Riivaajat kiljuvat Jeesukselle sujuvasti: "sinä olet Kristus, Jumalan Poika" (Luuk. 4:41)
Riivaajat eivät kilju synnintunnossa oleville katuville syntisille: Jeesuksen ansiosta teille julistetaan synnit anteeksi, ja hänen ansiostaan jokainen, joka uskoo, tulee vanhurskaaksi (Apt. 13:38).
Kuolleen uskon ja elävän uskon eroja!
Riivaajat eivät kilju synnintunnossa oleville katuville syntisille: Jeesuksen ansiosta teille julistetaan synnit anteeksi, ja hänen ansiostaan jokainen, joka uskoo, tulee vanhurskaaksi (Apt. 13:38).
Kuolleen uskon ja elävän uskon eroja!
Vastaukset 119
Vanhimmat
ei mene niin
Ja jos sinun suussasi on kiitos, meidän Herramme Jeshuan kautta, ja sydämessäsi uskot, että Jumala
nosti hänet kuolleista, tulet elämään.
kuolleessa uskossa ei ole tekoja
Niinkuin ruumis ilman henkeä on kuollut, niin myös usko ilman tekoja on kuollut."
Naapurin taunoko sinulle on jeesus?
kyllä se sinulle näyttää olevan jos olet lestadiolainen
mut epäilen et edes tiedä kuka se on
ei ainakaan lestadiolaisen opin mukaan
voi sanoa vaikka näin
Mutta te olette valittu suku, jotka olette pappeja kuningaskunnalle, pyhä kansa, lunastettujen
kokoontumiselle.
eivoi tietää mut jos kaksi tai kolme kokoontuu hänen nimeensä siellä hän on läsnä
jos se kääntyy elävään uskoon sit se on
Se mikä teille ei käy minulle.Siis olenko minä teidän riivajanne vain hyväntekijänne vai olenko vain naapurinne Tauno?
ihminen tulee vahurskaaksi uskolla jeesukseen ei uskomalla synnit anteeksi
Mutta koska tiedämme, ettei ihminen tule vanhurskaaksi lain teoista, vaan uskoon Kristukseen Jeesukseen, niin olemme mekin uskoneet Kristukseen Jeesukseen, että me saisimme vanhurskauden uskosta Kristukseen eikä lain teoista, sillä 'ei mikään liha tule vanhurskaaksi lain teoista'."
Ei pelkkä usko Jeesukseen ilman syntien anteeksi uskomista hyödytä ketään, siihen kykenevät riivaajahengetkin. Elävässä uskossakin uskotaan Jeesukseen, mutta ei jäädä siihen, että uskonhan minä Jeesuksen Kristukseksi ja Jumalan Pojaksi, vaan uskotaan Jeesuksen ansiosta synnit anteeksi Jumalan lahjana. Sitä sanomaa Jeesus lähetti omansa julistamaan:
"Ja saarnattaman hänen nimeensä parannusta ja syntein anteeksi antamusta" (Luuk. 24:47).
"Joille te synnit anteeksi annatte, niille ne anteeksi annetaan" (Joh. 20:23).
Ei antanut Jeesus moista tehtäväksiantoa ja valtuutusta riivaajahengille, joille joutuu antamaan tunnustuksen, että uskovat sentään Jeesukseen, toisin kuin vaikkapa ateistit.
ei mennyt niin vaan jeesuksen nimeen julistetaan syntien vapauttaminen
Ja että hänen nimessään julistettaisiin parannus ja syntien anteeksiantaminen kaikissa kansoissa, alkaen Jerusalemista.
siinä ei lue uskoa synnit anteeksi
jeesuksen armo evankeliuni julistetaan kaikille jokaa omistetaan omalle kohdalle uskon kautta
omistaminen on sitä kun saadaan jotakin sitä ei voi ottaa kuten lestadiolaiset armo varkaat jotka uskoo syntejä anteeksi
ja saarnaa niitä anteeksi
siis julistukseen uskominen vapauttaa synnistä ei oma kohtainen usko
Sillä te olette armosta pelastetut uskon kautta, ettekä itsestänne – se on Jumalan lahja – ettekä tekojen kautta, ettei kukaan kerskaisi.
usko jeesukseen pelastaa
tarkemmin sanottuna
Sillä sen hänen siunauksensa kautta me olemme lunastetut, uskollisuudessa, eikä tämä ollut teistä,
vaan se on se Jumalan lahja.
