IS. KIRJOITTI:
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/3914a70b-c3b4-4074-acb1-f4cdbba32efb
Hätkähdyttävät 41 miljardia – Sanna Marinin hallituksen rahankäytöstä nyt raportti julki..
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/3914a70b-c3b4-4074-acb1-f4cdbba32efb
Hätkähdyttävät 41 miljardia – Sanna Marinin hallituksen rahankäytöstä nyt raportti julki..
Vastaukset 22
Vanhimmat
IL tietty rakastaa miljardöörejä ja kääntää kaikki kannot heidän puolustamiseksi.
Tosiasia on että nykyhallitus ottaa paljon enemmän velkaa kuin edellinen, koronasta huolimatta. Marinin hallituksen aikana yhtenä vuotena velkasuhde jopa laski BKT:hen nähden
"Tosiasia on että nykyhallitus ottaa paljon enemmän velkaa kuin edellinen"
Sinulleko ei ole VIELÄKÄÄN käynyt selväksi MIKSI EHKÄ JOUTUU OTTAMAAN enemmän, siis ehkä!?
Marinin hallituksen aikana velkasuhde loikkasi 15mrd kerralla ylös kun ARA-asuntoyhtiöiden tukeminen siirrettiin yksityiseltä sektorilta julkiselle sektorille, uutta velkaa ei otettu tuota 15mrd euroa, eli kyseessä on vain tilastointitavan muutos.
Miksi jauhat tuota puppua.... minä vuonna tuo 15Miljardia muka lisättiin velkaan?
Si (entinen Ai) kertoo kun kysyt.
"Tilastokeskus julkisti menetelmämuutoksen 28. kesäkuuta 2022 kansantalouden ja rahoitustilinpidon tilastoissa. Muutoksen myötä ARA-korkotukilainat alettiin kirjata osaksi julkisyhteisöjen sulautettua bruttovelkaa (ns. EDP-velkaa), mikä kasvatti Suomen tilastollista julkista velkaa kertaheitolla noin 15 miljardilla eurolla eli lähes 6 prosenttiyksiköllä suhteessa bruttokansantuotteeseen."
JOS ja kun kirjoitat EPD velasta, on Suomi velkaantunut HURJASTI ENEMMÄN, kuin VAIN 50Mljardia, mistä tässä ollaan keskusteltu!!
2019, kun SSDP kauhukapinetti aloitti oli EPD velka 138,4Miljardia
2023, kun SSDP kauhukapinetti lopetti oli EPD velka 210,5Miljardia
eli 50Miljardin sijaan 72,1Miljardia!!!!
2025, EPD velka on 210,5Miljardia 248Miljardia, eli kasvanut VAIN 37,5Miljardia
Sitä suuremmalla syyllä yksityisten palveluiden rahoittaminen verovaroista tulee lopettaa.
OrpoPurran hätkähdyttävä hetki ??
50 miljardia katosi !!!! Ü???
En usko, että Purra fiksuna naisena hätkähti, että SSDP-johtoinen äärivihervasemmistolainen kauhukabinetti, tuon verran suomalaisten verovaroja jakoi muulle maailmalle!!!
Valtiontalouden tarkastusviraston raportin mukaan Sanna Marinin hallitus kasvatti valtion menoja vuosina 2020–2023 yhteensä noin 41 miljardilla eurolla yli alkuperäisten suunnitelmien. Raportin mukaan menoja kohdistettiin pysyvästi sinne sun tänne ja minne sattui menemään.
ja valtaosa menojen lisäyksistä EI OLLUT KERTALUONTEISIA, vaan jatkuvia!!!
Tämä tämä tämä. Jos tehdään 40 miljardilla pysyviä menoja velkarahalla niin seuraavankin hallituksen on otettava 40 miljardia velkaa jotta päästään edes nollatasolle ja siihen uudet menot vielä päälle.
Eikös se ollut 20 mrd? Tuntuu summat seilaavan taas miten sattuun.
Tuhlari Sanna pakeni maasta.
Antti.L ja Tuppurainen haluaa kiihkeästi tuhlata lisää.
Kyllähän siellä myös sisarpuolueiden, Hirveiden ja Äärivasemmistoliiton johtajilla kädet syyhyää, päästä jakamaan lisää lainarahaa kannattajilleen, niin nykyisille, kuin EU:n ulkopuolelta tuleville useille 100000!!!!
Persulla on jo paha syyhy, rahaa pitää saada näemmä 100000€.
Täsmennä hieman, miksi Perussuomalaisilla, koska maahanmuuttajien määrähän on ROMAHTANUT tällä hallituskaudella!!
Rahan takiahan persut ovat väkisin hallitukseen tunkemassa, ja nimenomaan itselleen ovat sitä haalimassa.
Käsittääkseni KAIKKI muutkin kansanedustajat ja ministerit on siellä eduskunnassa AIVAN SAMASTA SYYSTÄ!!!
Tuo on oikeiston harha ja miksi pelkäät vasureita, he kun pyrkivät siihen että köyhilläkin olisi edes vähän rahaa.
demari, rosvo jo syntyessään.
Ei silti onneksi ole syntynyt persuksi.