Kokoomuksella oli miljardin euron paikka osoittaa välittävänsä äänestäjistä ja saada aikaan jotain merkittävää hoitamalla polttoainekriisi rohkeasti ja rivakasti. Olisi pitänyt poistaa teennäinen jakeluvelvoite toistaiseksi, tai vaikka kokonaan, ja alentaa arvonlisäveroa Ruotsin malliin, laittaa valtionyhtiömonopoli Nesteen ryöstöt kuriin vaikka poikkeuslailla ja sillä tavalla. Hallituksella ja eduskunnan enemmistöllä ne kaikki olisivat onnistuneet.
Kun olisi pitänyt panna asiat halki, poikki ja pinoon kokoomus viivytteli, väisteli, vilpisteli, vitkutteli, selitteli ja teki surkean halvan kompromissin joka ei vakuuttanut ketään.
Oli mahdollisuus osoittaa välittävänsä äänestäjistä, mutta sen sijaan kokoomus osoitti että se ei välitä. Sääli!
Kun olisi pitänyt panna asiat halki, poikki ja pinoon kokoomus viivytteli, väisteli, vilpisteli, vitkutteli, selitteli ja teki surkean halvan kompromissin joka ei vakuuttanut ketään.
Oli mahdollisuus osoittaa välittävänsä äänestäjistä, mutta sen sijaan kokoomus osoitti että se ei välitä. Sääli!
Vastaukset 9
Vanhimmat
Enää ei ole mitään tehtävissä jotta kokoomus pesisi kasvonsa. Tuhot on tehty ja pienet korjausliikkeet ja lupaukset ei pelasta enää mitään
Totta joka sana.
Kokoomus on narsistinen puolue, joka nauttii kun köyhät kärsivät ja kuolevat
Orpo on jumala. Hallitusohjelmakin luettiin aikanaan jumalansanaksi.
Ja selitykset ja kaunistelut sen, kuin jatkuu. Aloittaja on aivan oikeassa. Olisi ollut todellakin "tuhannen taalan paikka".
Ja tämä tietysti kostautuu Suomen valtiolle, EU:n tukipakettien muodossa ja kokoomuslaiset taputtavat taas karvaisia käsiään. Jälleen kerran.
Samanlaisia ne on kaikki, oli puolueväri mikä tahansa.
Ei tarvitse olla idiootti ollakseen Suomen pääministeri tai jopa presidentti.
Kansahan ei halunnut laskennallisia tukipaketteja, vaan edullisempaa polttoainetta ostettaessa. Mutta eihän se jumalan päähän sovi.
Ja asiaa kaunistellaan, jopa uutisoinnissa "sopuna".
Onko siis sopu sovelias sana, kun kyseessä on sanelu?
Taidanpa käydä piirtämässä kirkkoveneenkuvan (pillunkuvan) äänestyslipukkeeseeni. Kysymys tietysti herää, miten siihen piirtäisi kaksi pillunkuvaa, eri lipukkeisiin, toki.
Se jätkä on täysi idiootti. Ja pääministerinä. Ja nyt tuli oikea sana sanotuksi.
Mitään muuta tie, kun syö ja paskantaa. Ja vielä heittää kansalaisten päälle paskansa. Tyhmä mies.
Kokoomuksen julma politiikka persujen kanssa on tehnyt
tehtävänsä. Suosio laskee laskemistaan. Mahtaa syödä
ylimielistä rahanahnetta Orpoa ?
Kokoomus sai mitä halusi EK:n ja Purran tuella.
Vaalivalheet on ihan eri asia.
Niillä oli vain tarkoitus päästä valtaan
toteuttamaan rikkaitten ja EK:n toivelistaa.
No koska ja milloin Kokoomus olisi ollut jotenkin positiivinen Suomelle? Ja tuskin sitä äänestävätkään.
"Oli mahdollisuus osoittaa välittävänsä äänestäjistä, mutta sen sijaan kokoomus osoitti että se ei välitä"
Pitää olla tunteita, etä voi osoittaa välittävänsä.
Rahanahneilla sosiopaateilla ei ole tunteita.