Neuvoja kaivataan! Pääsin juuri valtiotieteelliseen (hel) ja samaan aikaan olisi tarkoitus lukea liiketaloutta ammattikorkeassa (vielä 2 vuotta jäljellä). Onnistuuko normaalilta ihmiseltä? Omistan siis muutakin elämää kuin koulun ja kirjat. Onnistuuko hyväksilukeminen jompaan kumpaan suuntaan(kahdet ovarit yhdestä kurssista)? Kokemuksia ja vinkkejä tällaiseen infernoon otetaan vastaan pelonsekaisin tuntein!!
Tuplatutkinto: valtsika ja amk
hulluko?
51478
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Liiketalouden suuntaan hyväksiluku saattaa onnistua, yliopiston suuntaan ei. Eli yliopiston kurssit saatat kyetä hyväksilukemaan myös amk:ssa, mutta amk:n kursseja et yliopistossa (lukuunottamatta kielten kursseja sitten kun olet saanut amk-tutkinnon tehtyä.
Voit sitten toimia kaupankassana ja esimiestehtävissä mäkkärillä tuolla amiska tutkinnolla ja rahoittaa siten akateemiset opintosi.
säälittävä tapaus.
Itse opiskelin samaan aikaan amk:ssa ja yliopistolla (hgissä), amk-opinnot olin aloittanut vuotta aikaisemmin. Vähän vaikeaa se oli, jos halusi edetä myös yo-opinnoissa. yhden vuoden kestin ja sitten pidin välivuoden sekä sen jälkeen valmistuin. Siirryin toiseen aineeseen yliopistolla - nyt se opiskelu vasta innostaa, kun on aikaa=) Ehdotan, että suoritat ekana vuonna mahdollisimman vähän yo-opintoja ja paljon amk:ta niin valmistut sieltä nopeasti! Tämän jälkeen jatkat tiheämmällä tahdilla yo:lla;) Tsemppiä!
Hei! Opiskelen sekä oikiksessa että kauppiksessa. Normaalilta ihmiseltä tämä onnistuu hyvin, vaikka suurinkaan osa ajasta ei kulu opiskellessa. Varsinkin kun läsnäoloa ei oikiksessa valtsikan tapaan hirveästi ole.
Vinkkinä voin sanoa sen verran, että toisessa aineessa kannattaa tehdä jotain case-tyyppistä kurssia, jos toisessa aineessa on kirjatentti. Kahteen tenttiin on vaikea lukea samaan aikaan. Valtsikassa voi myös olla isompi tentti, johon lukemisen voi jättää muutamaksi päiväksi, jolloin lukee pienehköön amiskan tenttiin. Get it?
Amiskan kursseilla ei lähtökohtaisesti saa korvaavuuksia yliopistossa. Mutta esim. amiskan liiketalouden opinnoilla on saanut korvattua oikiksessa kirjanpitoa yms. Valtsikan tenteistä kyseeseen voi kieliopintojen lisäksi tulla lähinnä tilastotiede yms. Tuskin kuitenkaan! Oikiksessahan riittää hyvin, jos osaa amiskan tasoisesti kirjanpitoa ja kansantaloustiedettä.
Toiseen suuntaan korvaavuus myönnetään. Kannattaa siis katsoa, jos sinulla on amiskassa vielä tenttejä jäljellä, jotka joudut myös valtsikassa tekemään. Tällöin kannattaa tentti tehdä valtsikassa ja hakea korvaavuus amiskasta.