Köyhyystutkijan neuvot

"Tampereen yliopiston sosiaali- ja terveyspolitiikan professori Juho Saari on huolestunut eriarvoistumisesta ja sanoo vertauskuvallisesti, että Suomessa on käynnistynyt tunneliefekti. Yli 75-vuotiaille hän ehdottaa veronkorotusta." Aamulehti 28.10.2026

Neuvoja demareille?
3<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Demarit ovat luvanneet kuunnella asiantuntijoita. Eli tälläkö mennään?

Äänestä
  • No olisihan se vaihtelua orpon hallitukselle, joka ei kuuntele asiantuntijoita.

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    No olisihan se vaihtelua orpon hallitukselle, joka ei kuuntele asiantuntijoita.

    Eli demarina olet sitä mieltä, että yli 75-vuotiaiden verotusta pitää nostaa?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

"Tampereen yliopiston sosiaali- ja terveyspolitiikan professori Juho Saari on huolestunut eriarvoistumisesta ja sanoo vertauskuvallisesti, että Suomessa on käynnistynyt tunneliefekti. Yli 75-vuotiaille hän ehdottaa veronkorotusta." Aamulehti 28.10.2026

Neuvoja demareille?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu