kuinka paljon annatte fretille kerralla tavallista ruokaa?? esim:kanaa,lihaa??Itse oon antanu ihan pieniä määriä ja sit fretin raksuja ja vettä on koko ajan tarjolla.. :)
Vastaukset 4
- Miina
Frettinappulasekoituksen lisäksi meillä eläimet saavat sen yhden kananmunankeltuaisen / eläin / viikko.
Kanaa kerran parissa viikossa hiukan, kerran parissa viikossa jotain muuta lihaa (nautaa, possua) ja silloin tällöin pienen rustoluun.- kk
Ei kai possua ja nautaa saa antaa? Lintuja vaan.
- Millie1984
kk kirjoitti:
Ei kai possua ja nautaa saa antaa? Lintuja vaan.
Naudan ja porsaan liha kuormittavat fretin ruuansulatusta huomattavasti, jonka vuoksi niitä ei suositella anettavan. Parasta olisivat nuo linnut, myös pikkutivut, joista näätäset saisivat rouskuttaa luut. Näissä tärkeitä aineita elimistön kannalta.
Meillä naksuja ja vettä tarjolla kokoajan. Kananmunan keltuaisia ja öljyjä (elukoille sekoitettua apteekkitavaraa, joka on turhan kallis siäsltöönsä nähden, mutta kaverit tykkää) annetaan epäsäännöllisen säännöllisesti. Kaverit herkuttelevat näillä meillä, kun eivät muuta tuoretta suostu syömään :). Varsinaisia lihansyöjiä :).
- mk
Itse pidän freteilleni viikossa aina yhden kananmunapäivän ja yhden lihapäivän, jolloin muistan ne paremmin. Annan noina päivinä sitten yhden keltuaisen per pötky ja lihapäivänä pienen kupillisen (noin puoli desiä varmaan) kanaa rouhittuna. Eläinkaupoissa on saatavana kokonaista kanaa luineen päivineen rouhittuna pakasteesta. Muuten on kyllä nappuloita, eri merkkejä sekoitettuna aina tarjolla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo1751942Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1571378Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset2231010- 71897
- 58868
- 47793
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus68784- 93757
Martina avaa suhdettaan
IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt200687Martinan alamäki jatkuu
Surkeasti menee ... https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/f899cee6-e216-4bd1-be3e-c61f68e67a4c ”Surkeasti kulkee”151646