Suomalaiset eivät ole loppuun saakka ymmärtäneet, että Sipilä-Berner aikoivat kaapata ja yksityistää sodiaali- ja terveystoimen ohella Suomen liikenneverkon. Suunnitelmat vesivarojenkin privatisoinnista olivat ilmeiset.
Suomi oli lähellä kuoliniskua kepun päättömyyden, vastuuttomuuden ja maalaisahneuteen yhdistyvän tyhmyyden päästyä vallan kahvaan. Suomen pelasti perustuslaki, joka ei sallinut tätä ryöstöä.
Kuinka näillä näytöillä voi saada yli 10% kannatuksen?
Suomi oli lähellä kuoliniskua kepun päättömyyden, vastuuttomuuden ja maalaisahneuteen yhdistyvän tyhmyyden päästyä vallan kahvaan. Suomen pelasti perustuslaki, joka ei sallinut tätä ryöstöä.
Kuinka näillä näytöillä voi saada yli 10% kannatuksen?
Vastaukset 12
Vanhimmat
Dunja::
Siirtymällä oppositiioon neljäksi vuodeksi antaa syyn
epäillä vaikka mitä.
Vesivarat eivät kuuluneet millään tavalla, eivätkä kuulu edelleenkään, millään tavalla suunnitelmaan. Ovathan vesivarat olleet aina paikallisten yhtiöiden kautta vesiliittymän joko kautta yksityisiä tai kunnan kautta kunnallisia.
Ap on valehtelija. Perskokkareet on yksityistäneet terveydenhuollon, se on ollut kokoomuksen suunnitelma aina.
Eipä tätä hanketta vastustanut kukaan keskustan sisälläkään. Eikä ole keskusta sen jälkeenkään kritisoinut Sipilän-Bernerin toimia isänmaamme romuttamiseksi. Eikä osallistunut niiden tuhojen korjaamiseen mitenkään. Keskusta on Saarikon-Kaikkosen aikana keskittynyt ainostaan väistelemään vastuuta muiden vihervasemmistolaisten kanssa.
Sipilä-Berner-Orpon tavoite oli kaapata kansallisvarallisuus ja jakaa se keinottelijoille.
Kuinka kepu ilkeää jatkaa olemassaoloaan tämän jälkeen?
Eikö Uusitalon uusi itsenäisyyspäivä ja Ruokolan neuvostoelämöinti olisi jo riittänyt johtopäätöksiin.
Milloin kepu katuu ja pyytää anteeksi?
Trolliparka sekaisin. Kokoomuksen tavoite on aina ollut yksityistää terveydenhoito ja Orpo sanoi jo vaalikeskusteluissa että hänen tavoitteensa on yksityistää sote.
Sitä hän on tehnyt 3.5 vuotta nöyrän apupuoleensa, persujen avulla ja tuhotyöt jatkuvat.
Rydman (persu) on nostanut terveydenhoitomaksuja seuraavasti:
Petteri Orpon hallitus on nostanut julkisen terveydenhuollon ja perusterveydenhuollon asiakasmaksuja useaan otteeseen hallituskaudellaan. Terveyskeskuksen avohoidon lääkärikäyntien enimmäismaksu on noussut noin 20–74 prosenttia lähtötasosta riippuen, ja hallitus on esittänyt tai toteuttanut tuntuvia korotuksia myös erikoissairaanhoitoon, poliklinikkamaksuihin sekä uusia maksuja tutkimuksiin ja toimenpiteisiin.
Keskeiset maksunkorotukset ja muutokset
• Terveyskeskusmaksu: Terveyskeskuksen lääkärikäynnin enimmäismaksu on noussut hallituskauden aikana noin 20–74 % (aiemmasta noin 20,90–21 euron tasosta yli 36 euroon).
• Sairaalan poliklinikkamaksu: Poliklinikkamaksuja on korotettu useassa vaiheessa, ja niiden enimmäismäärä on noussut noin 70–87 % hallituskauden aikana (nousten yli 78 euroon).
• Päiväkirurgia ja toimenpiteet: Päiväkirurgian ja leikkaushoitojen maksuja on korotettu lähes 88 %:lla (ylittäen 250–257 euroa).
• Uudet erikoissairaanhoidon maksut: Hallitus on esittänyt uusia maksuja, kuten erityistutkimusmaksun (esim. magneetti- tai tietokonetutkimukset, enintään 60,30 €) sekä leikkaus- ja toimenpidemaksut (enintään 264,10 €), joiden on määrä astua voimaan vuonna 2027.
https://www.facebook.com/photo/?fbid=28518748791127694&set=a.162699460492673
A report from June 2016 claimed that a huge stockpile of weapons linked to Islamist extremists had been discovered near a mosque in Germany.
Just stop and think about that for a moment.
This was nearly 11 YEARS AGO.
It raises serious questions about security, intelligence, and the threat posed by violent extremism.
Jännä et vaikka saksasta paljastui vuonna 2016 moskeijoista läjäpäin tollasia massatuhoase kätköjä.. ja siitä huolimatta sipilä avas Suomen ovet noille terroristeille.Lässytti vielä majottavansa omaankotiinsa.
Tämän päivän ministerit/poliitikot eivät ole viisastuneet yhtään sipilän ajoista.
Kepu voisi kutsua Bernerin yksityistämään tukiaismaatalouden. Voitaisiin lopultakin saada valtiontalous tasapainoon ja tukiaisvuori purettua oikeaa työtä tekevien kansalaisten päältä.
Taksit onnistuivat kaappaamaan, osin myös rautatiet ja sitä laskua suomalaiset tulevat maksamaan pitkään.
Älä persutrolli unohda, että persut oli munana tappamassa syomalaisen taksin ja myös mukana terveydenhoidon yksigyistämisessä.
Saksi-purra hykertelee punkkulasin äärellä, että vituiks meni mutta, sduraava hallitud saa korjata virheet!
Aina roiskuu kun leikataan, meinaan veri.
Ei kun nyt olet erehtynyt, tämä on kepun palsta ei PS:n. Sinua tuntuu vaivaavan kova pakkomielle mitä tulee näihin ns. "persuihin". Mikä sen pakkomielteen on sinulle aiheuttanut kun näet näitä ns. "persuja" kepun palstalla?