fretin ruoka

Stella

kuinka paljon annatte fretille kerralla tavallista ruokaa?? esim:kanaa,lihaa??Itse oon antanu ihan pieniä määriä ja sit fretin raksuja ja vettä on koko ajan tarjolla.. :)

4

991

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Miina

      Frettinappulasekoituksen lisäksi meillä eläimet saavat sen yhden kananmunankeltuaisen / eläin / viikko.

      Kanaa kerran parissa viikossa hiukan, kerran parissa viikossa jotain muuta lihaa (nautaa, possua) ja silloin tällöin pienen rustoluun.

      • kk

        Ei kai possua ja nautaa saa antaa? Lintuja vaan.


      • Millie1984
        kk kirjoitti:

        Ei kai possua ja nautaa saa antaa? Lintuja vaan.

        Naudan ja porsaan liha kuormittavat fretin ruuansulatusta huomattavasti, jonka vuoksi niitä ei suositella anettavan. Parasta olisivat nuo linnut, myös pikkutivut, joista näätäset saisivat rouskuttaa luut. Näissä tärkeitä aineita elimistön kannalta.

        Meillä naksuja ja vettä tarjolla kokoajan. Kananmunan keltuaisia ja öljyjä (elukoille sekoitettua apteekkitavaraa, joka on turhan kallis siäsltöönsä nähden, mutta kaverit tykkää) annetaan epäsäännöllisen säännöllisesti. Kaverit herkuttelevat näillä meillä, kun eivät muuta tuoretta suostu syömään :). Varsinaisia lihansyöjiä :).


    • mk

      Itse pidän freteilleni viikossa aina yhden kananmunapäivän ja yhden lihapäivän, jolloin muistan ne paremmin. Annan noina päivinä sitten yhden keltuaisen per pötky ja lihapäivänä pienen kupillisen (noin puoli desiä varmaan) kanaa rouhittuna. Eläinkaupoissa on saatavana kokonaista kanaa luineen päivineen rouhittuna pakasteesta. Muuten on kyllä nappuloita, eri merkkejä sekoitettuna aina tarjolla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      97
      1635
    2. 72
      1264
    3. Mitä vuosimallia kaivattusi on?

      🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      90
      1232
    4. Jasmin vauhdissa

      Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois
      Kotimaiset julkkisjuorut
      278
      1016
    5. 95
      929
    6. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimainen?
      Ikävä
      40
      914
    7. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      80
      787
    8. Kuinka hyvin te sopisitte

      Toisillenne vai sopisivatko ollenkaan? Mitä eroja
      Ikävä
      49
      787
    9. Vinkkiä miehelle

      Huomenna olen kuudesta eteenpäin kotona, yksin… Pääsetkö/uskallatko tutustua?
      Ikävä
      55
      763
    10. 45
      705
    Aihe