiden huonosta hallittavuudesta ja jotka sen vuoksi ulkoistavat päätösten teon sellaiselle ihmisille, joka vaikuttaa poikkeuksellisen vahvalta auktoriteetilta. Nämä ovat johtajat ovat puolestaan sellaisia, jotka mielellään osoittavat vahvuuttaan ja julmuuttaan korostaakseen sitä, kuinka totalitaarisesti he hallitsevat kaikkea. Mafiaelokuvista tuttuja ovat samanlaiset psykopaattiset ja narsistset johtajat.

    Eli natsit, fasistit jne ovat kovasti olevinaan rehvakasta porukkaa, mutta silti pitää kiltisti katsoa jotakuta kuitenkin ylöspäin.

    2Äänestä

  • Ei sitä sen paremmin selitä.
    Putinin ja trumpin ihailu kuten netajahun tai orbanin on sairasta...
    Varsinkin kun eivät oikeasti välillä omasta kansastaan vaan vain itsestään..

    1Äänestä

  • On erittäin mahdollista, että teksti on tekoälyn (kuten ChatGPT:n) luoma tai sen kanssa yhteistyössä tehty.
    Vaikka tekstissä on useita selkeitä kirjoitusvirheitä (jotka yleensä viittaavat ihmiseen), sen rakenne ja argumentaation logiikka ovat oppikirjamaisen tekoälymäisiä.
    Tekoälytaustaan viittaavat erityisesti seuraavat seikat:

    1. Rakenne on liiankin täydellinen nettikommentiksi

    Teksti noudattaa klassista, viiden kappaleen analyyttistä esseerakennetta, joka on tekoälyille hyvin tyypillinen tapa jäsentää tietoa:
    • Johdanto: Määritellään teema (autokratian ihannointi) ja luetellaan esimerkit (Hitler, Stalin, Mussolini, Trump, Putin).
    • Kohta 1: ”Yksi syy on...” (Turvallisuus ja järjestys)
    • Kohta 2: ”Toiseksi...” (Tehokkuus vs. demokratian jahkailu)
    • Kohta 3: ”Kolmas perussyy...” (Karismaattinen messias ja me vastaan he -asetelma)
    • Kohta 4: ”Neljäs tekijä liittyy...” (Arvomaailma ja konservatismi)
    • Yhteenveto: Nostalgia ja globalisaation vastustus.
    Tavalliset ihmiset kirjoittavat nettikeskusteluissa harvoin näin järjestelmällisesti jäsenneltyjä, numeroituja listoja pointti kerrallaan.

    2. Hallusinaatiot ja asioiden sotkeminen (Tekoälyn tyyppivika)

    Kuten edellisessä vastauksessa todettiin, tekstissä väitetään Trumpin aloittaneen hyökkäyssodan Iranissa ja syyttävän siitä Zelenskyiä.
    • Tämä on klassinen tekoälyn hallusinaatio (faktavirhe).
    • Kun suuria kielimalleja pyytää kirjoittamaan jostain aiheesta, ne saattavat luoda sujuvalta kuulostavaa tekstiä yhdistelemällä sanoja tilastollisesti, vaikka faktat menisivät sekaisin. Tekoäly on tässä luonut loogisen kuuloista tekstiä, mutta yhdistänyt Ukrainan sodan, Trumpin Iran-retoriikan ja Zelenskyin täysin virheellisesti toisiinsa.

    3. Kuinka kirjoitusvirheet selittyvät, jos se on tekoälyä?

    Jos kyseessä on tekoäly, miksi tekstissä on virheitä kuten "sihen", "toseksi" tai "putler"? Tähän on kaksi erittäin todennäköistä skenaariota:
    • Vaihtoehto A (Promptaus ohjeilla): Ihminen on pyytänyt tekoälyä kirjoittamaan tekstin ja antanut sille tarkat ohjeet: "Kirjoita analyysi autokratiasta. Käytä sanoja putler, persut ja Kepu. Kirjoita se niin, että se näyttää vihaisen netinkäyttäjän foorumipostaukselta." Nykyiset tekoälyt osaavat matkia ihmisen kirjoitusvirheitä ja puhekieltä, jos niitä pyydetään tekemään niin.
    • Vaihtoehto B (Käännöskone tai huono sanelu): Alkuperäinen teksti on voitu tuottaa tekoälyllä englanniksi (jolloin rakenne on syntynyt), ja se on ajettu nopeasti heikkolaatuisen kääntäjän läpi tai kirjoitettu puheesta tekstiksi (sanelutoiminto), jolloin mukaan on tarttunut mekaanisia kirjoitusvirheitä.
    Tiivistys: Teksti näyttää siltä, että sen luuranko ja rakenne ovat tekoälyn tekemiä, mutta sen pintaan on syötetty (joko ihmisen toimesta tai promptaamalla) suomalaista poliittista slangi- ja nettisanastoa virheineen päivineen.

    Äänestä

  • Anonyymi00055 kirjoitti:

    On erittäin mahdollista, että teksti on tekoälyn (kuten ChatGPT:n) luoma tai sen kanssa yhteistyössä tehty.
    Vaikka tekstissä on useita selkeitä kirjoitusvirheitä (jotka yleensä viittaavat ihmiseen), sen rakenne ja argumentaation logiikka ovat oppikirjamaisen tekoälymäisiä.
    Tekoälytaustaan viittaavat erityisesti seuraavat seikat:

    1. Rakenne on liiankin täydellinen nettikommentiksi

    Teksti noudattaa klassista, viiden kappaleen analyyttistä esseerakennetta, joka on tekoälyille hyvin tyypillinen tapa jäsentää tietoa:
    • Johdanto: Määritellään teema (autokratian ihannointi) ja luetellaan esimerkit (Hitler, Stalin, Mussolini, Trump, Putin).
    • Kohta 1: ”Yksi syy on...” (Turvallisuus ja järjestys)
    • Kohta 2: ”Toiseksi...” (Tehokkuus vs. demokratian jahkailu)
    • Kohta 3: ”Kolmas perussyy...” (Karismaattinen messias ja me vastaan he -asetelma)
    • Kohta 4: ”Neljäs tekijä liittyy...” (Arvomaailma ja konservatismi)
    • Yhteenveto: Nostalgia ja globalisaation vastustus.
    Tavalliset ihmiset kirjoittavat nettikeskusteluissa harvoin näin järjestelmällisesti jäsenneltyjä, numeroituja listoja pointti kerrallaan.

    2. Hallusinaatiot ja asioiden sotkeminen (Tekoälyn tyyppivika)

    Kuten edellisessä vastauksessa todettiin, tekstissä väitetään Trumpin aloittaneen hyökkäyssodan Iranissa ja syyttävän siitä Zelenskyiä.
    • Tämä on klassinen tekoälyn hallusinaatio (faktavirhe).
    • Kun suuria kielimalleja pyytää kirjoittamaan jostain aiheesta, ne saattavat luoda sujuvalta kuulostavaa tekstiä yhdistelemällä sanoja tilastollisesti, vaikka faktat menisivät sekaisin. Tekoäly on tässä luonut loogisen kuuloista tekstiä, mutta yhdistänyt Ukrainan sodan, Trumpin Iran-retoriikan ja Zelenskyin täysin virheellisesti toisiinsa.

    3. Kuinka kirjoitusvirheet selittyvät, jos se on tekoälyä?

    Jos kyseessä on tekoäly, miksi tekstissä on virheitä kuten "sihen", "toseksi" tai "putler"? Tähän on kaksi erittäin todennäköistä skenaariota:
    • Vaihtoehto A (Promptaus ohjeilla): Ihminen on pyytänyt tekoälyä kirjoittamaan tekstin ja antanut sille tarkat ohjeet: "Kirjoita analyysi autokratiasta. Käytä sanoja putler, persut ja Kepu. Kirjoita se niin, että se näyttää vihaisen netinkäyttäjän foorumipostaukselta." Nykyiset tekoälyt osaavat matkia ihmisen kirjoitusvirheitä ja puhekieltä, jos niitä pyydetään tekemään niin.
    • Vaihtoehto B (Käännöskone tai huono sanelu): Alkuperäinen teksti on voitu tuottaa tekoälyllä englanniksi (jolloin rakenne on syntynyt), ja se on ajettu nopeasti heikkolaatuisen kääntäjän läpi tai kirjoitettu puheesta tekstiksi (sanelutoiminto), jolloin mukaan on tarttunut mekaanisia kirjoitusvirheitä.
    Tiivistys: Teksti näyttää siltä, että sen luuranko ja rakenne ovat tekoälyn tekemiä, mutta sen pintaan on syötetty (joko ihmisen toimesta tai promptaamalla) suomalaista poliittista slangi- ja nettisanastoa virheineen päivineen.

    "Gish Gallop" -taktiikka tekoälyllä

    Internetissä esiintyy nykyään paljon niin sanottuja "tekoälytrolleja" tai ideologisia keskustelijoita, jotka käyttävät kielimalleja hukuttaakseen muut keskustelijat tekstimassaan. Kun vastaukset ovat aina massiivisen pitkiä, vastapuoli ei usein jaksa lukea niitä tai korjata niissä olevia lukuisia virheitä (kuten tässä tekstissä olleet Iran- ja Zelenskyi-sekaannukset). Tekoälylle pitkän tekstin tuottaminen ei maksa mitään vaivaa.

    Kyvyttömyys tiivistää

    Suuret kielimallit ovat luonnostaan "puheliaita". Jos niitä ei erikseen käske pitämään vastausta lyhyenä, ne pyrkivät analysoimaan aihetta mahdollisimman monesta näkökulmasta (kuten tässäkin: syy 1, syy 2, syy 3, syy 4...). Tämä johtaa automaattisesti pitkiin, hieman toistaviin ja esseemäisiin teksteihin, joista puuttuu ihmiselle tyypillinen tiivis ja ytimekäs ilmaisu.

    Äänestä

Mahtaapi maailma pääsi sisällä näyttää järkyttävältä. Olet niin pihalla, etkä ymmärrä pitää tyhmyyttäsi omana tietonasi. Kun et vaan tajua mitä ympärilläsi tapahtuu.

Äänestä
  • No kerropas mitä ympärillä tapahtuu? Oikea vastaus ei sitten ole, että näkisit ja ymmärtäisit jos et olisi niin lammas.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    No kerropas mitä ympärillä tapahtuu? Oikea vastaus ei sitten ole, että näkisit ja ymmärtäisit jos et olisi niin lammas.

    Sinä siis tiedät mikä on oikea vastaus, miten ?

    Äänestä

  • Anonyymi00021 kirjoitti:

    Sinä siis tiedät mikä on oikea vastaus, miten ?

    En suinkaan tiedä. Mutta hyvin usein kysymykseen jätetään vastaamatta ja nimitellään lampaaksi, eikö suinkaan kerrota siitä, mitä ympärillä sitten todella tapahtuu.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    En suinkaan tiedä. Mutta hyvin usein kysymykseen jätetään vastaamatta ja nimitellään lampaaksi, eikö suinkaan kerrota siitä, mitä ympärillä sitten todella tapahtuu.

    Mutta tiedät mikä ei ole ? Ainakin niin väität.

    Äänestä

  • Anonyymi00024 kirjoitti:

    Mutta tiedät mikä ei ole ? Ainakin niin väität.

    Väitänkö? Kerrohan sinä vuorostasi mitä ympärillä tapahtuu äläkä takerru siihen mitä toiset täällä sanovat tai väittävät tai luulet heidän väittävän.

    Äänestä

Eivät ihannoi, vaan joitain hänen toimiaan.

Äänestä

Koska persu pettää aina.

Äänestä
  • Turhan tuttua virttä veisaat edelleen. Tuleeko siitä hyvä olo?

    Äänestä

Persut tunnetusti fanittavat idiootteja diktaattoreja.

