Mut se ei tarkoita , etteikö voisi rakastaa❤️
Oon vaan tämmöinen autisti, joka ei välttämättä ymmärrä mitä ihmissuhteissa kannattaa milloinkin sanoa. Eli olen suora ja rehellinen, en osaa suodattaa tai ma nipu luoida muita. Se voi olla toisesta loukkaavaa, mut se ei tarkoita, ettenkö välitä toisesta tai toisen tunteista. En vaan ymmärrä sosiaalisia sääntöjä kunnolla. En ole kuitenkaan epävakaa tai na r sisti tai manipu loiva kiusaaja, niin kuin minusta väitetään. Pääasia, että tietää sen itse! Mokailen siis ja olen siitä pahoillani, anteeksi❤️
Oon vaan tämmöinen autisti, joka ei välttämättä ymmärrä mitä ihmissuhteissa kannattaa milloinkin sanoa. Eli olen suora ja rehellinen, en osaa suodattaa tai ma nipu luoida muita. Se voi olla toisesta loukkaavaa, mut se ei tarkoita, ettenkö välitä toisesta tai toisen tunteista. En vaan ymmärrä sosiaalisia sääntöjä kunnolla. En ole kuitenkaan epävakaa tai na r sisti tai manipu loiva kiusaaja, niin kuin minusta väitetään. Pääasia, että tietää sen itse! Mokailen siis ja olen siitä pahoillani, anteeksi❤️
Vastaukset 45
Vanhimmat
En osaa siis lukea rivien välistä sosiaalisia vihjeitä ja toisten tunteita, vaan kaikki se on mun arvailujen ja loogisen päättelyn varassa, ja koko ajan pohdin niitä ihmisten kanssa. Ja jos en ymmärrä rivien välistä lukua, en silloin osaa sitä myös itsekään käyttää vuorovaikutuksesta ja sen takia olen suora ja rehellinen. En osaa suodattaa sitä mitä kannattaa milloinkin toiselle sanoa. Toiset pitää hyvänä piirteenä sitä ja toiset ei ollenkaan. Tämä ei ole mulle kuitenkaan tahallista toimintaa, vaan yleensä huomaan vasta toimineena väärin, kun tulee palautetta tai vihaa niskoilleni. Sit tulee multa empatia pahoittelut ja anteeksipyynnöt, että näin
Jotkut sanoo minua totuudentorveksi. Ne jotaka pitää siitä piirteestä, ajattelen heidän olevan psyykkisesti tasapainoisempia, kuin ne minun kiusaajat ja vihaajat
Siis mitä? Mä olen täällä sanonut itseäni totuudentorveksi ja olen autisti.
Onko tää taas näitä maalituksia. En edes tee aloituksia.
0003 on ap. Vaihtu tuo anonymiteetinumeto
Autisti voi olla totuuden torvi, mut se on heillä yksilöllistä. Luulen sen johtuvan kognitiivisesta kapasiteetista, mikä kaikilla on yksilöllinen. Kognitiivisesti jollain tavalla taitava voi siiis olla sosiaalisessa kömpelyydessään totuudentorvi
Kyllä adhd:takin sanotaan totuuden torveksi. Heillä on tapana täräyttää suoraan, mitä ihailen ystävissäni.
No ei tee moni muukaan aloituksia.
Oletko nyt sitten mokannut jotenkin?
Ainahan minä
Paljonko maksoit sosialistipedakogilles tekastuista diagnooseista?
En mitään, muut on tekaisdut mulle paljon pskaa elämääni diagnoimalla minut tahallisesti väärin, ainakin siltä minusta tuntuu, että tahallista toimintaa
Aitismidiagnoosia ri saa helposti. Siinä on pitkät tutkimukset. Omat tutkimukset kesti yli vuoden eli tuollaiset väitteet ketään autistia kohtaan kertovat enemmän sinun tietämättömyydestä.
Kiusaaja oot noitten kommenttien kans..sun pitää hakee diagnoosi, mut diagnoosin voi antaa vain lääkäri, siis virallisen. Mut kyllä normijärkinen ihminen itseensä tuntee ja saa itsensä diagnosoida , sitä oikeutta toiselta ei voi viedä pois. Tietos asioista on yllin kyllin saatavilla ja tarkempi diagnoosi voi tulla ihmiseltä itseltään kuin lääkäriltä, sen olen huomannut ainakin itseni kohdalla
Oon siis ap. Mulla vaihtu toi anonyyminumeto
Oon ihmetellyt sitä et jos ihminen diagnosoi itsensä n a r si tiksi tai psykoosisairaaksi, se on hyväksyttävää muiden mielestä. Mut sit jos ihminen diagnosoi itsensä nepsyksi alkaa sota muiden kanssa, että et sä itteäs voi diagnosoida, diagnoosin voi antaa vain lääkäri. Mikä ihme tässä on, kun ihmiset toimii näin?
T . Ap
Vastaa nyt tähän kiusaaja!!! Sähän se ammattilainen olet, tiedät syyn miksi toimit näin
Luulen että yksi syy toimintaasi on jatkaa minun kiusaamista ja itse arvotat sairaudet parempiin ja huonompiin. Ja kun ole kiusaajani tavoitteesi on diagnoida minut pahimmalla mahdollisella tavalla. Eli psykoosi ja narsku, jos ne sanon ääneen, se on sulle kiusaaja juhlaa. Vaikka nar susta mulla diagnoosia ei olekaan
-Ikäväpalsta ei ole paikka missä kertoa totuuksia muista.
-Tämä ei sinulle sopiva paikka jos et ymmärrä sosiaallisia sääntöjä.
-Muut eivät tunne sinua eivätkä tiedä diagnoosiasi et voi odottaa heiltä ymmärrystä käytöksellesi.
Sana on vapaa täällä. Mut jos joku on loukkaantunut hänen täytyy viimesijassa mennä tekemään minusta ri kosilmoitus kunnianloukkauksesta, jos loukkaus on ollut niin paha, ettei hän asian kanssa pysty elämään. Mut kunnianloukkauksesta ei voi syyttää ihan noin vaan, pitää tuntea henkilö ja osata ilmoittaa se poliisille ja lisäksi minun olis pitänyt levittää tietoa laajemmalle alueelle ihan oikeassa elämässä
Kaikkien oikeus on siis käydä täällä sivuilla, ylläpito ei ainakaan minua ole estänyt. Ja ei ne kirjoitukset niin törkyä ole ollut kun niitä ei ole poistettu.
Ja ihan itsensä normaaliksi tituleeraavat ihmiset kiusa täällä, sekö on hyväksyttävää. Niiltä se törky tullee. Mm. Nais v iha
Ap
Niin tuossa näkyy ettet ymmärrä toisen tunteita. Ei anteeksi pyyntö auta jos olet jo satuttanut sanoilla toista. Eikä ihmiset vähästä kummasta tee rikosimoituksia. Ei ole jaksamista tai resusseja. Ihminen jole lauot totuuksia voi masentunut tai muuten uuupunut se ole mikään keino hoitaa erimielisyyksiä. Rakastuneet ihmiset on herkillä. Jos sinulle mittari on se että käytöksesi on niin kauan ok kunnes sinusta tehdään rikosilmoitus olet todella väärässä.Toki täällä saa käydä kaikki mutta turha silloin mennä diagnoosin taakse jos ei pärjää.
Tässä puhutaan nyt sinun käytöksestä. Ei muiden. Sinun täytyy kestää suora palaute itsestäsi myös jos muiltakin sitä vaadit.
Kestän suoran palautteen itsestäni, mutta hyväksyn vain totuudenmukaista palautetta. Pystyn tulkitsee itseäni kyllä ja huomaamaan että toisen antama palaute oli ihan ok ja minä toimin todella niin. Jos anteeksipyyntöni ei auta tai riitä, sillon asialle en voi enää mitään. Tapahtunut on silloin tapahtunut ja jos joku tosielämässä on niin loukkaantunut, hänen ei tarvi kanssani olla tekemisissä. Ihmisen on oikeus päättää kenen kanssa ystävystyy. Monethan ei siedä esim työkavereitaan, mutta lähtökohtaisesti kaikkien kanssa pitää pyrkiä tulemaan toimeen edes jollain tasolla, varsinkin töissä, että asiat siellä sujuu.
Puhut irl asioista anonyyminä ei ole mahdollista sitä tehdä et haluaako olla kanssasi tekemisissä. Voit solvata tai mielestäsi kertoa totuuksia täällä ihmisistä. Jotka eivät halua olla tekemisissä tai niitä sinulta kuulla. Siksipä jokainen vastuussa täälläkin käytöksestään. Mut koen vähän turhana edes keskustella tästä kanssasi. Oletko saanut mitään käyyösterapiaa tai opetellut vaikkapa maskaamista niistä voisi olla hyötyä. Muttei anonyymi ympäristö jossa lähes kaikella on piilomerkityksiä ole sinulle mielestäni sopiva. Hyvää päivänjatkoa.
Aika erikoinen käsitys sosiaalisista säännöistä, jos niiden perusteella voidaan määritellä, kenellä on oikeus osallistua keskusteluun ja kuka ansaitsee ymmärrystä. Ei toisen diagnoosia tarvitse tietää voidakseen kohdella häntä asiallisesti. Toisten yksityisyyttä pitää tietenkin kunnioittaa, mutta niin pitää myös ihmisten erilaisuutta.
Kuinka niin. Tämähän toimii molemmin päin. Aloittajan on myös kyettävä kunnioittamaan muita. Eikä vedota siihen että käytös on ok niin kauan kun joku tekee rikosilmoituksen. En minä ainakaa anna ymmärrystä ihmiselle joka loukkaa minua täällä. En häntä tunne enkä tiedä diagnoosejaan ei se minulle kuulu. Irl eri juttu.
Hän on vielä itse itsensä diagnisoinut näköjään eli todennäköisesti ei ole edes autisti.
Miten sinua on täällä loukattu ja kenen toimesta?
Aika monestikin on loukattu ja ihan kiusattu. Se tuskimpa kuuluu mitenkään sinulle.
Tää sama naishenkilö hullu kirjoittelee päivästä toiseen täällä ja joku vielä viitsii edes vastailla hänelle yhtään mitään
Onkos tämäkään ihan järkevää toimintaa esiintyä muina ja vittuilla tälle epäsuorasti?
Aloitukseni ei ole vttuilua enkä e siinny toisena. Minulle tehdään sitä täällä
Ok, hyvä tietää. Kerroin itse eilen täällä hyvin avoimesti omista tunteistani ja kokemuksistani, ja sain siitä syytöksiä kiusaamisesta. Siksi tämä aloitus tuntui aiheensa ja ajoituksensa puolesta vähän erikoiselta. Täällä syntyy helposti väärinkäsityksiä ja tappeluita, kun ihmiset eivät tiedä, kuka kirjoittaa ja kenelle.
Turha sitä on pahoitella jos olet omaitsesi joka ei hyväksy sua omana itsenäsi ei ole ansainnut sinua eletään aikaa jolloin kaikki pitää ansaita tarkoittaa mitä "jos et osaa nähdä vaivaa" niin parempi kun unohdat "ruoho on vihreää vain siellä missä sitä hoidetaan"
Jos todella eletään aikaa, jolloin kaikki pitää ansaita, niin eletään kyllä aika paskaa aikaa. Pitääkö nykyään rakkaus, hellyys ja hyväksyntäkin ansaita jatkuvasti todistamalla kelpaavuutensa? Luottamuksen rakentaminen ja ihmissuhteen hoitaminen ovat aivan eri asioita kuin se, että ihmisen pitää jatkuvasti ansaita paikkansa toisen elämässä.
sivusta
Minulla tutkimaton adhd enkä varmasti pääse tutkimuksiin koska minun kohdalla taitaa iän puolesta olla jo myöhäistä.
Pääasia on että itse tiedän olevani tämmöinen, eikä mussa ole mitään vikaa. Olen totuuksien kertoja myöskin. En tykkää valehdella koska en muistaisi koskaan että mitä olen valehdellut ja kenelle. Parempi siis pysyä totuudessa niin on elämäkin helpompaa kun ei tarvitse muistella valheitaan.
Onko kyse totuuksien kertomisesta vai impulssikontrollin säätelyn hallinnasta.
Lopeta sinä se maalilu ja keskity omaan
elämääs
maalailu
Maalailu en tunne sinua ja itse kerroit asiasta tänne. Tuo kuuluu Adhd eli jos se sitä on.
Mut vastaus kyllä kertoo kaiken oleellisen. 😂
"ADHD ja impulssikontrolli (impulsiivisuus) liittyvät vahvasti toisiinsa, sillä impulssien säätelyn vaikeus on yksi ADHD:n ydinoireista. Aivojen toiminnanohjaus ei ehdi jarruttaa ensimmäistä mieleen tulevaa ajatusta tai tekoa."
Itse olen saanut diagnoosini pitkien tutkimusten jälkeen. Jo siitä tiedän, että on todella monenlaisia muita juttuja joista voi tulla sama vaikutelma. Siksi ne tutkimukset on niin tärkeät, että kaikki muut vaihtoehdot saadaan suljettua pois.
Minä olen se henkilö joka täällä on itseään totuudentorveksi kutsunut joten se herättää kysymyksen siitä, että onko koko tämä aloitus maalitustani vai miksi kukaan alkaisi kutsua itseään juuri täällä tällä samalla termillä ja vielä olisi autisminkirjolla. Ottaen huomioon, että itse olen täällä ollut kiusaamisen kohde kesästä -24 saakka joten sekin tässä osuu. Ainoa vain että minä en tee aloituksia enkä varsinkaan vatvoakseni tuolla tavalla henkilökohtaisia asioitani. Mikä pakkomielle sulla on esiintyä täällä minuna päivittäin?! En ole ansainnut mitään tällaista.
Sinä et ole minä ja sinä et mun identiteettiä varasta.
S🛡️