Pirkkala vai Tampereen Lentävänniemi

Kummastako paikasta kannattaa ostaa mieluummin asunto?
9925
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Jos olet autoilija ei missään nimessä Lentävänniemestä.
Kotiin pääsy silloin yhtä tuskaa joka arkipäivä kl.15.00-18.00 välillä.
Jonot Vaasaan päin aivan hirveät.
Kalevasta Lentävänniemeen ottaa parhaimpina päivinä n.2.5 tuntia.
Normaalisti siis keskellä päivää ja viikonloppuisin n.15min.

Äänestä
  • Kalevasta saattaa kestääkin, mutta keskustasta tullessa ei mene Lentävänniemeen kuin 15-20 min.

    Äänestä

  • joo kirjoitti:

    Kalevasta saattaa kestääkin, mutta keskustasta tullessa ei mene Lentävänniemeen kuin 15-20 min.

    Ei kannata ostaa kummastakaan mun mielestä.

    Huonoja paikkoja molemmat.

    Äänestä

  • tamperelainen2 kirjoitti:

    Ei kannata ostaa kummastakaan mun mielestä.

    Huonoja paikkoja molemmat.

    Oon asunu molemmissa ja hyviä paikkoja on.

    Lentävänniemi on sellanen kiva oma idyllinsä järven ympäröimänä. Toki liikenne aika surkeaa, mutta nysseä menee aikakin usein.

    Pirkkala taas on aavistuksen sellanen Tampereen seudun Kauniainen. Lähellä kaupunkia ja silti isot metsät vieressä.

    Jännä, että kysyt juuri niitä paikkoja, joista minäkin valitsisin, jos tarvis tulla Rovaniemeltä pois. Mut en tuu.

    Äänestä

  • Olen asunut Lentävänniemen kalliilla puolella eli Reuharinniemessä kohta 5 vuotta. Sinä aikana olen ollut pahassa ruuhkassa ehkä kymmenisen kertaa, kun joka päivä ajelen. Jokaisella kerralla ne ruuhkat ovat johtuneet kolareista.

    Rantatien ruuhkat hellittävät jo puoli yhdeksältä aamulla ja iltapäivällä viiden maissa. En tämän asian takia jättäisi muuttamatta. Lentsun vuokrakerrostaloja kehottaisin kyllä välttämään.

    Ja jos näitä kahta vertaa, niin onhan Lentsu enemmän Tamperetta ja keskustaan on jonkin verran lyhyempi matka. Kaupoillekaan ei ole kovin pitkä matka, kun parin kilometrin päässä on Lielahdessa lähes kaikki, mitä tarvitset.

    Äänestä

Onko asiat edelleen näin?siis kuin ylläolevissa kommenteissa..Kummassa parempi asua jos luonto/järvi tärkeä osa elämää?

Äänestä

Lentsu.

Äänestä

Pirkkala on mielestäni yksi parhaita paikkoja Pirkanmaalla. Lyhyt ajomatka Tampereelle, sopivasti isoja ruokakauppoja ja palveluita, lähellä lentokenttää ja hiukan lähempänä esim Helsinkiä ja myös Ikeaa. ;)

Pirkkalassa ei huonoja alueita oikeastaan edes ole, pikemminkin päinvastoin. Valtaosin mukavaa omakotitalo- ja rivariasutusta, sopivasti luontoa ja vihreyttä ja omaa rauhaa. Asunnot eivät ole halpoja, mutta eipä ne ole missään Tampereen tuntumassa.

Lentävänniemi on ihan mukavaa aluetta, riippuu vähän mistä ostaisitte asunnon ja onko se talo vai kerrostaloasunto. Lentävänniemessä on epämääräisempiäkin paikkoja (mielestäni) ja kaikki isot kaupat ovat käytännössä Lielahdessa, johon tosin on vain pari kilsaa. Rivari ja ok-alueet Lentsussa lienevät hyviä.

Itse kallistuisin Pirkkalan puolelle, koska muutenkin tykkään siitä seudusta ja siellä tulee asioitua Tampereeltakin käsin.

Äänestä

Outo kysymyksen asettelu. Mainitut paikat ovat ihan eri puolilla Tamperetta. Ehkä kannattaisi pohtia työmatkan kannalta asiaa - jos jossain käy töissä (tai opiskelemassa tms).

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pipsa kirjoitti:

Kummastako paikasta kannattaa ostaa mieluummin asunto?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu