Kaupunkilehdessä kehuttiin hybridiauton kulutusta pieneksi, joka oli 5,1 litraa ja vääntöä oli 230 Nm päästöt on 114-115g/km. Itsellä on ensi vuonna 20 vuotias auto jonka päästöt on kulutus Kaupunki 5,8L/100km Maantie 3,7L/100km Yhdistetty 4,4L/100km, lisäksi vääntöä 260Nm, ja päästöt 120g/km. Ei tuommoisilla hybridiautoilla paljon maapalloa pelasteta, kun 20 vuotta vanhalla autolla on lähes samat lukemat. Tuskin pääsee samanlaiseen 20 vuoden elinkaareen, on niin kalliita korjata. Autoni maksoi neljä vuotta sitten alle 3000 €.
Kaupunkilehdestä luettua
Anonyymi-ap
12127
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Miksikähän Toyota sekaantui näihin hybrideihin , meni hyvä auto pilalle.
Miksi joku ajaa 20 vuotta vanhalla romulla?
Silloin tehtiin vielä kunnon autoja.
"Vanha romu" toimii kakkosautona, sillä ajetaan lisäksi kaikki peräkärry ajot polttopuun ajosta lähtien. Peräkärryn vedossa kulutus on 5L/100km. Peräkärryä vetäessäkin tankillisella ajaa yli 1000km, revi siitä huumoria.
Entäs sitten, vanha paska se on silti.
Eipähän ole lainan lyhennyksiä huolena, eikä kalliita remontteja paaliin vaan jos hajoaa.
Vai niin 😂
Miksi joku ajaa sähkövatkaimella?
Aika rajun ylihinnan maksoit 😂😂😂
Alle tonnin paalista kolme tonnii 😂😂😂
Sähköauton voi viedä suoraan romuttamoon noin 15 vuoden iässä. Akun käyttöikä alkaa olla lopussa ja uutta ei kannata laittaa.
Itse pääsin omalla kiisselillä tasaisella maantienopeudella 4,2 litran kulutukseen.