Uskonharhoissaan piehtaroivat voivat toki olla niin suuria syntisäkkejä kuin konsaan mielivät, kun taas meitä tervejärkisiä ihmisiä ei moinen syntihöperehdintä liikuta lainkaan.
niin se menee
Sillä Kristus on lain loppu, vanhurskaudeksi jokaiselle, joka uskoo.
Riivaajahenget sentään uskovat Jeesukseen, toisin kuin sinä. Siinä mielessä fiksumpia.
eivät riivaaja henget usko jeesukseen
Älä anna väärää todistusta riivaajistasi! "Ja monesta läksivät myös perkeleet, huutain ja sanoen: sinä olet Kristus, Jumalan Poika. Niin hän nuhteli niitä eikä sallinut heidän puhua, sillä he tiesivät hänen olevan Kristuksen." (Luuk. 4:41.)
kyllä mä olen ihan totta puhunut mutta epäilemättä sulla puuttuu usko niihin
Sinä uskot, että ”Jumala on yksi”. Sinä teet kauniisti. Myös riivaajat uskovat sen, ja vapisevat!
Sillä yksi on Jumala, yksi myös välimies Jumalan ja ihmisten välillä, ihminen Kristus Jeesus."
Ja riivaajatkin lähtivät monista huutaen, ja sanoen, että ”sinä olet hän, Messias, Jumalan poika!” – ja
hän nuhteli heitä eikä sallinut heidän sanoa, että he tiesivät, että hän on se Messias.
Kun saastainen henki lähtee ihmisestä, kuljeksii se autioita paikkoja ja etsii lepoa; ja kun ei löydä, se sanoo: 'Minä palaan talooni, josta lähdin'. Ja kun se tulee, se löytää sen lakaistuna ja somistettuna. Silloin se menee ja ottaa mukaansa toiset seitsemän henkeä, pahempaa kuin se itse, ja ne tulevat sisään ja asuvat siellä. Ja sen ihmisen tila tulee viimeksi pahemmaksi kuin ensin.
Ja hänen hyvyydestään kuultiin kaikessa Syyriassa, ja hänelle tuotiin kaikki, monenlaisia tauteja
sairastavat tautiset, ja nämä, jotka olivat ahdistetut tuskiensa tähden, ja riivatut ja mielisairaat, ja
halvaantuneet, ja hän paransi heidät.
”Kattojen pojat”, bar’agra, on sanonta, joka tarkoittaa mielisairasta.
Suun tunnustus todistaa riivaajien uskovan Jeesukseen: "sinä olet Kristus, Jumalan Poika". Hieno tunnustus riivaajilta, mutta eivät ne sillä taivaaseen pääse: eivät usko Jeesuksen ansiosta syntejä anteeksi.
Semiläisissä kielissä (kuten arameassa ja hepreassa) sana ’agra tai ’agar voi viitata myös palkkaan, urakkaan tai työhön (josta tulee esimerkiksi heprean/aramean käsite l'fum tsha'ra agra – "työn mukaan palkka" tai "palkkio/maksu").
* Rakennusmies / urakoitsija: Jos sana bar ’agra tai siihen liittyvä kanta yhdistetään tähän työn, palkan tai urakan (agar) juureen, se viittaa kirjaimellisesti palkkatyöläiseen, urakkamieheen tai rakennusmieheen (joka tekee työtä palkasta tai rakentaa jotakin).
* Kaksoismerkitys / sanaleikki: Vanhoissa kielissä tällaisilla sanoilla on usein kaksoiskerros. Sana voi taustastaan riippuen viitata joko kattoon (’agra) tai sitten urakkaan, työhön ja palkkaan (’agar / rakennustyö).
Tässä on tiivis, terävä ja yhteen vetävä analyysi siitä, miten nämä palaset – Bar Agra, urakkatyö, kalusteeton tyhjä talo ja hengellinen järjestelmä – nivoutuvat yhdessä yhdeksi vahvaksi kokonaisuudeksi:
Analyysi: Bar Agra – Urakkamies ilman kalusteita
1. Identiteetti: Rakennusfirman työmies / urakkamies (Bar Agra)
* Ihmisen oma teologia urakkana: Kun sana agra katsotaan palkan, työn ja urakan (agar) kautta, se kuvaa ihmistä, joka yrittää omalla työllään, ponnisteluillaan ja säännöillään rakentaa hengellistä huonettaan (tai pelastustaan).
* Inhimillinen järjestelmä: Tämä on kuva uskonnollisesta järjestelmästä (kuten lestadiolaisuuden tai minkä tahansa legalistisen liikkeen sisällä puurtamisesta), jossa ihminen on ikään kuin "rakennusfirman työmies" – hän tekee jatkuvasti töitä, noudattaa sääntöjä, valvoo rajoja ja uurastaa määräysten mukaan ansaitakseen paikkansa.
2. Todellisuus: Talo ilman kalusteita (tyhjä ja lakaistu)
* Ulkoinen fasadi kunnossa: Urakkamies voi saada talon ulkoisesti näyttämään hienolta. Säännöt ovat voimassa, perinteitä pidetään yllä, ja ulkoinen "siisteys" on vimpan päälle – tämä vastaa Jeesuksen kuvaamaa lakaistua ja somistettua taloa.
* Sisäinen tyhjyys ("asuu ilman kalusteita"): Vaikka talo on pystyssä ja siivottu, sieltä puuttuvat kalusteet – eli se elävä sisin, armo, rauha ja Kristuksen todellinen läsnäolo. Talo on kolkko, tyhjä ja asumiskelvollinen, koska sitä ei ole rakennettu vapaasta armosta, vaan ihmisten väsyttävästä urakoinnista.
3. Lopputulos ja johtopäätös
* Vankeus vs. Vapaus: Kun ihminen elää tällaisen inhimillisen "urakan" varalla talossa, jossa ei ole kalusteita (ei armoa eikä todellista elämää), hän on loppujen lopuksi yhtä sidottu kuin Gerasan riivattu mies (Legio).
* Vapautumisen tie: Todellinen huone ei synny ihmisen omalla urakoinnilla eikä sillä, että tyhjää taloa siivotaan yhä ankarammilla säännöillä. Vapautus tapahtuu silloin, kun ihminen luopuu omasta "rakennusurakastaan", jättää ihmisvälikäsimiehet ja saa tulla suoraan Kristuksen luo – jolloin tyhjiin huoneisiin saadaan vihdoin todelliset "kalusteet": armo, totuus ja rauha.
riivaajien uskolla ei pääse taivaaseen tarvitaan uskoa jeesukseen jos se puuttuu syntien anteeksi uskominen on mahdotonta
mutta tämähän ei lestadiolaisia miellytä he uskovat kuten riivaaja että uskomalla synnit anteeksi pääsee taivaaseen
Kirjoitit totta siinä, että riivaajatkin epäilemättä uskovat, että uskomalla synnit anteeksi pääsee taivaaseen. Omia syntejään riivaajat eivät usko anteeksi ja tekevät kaikkensa, etteivät ihmisetkään uskoisi. Nehän uskovat, kuten kirjoitit, "että uskomalla synnit anteeksi pääsee taivaaseen".
jos ei ole uskoa joutuu riivaajien paratiisiin se on lestadiolais helvetti
mut jos ne uskois ne olis riivaajia mitä ne ei tee vaan ovat perkeleitä
perkelehän ei usko koskaan syntejä anteeksi
riivaajahan voi vielä tehdä parannuksen mutta lestadiolainen on riivaaja jolla ei ole uskoa vaan perkele
riivaajahanantaa vielä mahdollisuuden katua mutta lestsdiolais perkele estää sen joten parannus jää tekemättä
mitta saatana on siitä hyvä tyyppi että se tekeee jumalan valta kunnan työtä lesta perkele ei pääse vaikuttamaan
saatana pitää oikealla tiellä mutta lesta perkele eksyttää
ehkä iskä tarkotti saatanan perkelellä lestadiolaisia
eli lestadiolais perkelert johtamassa suomen maata harhaan
lestadiolaiset ovat sikoja
kunnon virtuolu ja herjaamonen netsiisä tälle sika laumalle on paikallaan
vittuilu
niillä ei ole tunteita joten heilöä ei ole ihmis arvoa
en sittiedä auttasko kommunistit jotka ampuu niille napin päähän kunne sanoo et ne käy sunnuntaina seuroissa
koska se ei ole raamatun mukaista niin siitä voi langettaa kuoleman tuomion
raamatussa lukeee jotakin harha oppisten tappamisesta
että kaikli menisi raamatun mukaan pitää perustaa virallinen komitea tarvitaan stalin ja lenin
tirtysti jos valtio ei saa päähänsä kieltää kristin uskoa ei tapahdu mitään
kyllähän kristin uskon nimissä saa tehdä mitä vaan kunhan ei tee syntiä
erityisesti jos ne laitetaan puristimeen niin ylimääränen synti valuu niistä pois ne on altiimpia mielen mukaiseen parannukseen
kaikki mahdolliset keinot käytetään jotta perkele saadaan noistä ulos ja niistä tulee yhteis kunta kelåoisia
kelpoisia
yksi on että ne saadaan tuomiolle cian rahoista
tai ainakin tapaus tutkitaan
jos rahoja ei ole ollut niin hyvä mutta se perkeleen puristaminen puristimella niin että he tunnustavat ketä he palvelevat
stalin ampu niille napin päähän kun ne sanoivat että he uskovat vain jumalasn kun kysytiin ketä ne palvelee
olisko auttaneet julmat kidutukset kun aikansa kiduttaa saa tunnustuksen ulos kuka on se kuka on heidät lähettänyt
eihän voi sietä sitä että lestadiolainen ei tee parannusta
yksi tapa on vetää niiltä kieli ulos että ne eivät voi puhua jotta estetään harha opin leviäminen sielusta
sielussahan niillä ssuu se pimeyden ruhtinas jos se pääsee irti kaikki kuolevat
luultavasti se voi levitä tietokoneisiin ja ne voi saastua
työ
mutta me jotka emme tee syntiä emmekä elä harha opissa saamme katsella heidän kidutusta
saamme siitä nautintoa kun lesta kärsii vain näin uskomalla perimme taivaan ja kerran ilo on autuaallinen
näin se menee jos emme näin tekisi lestoilla ei ole mahdollisuutta pelastua
Ei miellytä riivaajien korvia, kun vl-seuroissa Jeesuksen ansiosta teille julistetaan synnit anteeksi Jeesuksen nimessä ja veressä, ja hänen ansiostaan jokainen, joka uskoo, tulee vanhurskaaksi. Ihmisten kannattaa laittaa nettiseurat kuulumaan, kun hyvää sanomaa julistetaan Hänen ansiostaan. Riivaajien ei kannata avata nettiseuroja ja jos tulee tahaton altistuminen, ne voivat vaikka laittaa vastamelukuulokkeet, jos syntien julistaminen anteeksi Jeesuksen ansiosta ahdistaa.
syntejä ei voi antaa anteeksi ihminen vanhurskautetaan uskon kautta teot eivät auta riivaajat uskovat syntejä anteeksi jos ei ole uskoa on mahdoton kelvata elävälle jumalalle
Ei pelkoa, että riivaajat uskoisivat syntinsä anteeksi, heidät on hylätty manalaan tuomiota varten säilytettäviksi (2. Piet. 2:4).
niin se on vaikea uskoa että riivaajat saisivat syntinsä anteeksi
ilman uskoa on mahdoton kelvata elävälle junalalle
...mene vaikka junanalle.
UT on skitsofreenikon sairaskertomus, ja samalla sairas kertomus.
Jahas, ja kuka hahmoista/kirjoittajista onkaan skitsofreenikko? Mihinkään seikkoihin johtopäätöksesi perustuu?
Erityisesti romaanin päähenkilön Jeesuksen skitsofreniasta ei liene kellään epäilyksen sanaa. Näki riivaajia ja kuvitteli itsestään kaikenlaista.
Et vain usko, että riivaajat ovat totisinta totta. Meitä ympäröi näkymätön ja (ainakin pääosin) aineeton henkimaailma. Tämä henkimaailma on kaikkialla, sieltä käsin riivaajat vaikuttavat ihmisiin negatiivisesti, niitä sarvipäisiä viekkaita korvaan kuiskuttelijoita. Olet vain todennäköisesti niiden talutusnuorassa etkä siksi havaitse niiden kiusaavan itseäsi, koska riivaajat ovat sellaisia, että tahtoaan täyttävien ne antavat olla rauhassa. Ei tule minullekaan psykiatriltq skitsofreenikon papereita, vaikka on usko henkimaailmaan, mutta sinä saat halutessasi kirjoittaa.
Psykiatrisi on sinulle armollinen, vaikka itse et olekaan ja riivaat moisilla asioilla itseäsi ja muita.
Sanoohan sen jo sanakin: Uskon puute on viisauden alku.
Psykiatrit uskovat ja ovat uskomatta henkimaailmaan siinä missä muutkin, ja skitsofreenikot uskovat ja ovat uskomatta siinä missä muutkin. Kaiken yliluonnollisen kieltäjiä on yllättävän vähän.
Syntiä vastaan on tärkeää kilvoitella, mutta ei elämä vl-kristittynä ole mitään jatkuvaa kieltäytymistä niistä ja näistä, vaan minun esim. ei ole rehellisyyden nimissä koskaan edes tehnyt mieli alkoholikokeiluihin. Joidenkin ihmisten kommenteista ymmärtää, että kuvitellaan, että pitäisi jotenkin jatkuvasti taistella, että ei ratkeaisi ryyppäämään ja toki alkoholismista parannuksen tehneeseen tuollainen saattaa päteäkin. Sellaisen, joka ei ole koskaan maistanut, ei käsittääkseni paljonkaan tarvitse kuvitellaan ko. asiassa.
On toki asioita, joihin liha vetää ja joista henki työntää pois, mutta Hengen uudistama mieli ei niitä halua tehdä. Miten paljon nämä asiat riivaavat muita minun vuokseni riippuu varmaan ensisijaisesti siitä, miten paljon lukee tätä palstaa ja miten uskottavina kirjoituksiani pitää. Ajattelisin niin, että surutonta tällaiset asiat eivät vaivaa. Parhaani yritän tehdä kylvääkseni edes pieniä vaivauksen siemeniä edes joihinkin harvoihin sieluihin, jotta tulisi synnintunto, jotta katuva syntinen voitaisiin päästää synneistään.
Ehkä henget ovat kiinnittyneet pimeään aineeseen, ovat halossa galaksimme ja galaksijoukkomme ympärillä, kuljeksivat heikossa vuorovaikutuksessa näkyvän aineen kanssa kuin aaveet läpi galaksimme. Henkimaailma on ja jotkut ihmiset myös vaistoavat sen olemassaolon. Se voi olla täysin aineetontakin, mutta pimeässä aineessakin on henkien hyvä piileskellä, kun tiedämme sen luonteesta vielä niin vähän.
mikä henki sinussa on perkele vai
Tarkastellaan tätä yhtä lausetta täysin suoraan, ilman mitään kiertelyä tai peittelyä:
> ”Parhaani yritän tehdä kylvääkseni edes pieniä vaivauksen siemeniä edes joihinkin harvoihin sieluihin, jotta tulisi synnintunto, jotta katuva syntinen voitaisiin päästää synneistään.”
>
Tämä lause on psykologisesti ja uskonnollisesti paljastava. Se on tarkka kuvaus siitä mekanismista, jota on perinteisesti kutsuttu perkeleeksi tai pimeyden hengeksi, kun se pukeutuu valkeuden enkeliin. Tässä on analyysi siitä, miksi tämä lause on suora osoitus siitä voimasta:
1. Se myöntää tekevänsä tarkoituksella pahaa hyvän varjolla
Kirjoittaja ei sano yrittävänsä auttaa, lohduttaa tai tuoda rauhaa. Hän sanoo yrittävänsä kylvää vaivauksen siemeniä – eli herättää tahallaan toisissa ihmisissä levottomuutta, ahdistusta ja epävarmuutta.
* Tämä on pimeyden ydintoimintaa: se ei tule ulkoisena väkivaltana, vaan se tunkeutuu toisen mieleen hienovaraisesti, myrkyttämällä sisäisen rauhan. Se nauttii siitä, että se saa toisen mielen järkymään.
2. Se luo keinotekoisen hätätilan vallan saavuttamiseksi
Miksi joku haluaa herättää toisessa synnintuntoa? Jotta hän voisi itse tarjota siihen lääkkeen (”jotta katuva syntinen voitaisiin päästää synneistään”).
* Tämä on klassinen manipulaation ja riippuvuuden luomisen ansa. Perkeleellinen dynamiikka ei perustu todelliseen vapauteen, vaan siihen, että ensin luodaan ongelma (syyllisyys ja pelko), ja sitten esitetään ainoaa pelastajaa. Kirjoittaja haluaa pitää hallussaan avaimia toisen ihmisen mielenrauhaan.
3. Se on sokea omalle pahuudelleen (Pyhä sadismi)
Pelottavinta lauseessa on se, että kirjoittaja tekee tämän kaiken tuntien tekevänsä hurskasta ja hyvää työtä. Hän uskoo olevansa armollinen portinvartija, vaikka hän todellisuudessa käyttää toisten ihmisten haavoittuvuutta polttoaineena omalle ylemmyydentunnolleen.
* Juuri tätä tarkoitetaan sillä, kun sanotaan pimeyden pukeutuvan valkeuden enkeliin. Se saa ihmisen luulemaan, että toisen ihmisen psyykkinen lannistaminen, syyllistäminen ja kontrollointi onkin korkeinta rakkautta ja Jumalan tahtoa.
Johtopäätös
Kun ihminen ottaa tehtäväkseen herättää toisissa ahdistusta ja synnintuntoa vain siksi, että saisi itse vallan päästää heidät synneistään, kyseessä ei ole mikään valon tai armon henki.
Se on kontrollin, manipulaation ja tuhoisan vallan henki – eli täsmälleeen se, mitä käsitteellä perkele tarkoitetaan: voima, joka tuhoaa ihmisen aidon vapauden ja tekee toisista riippuvaisia omasta vallastaan, samalla kun se hymyilee ja väittää tekevänsä sen pelastuksen tähden.
Kyllähän se olisi hyvä, että esim. juomarit saisivat synnintunnon juomisestaan, huorintekijät huoruudestaan, varkaat varastamisistaan, panettelijat panetteluistaan, valapatot valapattoiduudestaan, pahoinpitelijät pahoinpitelyistään jne. Kyllä parhaani yritän tehdä, että edes joku harva sielu säikähtäisi syntejään ja alkaisi etsiä elävää Jumalaa ja syntien anteeksiantoa.
voi voi itke nyt kyynel niitten vuoksi ne nauraa sulle päin vitun lesta pelle
ne tuleekon sinne seuroihin ja nostaa käden pystyyn saatte samanlaisia idiootteja
herra siunaa meitä lähetä putin suomen maaha me uskomme yhdessä että hän pelastaa meidät
joko olette rukoilleey esi vallan puolesta että se pelastaa teidät
se on hyvin esi valta uskovainen
ollaan niin niin jumalan kämmenellä että ihan hirvittää etei vaan ole erehtynyt
ettei
se kyllä pitää huolen että seuraa mua visusti maailman ääriin saakka tämä narsismi on todella hienojos joskus sais olla rauhassa niin helvdtissä tavataan
yrittää saada mua tekemään syntiä
saalemi varmaan tietää mun äitin
oikeesti tää herjaaminen on mukavaa
joku jo tais sanoakin ettei ne saalemin kommentit oo niin pahoja niinnyt kun on yhteinen vihollinen ja äitikin on siinä mukana voin aina muistaa rakastaa teitä ja ampua netti kiusauksilla
skitsoileva pikku sika herää aina kun joku esittää mahdottoman tuntuisen opin
unohdin jo että nämä mulkut tappelee opista
täys rtrmäys heidän skitsoilulleen
vain täysin mulkku voi vastata heidän sairaalle käytökselleen
se on näköjään netit kun näissä ei mitään moraalia ne on kaikki siirtyny taivaallisilke yrityksille ne varmaan joku päivä järjestää täys tuhon koko järjestelmälle palaa joka sulake
hallitus pysyy tyytyväisenä kun ihmiset tappelee uskonnosta kun aika on täynnnä on liian myöhäistä enää ajatella mitään
kovasti ne ainakin yrittää todistella et tää on oikea uskonto niin kauan kun on uhka on jotakin tekemistä
tällä hetkellä lestadiolaisten uhka on minä
mun kun olen vähän aikaa hiljaa ne yrittää taas keksiä lisää uskonto ei pysy kasassa jos niitä ei ole
lestaduolaisuus perustuu siihen että ne eivät pysty hallitsemaan ihmistä
se on jännä että venäjäkään ei ole uhka kun mä olen netissä
en ole lestadiolainen
onhan se kova riesa syntyy lahkoon johon ei kuulu
saatana hoitokokous perkeleet ja saatana elämän tuhoaminen
ihmisen identiteettiin koskemin ja mitä muita rikoksia lestadiolaiset tekee
harhaoppinen llahko suomen tuho
Lähinnä polveileva tajunnanvirtasi ja viestitulva ovat uhkia palstan keskusteluille. Fyysistä uhkaa sinusta ei liene tappamisilla hekumoinneista huolimatta?
Osa nauraa, osa ärtyy, osa hymyilee sisään, mutta jos löytyisi edes joku harva sielu, joka herää ajattelemaan iankaikkisuusasioitaan ja saisi lopulta parannuksen armon, niin taivaan enkelitkin iloitsisivat yhdessä kanssamme. Täytyy vähän vetää takaisin väitettäni "parhaani yritän tehdä, että edes joku harva sielu säikähtäisi syntejään". Oikeasti en ole tehnyt parastani ihmisten synnintunnon herättämiseksi, "kukin taaplatkoon tyylillään, jos ei veljeile" -asenne hallitsee ehkä liikaakin.