Tulee koko ajan sinistä ruutua jossa on peruuttamaton virhe muistipaikassa... jne lätinät. Formstoin koko levyn ja asensin 98:n uusiksi mutta silti tuota tulee vain koko ajan. Ajoin Scandiskinkin ja kiintolevyssä ei ollut mitään vikaa. Olisiko tuossa koneessa sitten muistit rikki vai mitä?
Mikä vika 98 koneessa
8
1340
Vastaukset
- Iskenyt
Ei mitään uutta 98:sissa se sekoilee jo kun ei ressukka saa mistään kautta enää, minkäänlaista päivitystä eikä muuyakan apua.
- erveli
kyllä siihen vielä päivityksiä saa , turha puhua paskaa.
- Make
Windows 98, Windows 98SE sekä Windows ME päivitykset loppuvat kokonaan kesäkuussa 2006.
Eli mitään päivityksiä ei sitten enää julkaista.
Tämä tieto on uudesta MikroBitti -lehdestä (8/2005). - käyttikset mihinkään
toimimasta lakkaa vaikkei päivityksiä tulekaan.
Minulla mökin pääkoneessa 10 vuotta sitten ladattu win95 jota ei ole ikinä päivitetty.
Toimii kuin unelma.
Koko kesä melko rankkaa surffailua eikä örkin örkkiä näkynyt. Antivir ja zone tietty päivitetty, mutta käyttis selliasena kun sen -95 lopulla latasin.
Eikä taida vaihtua ennenkuin kone hajoaa, mutta vielä ei ole mitään sellaisia oireita.
Sekin hyvä puoli on, että tuo ei taida nykyvarkaille mökiltä talven aikana kelvata...
Sentään iso leima "INTEL 486 INSIDE" käyttikset mihinkään kirjoitti:
toimimasta lakkaa vaikkei päivityksiä tulekaan.
Minulla mökin pääkoneessa 10 vuotta sitten ladattu win95 jota ei ole ikinä päivitetty.
Toimii kuin unelma.
Koko kesä melko rankkaa surffailua eikä örkin örkkiä näkynyt. Antivir ja zone tietty päivitetty, mutta käyttis selliasena kun sen -95 lopulla latasin.
Eikä taida vaihtua ennenkuin kone hajoaa, mutta vielä ei ole mitään sellaisia oireita.
Sekin hyvä puoli on, että tuo ei taida nykyvarkaille mökiltä talven aikana kelvata...
Sentään iso leima "INTEL 486 INSIDE"Varopas vain, ettei antiikkina rupea pian pitämään konettasi. Ne varkaat nimittäin. Totta puhuen, kiva kuulla että vanhakin vielä kelpaa :)
- olla
voi olla muisti(t) tai joku muu osa.
ootko tarkistanu onko muistipalikat kunnol kiinni,
jos kone on kolahtanu johonki niin ne on voinut irrota paikaltaan.
muista ottaa sähköpiuha irti koneesta ennenku avaat
kotelon :)- eerops
'Voi olla' kirjoitti: muista ottaa sähköpiuha irti koneesta ennenku avaat
kotelon :)
Saamieni tietojen mukaan sähköjohto pitää olla seinässä maadoituksen vuoksi. Sen sijaan on syytä katkaista koneen virta Powerista..
- rikki
joudut ostaan uutta palikkaa koneeseen
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.
Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.1233047Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki52976Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma242724Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella
Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne452598Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle
Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv842474PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist462422Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest102284Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?
"Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k801942Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua
Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle1971796- 1341705