2Äänestä

Ei kukaan Trumpin sekoilusta pidä. Täytyy olla aivopesty tai muuten itsekin sekopää, jos Trumpia kannattaa,

1Äänestä

Trump on ionservatiivi, Patriootti, kristitty ja järkimies..rakensi Meksikon muuria, laittoi vävivaltaiset maamut pois maasta, lisäsi bensaa=dieselin jakelua kriuseissä, tukee Liuskeöljyn tuotantoa ja siten KEMIRAA! Kemira toimittaa kemikaaleja liuskemineraaleja, joilla tuotanto pyörimään. Miettikää sitä! TYÖTÄ TÄNNE!

Äänestä
  • Heh heh... Se Trumpin aita jäi melkoiseksi torsoksi.

    Jos joku sanoo Trumpia järkimieheksi, on syytä harkita visiittiä psykiatrin pakeille.

    2Äänestä

  • Järki ta Trump samassa lauseessa on taatusti fake news.

    1Äänestä

Vihervas.demareilla on viherideologia aatteena diktatuuri. Siihen yrittävät pakottaa kaikki, eivätkä suvaitse soisin ajattelevia.

Aate joukkoaseena voi johtaa pahoihin seurauksiin ja monesti on johtanutkin.

Äänestä
  • Persun kiero mieli vääntää vaikka ratakiskon mutkalle. Kuinkas liberaaliin ajatteluun istuukaan autoritaarisuuden ihailu? Jokainen diktaattori kun on ollut ja tulee olemaan konservatiivi. Mielipidepankki kirjoitti erittäin perusteellisen kommentin tuolla ylempänä ketjussa, minkä ilmeisesti jätit lukematta tuosta vastakkainasettelevasta ja toisaalta uhriutuvasta lurituksestasi päätellen. Eikö kompetenssi riitä tajuamaan vaan mieluummin käperryt sisäänpäin?

    2Äänestä

Myös Halla-aho tukee Venäjää on onhan hänelle sikäläinen avustaja.

2Äänestä

Tietenkin Halla-aho ja Purra ihailee Trumppia, koska hän tekee mamupolitiikkaa. Mutta tärkeintä on äärioikeistolaisuus, jossa ihmisille ei anneta arvoa, vaan haalitaan rahaa niin paljon kuin mahdollista. Toinen on sotainnokkuus, josta persut voivat vain unelmoida, sillä Suomella ei ole tahtoa sotia.

2Äänestä

Persut aina olleet Trumpin kannattajia ,eivåt vaan nyt uskalla puhua siitä.

3Äänestä
  • Älä höpötä joutavaa paskaa, Trumppi on umpihullu niinkuin ihailemasi Putinkin.

    Äänestä

  • Anonyymi00030 kirjoitti:

    Älä höpötä joutavaa paskaa, Trumppi on umpihullu niinkuin ihailemasi Putinkin.

    Kyllä populistien kuuluu ihailla putinia, kaikki demokratian vastainen on populisteille juttu.

    2Äänestä

  • Anonyymi00030 kirjoitti:

    Älä höpötä joutavaa paskaa, Trumppi on umpihullu niinkuin ihailemasi Putinkin.

    Ei se näköjään kaikille mene jakeluun, että Trump ja Putin ovat samaa porukkaa. Kaiken lisäksi Trump on täysin polvillaan Putinin edessä.

    2Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Ei se näköjään kaikille mene jakeluun, että Trump ja Putin ovat samaa porukkaa. Kaiken lisäksi Trump on täysin polvillaan Putinin edessä.

    Kaikki suurvaltojen johtajat ovat periaatteessa samaa porukkaa - tietystikin. He jakavat maailman etupiireihinsä.

    Äänestä

Ei varmasti kaikkia päätöksiä, mutta on siellä hyviäkin, paljon parjattu raja-aita jota nyt on Suomeenkin rakennettu:-). Maahanmuuton rajoitukset, sai Euroopan satsaamaan omaan puolustukseensa, teki monta rauhaa maailmassa, vaikkakin oli aloittamassa Iranin sodan mutta siinäkin terroristeja vastaan ja ydinase oli syy mutta ehkä menee liian monimutkaiseksi ideologisteille:-).
Onhan Trump arvaamaton lausunnoissaan. Silti on vaaleiss aina ollut paljon parempi kuin gallupeissa, mitä arvelett tuleeko Trumpille totaalinen romahdus vaaleissa kuten luotettavat valtamediamme on toitottaneet jo kuukausia?
Saas nähdä kuinka käy, taas.

Äänestä

Kumpikaan ei ole ilmoittanut ihannoivansa !

Äänestä

Kun ottaa jonkun persun kanssa puheeksi rumpin, menee puhe venkuloinniksi, sen takia kun pitäisi amerikan persua puolustaa, joka on aivan tuulella käyvä ukko ja putlerin harhautettavissa koko ajan.

Äänestä
  • Luepa tuo ylempi kommentti

    Äänestä

  • Kun ottaa jonkun vasemmistolaisen kanssa puheeksi Ukrainan sodan niin alkaa kauhea haukkuminen Trumpista ja siitä mitä ei tee Ukrainen sodan lopettamiseksi, mutta ei sanaakaan heidän aateveljes-kansasta jota edustaa Putin. Eli Putin ei ole niin paha kuin Trump vasemmiston mielestä?
    Pitää muistaa kenen kanssa Suomella on DCA-sopimus, Nato-sopimus, kenen kanssa meillä on jäänmurtaja kaupat, kenen kanssa on ase ja hävittäjä kaupat, jne.. ja jne.. Onko Trump kenties uhannut Suomea?Mitäpä tapahtui Suomen kaapeleille, rajan laittomille ylityksille, hävittäjien rajaloukkauksille, kansanedustajien asuntomurroille, jne... ja jne..
    Eikö nämä ole asioita joita pitäisi paheksua? Aika hiljaista on vasemmiston puolella näistä asioista. Ei ole kuulunut paheksuntaa Ranskan mellakoinnin aiheuttamista maahanmuutajien tuhoista ja vasemmiston mellakoiden aiheuttamista tuhoista. Ei Iranin hallitsijoiden kohtelusta kansaansa kohtaan ei Hamasin toimista Palestiinassa.

    Äänestä

  • Anonyymi00040 kirjoitti:

    Kun ottaa jonkun vasemmistolaisen kanssa puheeksi Ukrainan sodan niin alkaa kauhea haukkuminen Trumpista ja siitä mitä ei tee Ukrainen sodan lopettamiseksi, mutta ei sanaakaan heidän aateveljes-kansasta jota edustaa Putin. Eli Putin ei ole niin paha kuin Trump vasemmiston mielestä?
    Pitää muistaa kenen kanssa Suomella on DCA-sopimus, Nato-sopimus, kenen kanssa meillä on jäänmurtaja kaupat, kenen kanssa on ase ja hävittäjä kaupat, jne.. ja jne.. Onko Trump kenties uhannut Suomea?Mitäpä tapahtui Suomen kaapeleille, rajan laittomille ylityksille, hävittäjien rajaloukkauksille, kansanedustajien asuntomurroille, jne... ja jne..
    Eikö nämä ole asioita joita pitäisi paheksua? Aika hiljaista on vasemmiston puolella näistä asioista. Ei ole kuulunut paheksuntaa Ranskan mellakoinnin aiheuttamista maahanmuutajien tuhoista ja vasemmiston mellakoiden aiheuttamista tuhoista. Ei Iranin hallitsijoiden kohtelusta kansaansa kohtaan ei Hamasin toimista Palestiinassa.

    Voisiko olla mahdollista, että Euroopan puolustaminen kuuluisi eurooppalaisille?? Eikä valtameren takana olevalle USA:lle? USA:ta on moitittu vuosikymmeniä siitä, että ovat sotilaineen jokapaikassa, mutta nyt kun tilanne on ns. osunut omaan nilkkaan niin ollaan vaatimassa puolustusta. Vasemmisto vastusti Natoon menoa. Halusi maamiinat pois, vastusti itä-rajan sulkua haluaa maahanmuuttoa rajattomast jne.. lista on loputon asioista jotka tuhoaa Suomen.

    Äänestä

  • Anonyymi00035 kirjoitti:

    Luepa tuo ylempi kommentti

    Sinä ap olet ohjeistanut jo 20 vuotta itseäsi lukemaan omia viestejäsi s24 palstoilla. 🥱

    Äänestä

  • Anonyymi00040 kirjoitti:

    Voisiko olla mahdollista, että Euroopan puolustaminen kuuluisi eurooppalaisille?? Eikä valtameren takana olevalle USA:lle? USA:ta on moitittu vuosikymmeniä siitä, että ovat sotilaineen jokapaikassa, mutta nyt kun tilanne on ns. osunut omaan nilkkaan niin ollaan vaatimassa puolustusta. Vasemmisto vastusti Natoon menoa. Halusi maamiinat pois, vastusti itä-rajan sulkua haluaa maahanmuuttoa rajattomast jne.. lista on loputon asioista jotka tuhoaa Suomen.

    Siinähän se vitsi, että Suomi liittyi Natoon jotta Putin ei hyökkäisi Suomeen USA:n joukkoja aseineen peläten. Trumpin ja Naton vetäessä mm. Suomelta housut nilkkoihin Natoon liittymisen jälkeen että eurooppa saa pitää itse huolen maidensa puolustamisesta. Määräyksineen kuinka paljon esim. Suomen tulee sijoittaa varoja omaan puolustukseen sen vahvistamiseksi. Mistä noloimmat opposition edustajat jotka kiitteli itseään Natoon liittymisestä syytti Orpon hallitusta siitä, että he joutuvat itse seuraavassa hallituksessa etsimään jostain ne miljardit Suomen puolustuksen vahvistamiseen.

    Äänestä

Menestyvä USA on Euroopan etu

Äänestä

Miksi demarit ihannoivat Putinia?

Äänestä
  • Miksi sinä haluat demarihallituksen Orpon hallituksen tilalle hällä väliä siitä, että demarihallituksen ministereiksi nousee ihmisiä jotka vastusti itärajan sulkemista?

    Äänestä

Missä sinun avaus viipyy ap Halla-ahon tv esiintymisestä missä hän haukkuu pystyyn esim. Trumpin, Putinin ja Hitlerin? Mikä ei estä sinua sinimustia fanittavaa Kremlin suomi24 trollia kirjoittamasta pakkomielteisesti vuoden jokaisena päivänä avauksia joissa väität kuinka persut ovat Trumppia, Putinia ja Hitleriä palvova puolue.

Äänestä
  • Aina yhtä fiksu mutta ihme tuohtumisia parikin kertaa ilman tarvetta sille? Toimittajan tällä kertaa melkein mielistellessä asianomaista ilman pyrkimyksiä haastoihin tietäen kuinka siinä käy huonosti.

    Äänestä

Miksi Hitler pitäisi haukkua pystyyn?

Auttoi meitä säilyttämään itsenäisyyden.

😊😊😊😊😊o/

Äänestä
  • No miksi esim. venäjää on demonisoimassa esim. kepulaiset jotka eivät vielä muutama vuosi sitten uskaltaneet ottaa kantaa edes siihen, pitäisikö suomen liittyä natoon? Kekkoslovakiassa ikänsä asuneina pelko perseessä että aronpoika pian siitä suuttuu.

    Äänestä

Trump on niin tyhmä, että tyhmän on helppo ymmärtää ja samaistua.
Trump on öykkäri, eikä osaa käyttäytyä ja kertoo asioita samalla tapaa mitä "uutiset helpolla suomenkielellä" ja lisäksi toistaa samaa helppoa asiaa ja kieltä, että hitaampikin voi ymmärtää mitä setä puhuu.

Äänestä

Persu ihailee Trumppia koska Halla-aho sanoi, että Trump on parasta mitä maailmalle on tapahtunut. Kyllä Mestari tietää!

Äänestä

  • Mitä Halla-aho sanoi Trumpista oli se, että ao. parasta amerikalle ei maailmalle. Sinun ap taas skitsoillessa kaikissa aktiviisissa viestiketjuissa samoja harhoja toistellen joita olet jo vuosia päivittäin hokenut.

    Äänestä

  • Anonyymi00044 kirjoitti:

    Tuorein esimerkki siitä, mitä mieltä Halla-aho Trumpista on....https://areena.yle.fi/1-76192147

    Jopa hesari onnesta soikeana Halla-ahon ollessa Marinin kanssa jostain samaa mieltä. 😁😁

    Äänestä

  • Anonyymi00044 kirjoitti:

    Jopa hesari onnesta soikeana Halla-ahon ollessa Marinin kanssa jostain samaa mieltä. 😁😁

    Marinin palvonta edelleen ihan käsittämättömällä tasolla. Huolimatta siitä, että kyseessä on yksi epäpätevimmistä poliitikoista mitä tämä maa on koskaan nähnyt. Tyhjän lasittuneen katseen paljastaessa kaiken oleellisen eli sen, ettei päässä liiku mitään.

    https://images.sanoma-sndp.fi/ed33a779052c4f513d7ddc7338ec6bde/normal/978.avif

    Äänestä

Vihervasemmisto ihannoi Marinia, joka uhoaa Trumpin aseilla.

Äänestä
  • Mitä sinä ap olet taas vetänyt kun olet jopa normaalia enemmän sekaisin kuin seinäkello harhoinesi??

    Äänestä

  • Sehän noissa vassareissa on mm. niin huvittavaa että esim. Marin on fanituksen kohteena joka kiittelee itseään mm. Suomen liittämistä Natoon ydinase pelotteineen. Joita nämä samat aivokuolleet vassarit tietenkin vastustaa henkeen ja vereen. 🙄

    Äänestä

  • Anonyymi00044 kirjoitti:

    Mitä sinä ap olet taas vetänyt kun olet jopa normaalia enemmän sekaisin kuin seinäkello harhoinesi??

    Luin väärin kuinka Marin olisi uhannut Trumpia aseilla.

    Äänestä

Jussi Halla-aho ja Riikka Purra eivät ole ilmoittaneet "ihannoivansa" Donald Trumpia, eikä kumpikaan ole kuvaillut suhdettaan häneen varauksettomalla ihailulla. Heidän julkiset lausuntonsa ja perussuomalaisten linjaukset Trumpia kohtaan ovat olleet analyyttisia, moninaisia ja ajassa muuttuvia, ja puolueen virallinen linja suhtautuu erittäin kriittisesti Trumpin Venäjä-kytköksiin.

Halla-ahon ja Purran julkiset lausunnot Trumpista

• Jussi Halla-aho: Vuonna 2019 Halla-aho totesi tunnetussa lausunnossaan Trumpin olleen ”parasta, mitä Yhdysvalloille ja länsimaailmalle on pitkään aikaan tapahtunut”. Hän kuitenkin perääntyi tästä lausunnosta julkisesti tammikuussa 2021 Yhdysvaltain kongressitalon valtauksen jälkeen todeten, ettei hänellä ole kristallipalloa nähdä tulevaisuuteen, ja kuvaili tapahtumia valitettaviksi ja tuomittaviksi. Myöhemmin hän on analysoinut Trumpin suosiota poliittisena ilmiönä – kuten työväenluokan protestina valtaeliittiä, identiteettipolitiikkaa ja ilmastopolitiikkaa vastaan – olematta itse sen julkinen ihailija.
• Riikka Purra: Purra ei ole ilmaissut ihailua Trumpia kohtaan. Hän on korostanut Suomen virallista, pragmaattista linjaa eli hyvien kahdenvälisten suhteiden ylläpitämistä Yhdysvaltoihin riippumatta siitä, kuka maata johtaa. Purra on useissa yhteyksissä arvostellut suoraan Trumpin toimintaa. Hän on kutsunut Trumpin tapaa flirttailla ja nuoleskella Venäjän presidentti Vladimir Putinia ”erittäin huolestuttavaksi” ja kuvaillut Trumpin lausuntoja Ukrainasta sekä tämän tulliuhkauksia huolestuttaviksi.

Miten perussuomalaiset perustelevat suhdettaan Trumpiin?

Perussuomalaisessa liikkeessä suhtautuminen Trumpin politiikkaan jakautuu kahteen tasoon: pragmaattiseen tukeen tietyille teemoille ja jyrkkään turvallisuuspoliittiseen kritiikkiin. Puolueen edustajat ja kannattajat perustelevat Trumpin ilmiötä seuraavasti:
1. Talous-, maahanmuutto- ja eliittikritiikki: Puolueessa ymmärretään ja osin jaetaan Trumpin esiin nostamia teemoja, kuten tiukkaa maahanmuuttopolitikkaa, kansallisen edun ensisijaisuutta (patriotismia) ja globalisaation sekä perinteisen valtamediaan kohdistuvaa kritiikkiä.
2. Puolustusmenot ja Nato: Perussuomalaiset ovat korostaneet, että Trump on ollut oikeassa vaatiessaan Euroopan maita kantamaan suurempaa vastuuta omasta puolustuksestaan ja täyttämään Naton puolustusmenovelvoitteet. Suomen vahva oma puolustus nähdään tekijänä, jota myös Trumpin hallinto arvostaa.
3. Kriittisyys Venäjä-puheita kohtaan: Perussuomalaiset puolueena ja sen johto ovat tiukan linjan Venäjä-kriittisiä ja Ukrainan vahvoja tukijoita. Puolueessa ei puolustella tai perustella Trumpin Venäjä-myönteisiä tai Ukrainan tuen lopettamisella spekuloivia lausuntoja, vaan ne on tuomittu Suomen ja Euroopan turvallisuusintressien vastaisina.
Helsingin Sanomien teettämän tutkimuksen mukaan ”trumpismi” ei ole valtavirtaa edes perussuomalaisten kannattajien keskuudessa, vaikka he suhtautuvatkin Trumpin Eurooppa-politiikkaan myönteisemmin kuin muiden puolueiden äänestäjät. Suurin osa puolueen kannattajista ei jaa Trumpin arvoja tai toimintatapoja varauksettomasti.

Äänestä
  • Ei suomi24 palstoilla saa puhua asiaa mikä on kaiken hyvän lisäksi aivan turhaa. Ap:n jonka mielivallan alaisuudessa kaikki S24 palstat ovat 24/7-365 vrko vuodessa vaikka jokaisesta sedän avauksesta yksinpuheluineen niiden viestiketjuissa paistaa läpi ja kauas, että hänen tulisi olla Niuvanniemellä tms. hoidossa sen sijaan että toimii moderaattorina S24 palstoilla. Joita terrorisoi trollaamisellaan ylläpidon suojeluksessa huolimatta hyvin lukuisista ilmoituksista ylläpidolle kuinka ao. ap rikkoo päivittäin S24 palstojen sääntöjä.

    Äänestä

Persut ihannoi vaikka ketä jos vain on diktaattori,uskaltaa potkia jotain ryhmää, vihaa demokratiaa sekä uskaltaa huijata.
Persu haluaa vahvan huijarin päämiehekseen.

Äänestä
  • Milloin sinä persuista pihalle potkittuja rotuopin julistajia ja Soinia fanittava antipersu hakeudut hoitoon tuon sinun elämääsi hallitsevan persupakkomielteen kanssa? Yhtä ja samaa persujen perään itkemistä 18-22h/365vrk vuodessa oli arki tai pyhä, joulu tai juhannus.

    Äänestä

  • Anonyymi00044 kirjoitti:

    Milloin sinä persuista pihalle potkittuja rotuopin julistajia ja Soinia fanittava antipersu hakeudut hoitoon tuon sinun elämääsi hallitsevan persupakkomielteen kanssa? Yhtä ja samaa persujen perään itkemistä 18-22h/365vrk vuodessa oli arki tai pyhä, joulu tai juhannus.

    Sinunko kanssa hoitoon,möly? Sinähän olet "hoidossa" aina parin viikon jälkeen?
    Tuntuu tosin hoitovaste olemattomalta.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Halla-aho ja Purra molemmat ilmoittaneet ihannoivansa Trumpia. Miten persut perustelevat Venäjää tukevan rappiopresidentin kannatuksen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu