Vaateraha.

Romaninaiset saavat vaaterahan kalliisiin samettihameisiinsa. Myös romanimiesten tulisi saada rahoitus työvaatteisiin. Ovat ahkeraa väkeä, ja vaatetta tarvitaan. Monella on parinin työpaikkaa.
3<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tyän orjat sorron yöstä nouskaa

Äänestä

"Myös romanimiesten tulisi saada rahoitus työvaatteisiin."

Noi romanimiehet tekee erittäin kovasti vaatteita kuluttavia työtehtäviä päivittäin. Käydään aamupäivällä kauppakeskuksissa pelaamassa totoa. Iltapäivällä ajetaan Vertmoon tai jollekin muulle raviradalle hevosia kattomaan ja silittelemään. Taaskin näissä töissä vaatteet kuluu vauhdilla.

Äänestä
  • kaikille samat edut, niin ei ole rasismia siinä suhteessa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Romaninaiset saavat vaaterahan kalliisiin samettihameisiinsa. Myös romanimiesten tulisi saada rahoitus työvaatteisiin. Ovat ahkeraa väkeä, ja vaatetta tarvitaan. Monella on parinin työpaikkaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu