Mustikkaan Tampereen seudulla!

Liisi

Antaisiko joku vähän vinkkiä, että mistä päin kannattaisi lähteä mustikoita etsimään! Autolla ajellen marjapaikkojen etsiminen ei tunnu onnistuvan, koska ilmeisesti täällä päin metsät ovat enimmäkseen lehtomaisia ja hyvät mustikkakankaat harvassa. Kauppia/Niihamaa ei kannata enää tarjota. Nähty on, saaliina surkea litra mustikoita eli eipä niitä siellä juuri ollut. Jään innolla odottelemaan parempia vinkkejä!

4

7964

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mus

      Nää hämäläiset on niin katellisia ettei ne mitää paikkoja kerro. Täälä Lahessa jos kysyy niin kaikki tietää vaan jossakin yli 50 kilsan päässä hyviä paikkoja.
      Mitä sitä tietoa pihtaamaan mettään niitä mätänee miljoonia kiloja joka vuosi.

      • Liisi

        Minulle kyllä kelpaisivat ne 50 kilsan päässä olevat paikatkin...Jos joku nyt vain kertoisi :-/


      • Poimuri
        Liisi kirjoitti:

        Minulle kyllä kelpaisivat ne 50 kilsan päässä olevat paikatkin...Jos joku nyt vain kertoisi :-/

        Kyselit mustikkapaikkoja heti kuun alussa, silloin oli kuivan jakson jälkeen viewlä vähän aikaista. Nyt on mustikkaa metsät väärällään. Ellei 50-70 km matka Tampereelta pelota, ajele vaikka Kuruun. Hakeudu metsäautoteille, ne on merkitty parempiin tiekarttoihin, ja katsele sopiva, mustikkatyyppinen maasto. Ihmettelen syvästi ellet tänä kesänä löydä hyvää mustikkapaikkaa, niitä on nyt niin ettei huonoon edes kannata jäädä!


    • Matti

      Mene Oriveden suuntaan, noin 10 km Ruutanan ja Havisevan seutuville. Kokeile jotakin vasempaan kääntyvää metsätietä. Aina paree mitä kauemmaksi menet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      555
      9168
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      165
      6284
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      380
      5337
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      72
      4811
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      101
      4433
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      166
      4093
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      206
      4037
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      105
      2145
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      114
      1568
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      53
      1106
    Aihe