Epiduraalista

synnytyksessä kannattaa alkaa vaatimaan epiduraalipuudutusta?
Paljonko senttejä pitää olla auki, että voi sitä alkaa pyytämään? Kun joskushan sen anestesialääkärin saaminen paikalle saattaa viedä aikaa, eikä kerkeä saamaan sitä.
Mikä se aikaraja siinä oli, että moneenko senttiin saakka epiduraalin voi saada?
Mulla on jo 2 cm valmiiksi auki.
121510
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Itse kun pääsin tulotarkastuksesta synnytyssaliin yöllä 03.00 ja oli 3 cm auki, niin kätilö tarjosi heti epiduraalia josta kuitenkin kieltäydyin.. esikoisen synnytys kyseessä ja kivut olivat mielestäni vielä kovin lieviä, joten en halunnut kun ei ollut hajuakaan millaisiksi kivut voivat ajan kuluessa muuttua.. Jos oikein muistan sain epiduraalin kohdunkaulan ollessa auki 5cm ja kello oli 5.30, tässä vaiheessa sitten jo itse pyysinkin epiduraalia ;)
Loppujenlopuksi olin kokonaan auki 9.00 ja sain alkaa ponnistamaan, tyttö syntyi 10.16.
Oli upea kokemus ja kivuttomampi koko synnytys mitä etukäteen kuvittelinkaan.
Voimia synnytykseen ja hyviä ponnistuksia ;)

Äänestä
  • miun synnytys meni lähes minuutilleen ja sentilleen siun kertoman tapaan, jännä yhteensattuma! 3-4 välillä sairaalaan tullessamme olin 3 cm auki (itse en oloani osannut arvioida, onneksi kätilö ei heti epiduraalia antanut, sain "maistella" vähän supistuksia enkä kauheen kipee vielä silloin ollutkaan), kuuden jälkeen 5 senttiä auki ja ennen seittemää epin sain. vähän ennen yheksää alettiin tikistämään ja 10:08 poika syntyi.

    alkuperäiselle kirjoittajalle: kätilöt osaa aika hyvin arvioida synnyttäjän vointia ja oloa jos itse et osaa. näin minulle kävi ja olen hyvilläni et kätilöt hyvin synnytyksen läpi miut "koutsas", ehdottivat kivunlievitystä ja asentoja, kannustivat ja huomasivat koska äiti väsyy jne.

    Äänestä

Kätilö taisi sanoa, että 2 senttiä pitää olla auki ennen kuin saa epiduraalin. MIe kärvistelin 12 tuntia ennen kuin aukesi tuohon kahteen senttiin. Hetkeksi helpotti, mutta jouduin sitten menemään vielä lantiokuviin, eikä epiduraali sen jälkeen enää auttanut. Laittoivat vielä pompsin, mutta ei vaikutusta...lääkäri sanoi jälkeen päin, että spinaali olisi ollut ehkä parempi,....no ehkä sitten ensi kerralla!
Mutta onnea ja voimia synnytykseen kun sen aika tulee!!

Äänestä
  • ???

    Äänestä

Käytännöt toki vaihtelee sairaaloiden kesken, mutta epiduraalin saamiseen vaikuttaa lähinnä synnytyksen käynnissä olo, ei sentit. Jos epiduraalin laittaa liian aikaisessa vaiheessa, kun synnytys ei ole kunnolla käynnissä, saattaa se tyssätä koko homman siihen. Sen takia yleensä niitä senttejä odotetaan, koska kun nähdään että kohdunsuu aukeaa tietyssä ajassa, voidaan olla varmoja synnytyksen vauhdissa olemisesta. Etenkin ensisynnyttäjillä tämä on tärkeää, heillä kun alkuvaihe saattaa kestää päiviäkin, ennenkuin kunnolla lähtee käyntiin. Tsemppiä synnytykseen!

Äänestä

...muksu synty 5 viikkoa sitten,muistaakseni 8 sentin jälkeen ei saa enää epiduraalii,et se kerkee lähtee veke ennen ponnistusvaihetta.Sen saa sit ku tuntuu siltä,mut ota ennenku ne kivut on sietämättömät,kun eka pitää laittaa kanyyli ja tippa ja kutsuu anestesialekuri ja mulla meni sairaan kauan kun ei ne saanu sitä oikeitten nikamien väliin,piti laittaa ylemmäs.Mun kohalla se kipu oli aivan kamala mut moni muu ei taas oo tuntenu mitää.

Äänestä

Olin 6cm auki ennenkuin sain puudutteen.

Synnytykseni käynnistettiin rv:jen ollessa 42 0 ja synnytys vesien menosta eteni nopeasti (yht. kestio 6h28min, kyseessä esikoinen, 4480g, 53cm).
Anestesialääkäri oli juuri leikkauksessa ja siksi kesti niin pitkään.
Kätilö kysyi heti kun mentiin saliin, että mitä toivomuksia, ja sanoin että kaikki käy kunhan kipu lievittyy.. ;)

NO MUTTA: ystäväni synnytti neljä päivää minua ennen.
Hän oli ollut auki sairaalaan mennessä 6cm ja hänelle oli sanottu ettei enää laiteta epiduraalia!?!?!

ELI sairaala- tai jopa kätilökohtaista(ko)!?!
Kannattaa siis ajoissa varmistaa ko. sairaalan käytännöt.... Onnea matkaan! =D

Äänestä
  • synnytyskohtaista. vaikka auki olitte saman verran, hänen tilanteessaan saattoi olla jotain muuta miksi epiduraalia ei kannattanut antaa (synnytys/synnytyksiä jo takana, jne) kyllä ne kätilöt tietää mikä missäkin tilanteessa on äidin ja vauvan parhaaksi :)

    Äänestä

  • kyllä se nimenomaan on sairaala- ja kätilökohtaista. Meillä annetaan epiduraali tai tarvittaessa lisäannos ihan kymmeneen senttiin asti, koska olemme todenneet ettei se vaikuta ponnistamiseen mitenkään.

    Mutta sitten niistä rajoista...ideana on että synnytys todella on käynnissä, koska liian aikaisin annettu puudutus ja siihen liittyvä nesteytys voi lopettaa supistukset kokonaan ja synnytys pitkittyy turhaan. Mutta se miten kukin kätilö arvioi käynnissäolemisen vaihtelee, osa antaa puudutuksen jo 1,5 sentistä ja osa odottaa kolmeen neljään senttiin. Osa antaa jo sentistä ja laittaa varmuden vuoksi rinnalle supistuksia lisäävän/ylläpitävän tipan. Välillä käymme keskustelua siitä miten yhdenmukaistaisimme nämä käytännöt, mutta toistaiseksi käytäntö on aika kirjavaa.

    Äänestä

  • klö. kirjoitti:

    kyllä se nimenomaan on sairaala- ja kätilökohtaista. Meillä annetaan epiduraali tai tarvittaessa lisäannos ihan kymmeneen senttiin asti, koska olemme todenneet ettei se vaikuta ponnistamiseen mitenkään.

    Mutta sitten niistä rajoista...ideana on että synnytys todella on käynnissä, koska liian aikaisin annettu puudutus ja siihen liittyvä nesteytys voi lopettaa supistukset kokonaan ja synnytys pitkittyy turhaan. Mutta se miten kukin kätilö arvioi käynnissäolemisen vaihtelee, osa antaa puudutuksen jo 1,5 sentistä ja osa odottaa kolmeen neljään senttiin. Osa antaa jo sentistä ja laittaa varmuden vuoksi rinnalle supistuksia lisäävän/ylläpitävän tipan. Välillä käymme keskustelua siitä miten yhdenmukaistaisimme nämä käytännöt, mutta toistaiseksi käytäntö on aika kirjavaa.

    Jatkoa....
    Juu, mulle annettiin lisäannosta kun senttejä oli "reunoja vaille" 10 auki. Ja ponnistaminen epiduraalin avuin oli mahtavaa, ei lainkaan kipuja, ponnistus kesti 28min, eka kerta siis kyseessä. Eli siis kokemuksena synnytys aivan ihana, kipuja vain ennen sitä epiduraalin laittoa, elämäni paras kokemus tuo pikku-ukon synnytys/ syntymä! =D

    Ja vielä edelliselle vastaajalle (kätilöopiskelija muistaakseni): meillä molemmilla oli kyllä ihan ensimmäinen synnytys kyseessä ja muutenkin samankaltaisesti edennyt synnytys, siihen 6cm:iin asti siis. Ollaan kyllä keskusteltu asiaa läpi, että ei se näissä meidän tapauksissa ainakaan synnytyskohtaiselta vaikuttanut. Mutta mene ja tiedä sitten.. Lapset on syntyneet ja hyvin voi molempien pojat! ;D

    Äänestä

Mulle kätilö ei antanut lupaa epiduraaliin ennen kuin olin neljä senttiä auki. Pyysin sitä kolmen sentin kohdalla, joten hän puhkaisi kalvot synnytyksen nopeuttamiseksi. Kuitenkin anestesialääkäriä jouduttiin odottamaan tunnin, jonka kärvistelin hirveissä kivuissa. Onneksi epiduraali vaikutti loppuun saakka, joten ponnistaminen ei tuntunut juuri miltään.

Äänestä

Ymmärtääkseni puudutus tulisi laittaa riittävän aikaisessa vaiheessa, jos liian myöhään, sillä tiettävästi voi olla jonkinlaisia vaikutuksia vauvan vointiin (mm. hapen puutetta). Riskin suuruudesta en tiedä, mutta jos ko. riskiä ei halua ottaa, niin puudutusta ei kannata ottaa. Itselläni kohdunsuu avautui nopeasti, joten epiduraalia en edes harkinnut ja kätilökin oli sitä mieltä, että jos avautuu näin nopeasti ei epiduraalia laiteta. Itselläni synnytys kesti 4h, avautumisvaihe muutaman tunnin pidempään (sairaalaan mennessä oli lähes kiinni).

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Eloäippä kirjoitti:

synnytyksessä kannattaa alkaa vaatimaan epiduraalipuudutusta?
Paljonko senttejä pitää olla auki, että voi sitä alkaa pyytämään? Kun joskushan sen anestesialääkärin saaminen paikalle saattaa viedä aikaa, eikä kerkeä saamaan sitä.
Mikä se aikaraja siinä oli, että moneenko senttiin saakka epiduraalin voi saada?
Mulla on jo 2 cm valmiiksi auki.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu