Hei, Pian on omakotitalo valmis ja pian on vuorossa nurmikon perustaminen. Tonttimme on vanhaa peltoa, savensekaista maata. Kaikissa ohjeissa kerrotaan, että nurmikko pitäisi kylvää min. 20cm multa-alustalle. Naapurustossa on kylvetty numikoita suoraan samaiselle savimaalle viime kesänä ja edelleen nurmikot näyttävät hyvältä. Mietinkin mitä ongelmia vanhalle pellolle kylvämisessä on tai tulee olemaan vai miksi neuvotaan 20cm mullan tuomista nurmikon perustamiseksi??? Vastauksianne ja kokemuksianne kaivataan, sillä untuvikkona en tiedä, muuta kuin että multa näköjään maksaa mukavasti.
savipeltoon nurmikko?
nurtsi
22143
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kyllä kannattaisi perustaa kunnon multakerrokselle tai ainakin lisätä siihen savipeltoon multaa, jotta maasta tulisi kuohkeampi ja nurmi kasvaisi paremmin, koska monesti savimaa on melko vettä pidättävää ja siitä voi tulla sellaista liejupeltoa kovalla sateella. Vanhassa pellossa voi kasvaa myös monia monivuotisia rikkoja, jotka sitten sieltä työntyisivät esiin ja veisivät nurmelta elintilaa. Ei sen tarvitse olla mitään pussimultaa, vaan ihan tavallinen kalkittu multa käy, mitä myydään lavoittain, voit sitten itse lisätä lannoitteita:)
Kyllä saviseen maahan voi nurmikon tehdä.Täytyy muistaa tehdä pinta kaadot siten ettei vesi seiso sateen jälkeen. Maa täytyy möyhiä
jyrsimellä ja haravoida siemenet pintakerroksen
sisään. Jyräys täytyy tehdä ehdottomasti!!
Meillä tuli 1 vuonna rikkakasveja, mutta kun parina vuonna niitä nyhtää ja ajaa leikkurilla, ei tänä kesänä ole näkynyt yhtään.Savimaan nurmikossa etuna on kosteus, ei ole mistään nurmikko kuivunut eikä koskaan ole kasteltu.