Ainoa tapa saada tietää

Onko joku luottamuksen arvoinen on luottaa häneen.
16167
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Minä en luota kuin itseeni

Äänestä
  • Kyl se pitää lähteä enemmän siitä, että toinen teoillaan osoittaa olevansa luottamuksen arvoinen. Eikä niin, että luottaa väärään ihmiseen ja pettyy?

    Äänestä

Niin se varmastikin on.

Äänestä

Joku voi esittää luottamuksen arvoista siihen asti kunnes on menty naimisiin.

Äänestä

Niin, itse asiassa se on luottamuksellinen teko ja vain teot voivat vahvistaa luottamusta.

1Äänestä

Kiitti neuvosta.

Äänestä

No itsellä oli hengenlähtö hyvin lähellä, kun toimin kuten suosittelet. Ptsd jatkuvana päällä, se vie voimia.

Äänestä

Aha, ok.

Äänestä

Tämä on totta ja tämän havaitsin juuri ja hoksasin, että mies on oikea kusipää, enpä enää pidä minään.

1Äänestä
  • Mitä mitään ole nyt perut sanasi heti

    Äänestä

Kyllähän sitä ensin luottaa sillä tavalla perustasoisesti, kunne toisin todistetaan.

2Äänestä

Yritätkö sinä manipuloida jonkun luottamaan sinuun.

1Äänestä

Ei todellakaan kannata luottaa. Poikkeus ne harvinaiset ihmiset, joiden seurassa tietää ensimmäisen lauseen aikana, että tässä pidetään toistemme puolia vaikka mikä olisi.

Ensimmäinen riita on tärkeä indikaattori. Silloin selviää kuuleeko sun asioista koko naapurusto ja mikä värillä.

Äänestä
  • Asiaa sivuten; Mites ylös yritysmailmassa arvostaisitte entistä pomoanne, joka on juorunnu kaikki luottamukselliset asianne koko seutukunnalle pitäen niistä jopa istuntoja kultakassikerholleen? He he!

    1Äänestä

Mä enkä ennemminkin ajattelen ton niin, että annan toiselle mahdollisuuden olla luottamuksenarvoinen jos siis asian suhteen ei ole varmuutta. Perusluottamus oltava. Sitten jos sen luottamuksen tyrii niin katson mistä ominaisuudesta se tyriminen kumpuaa ja onko se sellainen spotti missä hän oikeasti kehittää itseään vai vain sanoo niin tai tuoko hän itse tyrimisensä esiin kun siitä mainitsee vai koittaako peitellä entistä enemmän, selitellä tai kieltää. Jos koittaa peitellä niin ei tule muuttumaan. Sillon se piirre/syy/tapa joka saa ihmisen toimimaan epärehellisesti myös säilyy. Sama toistuu siksi, että ihminen itsessään ei työstä syvimpiä ongelmiaan jotka aiheuttaa epäluotettavuutta. Luotettavuus on päätöksen lisäksi myös toimintaa joka kumpuaa useista eri ominaisuuksista jotka aktivoituvat erilailla eri tilanteissa.
S🛡️

Äänestä

Jos rikkoo luottamuksen, on se hänen häpeä

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Onko joku luottamuksen arvoinen on luottaa häneen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu