Polemiikin kohteena oli iso periaattellinen kysymys, onko Nato-jäsenyydellä ja terrorismin vastaisella taistelulla yhteyttä? Isot puolueet hölmöilivät vuoron perään. Missä olivat tämän puolueen kannanotot? Ei missään.
Viikon kestäneen polemiikin jälkeen jos Soini alkaa esittelemään aivoituksiaan asiasta, hän paljastaa todellisen karvansa. Onko jälkiviisas populisti, vai ei? Tulemme näkemään, että tuo ensinmainittu veikkaukseni osunee oikeaan.
Viikon kestäneen polemiikin jälkeen jos Soini alkaa esittelemään aivoituksiaan asiasta, hän paljastaa todellisen karvansa. Onko jälkiviisas populisti, vai ei? Tulemme näkemään, että tuo ensinmainittu veikkaukseni osunee oikeaan.
Vastaukset 7
Vanhimmat
heh heh... Nytkö ei sitten enää saisi puhua natosta vai? Soinikaan? Ehkä kymmenesosa perussuomalaisten tiedotteista menee läpi mediassa. Siten toimii demokraattinen keskustelu Suomessa. Soini on todennäköisesti jo ottanut kantaa asiaan, mutta se ei ole mennyt läpi. Eikä presidentti Natosta edes päätä. Siitä vaatii Nato kansanäänestyksen. Eli nyt kyllä ovat puurot ja vellit pahasti sekaisin. Sinänsähän se on tyypillistä: eivät vanhat puolueet ole koskaan kansaa kuunnelleet. Puolueen kanta ainakin on ei Natolle. Tuo ennakkoasenteesi kertoo jo paljon siitä, miten suhtaudut perussuomalaisiin. Tehtiinpä mitä vain, se on aina populismia. Populismi on joka tapauksessa hyvä asia. Se on sitä että tekee, kuten enemmistö kansasta haluaa. Elitismi on sen vastapooli. Se siitä leimakirveestä.
Missäpä Persujen poliittiset päätökset kansan riveihin perustuen tehtäisiin, kun niitä on vain kourallinen? Ei niillä ole edes Työväentaloja, ei klubeja - ai niin MC- klubeilla ja Sörkan metroassalla.
Sieltä se Natokantakin...
Jokainen sivistynyt suomalainen sen tietää: Maa on täynnään Työväentaloja, joissa Wanhat Puolueet tekevät asioiden valmistelevia aloitteita ja päätöksiä, Kokkareilla on Suomalaiset Klubit, Ruåtsal Svenska Klubben jne
Ja Te väitätte, ettei kansaa kuulla????
Ettei ole KOSKAAN kuulleet?
Vaaleissa, ystävä hyvä, vaaleissa kansaa kuullaan ja siellä Perset saa noin 2 % kannatuksen.
Ja senkin vika on vanhat puolueet!
Olette tosi uskottavia :-)
Ja tulokset näkyy! Köyhien määrä ja henkinen pahoinvoionti on entisestään lisääntynyt, nykyään jopa työllistenkin joukossa on 180.000 köyhäksi luokiteltavaa. Palkka ei riitä edes kohtuulliseen elämään.
Vai onkohan se noitten työväentaloilla kokoontuvien tahto, että hallitus alentaa suurituloisten veroja, pienituloisille riittää vain murusia, ja läkeläisille ei sitäkään, kuten VATT:n tutkimus vuosilta 1990-2002 vahvistaa. Viimeiset 10 vuotta sdp on ollut hallituksessa, 8 vuotta pääministeripuolue, joten harjoitettu politiikka on ollut lähinnä sdp:läistä, varmaankin niillä työväentaloilla päätettyä.
Entisten suurituloisille tarjottujen etujen lisäksi hallitus päätti poistaa varallisuusveron, hyöty suurituloisille 400 miljoonaa euroa vuodessa. Ruuan ALV:n puolitus maksaisi enintään saman verran, mutta se ei käy päinsä, koska pienituloiset hyötyisivät siitä liikaa!
Aloitetta toimeentulotuen asumismenojen 7%:n omavastuun poistamisesta pantataan, koska siitäkin hytötyisivät vain pienituloisimmat. Tuokin taitaa olla työväentaloilla tehtyjen päätösten mukaista?
Kuka se onkaan uskottava?
Ja taas katkeroitunut riidankylväjä! Kateellisena, että joku osaa!
Aina on ollut ja tulee olemaan reppanoita. Jo Lenin sanoi, ettei ryysyläisistä ole vallankumousta tekemään!
Suomi on maailman huippumaa myös n sköyhien joukossa, heikommassa asemassa olevien auttamisessa. Poliittista populismia uusilta puolueilta, jotjka pysyvätkin uusina, koska pohja putoaa säännöllisesti.
Tapa, jossa pyöritätte ENTISIÄ virheitä, ei tuo yhtään uutta leipää!
Vaikka jokainen heistä spurguista saa tuoretta leipää. Kuka mitenkin! Suomessa on paljon lukumäärääsi enemmän alkoholisteja ja muita omaehtoisia rajoitteisia.
Pepe Paasio sen sanoi, että uusien puolueiden mikaan kansanedustajia ei tarvita ollenkaan kuin yhden kokouksen pitämiseen, jossa päätetään kannattaa kaikkia hyviä asioita ja vastustaa kaikkia huonoja!
Olet tosi naivi, jos väität politiikalla todella olevan kovin suuren liikkumavaran!
Kerrohan paljonko kokonaisuutena maksoi se 7 eeron korotus eläkkeisiin?
Valitettavasti polemiikkinne EI OLE ollenkaan uskottavaa!
Itse etsin poliittista ryhmää ja kiinnostus on pitkään ollut Perussuomalaisissa. Mutta taidatte olla pahimmat rautasaappaat...
> "Kerrohan paljonko kokonaisuutena maksoi se 7 eeron korotus eläkkeisiin?"
Kerron heti, kun sinä kerrot, paljonko eläkeläisiltä vietiin pohjaosan kaksikertaisella leikkauksella. Senhän tekivät Lipponen ja Niinistö Soininvaaran idea pohjalta. Soininvaaran osittaisen leikkauksen "jalosti" toteutetuksi täydeksi leikkaukseksi Ilmarisen toimitusjohtaja Kari Puron nk. "yhden yön" toimikunta. Yllätys ei liene se, että toisen leikkauksen hyöty menee "lyhentämättömänä" vakuutusyhtiöille.
Mutta paljonko se on vuositasolla? Vihjeeksi: uhreja on edelleen n. 100.000
""Kerrohan paljonko kokonaisuutena maksoi se 7 euron korotus eläkkeisiin? ""
Mikäli hallituksen korotustahti pysyy nykyisensuuruisena, niin viimeiset eläkeläiset saavat alennetut eläkkeensä takaisin aikaisemmalle korkeammelle tasolle viimeistään 10-20 vuoden kuluttua. Kuinkakohan moni on sitä maan päällä vielä nauttimassa?
Tässä on se vanha Veikko Vennamon paljastama maan hallituksen ajama kansalaisten hämäystaktiikka jälleen käytössä: Viedään ensin 100 euroa ja annetaan 7 takasin, niin jo äänestäjät kiittävät hallitusta. Eivät huomaa, että hallitus "huijasikin" heiltä 93 euroa.