Mökki, omavaraisuus ja vaihtotalous

Siinä ainoa keino elää tulevaisuudessa. Kyllä se sosiaalinen pisteytys on jo käynyt toteen tiettyjen ihmisten kohdalla.
763
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Nekin verotetaan ulos. Hullu yhteiskunta kun ahkeria rangaistaan ja vätykset saa vain etuja.

Äänestä
  • Puulämmitteinen, ei sähköstä riippuvainen. Oma kaivo. Omaa tonttia ja puita paljon. Ei taajama-alueella. Oma tie. Menee siihen vielä pitkä aika, ennen kuin voi "verottaa ulos". Ja vaihdantataloudessa ja omavaraisuudessa raha ei liikkuisi lainkaan. Puuhastelu sen kaiken eteen olisi elämä itsessään. Ei tarvitsisi osallistua oravanpyörään.

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Puulämmitteinen, ei sähköstä riippuvainen. Oma kaivo. Omaa tonttia ja puita paljon. Ei taajama-alueella. Oma tie. Menee siihen vielä pitkä aika, ennen kuin voi "verottaa ulos". Ja vaihdantataloudessa ja omavaraisuudessa raha ei liikkuisi lainkaan. Puuhastelu sen kaiken eteen olisi elämä itsessään. Ei tarvitsisi osallistua oravanpyörään.

    Ja vaikka ei liittyisi sähköverkkoon, olisi aurinkopaneeleita ja aggregaattikin varalle.

    Äänestä

Aamen. Mitä muuta tähän voi enää sanoa?

Äänestä
  • Voit keskustella lisää, kuinka hyvää elämä voisi olla kun palaisi siihen luonnollisempaa systeemiin. Saatko kaupungissa samanlaista mielenrauhaa, mitä maalla? Päivät täyttyisivät pikku puuhastelulla eläinten, talon ja kasvimaan kanssa. Kukaan ei pakota sinua nousemaan tiettyyn kellonlyömään ja kiirehtimään paikkaan a, b, tai c. Nouset samassa rytmissä luonnon kanssa ja joka päivälle on omat rutiinit, mistä pidät kiinni. Onhan siinäkin omat haasteensa ja yllätyksensäkin varmasti. Mutta taatusti vapaampaa elämää saisi viettää. Aamuteen voisi juoda omalla pihalla, samalla katsoen luonnon omaa "televisiota". Betoniboksi vaan on kaukana luonnonmukaisuudesta. Täyttä orjuuttamista ja pakottamista.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Voit keskustella lisää, kuinka hyvää elämä voisi olla kun palaisi siihen luonnollisempaa systeemiin. Saatko kaupungissa samanlaista mielenrauhaa, mitä maalla? Päivät täyttyisivät pikku puuhastelulla eläinten, talon ja kasvimaan kanssa. Kukaan ei pakota sinua nousemaan tiettyyn kellonlyömään ja kiirehtimään paikkaan a, b, tai c. Nouset samassa rytmissä luonnon kanssa ja joka päivälle on omat rutiinit, mistä pidät kiinni. Onhan siinäkin omat haasteensa ja yllätyksensäkin varmasti. Mutta taatusti vapaampaa elämää saisi viettää. Aamuteen voisi juoda omalla pihalla, samalla katsoen luonnon omaa "televisiota". Betoniboksi vaan on kaukana luonnonmukaisuudesta. Täyttä orjuuttamista ja pakottamista.

    Vai ei eläimet pakota? Mikähän pöljä vassu taas sekoilee bambi tarinoitaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00001 kirjoitti:

    Vai ei eläimet pakota? Mikähän pöljä vassu taas sekoilee bambi tarinoitaan.

    Koen sen "pakottamisen" mielekkäämpänä. Eikä mitään suurtilaa ole mielessä. Puoluepolitiikka ei kuulu elämänfilosofiaani lainkaan. Eli et voi ymmärtääkään, "pöljä".

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Siinä ainoa keino elää tulevaisuudessa. Kyllä se sosiaalinen pisteytys on jo käynyt toteen tiettyjen ihmisten kohdalla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu