annan suuren merkityksen sille, miten ihminen oikeassa elämässä käytännössä kohtelee minua ja muita ihmisiä. Vaikka olisi kuinka rakastunut, niin siitä ei pitäisi joustaa yhtään.
Aina on syitä miksi hyväkin ihminen voi kohdella huonosti ja niitä haluan kohtuullisesti ymmärtää, mahdollisuuksien mukaan auttaakin, mutta silloin kun kohtelu selvästi vaikuttaa negatiivisesti muihin ihmisiin, niin sille ei pitäisi olla mitään tekosyitä. Tein itsekin tässä selvän virheen, koska annoin asioiden mennä läpi liian pitkään ilman rajoja tai asian selvittämistä hänen puoleltaan.
Aina on syitä miksi hyväkin ihminen voi kohdella huonosti ja niitä haluan kohtuullisesti ymmärtää, mahdollisuuksien mukaan auttaakin, mutta silloin kun kohtelu selvästi vaikuttaa negatiivisesti muihin ihmisiin, niin sille ei pitäisi olla mitään tekosyitä. Tein itsekin tässä selvän virheen, koska annoin asioiden mennä läpi liian pitkään ilman rajoja tai asian selvittämistä hänen puoleltaan.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Puhuisin peruskohteliaisuudesta.
Tapasin kesällä mahtavan ihmisen maasta, joka on tunnettu erityisen kohteliaasta tapakulttuurista. Kuinka kohtelias on riippuu tietenkin eniten yksilöstä, mutta hän oli minulle koko ajan ylikohtelias, joka sai minut ensimmäistä kertaa elämässäni heräämään kunnolla siihen, kuinka hyväksyn huonoakin kohtelua muilta, vaikka itse olen ainakin nykyään melkein aina kannustava muita kohtaan. Saimme molemmat toisemme henkisesti liekkeihin ja melkein kaikesta mahdollisesta aisti, että rakastuimme toisiimme molemminpuolisesti. Jos päädyn ottamaan häneen yhteyttä ja siitä kehittyisi jotain, niin se on oikeasti tälle palstalle kirjoittelun ja lukemisenkin loppu osaltani.
Kirjotat niin kauniisti.
Voisin sanoa samat sanat miehelle
Aloitus ei ollut minulta
Minä olen kyllä tavannut hyvätapaisia tai pinnallisesti hyvin käyttäytyviä ihmisiä ja miehiä, jotka ovat siis pinnalta hyvin käyttäytyviä, mutta sisäisesti ikäänkuin hymyileviä tappajia. Heiltä saattaa puuttua täysin oikeudenmukaisuuden taju ja ei osaa erottaa välttämättä oikeaa ja väärää. Lisäksi jos on vielä epärehellinen ja pitää sitä vielä hyveenä, kyseessä on tosiaan hymyilevä ”tappaja”.
Olen myös tavannut. Jälkikäteen jää mielikuva psykopaatista.
On oikeus edellyttää toiselta hyvää kohtelua itseään kohtaan. Jos jo alkuvaiheessa kohtelee huonosti, niin ei siihen suhteeseen kannata jäädä vaikka kipeää tekeekin lähteä. Itse en osannut varmaankaan joskus asettaa niitä terveitä rajoja. Nyt en katselisi yhtään, kun tiedän että hyviäkin tyyppejä on olemassa. Ja siis mielummin olen ihan yksin, kuin jonkin mulkeron kanssa.
Mitä täällä taas nillitetään. Selvä pläkkihän se on, jos huonoa kohtelua mitä se sitten onkaan kenellekin, mutta jotkut kuvittelee asiat myös miten tahtoi ja mustamaalaa täällä. Ei näitä niikseen kannata uskoa